Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách, pokud k tomu dáte souhlas.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

18.08.2021 - Zavislost na pervitinu Dobrý den. V březnu jsem ukončila léčbu v Bohnicích. Strávila jsem tam 4mesice. Bohužel v tom zase lítám. K tomu se soudím o syna, kde tvrdím, že neberu. Potřebovala bych s tím začít vážně něco dělat. Začít chodit na dolecovani nebo něco takového. Asi bych potřebovala detox. Byla by tu možnost využít jen detox aniž by se to někdo dozvěděl? Myslím soud apod
Dobrý den,

ano, nemusíte se obávat. Je dobře, že jste se situaci rozhodla řešit a chcete ve svím životě změnu. Detoxifikační jednotka Vám může zodpovědět blíže dotazy, zde posílám odkaz s informacemi a kontaktem pro objednání: https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-adiktologie/informace-pro-pacienty/

Držím pěsti,
Kateřina Rokosová
11.08.2021 - Alkoholová závislost u otce Dobrý den,
můj otec před 15 lety utrpěl vážný úraz hlavy. Podařilo se úraz zvládnout, bohužel zčásti mu zůstaly drobné následky (jako drobné poruchy hybnosti poloviny těla), což normální život neomezovalo. Otec však byl aktivní sportovec (celý život se věnoval jezdectví) a to jeho zdravotní stav již plně neumožňoval. Situaci začal řešit nadměrnou konzumací alkoholu. To se postupně stalo závislostí. Asi měsíční terapii (léčebna Bohnice) podstoupil před 3 lety, bohužel ji na vlastní žádost ukončil. Následně se situace jevila jako zlepšení, alkohol nějakou dobu nepil. Za poslední rok však došlo k prudkému zhoršení, opíjí se téměř obden, je následně agresivní (fyzické i slovní útoky zejména na maminku, která s ním žije). Ve střízlivém stavu slibuje, že to již nikdy neudělá. Zároveň u něj vnímám celkové zhoršení psychického stavu, zmatenost a problémy s řešením běžných záležitostí. Chtěla bych velmi požádat o radu, kam bych se mohla obrátit o pomoc a kde by se mohl otec léčit?
Předem děkuji za odpověď, RS, Praha
Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Doporučila bych otci přijít na
konzultaci s adiktologem, kde si podrobně proberou aktuální situaci a společně se domluví na najlepší možné formě léčby.

Na konzultaci může přijít k nám na Kliniku adiktologie,
ale vybrat si může i z jiných zařízení na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.

Ať se Váš otec rozhodne jakkoliv, Vám bych doporučila
využít služeb pro blízké osoby závislých. Najdete je na odkazu výše nebo můžete přijít kteroukoli středu v 15:00 k nám na Kliniku a využít nabízený prostor pro blízké osoby.

Přeji hodně štěstí,

Denisa Vajdlová
11.08.2021 - Závislost na nikotinových žvýkačkách Dobrý den, můj manžel již 7 let žvýká nikotinové žvýkačky (cca 20/den). Nikdy jsem manžela, se kterým žiji 20 let, neviděla kouřit. Jen od něj vím, že při stresu byl schopný naráz vykouřit celou krabičku. Nikotinové žvýkačky začal žvýkat zřejmě proto, že měl pocit, že se tím uklidní a nebude mu to zdravotně škodit. Myslí si, že nikotin je neškodný. Kromě nikotinu má problém s alkoholem a léčí se s depresemi (užívá léky předepisované internistkou, na psychoterapie nechodí). Posledních 15 let pracuje v manažerských pozicích, což mu přináší velký stres. Na žádnou léčbu docházet nechce, má pocit, že si vše dokáže zvládnout sám. Z mého pohledu to není pravda. Alkohol dokáže pár dní vynechat, ale stačí malý impulz a napije se. Když mu dojdou žvýkačky, dojede si pro ně v jakýkoliv čas do pohotovostní lékárny. Setkáváte se s lidmi závislými na nikotinových žvýkačkách? Jak se lze této závislosti zbavit? Existuje nějaké zařízení, které by léčilo závislosti anonymně? Mohla bych k vám přijít na konzultaci? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,

moc děkuji za dotaz a důvěru. Pokusím se postupně
odpovědět na Vaše dotazy. Závislost na nikotinových žvýkačkách určitě vzniknout může a pracuje se s ní podobně jako s ostatními látkovými závislostmi. Anonymně funguje skupina Anonymních alkoholiků a ambulance a poradny některých neziskových organizací. Přehled
můžete najít na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.

K nám na konzultaci určitě přijít můžete. Prostor
pro blízké osoby máme každou středu od 15:00 (Apolinářská 4, Praha 2). Nemusíte se objednávat, stačí čekat v čekárně.Přeji hodně sil,
Denisa Vajdlová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky