Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

22.06.2020 - Alkoholik a sběrač Dobrý den, máme problémy s otcem. Je to alkoholik. Jeho rodiče se před pár lety snažili doptat na možnosti pomoci. Dokonce byli i za panem Nešporem. Prý jim bylo řečeno, že jako rodiče nic nezmůžou, že se musí ozvat manželka a děti. Tak se tedy ptám já jako dcera. Otec je alkoholikem zhruba od začátku 80. let, po návratu z vojny, kde se zkazil, jak mi řekl děda. Stavy střízlivosti a opilosti se u něj střídají, není permanentně pod vlivem. Kvůli alkoholu se mu spustila před pár lety epilepsie, poslední záchvat měl před měsícem. Prášky bere, jak se mu zlíbí. Opilý absolvoval takřka všechny důležité rodinné oslavy. Musím říci, že k němu jako děti nemáme prakticky žádný vztah, nemá u nás žádnou autoritu. Prakticky nás ani nevychovával. Bereme ho už jako spíše zlobivého spolubydlícího. Bydlíme společně s jeho rodiči v dvougeneračním domě. Vzhledem k tomu, že s ním prakticky skoro nemluvíme, tak se uchýlil ke shromažďování odpadu - v garáži, na zahradě, v kůlně, na půdě. Nejsou to jen staré krámy, ale regulérně i pytle z koše. Dokonce i věci, které nejsou z naší domácnosti. Pokud mu na ně sáhneme a chceme je vyhodit, chytne ho rapl, že nám taky vyhodí naše věci (a to jsou normální věci). Pod vlivem se stává vulgárním, arogantním a jízlivým jájínkem a slovně napadá zejména mamku a také její zemřelé rodiče. Musím říci, že se někdy neudržím a kromě vulgarit ho i praštím. To, co nám provedl za ta léta, by asi bylo na delší povídání. On samozřejmě žádný problém s pitím nemá, protože my ho přece s alkoholem nevidíme....Jeho matka tvrdí, že jsme se mu nesnažily pomoci, že jsme ho odepsaly, ale to není pravda... Jde mu vůbec nějak pomoci? Na koho se obrátit, když bychom si o tom potřebovaly popovídat? Děkuji
Dobrý den,

je dobře, že se snažíte problémy s Vaším otcem řešit. Z toho, co píšete, vyplývá, že si Váš otec nepřipouští , že by mohl být závislý. Přiznání si závislosti je prvním krokem, jak se se závislostí může začít pracovat. Pokud se Váš otec nerozhodne sám léčit, nelze ho k tomu donutit. To ale neznamená, že nemáte žádnou šanci, jak mu pomoci. Určitě můžete pracovat na tom, aby to zkusil.
Jako rodina mu můžete pomoci tím, že uděláte nějakou koalici s příbuznými a domluvíte se na společném postupu. I přesto, že spolu velmi nekomunikujete, pokuste se s otcem navázat komunikaci, abyste mu umožnili pochopit, jak celou situaci vnímáte. Spolu můžete vyjádřit obavu o svého otce, vysvětlit mu, co Vám jeho pití způsobuje, také i například negativní dopady na jeho zdraví. Můžete také vyjádřit svůj postoj vůči alkoholu a otcovu agresivnímu chování, které je následkem alkoholu a poskytnout otci pomoc. Nic mu nevyčítat a nevyhrožovat mu. Můžete mu poskytnout svou oporu v případě, že by se svým problémem zajel za odborníky. Vaše obavy jsou oprávněné, alkohol způsobuje závažné zdravotní, psychické, ale i například sociální problémy. Můžete také vyjádřit Vaše obavy a sdílet je s ním. Je ale důležité, abyste se spolu jako rodina dohodli na pravidlech fungování a konkrétním postupu (Co když..?) v případě, že se situace nebude zlepšovat. To se týká také shromažďování odpadu. Následně stanovená pravidla jako celek dodržovat a uplatnit sankce, o kterých budete Vy i on dopředu vědět. Pokud by tato dohoda nezabírala, je nutné i přesto, že to může být těžké, přistoupit k razantnějšímu řešení, na jakém se dohodnete.
Můžete vyhledat odborníka na závislosti, ať už adiktologa, lékaře nebo psychologa ve Vašem okolí, který by s Vámi situaci osobně probral. Kdyby s tím Váš otec souhlasil, bylo by vhodné navštívit adiktologickou ambulanci a následně zvážit léčebný pobyt či ambulantní léčbu. Lékař by mohl otci navíc upravit medikaci, protože neznáme důvody, proč ji Váš otec nebere pravidelně. Je možné také navázat kontakt s odborníkem po telefonu, doporučila bych Národní linku pro odvykání: 800 350 000.
Zároveň je také vidět, že chování Vašeho otce silně zasahuje i do Vašeho života a rodiny. V případě, pokud si o tom potřebujete s někým promluvit a ulevit nahromaděným emocím, můžete se vždy obrátit na individuální terapii a případně na skupiny pro rodinné příslušníky. Služby pro rodinné příslušníky nabízí adiktologické ambulance nebo ostatní zařízení pro léčbu závislosti, které naleznete na mapě pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15&d=&c=#result. V případě, pokud by Váš otec sebe nebo Vás ohrožoval na životě, můžete se vždy obrátit na policii, popřípadě na záchrannou službu.

Držím Vám palce.
Markéta Fecková & Kateřina Rokosová
14.06.2020 - Alkoholismus Dobry den, muj partner uz mnoho let pije. Denne. Cca 5-6 piv. Obcas prida i pul flasky vina a napr. Stamprle whisky. Ostatne pred spanim a"pro spani" pravidelne trosku tvrdeho. Kombinuje bez problemu. Na dotaz proc to dela odpovida "a proc ne". Po uziti se chova agresivneji, divne. Zacina byt mirne nacervenaly. Je celkove agektivni. Obcas se chova nelogicky. Hodne krici a porad kritizuje. Ale fyzicky neutoci.Je alkoholik? Mame spolu dve dorustajici deti. Ty si stěžují, ale nechci rozbijet rodinu. Jeste urcitym zpusobem funguje. Navenek pusobi jako velmi zabavny spolecnik. Umi byt i hodny- jeste tak nak, napric urcitym zdravotnim problemum. Problém si nepripousti a o zadne lecbe nechce slyset. Nevim presne co delat.
Dobrý den,
jestli je Váš partner závislý, se takto "na dálku" nedá určit. Důležité však je, že Vám to vadí a způsobuje potíže. Každodenní pití je určitě velmi rizikové a může se jednat o velký problém, s kterým si partner sám neporadí. Závislý člověk používá mnoho zpravidla nevědomých psychických obranných mechanizmů, které mu umožňují užívat svou drogu i přes narůstající potíže a konflikty, které to způsobuje. A samozřejmě využívá i všech svých stávajících rolí a autority, pokud to jde ruku v ruce s potřebou vyvolanou závislostí. Ve vašem případě překonáváte tedy nejen běžné bariéry komunikace se závislým člověkem, ale i bariéry stereotypních rolí partnera s Vámi.
Asi nejlepší způsob, jak sdělit to, že vás jeho pití trápí, je mluvit o sobě a svých pocitech. Nevyčítat, neobviňovat, nenálepkovat („alkoholik“), nehrabat se v minulosti. Naopak vyjádřit obavu a nabídnout podporu a pomoc. Tedy podporu ve všem, co směřuje k normálnímu a zdravém životu, ne co pomáhá zakrývat a zahlazovat průšvihy z pití. Ideální je, pokud se vám podaří vytvořit koalici s rodinnými příslušníky. Bude dobré si předem rozmyslet, co jste ochotná obětovat, abyste svému partnerovi prospěla. A nejvíc mu prospějete tím, že se budete starat o to, co je dobré pro Vás: mít zdravou rodinu - otce Vašich dětí, být dobrým vzorem pro děti, chránit je, a také míž fungujícího spolehlivého partnera, a pokud toho nepůjde dosáhnout, tak se z toho aspoň nezbláznit, nezničit si svůj život a neohrozit své děti tím, že mu jeho pití budete tolerovat. Proto je potřeba si stanovit nějaká pravidla či podmínky, za jakých s ním budete doma fungovat, a pokud nebude ochotný či schopný je dodržet, uplatníte sankce, o kterých budete Vy i on dopředu vědět. Tohle je velmi bolestivý proces, ale věřte tomu, že je to jediný způsob, jak ho přimět k sebereflexi a k nějaké změně. Pokud mu nic neřeknete a pokud nezměníte svoje chování, ani on nebude nucen nic měnit.
Zde pro inspiraci zajímavé video:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10214732147-ze-zavislosti-do-nezavislosti/209572231060005-vzhuru-do-bezvedomi/video/
Můžete se obrátit osobně na adiktologickou ambulanci a poradit se osobně, vyhledat pomoc pro sebe či svého muže. Jejich seznam najdete na Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=#result
Držím place,
Kateřina Rokosová
04.06.2020 - Závislost na Hypnogenech Dobrý den, jdu s velkou prosbou o pomoc, i když si nejsem jistá, že to sem patří.Od přítele děda je závislý na prášcích na spaní (Hypnogenech). Začal je užívat někdy na vojně, už je to více než 40 let... během těch roků byl několikrát na léčení a vždycky to vydržel jen pár dní po příchodu domů, stejně jako letos. Byl zavřeny dva měsíce na odvykacích oddělení, potom ho propustili kvůli Covidu19... asi dva týdny fungoval na lécích , které mu předepsali v léčebně a potom ukradl Hypnogeny z šuplíku se spodním prádlem tchýni. Věděla o tom jen babicka (jeho žena) a tu nějak zpracoval tak, že nám nic neřekla... a začalo to znovu. Sice už nespotřebuje 100 tabletek za týden, ale jen 50 cca, ale i tak je to na něm poznat. Nikdo nechápe, jak ještě může žít, když je schopný vzít si 7 tabletek najednou. Potíž je v tom, že v takovém stavu se není schopný Sám o sebe postarat. Babicka kolem něj skáče a on jen spí anebo děla nepořádek. Na záchod si v noci už sám nedojde, protože pod vlivem padá na zem, několikrát se už i počůral. Dneska si oblékl babiččiné kalhoty a hrabal se rukama v polévce s tvrzením , že chytá ryby. Zajímalo by nás , jestli se u takového člověka dá vzhledem k jeho věku vyřídit příspěvek na péči (nejde tak ani o ten příspěvek, jako spíš o to, aby si například nemohl sám vyzvedávat léky, nemohl nic podepisovat , vyřizovat , vlastnit bankovní účet apod.) - všechno tohle má samozřejmě jeden jediný důvod a to ten, že rád utrácí za věci, které nepotřebuje , protože je pod vlivem. Podepisuje nevýhodné smlouvy například u operátorů či energetických dodavatelů. Je schopný si vzít půjčku bez vědomí své ženy. A další věc je - jak je možné , že si vždycky najde nějakého lékaře, který mu prášky napíše ? Přece není možné, aby lékaři psali 100 prášku týdně na jednu fyzickou osobu, nebo se pletu? Lékaři to očividně píšou na jiné jména svých pacientů, dá se s tím něco dělat? Lékařská komora nebo něco podobného?
Děkuji moc za vaši pomoc, názor - cokoli .
Dobrý den,

pokud se týče Vašeho dotazu, dotýkají se více oblastí života a zajištění potřeb dědy Vašeho přítele. Pro přehlednost člením odpověď dle jednotlivých okruhů problémů.

Otázku příspěvku na péči doporučuji nejdříve konzultovat s praktickým lékařem. Důvodem přiznání příspěvku na péči je skutečnost, že žadatel z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nezvládá péči o svou osobu a je závislý na pomoci jiné osoby. Při posuzování nároku a jeho výše se přitom zkoumá řada kritérií jako je mobilita, orientace, schopnost komunikace, stravování, oblékání a obouvání, zajištění tělesné hygieny, výkon fyziologické potřeby apod. Bližší podrobnosti ohledně podání žádosti a příloh jsou k dispozici zde: https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-peci a zde: https://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/Letaky/Prispevek-na-peci.pdf , případně se můžete obrátit na úřad práce v obvodu bydliště dědy, který tuto žádost bude posuzovat. Žádost podává děda, ale bylo by vhodné, aby zmocnil jiného člena rodiny k zastupování (tato možnost je přímo ve formuláři žádosti). V souvislosti s přiznáním příspěvku se provádí též šetření v místě bydliště.

Pokud se týče toho, že děda uzavírá smlouvy, kterými si škodí, neboť v důsledku svého zdravotního stavu není schopen racionální rozvahy, zde by připadalo v úvahu tzv. omezení svéprávnosti. Návrh na zahájení omezení svéprávnosti mohou podat i příbuzní, ti by však měli doložit k návrhu lékařskou zprávu o duševním stavu posuzované osoby. Pokud tak neučiní, soud je k tomu může vyzvat a v případě nedoložení zprávy soud řízení zastaví. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda takové zprávy má rodina k dispozici, zda obsahují závěry o duševním stavu, které by vůbec omezení svéprávnosti odůvodňovaly. Nemusí se nutno jednat jen o problematiku závislosti, jistě by bylo vhodné celkové vyšetření duševního stavu. Soud totiž může omezit svéprávnost člověka v rozsahu, v jakém člověk není pro duševní poruchu, která není jen přechodná, schopen právně jednat, a vymezí rozsah, v jakém způsobilost člověka samostatně právně jednat omezil.
Při omezení svéprávnosti se stanovuje rozsah omezení a opatrovník. I pokud byste omezení svéprávnosti dosáhli, nezabrání toto omezení tomu, aby děda smlouvy i nadále neuzavíral. Omezení svéprávnosti se totiž už nevyznačuje do občanského průkazu. Pokud by omezeně svéprávný jednal samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, lze teprve následně prohlásit jeho jednání za neplatné, pokud si tím způsobí újmu. Tj. např. smlouva o půjčce by mohla být prohlášena za neplatnou, což by mohlo znamenat povinnost vrácení půjčky bez smluvních pokut či úroků. V případě, že byste se rozhodli návrh podat, doporučuji požádat to pomoc advokáta nebo některou z občanských právních poraden, které poskytují bezplatné právní poradenství občanům (viz např. zde: https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny ).

Ohledně nadměrného předepisování léčiv, lékaře žádný předpis výslovně neomezuje v množství předepisovaného léčiva konkrétnímu pacientovi. V odborné veřejnosti je toto téma reflektováno, zatím ale bez viditelných výsledků. Upozorňují na něj i lékárníci, kteří léčiva vydávají. V budoucnu by snad k řešení mohl přispět sdílený lékový záznam (https://www.epreskripce.cz/ ). Jakým způsobem a kdo dědovi léky předepisuje předpokládám zřejmě spíše odhadujete. Bližší podrobnosti byste mohli získat např. prostřednictvím Přehledu vykázané péče (blíže viz zde: https://www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/prehled-vykazane-pece ). Žádost ale v tuto chvíli musí podepsat děda.

Bohužel z Vašeho popisu událostí nijak nevyplývá, jak je zajištěna zdravotní péče o dědu, zda ho někdo doprovází k lékaři, zda s praktickým lékařem jeho závislost a změna medikace byla řešena a jak. Tady by bylo vhodné začít. V krajním případě zvažte i změnu praktického lékaře.
Současně je nezbytné důkladně prodiskutovat situaci a další postup v rodině, včetně postoje babičky. Zejména rozhodování o omezení svéprávnosti může citelně zasáhnout do vztahů mezi dědou a zbytkem rodiny.

S pozdravem Hana Fidesová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky