3. 9. 2024
Alkohol
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká míra alkoholu je, nebo není závislost? Mám rád pivo, hodně sportuji a to pivo si prostě po sportu dám. Problém je, že po druhém si třeba řeknu "a tak ještě jedno neuškodí". Poslední dobou ale mám pak problém, a přichází blbá nálada a emoce. Je to už závislost a bažení? Zkouším úplně přestat, nebo zůstat třeba jen u toho jednoho na chuť a daří se.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Co se týče diagnostiky závislosti, využívají se kritéria závislosti, přičemž pokud je možné o závislosti uvažovat, je třeba, aby dotyčný splňoval ze 6 kritérií alespoň 3. Kritéria jsou následující:
Craving = bažení užít návykovou látku
Potíže v kontrole užívání – objevují se potíže v sebeovládání při užívání látky a to zejména jedná-li se o začátek, ukončení nebo množství látky.
Somatický odvykací stav – tělesné abstinenční příznaky projevující se po neužití drogy. Pokud k užití drogy dojde, je za cíl snížit nebo odstranit tyto stavy.
Nárůst tolerance – aby byl účinek drogy stejný jako doposud, dojde k navýšení užívané návykové látky .
Zanedbávání jiných zájmů – jedinec se zaměřuje hlavně na získání drogy na úkor jiných zájmů nebo vlastní rodiny .
Pokračování v užívání přes škodlivé účinky – i přes zdravotní a psychické obtíže jedinec pokračuje v užívání látky.
Zároveň je možnost využít tzv. screeningových dotazníků, které si můžete udělat i Vy sám. Jeden z nich je například CAGE, který se skládá ze 4 otázek. Pokud na některou z nich odpovíte ANO, může se jednat o problém s alkoholem. Otázky jsou následující:
1. Máte potřebu pít každý den?
2. Máte chuť se napít hned ráno po probuzení?
3. Chodíte se každý týden záměrně opít do němoty?
4. Máte problém se při pití udržet a pijete víc, než by bylo zdravé?
V případě, že byste naznal, že by bylo na místě vyhledat odbornou pomoc, můžete se obrátit buď na Národní linku pro odvykání (800 350 000), nebo navštívit některou z adiktologických ambulancí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&st=&r=10&d=&c=#result. S přáním hezkého dne Josefína Mráčková
2. 9. 2024
Alkohol
Manželka po ukončení kojení začala nadměrně pít. Odůvodňuje to že potřebujete zhubnout. Přitom nemá nadváhu. Již tři měsíce každý den láhev vína i dvě. Když ji na to upozorňuji, vyhrožuje rozvodem a obchodem k sestře. Nevím si s tím rady.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Vidím, že pro Vás tato situace musí být velmi náročná. Každopádně jak již v odpovědích častokrát zaznělo, pokud se jedná o dospělou a svéprávnou osobu, záleží jen na ní, zda se rozhodne užívání alkoholu řešit. Co se týče komunikace s manželkou a Vašeho postavení se k problematice, existují dvě cesty. Jedna z nich je samozřejmě podpůrná, kdy jste manželce oporou a snažíte se porozumět jejímu pohledu, nicméně druhá z cest je nastavení hranic. Pokud se Vy sám necítíte dobře, je úplně v pořádku se postavit sám za sebe, mluvit s manželkou o Vašich pocitech z celé situace, a také případně můžete zkusit nastavit určitá pravidla společného fungování v domácnosti. Doporučila bych Vám i vyhledat pomoc sám pro sebe. Můžete se obrátit na některou ze skupin pro rodinné příslušníky, kde můžete celou situaci probrat více dopodrobna. Posílám seznam ambulancí, které tyto služby většinou poskytují: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&st=&r=5&d=&c=#result. S přáním hezkého dne Josefína Mráčková
31. 8. 2024
Pervitin
Dobrý den, mám podezření, že můj syn užívá pervitin. Vím, že pije také kratom ve velkém, ten také přiznal. Ale pervitin ne. Slíbil, že bude postupně snižovat dávky kratomu. Podivného chování jsem si všimla před dvěma měsíci. Zvrat nastal po osmnáctých narozeninách, kdy mi sdělil, že už je dospělý a já nemám na nic nárok. Byla jsem z toho velmi překvapená, vůbec jsem netušila, co jsem mu udělala, nemola jsem mu nic říct, hned mě něčím zpražil nebo byl hrubý. Syn byl do té doby v krásném vztahu s přítelkyní. Aspoň tak jsem to vnímala. Jak ale začaly prázdniny, neustále byli zavřeni jenom v pokoji. On prospal den, přítelkyně čekala, až se vzbudí. V noci nespal dalo by se říct až do rána. Skládal bítovou hudbu. Poté jsem si všimla, že vůbec nejí. Do té doby to byl sportovně vypadající typ. Na konci prázdnin měl dělat reparát ze dvou předmětů, propadl totiž ve třetím ročníku. Zvrat nastal v posledním týdnu prázdnin. Opravné zkoušky neudělal, přítelkyně se s ním ještě ten den rozešla. Váhový úbytek bych řekla je kolem dvanácti kil. Projevilo se u něj střídání nálad, až velmi hrubá agresivita. Přestal o sebe dbát, doma je nepoužitelný, absolutně nic nejí, je bledý a na obličeji má pupínky, občas jsem u něj zpozorovala rozšířené zornice, myslela jsem , že to je z toho kratomu. Teď, když se snažím zjistit, zda je závislý také na pervitinu, odmítá jít na adiktologii a zapírá že nebere. Test na metamfetamin byl negativní. Snaží se sice se mnou mluvit, ale nejsem si jistá, zda mě tím nechce jenom zmást, abych jeho stav přestala vnímat. Co mám dělat? Nejsem si jistá, zda popis jeho fyzického stavu souvisí jenom z kratomem nebo mám pravdu a je tam také pervitin.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz a vnímám, že jste v těžké situaci. Symptomy, které popisujete mohou být spojeny s užíváním kratomu, mohou být také spojeny s užíváním jiných látek, ale některé mohou také souviset s duševním rozpoložením Vašeho syna. Bez podrobnějšího vyšetření nelze ovšem odpovědět. Adiktologickou ambulanci můžete využít i bez přítomnosti syna, protože je vhodné soustředit také na Vaši situaci, jak můžete dál jednat, zorientovat se v problému, zmapovat, kde může být Vaše zodpovědnost a co již ovlivnit nemůžete. V tomto Vám může ambulance velmi pomoci a výsledkem může být, že nakonec zařízení navštíví i Váš syn. S přáním pěkného dne, Tomáš Jandáč
30. 8. 2024
Rodinný příslušník, problém s alkoholem.
Dobrý den,
mám sourozence - dnes už - dospělý chlap, který má problém s alkoholem a velmi značný. Ráda bych se zeptala, jak s takovým člověkem naložit, pokud si to on sám nechce připustit, případně o celé věci lže, především sám sobě a všem blízkým okolo. Chápu správně, že na léčbu se tato osoba musí přihlásit sama. Každopádně vím, že to se nestane..
Jak v tomto případě s osobou komunikovat a přesvědčit ji, aby podnikla tyto kroky? Případně existuje nějaká cesta, jak tam tuto osobu dostat?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Přesvědčit někoho blízkého k uvědomění si problému je náročné, a pokud se jedná o svéprávnou osobu, záleží vždy jen na něm, zda se rozhodne situaci řešit. Můžete se samozřejmě s bratrem dále bavit a mluvit o Vašich pocitech spojených s jeho užíváním alkoholu, ale pokud chcete nějaké konkrétnější rady a vyhledat pomoc i sama pro sebe, doporučuji obrátit se na některou ze skupin pro rodinné příslušníky a osoby blízké, což je služba, kterou často nabízí adiktologické ambulance, jejichž seznam naleznete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&st=&r=14&d=&c=#result. S přáním hezkého dne Josefína Mráčková
28. 8. 2024
alkohol
Kolikátý den je nejhorší, když přestanu náhle pít alkohol?
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Nedá se přesně odpovědět na to, který den jsou abstinenční příznaky nejtěžší. Záleží také na několika faktorech, například jak dlouho alkohol užíváte, jak často a jaké množství. Odvykací stav se dostaví zpravidla po několika hodinách až dnech po odnětí alkoholu, nejintenzivnější příznaky odeznívají po několika dnech. Zároveň je třeba upozornit, že odvykací stav u alkoholu může být životu nebezpečný, a je ideální se nejprve poradit s odborníkem, případně absolvovat ústavní detox. S pozdravem za adiktologickou ambulanci Josefína Mráčková