Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

30.07.2019 - Matka alkoholička Dobrý den. Po smrti otce, jejího manžela, žije matka semnou a mými dětmi. Ale je alkoholička. A odmítá jakkoliv pomoc. Ani vyhrožování. Je v důchodu a občas si přivydělá. Žijeme v pronájmu, ale její spotřeba alkoholu a v cigaretách nám dělá dost velkou trhlinu v rozpočtu. Nevím už co dál a jsem zoufalá. Hlavně se od nás nechce hnout. Poraďte prosím, co s tím.
Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz, Vaše situace není jednoduchá.

V této chvíli myslete zejména na to, jak zajistit bezpečí a dobré podmínky pro život pro Vás a Vaši rodinu. Nechtějte zachránit matku, ona se musí zachránit sama, Vy zachraňte sebe a svoji rodinu. Jedině pokud budete odhodlaná prosazovat Vaše zájmy, můžete matce opravdu pomoct. A aby se matka chtěla změnit, musí pocítit, že to takhle dál nejde. V podstatě není možné užívání návykových látek u blízkých zabránit. Na co se však dá mít vliv je chování, dodržování pravidel a dohod. Můžete s ní promluvit o obavách, strachu, lítosti, pochybách nebo vzteku, které můžete cítit. Většinou nemá smysl obviňovat, vyhrožovat a dávat ultimáta, která se nedají dodržet. Najděte vhodný okamžik, zkuste své obavy co nejvíce konkretizovat a nabídněte jí pomoc. Buďte nekompromisní ohledně pití alkoholu, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek.

Život s alkoholikem není snadný, danou situaci nemáte povinnost snášet - nemáte povinnost s ní bydlet. Té netoleranci vůči chování, které ohrožuje Vaše zdraví ale i samotný život, a zároveň vytrvalosti a ochotě být ji citově i fyzicky nablízku v těžkých chvílích, se říká "tvrdá láska" a velmi podrobně o ní píše např. terapeut Jan Jílek v knize Ze závislosti do nezávislosti (Spoluzávislí a nešťastní).
Podívejte se na našem webu na ostatní zodpovězené dotazy v rubrice alkohol - zjistíte, že Váš problém je velmi častý, a že lze vyřešit nebo alespoň najít úlevu.

V této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje odbornou pomoc. Pokud se Vaše matka léčit nechce nebo svůj problém nepovažuje za vážný, zajděte Vy osobně do poradny či k psychologovi a proberte to s ním - společně přijdete na strategii, jak ji můžete pomoct tak, abyste se tím sama nenechala zničit.
U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde se dozvíte potřebné informace a situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Přeju hodně zdaru na této nelehké cestě,
Hodně sil

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
30.07.2019 - kvartální alkoholik Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně manžela, který je kvartální alkoholik, tzn. jednou za čas 1-2 měsíce začne pít a pije 3-4 dny v kuse, schovává si lahve s vínem po bytě. Mám strach, že ztratí práci kvůli takovýmto excesům a také to neprospívá manželskému soužití ani dětem. Během posledního popíjení, jsem ho požádala, aby zašel do poradny se poradit jak to utlumit, ale odmítl, ale slíbil že pít přestane. Domluvili jsme se, že ani já alkohol pít nebudu (alkohol si dám jen příležitostně ve společnosti), abych podpořila jeho výdrž. Ráda bych se zeptala jak můžu dále jeho nepití podpořit, aby vydržel. Zatím nepil skoro 2 měsíce. Děkuji. HM
Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Vidím, že máte o manžela opravdovou starost. Partnerovi doporučuji navštívit odborníka (adiktologa, psychiatra) a pokusit se tak vyřešit důvody jeho pití. Pokud partner nebude chtít vyhledat pomoc (psychologickou, psychoterapeutickou či poradenskou), jste to vy, kdo ji potřebuje, zvláště pokud partner začne opět pít.
Co se týče rad, buďte nekompromisní ohledně pití, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek. Ale nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit, pak to ztrácí smysl. Doporučuji Vám knihu Jana Jílka Ze závislosti do nezávislosti.

U nás v ambulanci pořádáme každou středu od 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, kde situaci můžete blíže probrat s kolegou. Jinak bych vám také navrhla návštěvu párové terapie.
Držím palce a přeji hodně vytrvalosti

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
29.07.2019 - Marihuana Dobrý den, už asi 2 roky užívám marihuanu každý den, poslední 2 týdny když si zakourim tak mám pocit ze se nemůžu nadechnout (respektive úplně dokončit nádech), z toho jak mi to nejde tak začnu tak jako v hlavě panikarit. Raději jsem na chvíli přestala ale dostavily se abstinencni příznaky tak mi lékař předepsat Sertralin 50mg denně. Nyní už se cítím dobře ale stejně když si zakoupením tak mám pocit ze nemůžu dýchat ale už to není jako dřív. Nevíte čím by to mohlo být ?
Dobrý den,
při kouření marihuany se poměrně často u uživatelů objevují i nežádoucí účinky, jako jsou stavy úzkosti nebo dokonce paniky (vystupňovaná úzkost s obavou o vlastní život nebo se strachem, že se zblázníte či se vám něco stane). Tyto stavy jsou doprovázeny i tělesnými příznaky, z nichž nejvýraznější jsou bušení srdce, studené končetiny, tlak či bolest na hrudi či pocity ztíženého dýchání. Tyto stavy se častěji vyskytují, pokud se to s množstvím zkonzumované marihuany přežene (předávkování), ale u citlivých jedinců se mohou objevit i při běžných či dokonce malých dávkách, nejčastěji pak u dlouhodobých uživatelů, což je asi Váš případ. I po odeznění účinků drogy mohou tyto stavy přetrvávat několik dnů až týdnů.
Doporučuji Vám marihuanu vysadit úplně a sledovat, zda dojde ke zlepšení. Pokud lékař nenalezl na plicích problém, zkuste mu říct pravdu a celou situaci s ním probrat. Chápu, že se Vám do toho nechce, ale povinností lékaře je ctít lékařské tajemství, a pokud Vám záleží na vlastním zdraví, je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Potíže mohou mít i příčinu v psychice, takže ani návštěva psychiatra není od věci. Doporučovala bych Vám tedy navštívit adiktologickou ambulanci, pokud Vám nepůjde odvykat. Seznam poraden naleznete zde na mapě pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Držím pěsti

Za adiktologickou poradnu Kateřina Rokosová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance