Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

15.01.2021 - prášky na spaní Dobrý den, zjevně jsem závislá na prášcích na spaní. Když je vysadím neusnu už bez nich. Rady by je ale už nebrala. Lze to řešit ambulantně? (Lék beru pět let sanval, zolpidem)

Děkuji za odpoveď.
Kateřina Wolfová
Dobrý den paní Wolfová,

je dobře, že se na nás obracíte. Ano, lze se pokusit vyřešit lékovou závislost ambulantně. Častým postupem je tzv. ambulantní detox(ifikace), kdy spolupracujeme s psychiatrem. Můžete se obrátit přímo na naši ambulanci na mail: katerina.rokosova@vfn.cz pro více informací.
Za adiktologickou ambulanci,
Kateřina Rokosová
13.01.2021 - Manžel alkoholik Dobrý den jsem už úplně bezradná, můj manžel je alkoholik, čekáme třetí dítě, nechci ho opustit, chci mu pomoc, ale on odmítá vůbec připustit, že má problém, můžete mi poradit kam se mám obrátit a s kým se poradit ?Na internetu je všechno moc daleko, jsme z Bruntálu, tohle je poslední šance než seberu děti a uteču.
Dobrý den,
kontaktujte Adiktologickou ambulanci Bruntál, Mgr. Stanislav Toman, Zahradní 1, tel.: 608 031 850.
Za online poradnu Jarda Vacek
12.01.2021 - Gamblerstvi Dobrý den, syn hraje. Nevím co, ale zadluzil rodinu cca 900000.
Z prvního manželství má dceru 10let.Ve druhém vztahu syna 4 roky a dceru 3roky. V roce 2019 byl červenec až září v léčebně. Bohužel to nevydrželo.Asi loni v říjnu začal znova a prohrál 300000.Dozvedela sem se to o něho před týdnem. Do léčebný jít nechce. Co máme nebo můžeme udělat než se úplně zničí.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že syn je dospělý, Vaše možnosti jsou omezené. Léčba je dobrovolná a pokud on sám nebude chtít, nezmění se. Vaší jedinou možností je přimět ho k tomu, aby chtěl. Toho nejlépe dosáhnete tím, že ho necháte obrazně sníst, co si navařil, a pokud dopadne na pomyslné dno, bude mít šanci se od něj odrazit. Neplaťte za něj dluhy, nezachraňujte ho. Netolerujte jeho lži, podvody. Nevěřte slibům, ale sledujte pouze činy. Zkuste mobilizovat všechny jeho blízké a domluvit se na společném postupu. Jeho vstup do léčby si dovedu představit jako nepodkročitelnou podmínku soužití s ním. Je to bolestivé, ale přerušení kontaktu, rozvod nebo vydědění mohou být impulzy, které vás ochrání a jemu mohou prospět. Každý závislý hráč, který úspěšně projde léčbou, zpětně hodnotí tvrdost a důslednost svých blízkých jako zásadní a děkuje jim za ni. Přitom všem mu ale buďte nablízku, svého syna máte pořád rádi, ale vadí vám jeho chování, které je spojené s hrou. Konkrétní opatření ohledně zacházení s penězi a znemožnění přístupu k půjčkám jsou opět realizovatelná pouze s jeho souhlasem. Určitě doporučuji, abyste se obrátili osobně na některou z adiktologických ambulancí, kde vám mohou poradit konkrétní strategii a zároveň vás podpořit v nelehké době. Syna nezachráníte vy, jen on sám si může pomoci, a jeho život je v jeho vlastních rukou. Vy mu jen můžete prospět tím, že nastavíte podmínky svého kontaktu s ním tak, aby měl motivaci nehrát.
Držím palce a přeju odvahu a vytrvalost.
Přidávám ještě kontakty:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&st=&r=3&d=&c=#result
Za online poradnu Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky