Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Pokud do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní. Váš e-mail nebude na stránkách poradny zveřejněn, slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

26.10.2020 - Alkohol a deprese Dobrý den
Partner již má dlouhodobě problémy se zvládáním stresů,nedokáže to řešit jinak než pitím tvrdého alkoholu.Bohužel to má vliv na náš vztah a jakékoliv mezilidské vztahy.Soužití je velice náročné,nikdy nevím v jakém stavu přijde domů,máme 2 malé děti a už je to neúnosné.Dospělo to do stádia,že jsem musela s dětmi odejít.Bohužel to neni po prvé co jsem kvuli tomu odešla.Chvilku se snažil a pak do toho opět spadl.Pořád slyšim jen nějaké výmluvy,proč nikam nezajde se poradit,jak moc je unavený.Přijde mi ,že ztratil nějakou motivaci a chuť to řešit.(mouchy sněs te si mě)Co dělat a jak mu pomoci aby svoje problémy a výkyvy nálad takto neřešil.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Věřím, že Vaše situace pro Vás musí být velice náročná.
V první řadě bych Vám chtěla nabídnout možnost docházení na skupinu pro osoby blízké, kde Vám může být nabídnuta emoční podpora i třeba cenné rady, co ve Vaší situaci dělat, protože je potřeba myslet i na Vaše zdraví a opečovat sebe. Můžete se dostavit přímo k nám do Apolináře na skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, která probíhá každou středu od 15:00. Zde je odkaz na šikovnou mapu pomoci podle vaší místní příslušnosti, kde se můžete snadno zorientovat ve službách, které by Vám mohly poskytnout pomoc, ale i Vašemu partnerovi https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ .
Co se týče Vašeho partnera, bez jeho souhlasu můžete zavolat rychlou záchrannou službu, pokud bude ve stavu, kdy ohrožuje život svůj nebo život někoho jiného. Jinak je léčba dobrovolná a Vaše možnosti omezené. Podle toho, co popisujete, je partnerova motivace nízká. Úspěšnost léčby bez motivace a participace samotného pacienta je velmi obtížná. Vyjádřete Vaši obavu a nabídněte mu pomoc a podporu do takové míry, jak je to pro Vás únosné, ale nezapomeňte stále myslet na zdraví své. Jeho pití ohrožuje vzájemnou důvěru, společnou perspektivu a ubírá čas a prostor, který by mohl přítel věnovat Vám. Kromě toho je na místě i obava o jeho zdraví, ať už duševní, či tělesné.
Do vztahu patří vzájemné respektování potřeb a kompromis, a pokud on nerespektuje Vaši potřebu mít partnera střízlivého, důvěryhodného, perspektivního a zdravého, Vy do nekonečna ustupovat nemusíte. Měla byste si zkusit stanovit mantinely, za něž už dál nejste ochotna jít. Ideálně by to měla být vzájemná dohoda, ale pokud on není ochotný ke kompromisu (v čemž může jeho možná závislost hrát zásadní roli), může to být jen Vaše rozhodnutí, a to i včetně eventuality, co uděláte, pokud se jeho chování nezmění a on (dohodou nebo Vámi) nastavená pravidla nedodrží.
Objektivní zjištění závažnosti problému s alkoholem je možné pouze v ordinaci adiktologa, psychiatra či psychologa, a dovedu si představit, že návštěva Vašeho přítele u nás může být Vaší první podmínkou pro setrvání ve vztahu.
Přeju hodně zdaru a dobrá rozhodnutí.
Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomůže a situace dobře dopadne. Vám přeji sílu a zdraví při zvládání této náročné situace a nezapomeňte opečovat především sami sebe.
Pěkný den, za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
25.10.2020 - Pervitin Dobrý den,můj syn(27 let) je cca 2 roky závislý na Pervitinu.Nyní sám přišel s tím,že by s tím chtěl přestat.Bohužel to sám nezvládá.Opakují se u něj i stavy kdy má pocit že ho někdo sleduje a mluví na něj a strach ho vede znovu k dalšímu užití drogy.Na webu jsem našla vaši kliniku a proto se chci zeptat,zda je možné se u vás objednat a jaké jsou pro mého syna možnosti.Děkuji.
Dobrý den,

ano, doporučuji adiktologickou péči. Vzhledem k tomu, že je syn plnoletý, bylo by vhodné kdyby on sám adiktologické centrum kontaktoval. Můžete mu předat mail na naši ambulanci: adambulance@vfn.cz

Možnosti léčby jsou velmi různorodé. Zde naleznete veškeré informace k Vašemu dotazu ohledně možností u nás v ambulanci: https://www.adiktologie.cz/adiktologicka-ambulance

S pozdravem a přáním hodně sil
Kateřina Rokosová
18.10.2020 - užití DMT a stavy derealizace Dobrý den, píšu Vám za svého syna, je mu 20 let. Asi půl roku má bolesti hlavy a stavy dekoncentrace a derealizační stavy.
Předtím asi měsíc užil - z nudy - DMT / to ale přiznal jen asi před týdnem/ , pak měsíc nic a pak nastali tyto problémy. Přisuzoval je stresům z blížící se maturity. Odmaturoval, přes prázdniny stále stejné potíže. Všichni jsme čekali, že to odezní. Nastoupil na VŠ v Praze, nemůže se učit, stále trvá dekoncentrace nebo bolesti hlavy a stavy derealizace. Dále užil asi před týdnem další - ale výrazně menší dávku DMT - aby se ujistil, že je to z této látky- a je horší. Upadá do deprese. Všechna vyšetření na dif. dg bolestí hlavy měl negativní. Psychiatr, ke kterému byl objednán, je nemocný, nevím, kdy se k němu dostane.
Prosím , poraďte. Děkuji
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Je velmi dobře, že syn prošel vyšetřeními somatických lékařů, kteří tak mohli vyloučit somatické příčiny synova stavu. Podle Vašeho popisu prochází poměrně turbulentním obdobím plným změn – ukončení střední školy, začátek vysoké školy, změna kolektivu, další stupeň separačního procesu. Vše má ovšem ještě ztíženo koronavirovou situací. Takové životní období může být spojené se zvýšenou úzkostí a úzkostností, která se může projevovat také derealizací, depersonalizací, apod. Látky halucinogenového charakteru mohou tyto stavy prohlubovat, zhoršovat i vyvolávat. Je též dobré, že je syn objednán k psychiatrovi. Ten může doporučit také psychoterapeutickou pomoc, která by mohla být pro Vašeho syna tak jako tak oporou a pomocí v nelehké a obtížné době, tuto pomoc bych doporučil s výše zmíněným psychiatrickým posouzením. Na psychiatrické vyšetření se z pravidla vždy čeká několik týdnů a aktuální situace v souvislosti s covid-19 může vše ještě stěžovat.

Mějte se a synovi přejeme hodně sil,
Tomáš Jandáč a Kateřina Rokosová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEBE!

Staň se součástí tvorby českých a slovenských norem pro metodu, kterou budou používat psychologové a psychiatři v praxi a výzkumu. Pomoz nám vyplněním online formuláře, který zabere 20-25 minut: Osobnostní inventář pro DSM-5 a MKN-11 (PID5BF+M).