Závislost na internetu

Zodpovězené dotazy týkající se tématu závislosti na internetu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 11 16 21 22 » Na konec
28.12.2019 - internet Dobrý dne, poraďte mi. Otec přes 60 let. za poslední 3 roky je jedinou jeho věcí hraní na počítači a vůbec počítač (naštěstí chodí spát) coca cola light ve velkém denně 2 litry. Když mu něco řekneme tak zvyšuje hlas, remcá a tak vůbec ho vše obtěžuje a považuje nás v domácnosti za služky. O hygienu se tak moc nestará a děsně nakynul. Má cvičit, ale pohyb bere jako sprosté slovo, na procházky nechodí vůbec. poraďte co s ním. Chtěla bych být na něj pyšná, ale v tuto chvíli nemám za co. díky
Dobrý den,
píšete, že za poslední 3 roky Váš otec změnil své chování a návyky, možná se mu také proměnila nálada. Takto na dálku bohužel nelze zjistit příčinu těchto změn. Jako vhodné bych doporučila vyšetření psychiatrem, který by posoudil, zda se například nejedná o depresi či jiné potíže, které se mohou takto projevovat.
Pokud však otec sám nechce hledat řešení a vyšetření podstoupit, je velmi těžké ho k tomu přimět. Lze však pracovat se stanovováním dohod a dodržováním pravidel, které si společně nastavíte. Doporučuji pokusit se hovořit o vlastních starostech a obavách, které o dotyčného máte.
Svou situaci můžete přijít probrat osobně do některé z adiktologických ambulancí, jejich seznam najdete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci
Zdravím a přeji hodně štěstí,
Martina Franzová
09.11.2019 - Teenager a počítač Dobrý den,
nejprve bych chtěla moc poděkovat za Vaši poradnu. Myslím, že je to velice důležitá podpora pro lidi, kteří se zoufale snaží řešit vlastní situaci, stejně jako já.
Můj problém je asi naprosto běžný. Mám 15letého syna, který na počítači hraním her tráví v podstatě všechen volný čas. Máme daná pravidla, tedy povinnosti, které musí doma splnit. K tomu si plní povinnosti školní (je v prvním ročníku střední školy). Vše plní jen proto, aby měl klid ode mne a abych neměla argumenty, že něco zanedbává. Zanedbává ale společně trávený čas s rodinou a nedělá vlastně vůbec nic jiného, než že hraje hry. Nebudu dlouze rozepisovat, co vše nefunguje a co jsem zkusila, protože je mi jasné, že můj syn má znaky závislostního chování. Můj problém je v tom, že on samozřejmě vůbec netuší, co řeším. Buď jde se mnou do konfliktu (což je lepší varianta), nebo se mnou nemluví vůbec.
Zavedli jsme doma různá omezení. Počítač i mobil mu na mnou určenou dobu zabavuji, ale situace v komunikace je stále horší. Myslela jsem si, asi naivně, že spolu s ním pravidla nastavíme tak, abychom oba byli alespoň trochu spokojeni. Stále se ohání argumentem, že s ním jednám jako s malým dítětem a omezuji ho.
Chtěla jsem se zeptat, jestli je to tak vlastně v pořádku. Rozhodla jsem jít cestou pro mne naprosto nejhorší. Jsem ta, která mu něco odepírá, zakazuje, omezuje, přikazuje (moje výchova byla vždy spíše demokratická) a výsledek je ten, že jsem sice dosáhla svého a syn na počítači tráví jen čas, který mu vymezím, ale nekomunikuje se mnou, strašně se na mě zlobí a nechce se mnou o ničem mluvit.
Chtěla bych mu opravdu pomoct a vlastně i sobě. Mám ještě starší dceru, která se mu také snaží pomoct a mluvit s ním, ale je to nějak marné.
Mám pocit, že jsem vyzkoušela snad vše, ale někde asi stále dělám chybu a jsem opravdu zoufalá.
Předem moc děkuji za odpověď a vážím si Vaší rady i práce.
Dobrý den,
děkujeme za hezké hodnocení.
Život a vztahy jsou mnohem složitější, než se dá popsat do otázek a odpovědí internetové poradny. Asi jste pročetla dotazy s podobnou problematikou, kde doporučujeme stanovení pravidel, důslednost a vytrvalost. A taky tam zdůrazňujeme, že to nejde bez konfliktů. A když se jako neblahé okolnosti závislostního chování dohromady spojí komplikované období dospívání, osobnost a rodinná konstelace (nepíšete o tátovi), může z toho být něco, co ani při nejlepší možné snaze nedopadá dobře. Doufejme, že pouze dočasně.
Proč Váš syn netuší, co teď řešíte? Možná by měl pro Vaše zásahy větší pochopení, kdybyste mu sdělila, z čeho máte strach nebo proč jsou podle Vás ta omezení nutná. Je to přece on, kdo má dospět a převzít za svůj život odpovědnost. Potřebujete dosáhnout toho, aby vlastní závislost na hraní pocítil jako svůj a ne Váš problém. Demokratická výchova je fajn, nemusíte z ní ustupovat, ale i demokracie potřebuje pravidla, svoboda je bytostně svázána se zodpovědností. Pokud nefunguje strategie síly a pravidel, řešením zpravidla není více síly a více pravidel, ale možná nějaký úkrok stranou třeba právě směrem k vzájemnému pochopení.
Dalším tématem je míra jeho závislosti. Pokud je jeho problém opravdu velký, pak je otázkou, zda tím, že mu omezujete pouze čas na počítači a neomezujete typ aktivit, kterým se věnuje, problém ještě nezhoršujete. Když totiž ví, že hrát může, ale jen omezený čas, pak se nemůže zbavit hraní v představách, tedy toho, že plánuje, jak bude hrát a co všechno ve hře udělá, a konflikt mezi reálným a vysněným světem se prohlubuje. A jelikož jste za tenhle konflikt v jeho očích zodpovědná Vy, prohlubuje to i konflikt mezi vámi.
To jsou jen dva náměty na to, co byste mohla probrat na individuální konzultaci. Ještě než přistoupíte k nějakým dalším zásahům do nastavených pravidel hraní a nehraní, zkuste pro sebe vyhledat dostupnou poradnu nebo terapeuta, se kterým přesněji pojmenujete co je podstatou problému a pokusíte se nalézt strategii, jak Vám a Vašemu synovi, ale zejména Vám, pomoci. Zde jsou nějaké kontakty, ale v podstatě by Vám měl být schopen pomoci poradenský psycholog či terapeut s pochopením pro dospívající:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=2&d=&c=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 11 16 21 22 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky