Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

14.03.2019 - Dotaz - vaporizace Dobrý den, chtěl bych přestat kouřit, respektive nahradit to něčím zdravějším. Slyšel jsem o vaporizaci, prý je to zdravější a hlavně se do toho dají dát libovolné byliny i takové co neobsahují nikotin. Nikdy jsem to nezkoušel, tak bych se chtěl zeptat, dá se to nějak vyzkoušet bez toho, abych musel rovnou kupovat vaporizér za pár tisíc Kč? Nevíte jestli je to i zdraví prospěšné, třeba když do toho dám léčivé byliny?
Dobrý den,
tím, že přestanete kouřit, rozhodně zlepšíte své vyhlídky na dobré zdraví. Vaporizace uvolňuje některé účinné látky (tedy v podstatě drogy) i bez spalování, takže nedochází ke vdechování dehtu a nebezpečných látek v něm obsažených. Nemyslím si ale, že byste mohl očekávat obecně pozitivní účinky inhalace na své zdraví, pokud netrpíte nějakou nemocí, na kterou by ta která léčivka měla zabírat. Zároveň je třeba mít na paměti, že bez ohledu na způsob přijímání drogy si na jejím užívání lze vybudovat závislost, takže i když budete např. méně zatěžovat své plíce, mozek bude nikotinem či jinými drogami ovlivněn a pokud si na jejich přijímání zvykne, mohou mu pak chybět. Tak doporučuji opatrnost a střídmost.
Co se týká vyzkoušení vaporizéru, nemám o tom žádné informace, ale jako marketingový tah si nabídku zapůjčení před samotným nákupem dovedu u prodejců představit.
S pozdravem
Jarda Vacek
13.03.2019 - Závislost Dobrý den, trpím patrně psychickou poruchou od dětství. Od 10 masturbuji. Momentálně nezvládám závislost na pornu. Od 14ti trpím zavislostmi různého charakteru. Které se mění. Co zůstává těch 20let cigarety a alkohol. Potřeboval bych se domluvit na poradenství co nejdříve. Od března nemám práci a psychicky stav se mi zhoršuje. Potřeboval bych anonymní vyšetření!!!!. Děkuji za radu na koho se urgent obrátit
Dobrý den,
anonymní služby poskytují soukromá zdravotnická zařízení, psychiatři a psychoterapeuti, kteří si za ně nechávají platit v hotovosti. Takto specializovaných služeb je pro oblast závislostí několik, dostupné jsou ve větších městech. V Praze např. https://neocentrum.cz nebo http://www.zavislosti.com
Základní poradenství poskytují zdarma a anonymně kontaktní centra zřizovaná nestátními neziskovými organizacemi a některé adiktologické ambulance, ty nabízejí také diagnostiku a následnou terapii.
Např. http://www.sananim.cz/adiktologicka-ambulance.html
Další služby naleznete v Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=&d=&c=#result
Pokud pro Vás anonymní služby nejsou dostupné, ať už z finančních či místních důvodů, zvažte, zda uchování anonymity má pro Vás větší hodnotu než zachování zdraví.
Dobrou volbu a vytrvalost při překonávání závislosti přeje
Jarda Vacek
11.02.2019 - Pervitin a dárcovství krevní plazmy Dobrý den, dozvěděl jsem se, že osoba z mého okolí, která 2x týdně šňupe pervitin, je zároveň pravidelně 2x měsíčně dárcem krevní plazmy. Pervitin užívá i bezprostředně před darováním. Rád bych se zeptal, tato osoba svým jednáním ohrožuje život či zdraví lidí, kteří jsou příjemcem této krevní plazmy či produktů, které se z plazmy vyrobí. Děkuji Vám.
Dobrý den,
radila jsem se ohledně vašeho dotazu s kolegy. Užívání návykových látek je kontraindikací k darování krve i plazmy a to hlavně z toho důvodu, že člověk, který užívá, může brát rizikově - například u šnupání sdílet šňupátka, a tím zvyšuje pravděpodobnost, že se nakazí nějakým infekčním onemocněním a tím i svojí plazmů. Na infekční nemoci se sice plazma testuje, ale je zde imunologické okénko, což je období, kdy se infekční onemocnění neodhalí.
Před každým odběrem většinou člověk vyplňuje dotazník, kde se ho obvykle na užívání návykových látek ptají a apeluje se tím na zodpovědnost každého člověka vyplnit pravdu.
S pozdravem
Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance

Zapojte se do studie odvykání kouření s mobilní aplikací. Více informací na: www.bit.ly/studiekoureni