On-line poradna

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí, užívání psychoaktivních látek či návykového chování.

Služba je bezplatná a anonymní. Zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách či návykového chování budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách, pokud k tomu dáte souhlas.

Vaše osobní údaje a e-mail nebudou na stránkách poradny zveřejněny. E-mail slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky. V případě, že do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní (nemohl vás nikdo identifikovat).

Dotazy ke všem tématům (737)

15. 2. 2024

Test

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Adipiscing commodo elit at imperdiet dui accumsan sit. Nam libero justo laoreet sit amet cursus sit. Nulla porttitor massa id neque. Egestas congue quisque egestas diam in arcu cursus euismod. Mattis vulputate enim nulla aliquet porttitor lacus luctus accumsan. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes. Blandit cursus risus at ultrices mi tempus. Consectetur adipiscing elit ut aliquam purus sit. Tortor condimentum lacinia quis vel eros donec ac. Lorem mollis aliquam ut porttitor leo. Id eu nisl nunc mi ipsum faucibus vitae aliquet nec.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Adipiscing commodo elit at imperdiet dui accumsan sit. Nam libero justo laoreet sit amet cursus sit. Nulla porttitor massa id neque. Egestas congue quisque egestas diam in arcu cursus euismod. Mattis vulputate enim nulla aliquet porttitor lacus luctus accumsan. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes. Blandit cursus risus at ultrices mi tempus. Consectetur adipiscing elit ut aliquam purus sit. Tortor condimentum lacinia quis vel eros donec ac. Lorem mollis aliquam ut porttitor leo. Id eu nisl nunc mi ipsum faucibus vitae aliquet nec.

23. 2. 2022

Možná závislost na sázení

Dobrý den, Je mi 26 let, sázím už delší dobu, dříve jsem to bral jako zábavu, sázel jsem za menší částky, avšak postupem času se zvyšovala chuť k tomu hrát stále za víc a víc peněz.. situace se nejvíce zhoršila v posledním roce, kdy jsem začal prohrávat větší část z výplaty, posledních pár měsíců jsem se dostal do bodu , kdy jsem dokázal prohrát úplně vše co jsem si vydělal (bydlím sám, vždy jsem prvně zaplatil nájem, elektřinu a další povinné výdaje) zbytek peněz jsem vždy vzal a během pár dní jsem je prohrál, bylo mi vždy líto toho, že jsem prohrál napřiklad 10 tis. a dostal jsem nějaký pocit, že ty peníze musím vyhrát zpět, tudíž jsem si třeba půjčil různě od kamarádů a bohužel prohrál i to.. nedávno jsem si vzal půjčku v bance, abych byl schopen kamarádům všechno vrátit , po splacení mi zbylo z půjčky ještě nějakých 20 tisíc , řekl jsem si, že mám vše co jsem potřeboval splacené a že si můžu za pár tisíc vsadit.. samozřejmě jsem celých 20 tisíc prohrál, dostal jsem se na nulu a přiznal jsem sám sobě, že mám nejspíš problém a přestávám mít věci pod kontrolou a že pravděpodobně u mě začíná vznikat nebo už vznikla závislost na sázení , svěřil jsem se s tímto rodičům a společně se snažíme najít nějakou pomoc, jelikož se toho chci nějakým způsobem zbavit, četl jsem různé příběhy lidí , kteří se kvůli sázení dostali na úplné dno a nechci skončit podobně.. proto chci mou závislost začít řešit co nejdříve.. Za Jakoukoliv radu budu moc rád, děkuji.

Dobrý den, děkuji Vám za důvěru, s níž se na naši poradnu obracíte. Vaše situace je nelehká a je dobře, že jste se rozhodl vyhledat pomoc. Skutečnost, že si uvědomujete svůj problém s možnou závislostí a chcete ho řešit, je prvním krokem ke zvládnutí Vašich obtíží. Jako další krok Vám mohu doporučit návštěvu adiktologické ambulance, kde proberete své potíže a další postup ke zvládnutí Vaší potřeby sázet. Kromě nich existují i specializované poradny pro gambling. Zde přikládám odkaz na Mapu pomoci, kde si můžete nalézt služby přímo ve Vašem okolí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&st=&r=13#result Mimoto Vám mohu doporučit Národní linku pro odvykání - 800 350 00 Dobré je najít si nové zájmy, jimiž sázení nahradíte, a snažit se udržovat pevný denní řád. Léčba není rychlá a počátky bez sázení mohou být náročné. Důležitá je motivace, kterou však dle Vaší zprávy máte. Pomáhá, můžete-li omezit svou možnost disponovat penězi. Píšete, že pomoc pro Vás hledáte společně s rodiči. Je dobře, že Vás blízcí v řešení potíží podporují. Pokud by i oni potřebovali konzultovat s někým tuto situaci, mohla by pro ně být vhodná návštěva skupiny pro rodinné příslušníky a blízké osoby závislých osob. K jejímu vyhledání můžete opět použít Mapu pomoci. Přeji mnoho zdaru a držím palce, za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová a Nikola Divišová

7. 2. 2022

Závislost na lécích - halucinace

Dobrý den, již 30let si lepím náplasti na bolest (operace páteře) Fentanil 100mg, jsem po IM (před asi 20ti lety), léčím se na cukrovku, prodělal jsem léčbu na yrsenie, vředová léčba jícnu (vředy) Mám neustálé bolesti na hrudi, ketrá mi jde ze zad dopředu, lékaři mi předepisují navíc léky na bolest, na spaní.... (OxyContin 20mg, Zolpidem 10mg, Zaldiar 37,5mg, Parlen, Algifen... Mám velké bolesti hlavy v týle a často jsem to s práškama přehnal až do stavu halucinací, zvracení a dezorientací. Ještě si jsem vědom co se děje a chtěl bych se této závislosti zbavit. Jsem ochoten přijmout i pobytovou léčbu. Děkuji za radu případné doporučení na nějakou adikační kliniku. Jsem ze Žatce, ale jsem ochoten se léčbě podrobit kdekoliv.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Léky, které popisujete, vyvolávají mimo jiné Vámi zmiňovanou závislost. Na ústavní léčbu závislosti se můžete dobrovolně objednat u nás na Klinice adiktologie, bylo by potřeba nejdříve projít detoxifikační jednotkou. Z Vašeho popisu vyplývá, že trpíte bolestmi, které mohou přetrvávat i po detoxifikaci a ústavní léčbě. Jaké léky ponechat, by bylo potřeba nechat posoudit jinými odborníky dle Vámi popisovaných obtíží. 1. Doporučuji kontaktovat centrum bolesti, abychom věděli co je realistické ponechat/vysadit. Odhaduju, že část opioidů bude třeba nechat. 2. Dále bych doporučila konzultovat Vaši situaci s LOM (lůžkové oddělení muži https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-adiktologie/informace-pro-pacienty/ ) a domluvit se na léčbě. Pak byste mohl nastoupit na detoxifikační jednotku, kde by se vysadilo, co mohlo. Dále byste, předpokládám, mohl pokračovat na lůžkové oddělení muži. Další ústavní zařízení a detoxifikační jednotky můžete vyhledat na Mapě pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ Přeji pevné nervy, za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová a Jakub Minařík

6. 2. 2022

Spoluzávislost

Dobrý den, moje maminka (56) je již dvě desítky let závislá na alkoholu. Dlouholeté intenzivní nabidky pomoci a apely nejbližších vždy odmítala, svou závislost dodnes popírá, o léčbu zájem nemá. Na vaši adiktologii jsem před šesti lety zavítala osobně a řešila dilema, zda dál pokračovat v naprosto marném snažení o pomoc člověku, který o ni nestojí. Slečna psycholožka mi velmi pomohla, když mě podpořila v přeorientování na vlastní život. Maminka se mi dál rozkládala před očima a já se postupně smiřovala s tím, že takhle to je a bude. Nyní situace došla do stádia, kdy z mého úhlu pohledu mamka přestala zvládat bězné fungování. Do zaměstnání nechodí několik let a práce už nejspíš není schopna, nevím, jestli si platí zdravotní pojištění, a dost možná to neví ani ona sama. Zapletla se s dříve trestaným mužem, kterému postupně dává veškeré své úspory. Její rodina pro ni přestala být důležitá, jeví minimální zájem o kontakt. Jakožto spoluzávislá jsem pochopila, že mamce nemůžu pomoct, pokud nebude sama chtít. Nyní se však potřebuju vyrovnat s novým prvkem, který se mi postavil do cesty. Je to STRACH. Že spadne do dluhové pasti. Že skončí jako bezdomovec. Že se svou extrémní nezodpovědností propadne na samé dno společnosti. Že ZEMŘE. Nejsem připravená jí pomáhat, peníze by do ní padaly jako do černé díry. Všechny by dala svému milenci. Mou maminku z toho dna nepůjde dostat, protože nebude chtít. Ani já už nechci. Něco se ve mně zlomilo po narození mého chlapečka, o kterého téměř nejeví zájem. Vím, že na mou otázku není snadné odpovědět, přesto prosím o radu. Jak se můžu vyrovnat s výše popsaným strachem z černých scénářů, které mohou kdykoliv nastat? Denně mám před očima její excesy posledních let, které mi připomínají, že tady pro mě není a nebude. Prosím, jak se lze vyrovnat se ztrátou milované maminky, kterou sežrala bezduchá troska, která teď žije v jejím těle? Děkuji.

Dobrý den, děkuji Vám za důvěru, s níž se na naši poradnu obracíte. Vaše situace není vůbec lehká a je pochopitelné, že zažíváte silné obavy. Máte pravdu, že Vaší mamince jde těžce pomoci, nebude-li sama chtít. Pro úspěch léčby je stěžejní dobrovolnost a motivace. Píšete, že se potřebujete vyrovnat se strachem o maminčinu budoucnost. Zde bych Vám doporučila návštěvy skupin pro rodinné příslušníky závislých. Takovouto skupinu máme i u nás na klinice, docházet lze dle potřeby bez nutnosti objednání. Probíhá každou středu od 15:00 na adrese Apolinářksá 4. Více informací naleznete na: https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-adiktologie/odborne-ambulance/ Poradenské a terapeutické služby pro osoby blízké nabízí rovněž organizace SANANIM: http://www.sananim.cz/o-nas-1/poradna-pro-rodice-ppr.html Obrátit se můžete i na jiné adiktologické ambulance a zařízení v okolí. Kontakty lze najít na Mapě pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ Slyším však, že zažíváte velmi psychicky náročnou situaci, popisujete velký strach a potřebu vyrovnat se s celou situací. V takovém případě bych Vám samotné doporučila individuální konzultace či dlouhodobou psychoterapiiv blízkosti Vašeho bydliště. S přáním pevných sil, za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová a Nikola Divišová

5. 2. 2022

Tabák

Dobrý den přestat kouřit přestával jsem třikrát a to 10 dní měsíc a dva a půl měsíce loni a letos používal jsem e cigaretu ego pod náplasti od Číňana anti smouk patch a sprej nicorete co jsem vydržel dva a půl měsíce tak jsem udělal chybu jedna neuškodí a už to jelo jako když jsem začal na čtyři davajky chci se zeptat mám použít i léky zbaví mě závislosti lépe?

Dobrý den, Děkujeme za Váš dotaz. Rádi bychom Vás podpořili a připomněli, že je poměrně běžné, že se kuřákovi nepodaří odvyknout hned na první pokus. Mnohdy to zabere pokusů několik třeba i čtyři, nežli se to opravdu podaří. Existuje celá řada, jak si pomoci v rámci odvykání od kouření. Každý člověk je jiný, a tudíž potřebuje jinou péči a jiný postup při odvykání. Pokud bystě měl zájem, lze si zavolat na Národní linku pro odvykání, na tel. číslo 800 350 000. Na této lince pracuje odborně vyškolený tým konzultantů, kteří jsou schopni zmapovat Vaší situaci a poradit Vám, jakým způsobem dál postupovat (náplasti, spreje, léky aj.) Základní poradenství by Vám měli být schopni poradit také v lékárnách. S pozdravem, za adiktologickou ambulanci Votavová & Rokosová

Načíst dalších 5