Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách, pokud k tomu dáte souhlas.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

10.04.2021 - léčba opiáty Dobrý den, po 17letech abstinence od opiátu (Heroin) a jiné drogy (Marihuana, Pervitin, LSD), jsem v roce 2019 začal užívat na bolesti artrózy 3stupně kyčelního kloubu prášky (Vendal Retard, Palladone, Oxycodone a pak různé rázové vlny, laser terapie, strečink, injekce do kloubu atd. a to nemělo žádný efekt. Bolesti stále trvají.v Listopadu 2020 jsem měl jít na výměnu kyčelního kloubu , ale z důvodu Covidu mi operace byla zrušena a posunuta na neurčito - tedy to pro mě byla opět silná rána a začal jsem se více utápět v práškách opiáty, benzáky atd. a silná fyzická a psychická závislost nenechala na sebe dlouho čekat. Mám rodinu a dobrou práci, koníčky a přátele. Nerad bych o to vše přišel.
Terdy bych rád podstoupil detox pod odborným dohledem. Bojím se to udělat doma, že bych selhal a to nechci.Jak to je u Vás - je možné se tedy k vám v ponděůlí objednat a na základě mé dovolené a vašeho volného termínu - co nejdříve nastoupit. Děkuju Michal.
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz a za to, že sdílíte svoji situaci. Máte náš obdiv, že se snažíte svou situaci vyřešit a vyhledal jste pomoc odborníků. Podstoupit detox pod odborným dohledem je určitě správná cesta. K přijetí na detoxifikační oddělení se lze objednat na telefonním čísle 725 736 177 ve všední dny mezi 13 a 14 hod. Na tomto čísle si domluvíte termín a kolegové Vám odpoví na jakékoliv další dotazy. Pokud byste měl zájem o další informace týkající se naší detoxifikační jednotky, odkážu Vás na tento odkaz: https://www.adiktologie.cz/detoxifikacni-jednotka# .
S přáním pěkného dne,
Denisa Vajdlová
09.04.2021 - Otec 67let, invalidni duchodce - alkoholik Dobrý den,
Obracím se na Vás, protože už nevím kudy kam. Otec je alkoholik, nemáme dobrý vztah, protože celý život dával přednost hospodám a alkoholu, nás se sestrou ponižoval a nebyl zrovna ukázkový tatíček. Přesto mi na něm záleží, vidame se a to je důvod, proč píšu. Otci je 67let, a způsobuje si neustálé zranění pod vlivem alkoholu. Rozumějte - má 150kg, má za sebou 2x operaci páteře - z toho jednou kvůli vlastní vině. Bydlí momentálně sám a vůbec to nezvládá. Nyní je po několikáté v nemocnici, protože zase upadl a už nezvedl. Našla ho po x hodinách ošetrovatelka, ktera za nim chodi kazdy den kvuli leceni dekubitu - ktery ma z posledniho asi pulrocniho pobytu po LDN, kvuli svemu dalsimu alkoholickemu zraneni. Je mozne naridit mu ustavni lecbu? A potom umistit do zarizeni s péčí?? Nebo najit nejakou pomoc. Sestra bydli mimo mesto, ja mam male dite, pracuji a neni v mych silach - rikam narovinu ani psychickych si ho nastehovat domu a kontrolovat jestli nechlasta. Vim, ze je zoufaly, ze takhle zit nechce, zaroven s tim nic nedela a ceka az kolem nej budeme skakat a vse zarizovat. Jak rikam, po tech letech uz nevím.. kudy kam. Dekuji za odpoved
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Situace, kterou popisujete, je zajisté náročná pro Vás i Vašeho otce. Najít pomoc zajisté lze, ale finální rozhodnutí o zahájení léčby bude vždy na Vašem otci.
Píšete, že je otec sám zoufalý a chtěl by žít jinak. To je dobrý odrazový bod. Navrhuji si s ním promluvit a ukázat mu, že Vám na něm záleží a chtěla byste mu pomoci, stejně jako jste to ukázala ve Vašem dotazu.
Udělat první krok může být těžké, proto by bylo dobré navrhnout mu možný postup. Vzhledem ke zdravotnímu stavu otce, který jste nastínila, bych primárně doporučila návštěvu adiktologické ambulace. Odkazy na některé v Praze přikládám:
https://www.dropin.cz/2019/09/adiktologicka-a-at-ambulance/
http://www.remedis.cz/pracoviste/ambulantni-lecba-zavislosti/
https://www.adiktologie.cz/adiktologicka-ambulance
http://www.sananim.cz/o-nas-1/adiktologicka-ambulance-a-adiktologicka-ambulance-pro-mladistve-aa.html

Ráda bych Vám nabídla prostor pro rodinné příslušníky a blízké osoby, který probíhá každou středu u nás v ambulanci na Klinice Adiktologie od 15:00. Nemusíte se nikde objednávat. Stačí přijít včas a čekat v čekárně.
S přáním hezkého dne,

Denisa Vajdlová
08.04.2021 - Otec alkoholik Dobrý den. Můj otec má diagnostikovanou bipolární poruchu a alkoholismus, má invalidní důchod tudíž je každý den doma. Nic nedělá, celý den jen čeká až prijde moje máma z práce. p
Prošli jsme si s ním už hodně nepříjemnými situacemi, přišli jsme o rodinný dům, zázemí, důvěru. Naše situace je těžká, vzhledem k tomu, že táta odmítá terapii. Chodí sice jednou měsíčně ke své adiktolozce a psychiatricce, nicméně žádná cílená terapie na jeho alkoholismus se nekoná. Poslední 3 roky pravidelně jednou za půl roku nebo i míň příležitostně pije, ale vždy si to obhájí tím, že je alkoholik a že ti zkrátka někdy pijí a že je to normální. Za poslední 3 týdny už se napil podruhé, co víme, já si osobně myslím, že pije víc, ale nepřizná to. Moje matka už to bohužel vzdala a k žádné změně ho nepřesvědčuje, smířila se s tím, co jí říká, že to takhle už bude napořád a že se někdy napije.
Já sama s alkoholismem ani bipolární poruchou osobní zkušenost nemám, tudíž nevím, jak přesně tyto dvě poruchy na člověka dopadají, ale přijde mi, že s dobrou terapií, nebo alespoň s nějakou terapií, by se jeho relapsy mohli alespoň zlepšit a hlavně by to prospělo celé naší rodině. Mám dva bratry, oba to s ním už vzdali, nevěří mu. Já se pořád snažím chápat, že je nemocný, ale on se vůbec nesnaží, aby se jeho situace zlepšila a to ani s alkoholismem, ani s bipolární poruchou. Bere hodně druhů léků na zmíněnou bipolární poruchu, i díky tomu o něho mám strach, když tak často pije. Nevím si rady, jak ho namotivovat, jak se k němu chovat. On spoléhá na to, že tu pro něho pořád budu, ale já už mám svou rodinu a upřímně to nezvládám. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz a sdílení Vaší situace, která je pro Vás zajisté náročná a vyčerpávající. Skvělou zprávou je, že Váš otec dostává odbornou péči a dochází za svou adiktoložkou a psychiatričkou. S nimi pravděpodobně pracuje na stabilizaci jeho stavu, ať už se to týká bipolární poruchy nebo závislosti na alkoholu.
Pokud máte pocit, že je tato péče nedostačující, navrhuji si s ním o tom promluvit. Sdělte mu, že máte pocit, že poslední dobou pije častěji a máte o něj strach vzhledem k lékům, které užívá. Určitě by bylo dobré si s ním promluvit o tom, jestli je se svým adiktologem a psychiatrem spokojený a popřípadě společně najít nějaké alternativy. Pochopila jsem, že byste chtěla, aby podstupovat intenzivnější psychoterapii. To je pochopitelné a i tento Váš pocit by bylo dobré sdílet s Vaším otcem, který toto téma následně může probrat se svým lékařem nebo adiktologem.
Cítím potřebu zmínit, že průběh léčby si vždy nakonec zvolí pacient sám. Vy mu můžete pomoci tak, že ho budete v této léčbě podporovat a sdílet s ním Vaše postřehy a poznatky.
Pokud byste chtěla probrat svoje zkušenosti a pocity spojené se závislostí Vašeho otce, přiložím Vám odkaz na poradnu pro rodinné příslušníky, kde byste dostala větší prostor pro ujasnění si, jak se k Vašemu otci chovat.
http://www.sananim.cz/o-nas-1/poradna-pro-rodice-ppr.html

S pozdravem

Denisa Vajdlová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky