Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

11.02.2019 - Pervitin a dárcovství krevní plazmy Dobrý den, dozvěděl jsem se, že osoba z mého okolí, která 2x týdně šňupe pervitin, je zároveň pravidelně 2x měsíčně dárcem krevní plazmy. Pervitin užívá i bezprostředně před darováním. Rád bych se zeptal, tato osoba svým jednáním ohrožuje život či zdraví lidí, kteří jsou příjemcem této krevní plazmy či produktů, které se z plazmy vyrobí. Děkuji Vám.
Dobrý den,
radila jsem se ohledně vašeho dotazu s kolegy. Užívání návykových látek je kontraindikací k darování krve i plazmy a to hlavně z toho důvodu, že člověk, který užívá, může brát rizikově - například u šnupání sdílet šňupátka, a tím zvyšuje pravděpodobnost, že se nakazí nějakým infekčním onemocněním a tím i svojí plazmů. Na infekční nemoci se sice plazma testuje, ale je zde imunologické okénko, což je období, kdy se infekční onemocnění neodhalí.
Před každým odběrem většinou člověk vyplňuje dotazník, kde se ho obvykle na užívání návykových látek ptají a apeluje se tím na zodpovědnost každého člověka vyplnit pravdu.
S pozdravem
Lenka Richterová
07.02.2019 - alkoholik, či ne? Dobrý den, někdy o sobě pochybuji, jestli jsem na alkoholu závislý anebo ne. Jde o to, že většinou si dám se ženou každý večer cca dvě až tři deci vína (já dvě, či tři a žena jednu). Pak ale přijde cca jeden den v týdnu, kdy někam jdu a popíjím toho více. Prostě nemám klapku a připadám si s kamarády zajímavý a i mne to baví. Dělám to už tak několik let a čím jsem starší, tím snad už tolik nevydržím a jdu domů dříve. Když se hecnu, tak dovedu cca tři týdny nepít. Já osobně si nemyslím, že jsem alkoholik. Rád bych však nějak lépe řídil ten jeden den v týdnu (v průměru - spíše to bývá dvakrát až třikrát do měsíce). Prostě si vždy říkám, že jsem v poho, že ještě pít mohu a pak už je zlom, který už nejsem schopen kontrolovat.... díky za reakci.
Dobrý den,
je dobře, že se nad svým pitím zamýšlíte už teď, protože čím dál se rozhodnutí změnit se odkládá, tím mohou být škody větší a změna obtížnější. Zda se jedná o závislost či ne, nelze přes online poradnu určit, k tomu je potřeba odborné vyšetření psychiatra či psychologa. Zkuste si udělat test na našich stránkách a uvidíte, do které kategorie z hlediska ohrožení spadáte: https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=8 Odpovídejte upřímně, jako jste upřímně napsal tento dotaz, a následně se zkuste řídit doporučením podle výsledku.
Pokud si uvědomujete, že chcete své pití omezit, ale nedaří se Vám to, může to opravdu znamenat počínající problém. Pak je namístě vyhledat osobně odbornou pomoc, která je dostupná ve všech krajích: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=4&d=&c=#result
Rozhodnutí navštívit poradnu nebo ambulanci je možná obtížné, stejně jako přiznat si problém, ale znamená cestu ke zlepšení. Využijte svého aktuálního odhodlání a neodkládejte další kroky.
Hodně zdaru,
Jarda Vacek
04.02.2019 - koureni dobry den, moje kamaradka prestava kourit. ma vsemozne psychicke problemy uz mnoho let, ale myslim, ze smeruje k lepsim zitrkum koureni se neni snadne vzdat, mam to za sebou uz nekolik let, ale doted si pamatuju, jak to bylo tezke. co je vhodne delat a rikat, abychom druheho podporili? informaci, ze je dobre nekourit, jiz jiste ma, a myslim, ze frazemi a beznymi informacemi ji lidi spis stvou:) postupuji intuitivne a snad dobre, ale treba neco nevim. chtela bych, aby se dala celkove dohromady (vice pohybu, zdravejsi jidlo), na cemz pracuje, je to pro ni velmi narocne. s alkoholem problem nema (prakticky nepije), pred desitkami let prestala s pervitinem, myslim ze mela i trosku poruchu prijmu potravy. je spis takovy typ "ode zdi ke zdi", jine kamaradky vicemene nema, partnera nema.
Dobrý den,

jde vidět, že vám na kamarádce hodně záleží. Důležité je si uvědomit vlastní možnosti a limity. Kamarádka má vlastní život, možnost volby a zodpovědnost za ni. Můžete ji pomoc vyplnit volný čas a třeba chodit společně cvičit, můžete ji také oceňovat za rozhodnutí přestat kouřit. Nenesete ale zodpovědnost za to, jak to vaše kamarádka má.
Doporučila bych jí například zavolat na linku pro odvykání kouření, kde s ní mohou probrat, jak postupovat a co dělat, když chce přestat. Číslo je 800 350 000 https://www.bezcigaret.cz/ Případně zvážit možnosti odborné podpory. Můžete ji nabídnout pomoc s vyhledáním péče. Rozhodnutí ale nechte na ni.

Hezké dny

Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je 20. 2. zrušen. Od dalšího týdně opět pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance