Závislost na internetu

Zodpovězené dotazy týkající se tématu závislosti na internetu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 11 16 21 22 » Na konec
23.10.2019 - závislost na mobilu Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je můj syn (13let) závislý na mobilním telefonu.
Tráví na něm ca 3-4 hodiny denně a to ale včetně lovení Pokémonů, kdy jej používá venku. Kdybych ho ale nehlídala, tak na něm bude pořád. Proto máme pravidlo že telefon nesmí být u jídla a u postele, to dodržuje celkem bez problémů. Stejně tak po 21.00 telefon prakticky nepoužívá, buď si čte nebo se spolu díváme na film. Kromě toho chodí 3xtýdně na trénink stolního tenisu a na chemický kroužek - zájmy kvůli telefonu nevynechává. Máme domluvu, že má určité povinnosti, pokud to nedodrží telefon mu zabavím na 2 dny(aspon má detox) a pokud se tak stane, tak to je bez problémů - je sice samozřejmě otrávený, nedělá kvůli tomu dusno, neodmítá dělat něco jiného apod.
Dle mého toto není závislost, ale ráda bych znala váš názor.
Děkuji předem
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Slyším, že máte o syna obavu. Závislost nelze určit takhle na dálku. Z toho, co však popisujete, lze usoudit, že chování Vašeho syna nemá rysy závislosti, z popisu nesplňuje ani jedno z 6 kritérií závislosti. Jeho chování nezasahuje do více oblastí života, proto bych doporučovala to, co vy sama popisujete a z velké části děláte - určit pravidla a hranice, na kterých se synem společně domluvíte. Je dobré stanovit, co se stane když se hranice poruší. Co můžete změnit, je přizvat syna do tvorby těchto pravidel.

Pokud byste potřebovala situaci detailněji probrat, doporučuji navštívit poradnu pro rodinné příslušníky a osoby blízké. U nás v ambulanci každou středu od 15:00.

S pozdravem, za adiktologickou ambulanci
Kateřina Rokosová
29.04.2019 - Závislost na PC Dobrý den,
mám velký problém se synem, je mu 27 let a myslím, že je závislý na PC. Je dyslectik, a má fůru dalších dys… nemá žádné kamarády z dob školy (zde se dětí spíš stranil a utíkal k PC), ani teď v práci nemá kamarády, s kterými by šel třeba na pivo, odpracuje co má a dost, nemá přítelkyni, taky kdy si ji má najít když zná jenom cestu do práce, domů a k počítači, spát a druhý den to samé znovu. O víkendech vstane akorát k jídlu nebo když má jít něco udělat (ano, když je vyzván, tak jde od PC splnit „povinnost“, ale rychle, aby se mohl vrátit zase k PC). Neumí se jinak bavit, komunikovat s lidmi, nečte, nezajímá se o sport, kulturu aj. Vše co se netýká her a filmů na PC je pro něj zbytečnost. Když tento problém otevřu, většinou mlčí a nechce se o tom bavit. Nevím jak mu mám pomoci, chci ho osamostatnit, kupujeme byt, jestli ho třeba osamocenost přinutí k nějaké změně, že se bude muset starat o věci běžného života (no vidím to spíš,že to bude zase na mně), ale pochybuji, společnost lidí nevyhledává, neví jak s nimi komunikovat. Prosím o radu, zda hledat odbornou pomoc, nebo nechat být. Děkuji.
Dobrý den,

omlouváme se za prodlevu s opovědí, dotaz nám zapadl.

Je dobře, že situaci řešíte. Dle Vašeho popisu se zdá, že je u Vašeho syna přítomné problémové chování. Měla byste s tím jako rodič něco dělat. To znamená jít do konfliktu, po dobrým to nepůjde. Nastavit synovi denní limity, pokud nebude spolupracovat, nehnete s ním, přemlouvání ani výčitky nepomůžou. On v tom problém nemusí vidět.

Váš syn je dospělý, může nakládat dle svého uvážení, ale zároveň bydlí u Vás a měl by dodržovat stanovená pravidla, popř. se na nich s Vámi dohodnout. Je také důležité, aby znal důsledky porušení stanovených pravidel. Sankce by však měly být reálné a dodržované, měla byste být důsledná. Doporučovala bych, pokud pravidla nebude dodržovat, měla byste mu pomoci tím, že se domluvíte na tom, že se z bytu odstěhuje, tím dosáhnete zmiňovaného osamostatnění. Nastolila bych přístup tvrdé lásky. Píšete, že chcete syna osamostatnit, ale byt mu kupujete vy - tím ho v jeho chování podporujete. Tím, že mu byt koupíte a budete se o něj starat, mu nepomůžete, naopak.

Pokud je člen rodiny, který má takového problémy, nemotivovaný, občas se to řeší tím, že se pracuje s jeho rodinnými příslušníky a snaží se najít způsob, jak ho „namotivovat v domácích podmínkách“ k tomu, aby zkusil své chování změnit. V Praze psychoterapeutické skupiny nabízí například klinika ESET, tam se můžete obrátit i na tamní ambulantní psychology nebo lze v Praze najít i další klinické psychology a psychoterapeuti, kteří s Vámi nebo s Vaším bratrem mohou pracovat.

Pro vyhledání další pomoci můžete využít stránky http://www.drogy-info.cz/index.php/map/ kde se můžete podívat na zařízení, která máte lépe dostupné.

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 11 16 21 22 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky