Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

15.03.2020 - Manžel alkoholik Dobrý den, manžel se léčí už několik let s psychickými obtížemi spojené s alkoholem. Prošel již několik léčeben, ale nikdy nevydržel abstinovat. Naposledy začal pít hned druhý den. Má úzkosti, které zapíjí, bohužel až do stavu úplně na mol. Není absolutně schopen fungovat. Odešla jsem od něj a myslela, že něco podnikne, ale mělo to opačný efekt. Teď je to už čekání na jeho smrt a s tim se nemohu smířit, ale nevím co udělat. Je ještě nějaká pomoc? Můžete mi prosím poradit? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Aby léčba měla smysl, musí Váš manžel opravdu chtít. Proto je dobře, že jste mu jeho pití netolerovala. Můžete mu nabídnout pomoc, projevit strach o něj a vyjádřit obavy. Buďte na něj ale tvrdí - jeho samotného máte rádi, ale vadí vám jeho pití. Je důležité, abyste jako rodina drželi pohromadě, a domluvili se na tom, jak se k němu budete chovat.
I přes všechny Vaše snahy je však opravdu možné, že pomoc nepřijme a nebude chtít změnu. Teď však vidím, že jste to vy, kdo prožívá veliké trápení a zasloužil by podpůrnou pomoc.
Pokud by Váš manžel nechtěl vyhledat odbornou pomoc, obraťte se na ni přímo Vy osobně, mohou Vám poradit, jakou ve Vaší specifické situaci zvolit strategii, abyste mohla pomoci sobě i jemu.
Ambulanci najdete na mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12#result
V naší ambulanci máme každou středu od 15:00 prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké. Nyní však není možné v souvislosti s COVID-19 prostor využít. Až bude situace příznivá, můžete nám zavolat a ověřit, zdali skupina probíhá, odhaduji duben/květen.
S přáním pevného zdraví, za adiktologickou ambulanci

Kateřina Rokosová
12.03.2020 - Alkohol Dobrý Den, potřebuji pomoc. Piju už denně. Snažila jsem se to mít pod kontrolou, ale už mě to pohltilo úplně .
Dobrý den,
přiznala jste si, že máte problém, což je první krok k tomu, abyste se odhodlala něco se svým pitím udělat. Ztráta kontroly, kterou popisujete, je jedním z příznaků závislosti. Nedaří-li se Vám pití zvládnout svépomocí, obraťte se na odborníky. Na Mapě pomoci najdete ambulance, kam můžete zajít pro radu: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=6#result
Využijte svého aktuálního odhodlání a neodkládejte to. Je pravděpodobné, že pokud své chování nezměníte, pití se bude zhoršovat a později se Vám bude bludný kruh překračovat o dost hůř.
Držím palce,
Jarda Vacek
09.03.2020 - alkoholismus Je možné zachovat anonymitu při anbulantní léčbě? Nebo je v každém případě nutné doporučení od lékaře? je možné si hradit léčbu jako samoplátce?
Dobrý den,
ano, léčba bez záznamu u zdravotní pojišťovny je možná, pokud si nemocný najde soukromého terapeuta či psychiatra a platí mu péči přímo. V České republice existuje i několik soukromých klinik nabízejících také pobytovou léčbu závislosti samoplátcům.
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance