Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách, pokud k tomu dáte souhlas.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

13.06.2021 - antabus Dobrý den,

ráda bych se zeptala na obecné informace k léku antabus. Kdo jej může předepsat? Praktický lékař nebo odborný? A při předepsání je třeba, aby byl přítomen příbuzný (toho, kdo chce odvykat alkoholu) a byl obeznámem s dávkováním aj., a aby antabus tomu dotyčnému podávala jiná osoba (čili tedy příbuzný), aby skutečně došlo k požití léku? A je třeba toto požití někde "zapisovat" aby lékař věděl/viděl, že opravdu dochází k jeho konzumaci?Je možné, abych např. já objednala danou osobu k psychiatrovi, který posoudí jeho zdravotní stav (praktický lékař již byl navštíven, ovšem nastalo otálení v objednání se k odborníkovi, bohužel)? Děkuji.
Dobrý den,

Děkujeme Vám za dotaz. Antabus je lék bez preskripčního omezení, může jej tedy předepsat každý lékař. Při předepsání nebývá příbuzný přítomen, pacient je seznámen s léčbou a s účinky léku. Zejména správné pochopení léčby a využití Antabusu jako podpůrné terapie je při užívání zásadní. Užívání léku není samospásné a spíše posiluje pacientovu jistotu v jeho zvolené cestě střízlivosti. Nejčastěji užívání léku probíhá v samotné ambulanci lékaře, proto odborný pracovník má přehled, jak pacient lék užívá. Samostatné užívání léku pacientem probíhá zpravidla ve vyšších fázích léčby. Nejlepší cestou je, pokud se sám dospělý pacient objedná do adiktologické ambulance a odborník zhodnotí nejen stav pacienta, ale také jakou má motivaci k léčbě, jak závažné je užívání alkoholu, apod. Většina ambulancí vyžaduje, aby se dospělý pacient objednal sám.

S přáním pěkného dne,
Tomáš Jandáč
03.06.2021 - Anonymní alkoholici Dobrý den, chtěl bych se zeptat od 15-ti let piju alkohol je mi 35let. Do cca 25 let jsem pil v hospodách s přáteli vždy se stal nějaký problém byl jsem agresivní skončil jsem v nemocnici, protože jsem se přepil a 3x u soudu, ale vždy s podmínkou. Pak jsem se sklidnil založil rodinu, ale pít jsem nepřestal jen už jsem nepil v hospodách ale doma. Min. 1x týdne, ale většinou 2 i vícekrát se opíjí do padnutí. Ale na práci to vliv nemá to se dokážu udržet jen ojediněle se stalo, že jsem se musel omluvit. Moje žena z toho nadšená není a dcera také moc ne (11let) a tak jsem se rozhodl jít na sezení aa . Chci přestat pít, ale protože si vždy řeknu že na tom přece ještě nejsem tak hrozně tak pít můžu . Za x let nebyl jediný týden bez alkoholu, ale zase oproti jiným si říkám, že na tom zase tak špatně nejsem, že ten alkoholik nemůžu přece být že jsem jen o trochu větší konzument. Bylo mi řečeno, že sice na samotném dně ještě nejsem, ale že tam kloužu jako na skluzavce . Je pro mě aa tedy vhodná varianta jak překonat chuť pít, nebo na tom nejsem tak špatně a zvládnu to i sám?
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že chcete přestat pít, ale je pro Vás těžké toto rozhodnutí udržet. Je skvělé, že jste se tedy rozhodl situaci řešit a vyhledat pomoc a podporu. Sezení AA mohou být vhodnou variantou, proto doporučuji vyzkoušet.

S přáním pěkného dne,

Denisa Vajdlová
02.06.2021 - Alkoholismus Dobrý den, ráda bych se zeptala na názor ohledně situace svého přítele. S přítelem jsem rok - s alkoholem má problémy cca 3 roky a to ve smyslu, že se občas napije a v pití pokračuje např. týden. Pak je schopen další tři týdny, někdy měsíce nepít nebo se napít jen trochu. Konzumuje pouze pivo. Bohužel se stalo, že např. celý týden nepracoval a nebylo to poprvé, kdy "zanedbal" vlastní práci. Jako dítěti mu zemřela matka a v životě měl jen jeden vážný vztah, který skončil rozchodem. Ve chvíli, kdy pije, je mu všechno jedno a tvrdí, že už je stejně všechno fuk, protože si stejně už všichni myslí, že je alkoholik. Lže všem okolo, tvrdí, že do hospody nepůjde, ale přesto jde. Jakmile nejsem s ním a odjedu např. na celý víkend pryč, vím jistě, že toho využije a propije ho. Stalo se pro mě už nekomfortní vůbec někam chodit či jezdit, protože vím, že se vrátím a on bude opilý ležet v posteli. V těchto stavech skoro nejí, kašle na hygienu, nikomu neodpoví na telefony atd. Přítel tvrdí, že má problém, ale alkoholik není, nicméně z něj mám pocit, že nemá ochotu ho nějak více řešit. Já mám po zkušenostech už opačný názor a ráda bych znala i ten Váš odborný. Předem děkuji za odpověď. Kamila
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že si přítel uvědomuje, že má nějaký problém. To by mohl být dobrý odrazový můstek. Můžete mu navrhnout návštěvu adiktologické ambulance a svou podporu. Tam by si spolu s adiktologem mohl promluvit o své situaci a odborník by posoudil její závažnost. Zařízení, která by mohl navštívit, najdete na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.

Je nutno zmínit, že zahájení a průběh případné léčby si vždy nakonec určuje každý sám. Vy mu můžete pomoci svou podporou a sdílením svých pocitů a postřehů. Ráda bych Vám navrhla vyhledání pomoci i pro sebe. Prostor pro sdílení zkušeností a pocitů ohledně Vašeho přítele a jeho konzumace alkoholu nabízí spousta organizací, které také najdete na výše přiloženém odkazu.

Přeji hodně sil,

Denisa Vajdlová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky