Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

24.03.2019 - Můj stav po prvním užití marihuany Dobrý den,
nechci se zde nijak extra rozepisovat, jen stručně napsat svůj stav po prvním užití marihuany v "jointu".
Po asi 3-4 šluknutí a podržení v plicích 5 sekund (jak mi kamarád radil) jsem po cca 10-15 min - dostal můj nejhorší stav v životě a zároveň zde píší, že už nikdy víc! Začínalo to z pozvolna ovšem se vším všudy. Začalo to mírnou dezorientací v prostoru, vnímáním opožděného zvuku i kontaktu s přáteli...zvuk jsem vnímal střídavě a to v tom smyslu, že byl jednou extrémně hlasitý a podruhé zase tišší, přišlo mi že se všechny mé pocity, tak 100 zvýšily, myslel jsem si, že to na mě bude mít vliv typu: smích, uvolněnost a pod. Opak byl pravdou....měl jsem pálivou bolest v levé části krku, rameni, až po levou část celé nohy. Srdce mi tak hrozně tlouklo a i mě v něm bolelo, že jsem přátelům říkal at mi zavolají sanitku.. měl pocit, že dostanu infarkt..byl jsem z toho dost vystrašený můj mozek mě zcela ovládl...popsal jsem zde ve zkratce pár stavů, které jsem u toho vnímal, budu rad za vysvětlení..a popsaní problémů., které jsem zde uvedl. Děkuji.
Dobrý den,
stav, který popisujete po požití marihuany je možný. Většinou souvisí s množstvím a poměrem látek. Zjednodušeně řečeno tráva, neboli skunk, která se pěstuje ve vnitřních podmínkách s umělým světlem a hnojivem, bývá mnohem silnější a obsahuje vysoké množství THC a nižší množství CBD. Ta poté může způsobit mnohem více nepříjemných zkušeností. Příznaky mohou být jak fyzické - jak píšete tlukot srdce, bolest, tak i psychické, které mohou vést až k psychóze.
Pokud by stav neustupoval, tak bych Vám doporučila vyhledat lékaře nebo psychiatra.
Hezký den
Lenka Varyšová
14.03.2019 - Dotaz - vaporizace Dobrý den, chtěl bych přestat kouřit, respektive nahradit to něčím zdravějším. Slyšel jsem o vaporizaci, prý je to zdravější a hlavně se do toho dají dát libovolné byliny i takové co neobsahují nikotin. Nikdy jsem to nezkoušel, tak bych se chtěl zeptat, dá se to nějak vyzkoušet bez toho, abych musel rovnou kupovat vaporizér za pár tisíc Kč? Nevíte jestli je to i zdraví prospěšné, třeba když do toho dám léčivé byliny?
Dobrý den,
tím, že přestanete kouřit, rozhodně zlepšíte své vyhlídky na dobré zdraví. Vaporizace uvolňuje některé účinné látky (tedy v podstatě drogy) i bez spalování, takže nedochází ke vdechování dehtu a nebezpečných látek v něm obsažených. Nemyslím si ale, že byste mohl očekávat obecně pozitivní účinky inhalace na své zdraví, pokud netrpíte nějakou nemocí, na kterou by ta která léčivka měla zabírat. Zároveň je třeba mít na paměti, že bez ohledu na způsob přijímání drogy si na jejím užívání lze vybudovat závislost, takže i když budete např. méně zatěžovat své plíce, mozek bude nikotinem či jinými drogami ovlivněn a pokud si na jejich přijímání zvykne, mohou mu pak chybět. Tak doporučuji opatrnost a střídmost.
Co se týká vyzkoušení vaporizéru, nemám o tom žádné informace, ale jako marketingový tah si nabídku zapůjčení před samotným nákupem dovedu u prodejců představit.
S pozdravem
Jarda Vacek
13.03.2019 - Závislost Dobrý den, trpím patrně psychickou poruchou od dětství. Od 10 masturbuji. Momentálně nezvládám závislost na pornu. Od 14ti trpím zavislostmi různého charakteru. Které se mění. Co zůstává těch 20let cigarety a alkohol. Potřeboval bych se domluvit na poradenství co nejdříve. Od března nemám práci a psychicky stav se mi zhoršuje. Potřeboval bych anonymní vyšetření!!!!. Děkuji za radu na koho se urgent obrátit
Dobrý den,
anonymní služby poskytují soukromá zdravotnická zařízení, psychiatři a psychoterapeuti, kteří si za ně nechávají platit v hotovosti. Takto specializovaných služeb je pro oblast závislostí několik, dostupné jsou ve větších městech. V Praze např. https://neocentrum.cz nebo http://www.zavislosti.com
Základní poradenství poskytují zdarma a anonymně kontaktní centra zřizovaná nestátními neziskovými organizacemi a některé adiktologické ambulance, ty nabízejí také diagnostiku a následnou terapii.
Např. http://www.sananim.cz/adiktologicka-ambulance.html
Další služby naleznete v Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=&d=&c=#result
Pokud pro Vás anonymní služby nejsou dostupné, ať už z finančních či místních důvodů, zvažte, zda uchování anonymity má pro Vás větší hodnotu než zachování zdraví.
Dobrou volbu a vytrvalost při překonávání závislosti přeje
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance

Zapojte se do studie odvykání kouření s mobilní aplikací. Více informací na: www.bit.ly/studiekoureni