Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

27.11.2019 - Tabak Dobry den,
nejprve - dekuji za vasi existenci, poprve mam pocit, ze na to nejsem uplne sam.
Nechci se prilis rozepsat, byl by to roman. Zajima me, existuje-li moznost ustavni lecby tabakove zavislosti hrazena ZP? Nebo alespon tyden dva nejakutnejsiho detoxu nekde, kde nikdo nekouri, nesmrdi, kde nelze koupit tabak, kde vsichni chapou, ze mame vazny problem srovnatelny s heraky a snazime se s nim neco delat..

Dekuji za jakoukoli odpoved a jsem s pratelskym pozdravem...
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz.
O tom, že by některé zařízení nabízelo možnost ústavní léčby závislosti na tabáku nebo alespoň pobytovou detoxifikaci, bohužel nevíme. Některé detoxy jsou nekuřácké, ale pacientům se závislostí nejsou primárně určeny.
Zkuste vznést dotaz na svou zdravotní pojišťovnu a případně požádejte svého ošetřujícího lékaře o indikaci k ústavní léčbě.
Předpokládáme, že jste již standardních možností specializovaných služeb využil, ale pro jistotu je zde ještě vyjmenujeme:
1) linka
https://www.bezcigaret.cz/

2) certifikované lékárny
https://www.lekarnici.cz/Pro-verejnost/Odborne-poradenstvi-v-lekarnach/Odvykani-koureni.aspx

3) centra Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku
http://www.slzt.cz/centra-lecby

4) národní web
https://www.koureni-zabiji.cz/

Přejeme, ať se Vám podaří závislost překonat, a budeme rádi, pokud dáte vědět, jak jste uspěl s pobytovou léčbou.
Adam Kulhánek a Jarda Vacek
20.11.2019 - mariuhana pro lecebne ucely Dobry den.omlouvam se za poskozenou klavesnici a gramatiku.je mi 24 let kourim marianku 4 roky niny jsem se docetl ze dle zakonu je povolene pestovat max 5 kytek. k tomu ze me zdravotni problemy mi davaji naroky ke koureni mariuhany pro lecebny ucel. jsem invalidni duchodce s tourretovym syndromem k tomu jsem prezil epilepticky zachvat bez vazneho pozkozeni mozku jsem stastny
. tato nemoc mi pozkodila krcni obratle
prsty na rukou a levy celistni kloub.+ tato pozkozeni byla i ovlivnena celiakii typ ktery zpusobi ztratu zeleza a vapniku v kostech tim maji mensi tvrdost.bydlim s mamkou v podnajmu invalidni duchod ji davam za najem jidlo.mam 4 sestry a pobira socialni davky. je mozne si vypestovat jednu kytku mariuhany pro lecebne ucely? tak abych nevytvarel problem? i presto ze zakon to schvaluje a naroky stanovene statem taky?
Dobrý den,

s pěstováním konopí pro vlastní potřebu je to z hlediska práva bohužel poněkud složitější.
Zákon nedovoluje pěstovat žádné konopí obsahující více než 0,3 % THC, a to ani pro vlastní potřebu. Účel pěstování bohužel nehraje roli. Pěstování konopí s THC je vždy nezákonné, zákon však z hlediska závažnosti chování, resp. počtu rostlin, toto jednání postihuje buď jako přestupek nebo jako trestný čin.

Pěstování konopí do 5 rostlin je přestupkem, za který hrozí zabavení rostlin a pokuta do 15 tis. Kč. Pěstování více než 5 rostlin je již trestným činem, za který hrozí trest odnětí svobody do 6 měsíců či jiný druh tzv. alternativního trestu (obecně prospěšné práce, podmíněné odsouzení apod.) (§ 285 trestního zákoníku).
Problém je v tom, že v okamžiku sklizně, sušení a dalšího zpracování byť i 1 rostliny, policie toto jednání kvalifikuje jako výrobu omamné a psychotropní látky a za tento trestný čin již hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 1 do 5 let (§ 283 trestního zákoníku). Stejný trest hrozí i pachateli, který by přiznal, že ze zatím rostoucího konopí chtěl vyrábět např. masti či tinktury k léčebnému použití. Pokud je odhaleno až držení sušiny konopí, do 10 g sušiny se jedná o přestupek pod sankcí propadnutí konopí a pokuty do 15 tis., Kč, nad 10 g sušiny se jedná o trestný čin se základní trestní sazbou do 1 roku odnětí svobody (§ 284 trestního zákoníku). Přestože u dosud netrestané osoby lze v případě odhalení (většinou na udání) očekávat trest přímo nespojený s odnětím svobody, riziko trestního postihu je značné. Obrana tím, že konopí bylo pěstováno za léčebným účelem pro pěstitele nezprošťuje pachatele viny a je značně nejistá.
Konkrétní znění jednotlivých skutkových podstat drogových přestupků a trestných činů najdete zde: https://poradna.asociace.org/pravni-informace/

S ohledem na Vaši diagnózu doporučuji věc konzultovat s Vaším psychiatrem. Tourettův syndrom patří mezi diagnózy, u nichž je indikována léčba konopím. Jsem si vědoma toho, že léčebné konopí je bohužel zatím hrazeno pacientem, zdá se, že se blýská ne lepší časy, nicméně příslušná legislativa zatím přijata nebyly. Doporučuji však poradit se se svým psychiatrem o podání žádosti o individuální úhradu příslušné zdravotní pojišťovně. Bližší podrobnosti ohledně podmínek předepisování léčebného konopí jsou k dispozici zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-236 .

S pozdravem Hana Fidesová
19.11.2019 - Zavislost na pokeru Dobrý den. Moc vás prosím o radu. Jsem matkou 2 malých dětí a manžel se cca před 12 lety léčil na psychiatrii ze závislosti na hracích automatech. Prohrál v nich svého času téměř čtvrt milionu. Když jsme se před 7 lety brali, vše jsem věděla a dokonce jsem s manželem začala i zbylou část nesplacenych peněz splácet. V té době už automaty nehral, ale přišel na chuť on line hrám včetně pokeru, kam bohužel opět začal vkládat peníze. Když jsem to zjistila, počítač jsem zablokovala heslem a vše se řešilo v rámci rodiny, která už si s manželem vše prošla přede mnou. Jen to bylo ohledně těch automatů. Přestal tedy znovu hrát, ale časem si našel jinou online hru goodgame empire, která je strategická, ale i ta, bohuzel, občas vyžadovala nějaký menší finanční obnos. Bylo to v řádech stokorun každý měsíc. To jsem ještě tolerovala. Mezitím se nám narodily děti, já teď nastoupila po 7 letech opět do zaměstnání a manzel, jako když mu precvakne, opět začal hrát poker na internetu. Sliboval, že víc jak 500 korun měsíčně nevlozi, ale když jsem po necelém prvním měsíci otevřela účet, málem mě odvezli. Vložil do pokeru 4 tisíce! Nesla jsem to velmi těžce, jelikož vlastně vše co jsem stihla vydělat, on prosazel a navíc stres z nové práce a péče o děti mi opravdu nepřidalo.Nechapala jsem to. Hned jsem mu vynadala, a on svatosvate slibil, že teď už to bude opravdu jen 500 měsíčně. I to mi ale přijde zbytečné a v jeho případě i nebezpečné. Nicméně jsem mu ještě přístup k pc nechala. Bohužel hned po výplatě dalších 1000 Kč pryč, takže jsem pc opět zablokovala. Teď ale nevím co dál. Rozum mi říká a vím, že je to jeho celoživotní problém a v tomto případě určitá forma recidivy, ale jak to řešit? Neustále na mě naleha o přístup na pc, dokonce někde vyhrabal a snaží se zprovoznit i starý notebook, ale ten jsem hned odklidila. Zase scéna... Manžel nechce ani slyšet o tom, že má problém, já jsem teď ta špatná a jednám s ním jako s dítětem... S rodinou a jeho rodiči to zatím řešit nechci, užili si s ním své, obzvláště jeho maminka byla i na antidepresivech. Ale teď už se bojím o svou rodinu, o naše malé děti.. Co dělat dal, jak postupovat, jsem z toho opravdu nešťastná a unavená. Moc vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je dobře, že jste vůči hazardnímu chování svého muže pozorná, a rozhodně je namístě být znepokojená. Z mého pohledu se jedná o recidivu a čím dříve se ji podaří zastavit, tím menší škody vzniknou. Velmi zjednodušeně řečeno je to opravdu tak, že člověk, který v minulosti trpěl závislostí (patologickým hráčstvím), jí trpí až do konce života, ale pokud abstinuje (nehraje), může být jeho život plnohodnotný. Jedině tehdy, když nehraje. Při recidivě dochází k velmi rychlému propadu zpět na úroveň, kde byl, než se mu podařilo hraní v minulosti zastavit. Velmi rychle tedy můžou být ze stovek nebo tisíců prohrané statisíce či miliony.
Postavit se závislosti vyžaduje nelehká rozhodnutí, odhodlání a vytrvalost. Váš muž by měl vědět, že máte strach - o děti, o sebe, o rodinu i o něj. Jestli s Vámi sdílí Váš zájem o rodinu, pak je naděje, že ho vtáhnete do koalice. Nejprve si ale musí přiznat, že má problém. Můžete zkusit udělat co nejvíc proto, aby si to uvědomil. Milujte ho jako osobu, odmítněte ale jeho hazardní chování. Netolerujte takové chování, o kterém jste přesvědčená, že představuje problém. Kromě hraní samotného je to třeba lhaní, skrývání, vymlouvání se, nedodržování slibů... Vyplatí se i abstinence od alkoholu a dalších drog. Nastavte jasná pravidla a sankce při jejich porušení. Nevyhrožujte ale ničím, čemu nebudete schopná dostát. Neskrývejte jeho hraní (a neututlávejte případné problémy tím způsobené) před rodinou, naopak vtáhněte zbytek jeho rodiny do řešení problému. Zvýšíte tím tlak na změnu, dozvíte se, na co byste si měla dát pozor, poradíte se o tom, co v minulosti zafungovalo. Trvejte na tom, aby Váš muž při porušení pravidla abstinence od hry vyhledal ambulantní pomoc adiktologa. Vy sama si najděte si adiktologa, psychologa či jiného terapeuta k osobní konzultaci, abyste s ním probrala nejen možné strategie, ale i své pocity a obavy z nastálé situace. Vzdělávejte se o závislostech, abyste porozuměla vaší situaci - přečtěte si třeba knížku Už jsem prohrál dost od Karla Nešpora.
Bijte na poplach a nevzdávejte to, nenechte se taky ukonejšit sliby, změnu poznáte pouze z činů. Pokud se Vám podaří manželovu recidivu společně zastavit, uvidíte, že Vám později za Vaši odvahu a odhodlání jít do konfliktu a bojovat za zdravou rodinu upřímně poděkuje. Pokud se Vám to dařit nebude, zachraňte alespoň sebe a děti.
Držím palce a přeju hodně síly.
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance