On-line poradna

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí, užívání psychoaktivních látek či návykového chování.

Služba je bezplatná a anonymní. Zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách či návykového chování budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách, pokud k tomu dáte souhlas.

Vaše osobní údaje a e-mail nebudou na stránkách poradny zveřejněny. E-mail slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou do Vaší schránky. V případě, že do textu dotazu uvedete jakékoliv osobní údaje a dáte souhlas se zveřejněním dotazu, budou tyto osobní údaje z textu dotazu před zveřejněním vymazány, aby byl dotaz zcela anonymní (nemohl vás nikdo identifikovat).

Dotazy ke všem tématům (934)

27. 6. 2025

Substitucni program

Dobrý den.Ptam se na syna ,který má dualni diagnózu.46let,nyní již třetím rokem hospitalizován s přestávkou v teraupeticke komunite.drogy užívá cca 25let,z toho cca 20let na substituci methadonem,později subuxonem.leci se současně se schizofrenii.jelikoz souziti nebylo již Únosné,na doporučení adiktologa jsem omezila svepravnost a pro nepopulární kroky stanovila veřejného opatrovnika.leci se 3rokem v PL Bohnice,kde mu odmítli subuxon nasadit.cele tři roky abstinuje,nicméně stále buzení po morfnu nebo methadonu nebo jiném opiatu.nepomohla ani komunita,kde po 2mesicich se musel "jednorázové opít.a vyhodili ho zpet do lecebny.zacinam mít pocit,že pokud nebude substituci užívat ,třeba i doživotně,nedá se nikdy dohromady.ztraci kognitivní funkce aj jiné funkce a jeho stav je preleceni horší než po nástupu při poslední atace,která mohla skončit fatálne než nastoupil za ataky ohrožující život do nemocnice,kde je nyni zpět po útěku z komunity .je možné,že i po třech letech zhoršující se stav způsobuje odnětí této lékařem podávané substitucni drogy.rozhodli že pro něj bude vhodný dům se zvlastnim rezimem terezin,ja se ptam,existuje bydleni,kde by mohl i pracovat v chráněné dilne a současně mu byla podávána substituce.jsme zoufalí,já sama chodím třetím rokem na terapie a jsem v peci psychiatra.podporuji ho,jak mohu,je mne 67let a ráda bych nasla pro něj důstojný domov až tu sama nebudu.hospitalizaci dalším rokem jiz nezvládá a domů ho již vzít nemohu,nezvládnu to.dekuji za vyjadreni.

Dobrý den, děkujeme Vám za důvěru a za sdílení náročné životní situace, kterou dlouhodobě nesete jako matka i jako blízká pečující osoba. Velmi si vážíme Vaší vytrvalosti a snahy najít pro svého syna bezpečné a důstojné podmínky k životu, a zároveň si uvědomujeme, jak vyčerpávající a bezmocně se může podobná situace jevit – zvlášť pokud trvá desítky let a řešení stále není na dohled. Ve Vámi popsaném případě se jedná o velmi komplexní formu duální diagnózy (závislost na opioidech a závažné duševní onemocnění – schizofrenie), která skutečně vyžaduje vysoce individualizovaný přístup. To, že syn nyní třetím rokem abstinuje, ale přesto dochází ke zhoršování jeho psychického i kognitivního stavu, může být – jak správně zmiňujete – částečně spojeno i s absencí substituční léčby. Někteří pacienti s dlouholetou závislostí na opioidech totiž po vysazení substituce nedokážou stabilizovat psychický stav, dochází u nich ke ztrátě motivace, propadům nebo zhoršení duševní nemoci. Dlouhodobá, někdy i doživotní substituce není ve výjimečných případech kontraindikací – naopak může být stabilizačním prvkem, pokud je podávána za jasně nastavených podmínek. Rozhodnutí o nezařazení do substitučního programu v rámci léčby (např. v PN Bohnice) může být založeno na pravidlech daného zařízení. V současnosti se osvědčují modely, kde je kombinována rezidenční péče, možnost zaměstnání (např. v chráněné dílně) a ambulantní podávání substituce, případně pravidelná kontrola v substituční ambulanci. Cesta k takové službě je ale náročná – obvykle je potřeba ji hledat individuálně a propojit více složek péče: adiktologickou, psychiatrickou, sociální a opatrovnickou. Bohužel nevíme o jedné službě, kde by byly propojeny úplně všechny složky dohromady, a je tedy třeba služby nakombinovat. V první řadě doporučujeme zkusit například FOKUS Praha – chráněné bydlení i pracovní rehabilitace pro lidi s duševním onemocněním (www.fokus-praha.cz), kde by Vám mohli pomoci se základními informacemi a případně nasměrováním dále do péče. Co se týče substituční léčby, můžete se zkusit obrátit na kolegy z toxi ambulance (toxiambulance@vfn.cz). Ve Vaší situaci by bylo vhodné požádat o pomoc také sociální pracovnici PN Bohnice nebo Vašeho obecního úřadu s rozšířenou působností – mohou pomoci jednat o přeložení do zařízení, které by kombinovalo potřebnou péči, důstojné podmínky a dostupnou substituci. Vaše péče a obětavost je obdivuhodná a rozhodně není samozřejmostí. Je pochopitelné, že jako seniorka již nemůžete nést vše sama. Z toho důvodu je zcela legitimní hledat pro syna systémové a dlouhodobé řešení, které ho stabilizuje a současně Vám umožní mít jistotu, že je o něj důstojně postaráno i do budoucna. Držíme palce, ať péči pro syna najdete. S pozdravem, tým adiktologické ambulance

16. 6. 2025

Závislost na hraní her a sledování krátkých videí

Dobrý den, mám syna 15 let, který vykazuje známky závislosti a kvůli hraní a sledování videí zanedbává základní povinnosti a školu. Velmi se zhoršil ve škole, má absence, chodí velmi pozdě spát. Jako rodič jsem toho zkoušela hodně, ale jen se to zhoršuje. Nevydrží být dlouho motivovaný k jiné činnosti. Je možné s ním navštívit poradnu osobně? Děkuji.

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Navštívit poradnu s nezletilým synem osobně je určitě možné, bohužel konkrétně v naší ambulanci máme momentálně z důvodu plné kapacity stop stav. Mohu Vám nabídnout alespoň návštěvu skupiny pro rodinné příslušníky a osoby blízké, která je vždy první středu v měsíci věnována primárně rodičům nezletilých dětí. Stačí, abyste se pouze ve středu ve 14:30 dostavila do čekárny a kolegyně si Vás převezme. V rámci skupiny je možné dostat základní informace a případně i kontakty na příslušné služby. Jen Vás poprosím, abyste na skupina dorazila bez syna, děkuji za pochopení. S pozdravem za adiktologickou ambulanci, Josefína Mráčková

14. 6. 2025

Alkohol

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého strýce. Je alkoholik, každý den přichází napitý z místního obchodu, kde se schází podobná společnost. Prakticky nic ho nezajímá, nedbá o hygienu, téměř nejí, v domácnosti neudělá ani drobnost, jedině s velkým donucením a křikem ostatních členů rodiny. Věčně někde padá, bývá dobitý, ale očividně je mu to jedno. Trochu se vyspí a ráno jde znovu pít. Nevím ,zda si není schopen uvědomit, kolik toho do sebe nalil nebo lže, ale vždy se obhajuje, že měl jen jedno pivo. Já se snažím s ním mluvit, nenadávám mu, ani nic nevyčítám. Když spadne zvednu ho bez řečí. Když se mu snažím domluvit, řekne že on to tak chce, že už chce odejít, protože už nemá na nic sílu a už nechce nic dělat. Pil prakticky celý život, ale teď je už úplně v zajetí alkoholu. Není nikomu nebezpečný, nemá žádné násilné projevy. Pouze z něho cítím hluboké deprese nad promarněným životem. Neměl ženu, děti a prakticky se celý život nehnul z rodného domu. Problém je i v rodině, která je stále spolu a lpí na nesmyslném odkazu po svých rodičích, který nemá pro nikoho význam a obnáší pouze těžkou dřinu. Jejich rodiče na tom ovšem nelpěli, tuto cestu pokračovat si rodina zvolila sama. Vše se zde zastavilo na mrtvém bodě a nikdo se nechce posunout vpřed. Chtěla bych vědět, zda je strýci ještě možné nějak pomoci nebo nezbývá než se s tím smířit a dotrpět to s ním. Má již přes sedmdesát let a nevím, jestli by ho chtěl ještě někdo léčit. Já jsem se s tím již vcelku smířila, i když je to mnohdy obrovský nápor na nervy a člověk si uvědomuje, že bude hůř. Problém je u ostatních členů rodiny, kteří to odmítají přijmout. Na denním pořádku jsou hádky a urážky, byla jsem svědkem i fyzického napadání. Odnáším to i já, protože se k strýci chovám jinak, než si přejí oni. Proto Vás prosím o radu, zda je nějaká cesta, jak strýci v jeho věku ještě pomoci. Za jakoukoliv odpověď Vám budu vděčná.

Dobrý den, děkujeme za dotaz a podrobný popis situace, ve které se nacházíte. Je zřejmé, že jste se snažila být svému strýci oporou a přistupovat k němu s respektem, což není snadné, zvláště když se stav dlouhodobé závislosti a její dopady na jeho zdraví a psychiku stále zhoršují. U lidí v pokročilém věku, kteří mají dlouhodobou závislost na alkoholu, je situace komplikovaná nejen kvůli samotné závislosti, ale také proto, že často doprovázejí depresi, vyčerpání a ztráta smyslu života, což vše může vést k apatii a pasivitě, kterou popisujete. Je přirozené, že už nemá sílu nebo motivaci se o sebe starat a je možné, že jeho chování je způsobeno jak tělesnými následky dlouhodobého užívání alkoholu, tak i psychickým stavem, který může připomínat tzv. alkoholovou demenci nebo toxickou psychózu. Chápu, že situace v rodině je napjatá a vy se často ocitáte v konfliktu s ostatními členy, což na Vás klade velkou psychickou zátěž. Vaše snaha zachovat klidný a nenásilný přístup je velmi cenná a může být pro strýce důležitou stabilní oporou. Je však také důležité, abyste nezapomínala na sebe a své hranice, protože péče o závislého člověka v takovém stavu je dlouhodobě velmi náročná a vyčerpávající. I ve vyšším věku je možné člověku pomoci, i když změna nemusí být snadná nebo rychlá. Pokud by byl strýc ochoten, i jen minimálně, je vhodné, aby navštívil praktického lékaře, který může posoudit jeho zdravotní stav a případně ho nasměrovat na odbornou péči – například geriatrickou, psychiatrickou či adiktologickou. Pokud on sám pomoc odmítá, můžete se obrátit Vy sama na specializovaná centra, která se zabývají závislostmi a péčí o seniory, kde Vám mohou poradit, jak komunikovat a jaké jsou možnosti podpory i bez aktivního zapojení pacienta. Zkuste například některou z adiktologických ambulancí ve Vašem kraji: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ S postupem času může být nezbytné, aby rodina hledala kompromisy, jak společně zvládnout každodenní péči a současně minimalizovat konflikty, například za pomoci rodinné mediace. Vaše obavy o zdraví strýce, včetně rizika pádů, podvýživy či dalších zdravotních komplikací, jsou na místě a zasluhují pozornost odborníků. Závěrem je důležité říci, že i když situace vypadá velmi obtížně a beznadějně, existují možnosti, jak zlepšit kvalitu života strýce i Vaši vlastní, i když to nebude snadné a bude to vyžadovat čas, trpělivost a podporu z okolí. Držím Vám palce a přeji hezký den. S pozdravem za adiktologickou ambulanci, Josefína Mráčková

9. 6. 2025

Alkohol

Dobrý den,jak se díváte na situaci kdy má kamarádka popíjí alkohol třikrát týdně a ani se u toho nestydí poznamenat že je alkoholik?Chodí na pivo,vychovává dvě děti,kterým se snaží dopřát,ale už tam byl na udání OSPOD a udání přišlo do školy dětí.Zatím se nic vážného neděje,ale já mám o kamarádku strach,staršímu chlapci jsem kmotrou.Děti jsou někdy samy doma.Její úpadek po sňatku s panem M. je strašný.Jsou rozvedeni,ale žijí spolu,pán pracuje,ale tak na oko.Někdy už je tak zpitomnělá,že se ani nestydí o tom mluvit jak popíjí.Má hrozný život,přitom je to velmi chytrrá žena,která vystudovala teologii a pracuje,ale ten alkohol má dost často.Já nevím jak pomoci.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz a za otevřený popis situace, která se Vás jako blízkou osobu velmi dotýká. Je pochopitelné, že máte o kamarádku i její děti obavy – zvlášť když vnímáte, že pití alkoholu je časté, má dopad na rodinný život a je vnímáno i okolím (včetně OSPOD). K Vaší otázce – pokud někdo opakovaně popíjí několik dní v týdnu, mluví o sobě jako o alkoholikovi a přitom zvládá práci či péči o děti jen „navenek“, může to být známkou tzv. funkční závislosti. Takový člověk často delší dobu popírá problém, ale jeho okolí už zřetelně vidí negativní důsledky – emoční, vztahové i praktické. Zmínka o dětech, které bývají samy doma, navíc může být signálem rizikového prostředí. Co můžete udělat? V první řadě zůstaňte s kamarádkou v kontaktu, nabídněte podporu, ale i pravdivou zpětnou vazbu – bez moralizování, spíš formou vyjádření vlastního pocitu („Mám o Tebe strach…“, „Všímám si, že Tě to poslední dobou hodně ničí…“). Někdy může takový rozhovor člověku pomoci připustit si rozsah problému. Pokud by kamarádka byla ochotná o svém pití mluvit s odborníkem, může anonymně a bez doporučení využít Národní linku pro odvykání 800 350 000, nebo navštívit ambulanci adiktologie ve svém kraji. Služby jsou hrazené ze zdravotního pojištění. Seznam najdete na mapě pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ Vaše starost je velmi cenná – právě zájem blízkých může být důležitým impulzem ke změně. Zároveň však platí, že pomoc má své hranice, a pokud byste cítila, že situace přerůstá i Vám, nebojte se obrátit na odborníky i Vy sama. Služby pro blízké osoby nabízí i adiktologické ambulance, u nás například v rámci skupiny každou středu od 14:30 (první středa v měsíci je věnována rodičům nezletilých dětí). Držím palce. S pozdravem za adiktologickou ambulanci, Josefína Mráčková

2. 6. 2025

Testy moče

Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho od posledního užití zolpidenu na spaní se ukáže že je stále v moči. Po jak dlouhé době se zolpiden v moči neukáže? Dekuji

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Zolpidem se v organismu metabolizuje poměrně rychle – jeho biologický poločas (tedy doba, za kterou se množství látky v těle sníží na polovinu) se obvykle pohybuje mezi 2–3 hodinami. To znamená, že účinek bývá relativně krátký. Co se týče detekce v moči, běžně je zjistitelný přibližně 24–48 hodin od posledního užití, ve výjimečných případech (např. při vyšších dávkách, dlouhodobém užívání nebo u lidí s pomalejším metabolismem) může být detekovatelný o něco déle, maximálně však obvykle do 72 hodin. Je však důležité vědět, že běžné screeningové testy na drogy (např. imunochemické testy používané v některých zaměstnáních) zolpidem často nezachytí, protože nejsou nastaveny na detekci hypnotik této skupiny. Spolehlivější detekce je možná pouze cíleným toxikologickým vyšetřením, které se provádí v laboratoři. S pozdravem za adiktologickou ambulanci, Josefína Mráčková

Načíst dalších 5