Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

16.09.2019 - Ambulantní léčba Dobrý den,

Přítel má delší dobu problem s nadměrným pitím alkoholu.
Snažil se k vám objednat na ambulantní léčbu. Bohužel mu bylo řečeno, že mate již plno, že ho nelze objednat.

Mohla bych Vás poprosit o případný jiný kontakt na ambulantní protialkoholní léčbu v Praze?

Předem moc děkuji a přeji hezký den.

Jana S.
Dobrý den,
dlouhé čekací doby jsou bohužel běžné.
Zkuste najít vhodnou službu na mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=2&d=&c=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
10.09.2019 - Gambling Zdravím, mám takový dotaz(problém) ,týkající se mého partnera,
hraje automaty už delší dobu,jenže teď tomu propadl snad jak nejvíc to jde, ,jakmile vejde do casina či do herny tak nemá žádné stopky. Je schopen si napůjčovat peníze od známých, nebo od rodičů, v noci chodí zvonit i domů a vždy má nějakou výmluvu, aby mu člověk poskytl peníze. Už několikrát se stalo ,že nepřišel ani domů, až další den ráno. Hádáme se kvůli tomu,už je toho na něho i na mě moc.Je schopný si přiznat, že stím má určitý problém, vždy naslibuje se stím přestane, vydrží tak 14 dní měsíc a zase tam zkejsne jakou dobu a přijde domů bez ničeho a ještě s velkým dluhem,zkoušeli jsme i poradnu,ale žádný úspěch, tak jsem se chtěla zeptat ,jak bych mu mohla pomoci nebo jak to řešit dál. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud jste zkusili ambulantní léčbu a nedošlo ke zlepšení, je asi čas pomýšlet na ústavní léčbu závislosti, což je svým způsobem asi poslední možnost. Klíčové ale je, aby se Váš partner chtěl léčit. Vy mu můžete pomoci tím, že vytvoříte takové podmínky, aby se mu začalo chtít situaci řešit a se svou závislostí opravdu něco dělat. Nastavte pravidla fungování a za jejich porušení příslušné sankce. Nabízí se třeba následující: vzdát se veškerého hraní a konzumace alkoholu (snižuje zábrany), nenosit u sebe hotovost a platební kartu, a předat finance a jejich řešení někomu blízkému (peníze představují pokušení); při porušení nástup do ambulantní léčby, při opakovaném hraní nástup do ústavní léčby, při nenastoupení do léčby, nedokončení nebo relapsu po léčbě rozchod. V žádném případě mu to neusnadňujte: netolerujte hraní, lhaní, podvádění, neomlouvejte ho, nepomáhejte mu se splácením dluhů. Před Vámi je nelehké rozhodnutí, kam až jste schopná dojít, co jste ještě ochotná strpět a co už ne. Od gamblera, který opakovaně selhává v léčbě a v jeho životě je hraní na prvním místě, můžete čekat cokoliv, ale spolehlivost, jistota a klid ve vztahu to rozhodně není. Tou nejzazší možností, která Vám může zachránit zdraví, je rozchod, a s tím je potřeba počítat. Pokud mu ale budete vyhrožovat čímkoliv, co nejste schopná splnit, budete sama ze sebe zklamaná nebo na sebe naštvaná a jemu nepomůžete - on bude vědět, že Vás má omotanou kolem prstu a že Vás může využívat, jak se mu zamane. V první řadě byste se měla postarat o sebe, aby Vás hraní partnera nezničilo, protože jenom tehdy, když zůstanete zdravá a silná, zásadová a důsledná, mu můžete opravdu pomoci. Poradnu, kde jste nebyli úspěšní, můžete využít sama pro sebe a jít se poradit, jak na něj. Všichni gambleři, kteří v léčbě vydrželi a dnes úspěšně abstinují, zpětně svým partnerkám děkují, že v rozhodující chvíli nevyměkly a důsledně trvaly na abstinenci, léčbě a dodržování domluvených pravidel.
Přeju hodně síly,
Jarda Vacek
10.09.2019 - pretrvavajici psychicke obtize Dobry den,

nekdy v polovine cervna letosniho roku jsem prestal kourit.

Do te doby jsem kouril elektronicky, cca 4 roky. Hodne. Nekdy v polovine kvetna jsem prestal kourit a presel na zvykacky, pak chvili naplasti a zhruba v te polovine cervna jsem s nikotinem prestal uplne.

Bohužel se zdá, že to nezvládám úplně bez obtíží. Skoro bych řekl až "depresivní stavy". Jsem podrážděný, netrpělivý, špatně spím, nic nemá smysl. Což má negativní dopady jak doma, tak v podnikání. A příliš se to nelepší.

Co s tím? Díky!
Dobrý den,
dovedu si představit, že kouření mělo ve Vašem životě funkci jakéhosi ventilu napětí a odreagování, a pokud jste pouze vysadil nikotin a odstranil rituál kouření, a nenahradil jste ho žádnou odpovídající zdravější formou relaxace, napětí se stále dere ven, ale nemá kudy. Ale samozřejmě to může mít mnohem složitější vysvětlení a může to souviset s mnoha aspekty Vašeho života. Popisujete sice typické odvykací příznaky, ale třeba podrážděnost a ztráta smyslu může mít mnohem hlubší kořeny. Napětí doma a v zaměstnání nemusí být jen důsledkem Vašeho podráždění a netrpělivosti, ale i jejich příčinou. Doporučuji Vám vyhledat nějakého terapeuta, psychologa či adiktologa osobně a probrat s ním svou situaci detailněji, třeba se vám společně podaří rozseknout bludný kruh a nějak vykročit na cestu změny. Není to snadné a nejde to samo, ale už jen to, že se někomu svěříte, může samo o sobě pomoct.
Tak držím palce.
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance