Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

08.11.2019 - Partner pije tajně Dobrý den,

partnerovo pití alkoholu se za poslední rok stupňuje z občasného na každodenní. Zkrátka každý večer je v podnapilém stavu. Už několikrát jsem mu promlouvala do duše, aby s tím přestal nebo to omezil třeba jen na víkend. Chápu, že ho trápí starosti kolem rekonstrukce domu a také v zaměstnání, ale vidím to teď spíš už jako výmluvu. Za pár měsíců čekáme rodinu a moje naléhání na to, aby s tím pravidelným pitím přestal nikam nevedou. Dokonce jsem zjistila, že pije tajně vodku a má někde udělanou skrýš. Jednou jsem ho i načapala s flaškou. Svou slabost si nepřiznává a když na něj udeřím, jsem ta špatná já a spíš mi příjde, že trestá on mě za to, že si dovoluji na jeho pití upozornit. Žije v domění, že nemá žádný problém.
Já takto žít dál nechci a v takovém prostředí ani dítě vychovávat. Pokud to tímto tempem půjde dál, nebude to život, ale jen trápení.
Je ještě možnost jak s tímto člověkem komunikovat nebo jak na něj, abych zachránila vztah a budoucí rodinu?
Děkuji mnohokrát za radu a pomoc.
Dobrý den,
je mi líto, že v období života, které bývá obvykle naplněno láskou a šťastným očekáváním, prožíváte spíš obavy a trápení. Bohužel musím konstatovat, že situaci vidíte velmi realisticky: s pijícím partnerem se život mění v utrpení.
Něco dělat určitě můžete, nějaká naděje na změnu je. Pokud to, co zde píšete, opravdu tak cítíte, je to dobrá výchozí pozice. Nechcete žít s opilcem, máte strach o výchovu dětí v takovém prostředí. To je naprosto pochopitelný a zdravý postoj, ve kterém Vás podporuji. Postarejte se tedy o sebe a o dítě. Stanovte jasné hranice toho, co jste ochotna ještě snášet a co už ne (alkohol doma, opilý přítel doma, pití o víkendu? - to záleží na Vás - jenom to musí být kontrolovatelné), a zároveň určete sankce za porušení těchto pravidel (nástup na léčení nebo rozchod?). Nevyhrožujte ale ničím, co nedokážete splnit. Chápu, že to není lehké rozhodování, ale pokud Váš přítel pomoct nechce, zachraňte alespoň sebe. Věřte, že bolest, kterou byste prožívala později, by byla mnohem větší, než konfrontace, kterou máte před sebou teď. Pouze důrazný kopanec od života nebo drsný pád na pomyslné dno může opilce probrat a nastartovat změnu k lepšímu. Pokud ho neprobere, nenechte se strhnout na dno s ním.
Teď jste to spíš Vy, kdo potřebuje odbornou pomoc, mj. i proto, že Vy jste ochotna ji přijmout, tak se zkuste osobně obrátit na terapeuta či adiktologa, uleví se Vám a můžete podrobněji probrat strategii, jak Váš život zlepšit.
Seznam poraden je zde:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=4#result
Držím palce a přeju hodně síly,
Jarda Vacek
04.11.2019 - Závislost Dobrý den.
Je mi 19 a poslední 2 roky mám problém s užíváním marihuany. Poprvé jsem hulila v 16 s (teď už bývalým) přítelem a už od první chvíle se mi to líbilo. Poslední 2 roky hulím skoro každý den, snažím se co nejmíň, ale když si přes den nedám vůbec, nedokážu se uklidnit a někdy mi už ani tráva nepomáhá.
Nikdy dřív jsem nic podobného neměla, žádné tvrdší drogy jsem neměla a ani nechci. Už dlouhou dobu nechci ani hulit, ale nejde mi to překonat, protože mám trávu doma, i když nechci. Mohu si ji kdykoliv vzít aniž bych se někoho ptala. To bohužel nejde změnit, ale vím, že kdyby se to změnilo tak na tom budu o dost lépe. Chodím na dobrou školu, ale většinou se jí nevěnuju tak, jak bych chtěla. Nevím jestli je to následek nebo příčina huleni, asi částečně obojí, ale nejde jen o školu. Tráva pro mě vždy znamenala možnost útěku před světem, protože od doby co mi zemřela máma mi přijde že mě tu nic moc nedrží a táta mi nikdy nerozumí tak, jak bych chtěla, což mě částečně mrzí a částečně štve. Vždy hází vinu na mě a vidí ty nejhorší možné scénáře, i když to není pravda, což byla asi také jedna z příčin mého malého sebevědomí. Určovala jsem si hodně věcí nebo lidí, kteří jsou pro mě důležití a kvůli kterým přestanu, ale nikdy to nepomohlo na dost dlouho - buď mě ti lidé zklamali nebo věci omrzely.. Už zkrátka nevím, jak dál, nesnáším trávu za to, co se mnou udělala (jsem pořád ve stresu, mírná sociální fobie, nechutenství, ztráta motivace skoro ke všemu, problémy se spaním, s pamětí a pozorností a další..) Navíc na mě táta pořád tlačí, asi se mě snaží motivovat ale většinou to funguje spíš naopak. Nejlepším řešením by bylo se přestěhovat, ale to z časových a finančních důvodů není možné. Chtěla bych s tím skončit právě alespoň doma, jednou za čas mi to nepřijde o moc horší než alkohol, ale stále se mi to nedaří a kvůli tomu se cítím ještě hůř, protože nechci takový život.
Dobrý den,
zdá se, že jste pocítila, že Vám užívání marihuany víc bere než dává, a proto jste odhodlaná se svým hulením něco udělat. Nemá smysl hledat, zda je hulení příčinou či důsledkem problémů, které v životě zažíváte, může hrát opravdu obě role, důležité je tenhle bludný kruh někde rozetnout a zkusit žít jinak. Příznaky, které popisujete, opravdu mohou s velkou pravděpodobností s užíváním marihuany souviset. Velmi dobře si uvědomujete, že by Vám prospělo odstěhování, ale zároveň tvrdíte, že není možné. Věřte, že možné je. Jste dospělá. Pokud opravdu chcete změnit svůj život, najdete způsob, jak to udělat. Pokud nic měnit nechcete, vždy najdete důvod, proč to nejde. Měnit své zvyky je bolestivé a namáhavé, zejména první dny a týdny jsou velmi obtížné, a ani odhodlávání pro změnu není jednoduché, vždy je lepší, když na to nejste sama, a proto doporučuji zajít do ambulance nebo za terapeutem, který Vás prvním obdobím provede. Teď se nemusíte zabývat otázkou, zda už si nikdy nezahulíte, ale spíš tím, co udělat pro sebe, aby se Vám co nejdřív ulevilo a žilo lépe. Cesta to není snadná, ale přeju Vám, ať se rozhodnete dobře a vytrváte.
Jarda Vacek
04.11.2019 - Marihuana při úzkosti a depresi Dobrý den, už nějaký ten pátek se potýkám s úzkostmi a depresí, zkusil jsem požít marihuanu, která mi na jeden večer úzkost úplně vypustila z hlavy a mohl jsem se bez obav pořádně bavit... Dozvěděl jsem se ale, že právě marihuana takové duševní problémy může i vyvolat. Tak moje otázka zní, zda je nějaké dlouhodobé riziko psychiky při požívání marihuany, ikdyž už s úzkostí a depresí žiju pár let...

Děkuji za jakoukoliv odpověd.
Dobrý den,
je fajn, že nad svým užíváním přemýšlíte a zjišťujete si informace o účincích marihuany. Ano, užívání konopných drog je považováno za rizikový faktor pro rozvoj duševních poruch, může uspíšit či prohloubit celé spektrum psychických nemocí včetně úzkosti a deprese. Pokud Vám marihuana naopak na úzkost pomáhá, hrozí riziko, že si po nějaké době na její užívání zvyknete a nebudete bez ní schopen jít do společnosti ani vykonávat běžné činnosti. Časem se pak její anxiolytický účinek pro Vás vytratí a ani její užití napětí nesníží, naopak ho může prohloubit. Doporučuji Vám konzultovat své problémy s odborníkem (psychiatrem) osobně, existuje mnohem víc způsobů, jak úzkosti a deprese zvládnout. Vždycky je také dobré zaměřit se možné na příčiny problémů a zkusit řešit celou situaci v souvislostech, a ne pouze hledat "náplasti" na příznaky ve formě drog, ať už z rukou lékaře (pilulky) či svépomocí (marihuanou).
Přeju, ať je Vám lépe.
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance