Závislost na internetu

Zodpovězené dotazy týkající se tématu závislosti na internetu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 6 7 8 9 10 11 12 13 16 21 22 » Na konec
05.03.2014 - Závislost na internetové komunikaci a psaní sms zpráv. Dobrý den.
Můj dotaz se týká manželky. Jsme spolu již 13 let. Poslední dobou cca 4 roky, je manželka hodně závislá na psaní sms zpráv s erotickým podkladem a poslední rok i psaní na internetu, hlavně na facebooku. Několikrát jsem se to s ní snažil vyřešit, ale zhruba po měsíci se k tomu zase vrátila. To se opakuje pořád dokola. Máme 4 děti, 2 jsou manželky a 2 máme spolu. Od té doby nám to výrazně narušuje naše soužití a soužití celé rodiny. Nechci si nechat rozbít rodinu jenom proto, že není schopna toho nechat. Jsem ochoten proto udělat vše, aby toho zanechala a začala se chovat jako před tím. Zatím jsou kolem toho jenom hádky a já jsem ten nejhorší, protože na to poukazuji. Mám ji opravdu rád, ale tohle to mě hrozně ubíjí. Už si nevím rady a proto píšu sem. Rád bych poprosil o radu a popřípadně i o nějaký kontakt, nějakého psychologa nebo poradnu, která se o takový případy zajímá.
Moc děkuji.
Dobrý den,
z Vašeho popisu není možné určit, zda se v případě Vaší ženy jedná o závislost. Jedním z kritérií závislosti je ale to, že se chování závislého nějak negativně promítá na jeho zdraví, a to včetně zdraví sociálního, tedy i ve vztazích. Ovšem ani pokud Vám její chování vadí a způsobuje rozepře, nemusí to ještě znamenat, že je závislá. Není ale těžké pochopit, že můžete žárlit nebo si připadat podveden, pokud Vaše žena hledá erotické či citové uspokojení mimo váš vztah.
To, že se Vám nedaří Vaši ženu přesvědčit, že problém má ona a že to ona se má změnit, je zcela obvyklé. Ať už u závislých či v celkem normálním partnerském vztahu, kde sebou navzájem více či méně manipulujeme. Aby své chování změnila, je třeba jí dát najevo, co konkrétně v jejím chování Vám vadí, říct jí, jak se cítíte, když to a to dělá, namísto toho, abyste ji obviňoval, že je taková či onaká nebo např. že ona je zodpovědná za rozpad vašeho vztahu. Můžeme to nazvat dospělou komunikací nebo asertivním chováním.
Samozřejmě by bylo ideální, kdyby Vaše žena sama pocítila potřebu vyhledat odbornou pomoc, ale to chce většinou čas a přiměřenou motivaci. V této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje podporu. Proto Vám doporučuji obrátit se zatím sám osobně na psychologa nebo na psychoterapeuta, který Vám poradí konkrétně, jak se zachovat, abyste si udržel sílu a víru v pokračování vztahu. Píšete, že jste ochoten pro to udělat vše. Jsou věci, které by bylo pro úzdravu dobré udělat, ale které Vy udělat nemůžete, protože je musí udělat Vaše žena. Udělejte tedy to, co můžete, a postarejte se v první řadě o sebe, abyste mohl být pro svou ženu oporou. První krok jste už udělal tím, že jste napsal tenhle dotaz.
S přáním všeho dobrého
Jarda Vacek
14.02.2014 - internet Mám obecně problém se od internetu odtrhnout, když na něm začnu něco dělat. Nejsem schopná od internetu odejít po dobu několika hodin. Občas i delší dobu nejdu na WC - nebo si dojdu a pak se stejně k PC vrátím.

Začnu nevinně e-mailem, ale pak přejdu na zprávy a něco mně zaujme, začnu si o tom hledat informace, otevřu si všechno v mnoha panelech a pak je postupně čtu a přitom otvírám další, pak zjistím, že uběhly dvě hodiny, ale stejně chci všechno dočíst. Občas mi pomůže, když si stránky stáhnu s tím, že si něco přečtu později (pak mám ovšem problém s plným diskem a s jeho mazáním) a občas i některé stránky nepřečtu celé ;-)
Dřív se mi stávalo, že když jsem narazila na webovou stránku, měla jsem tendenci ji celou přečíst (třeba blog nebo stránky menšího rozsahu - ne zpravodajské servery) - rozklikat všechny sekce atp. Možná to dělám stále, ale už nečtu vše.

Baví mne vyhledávat informace. Chci zjistit nějakou věc, tak si ji vyhledávám, pak stejně skončím na jiných stránkách, kde mně zase něco zaujme atd. Dřív jsem denně chodila na nějaká fóra, už na jedno nechodím vůbec a druhé už nepřispívám a naposledy jsem tam byla před několika měsíci.

Když už s jedním tématem skončím, napadá mně, na co bych se dál mohla podívat a pořád dál a dál a i když se cítím unavená, tak se dál na něco dívám a přitom vím, že už jsem měla dávno odejít a vypnout to.

Někdy po x hodinách zjistím, že jsem stejně nenašla informaci, co jsem chtěla původně vyhledat a kvůli které jsem na internet šla. Nebo to někdy zjistím až po vypnutí PC - ale znova ho nezapínám.

Když na internetu nejsem, myslím, že mi to nevadí, ani na cestách neutrácím za připojení apod. Ovšem už se mi taky stalo, že jsem v zahraničí asi 3 h strávila hledáním, co se dá v daném městě vidět a jak mají kde otevřeno místo abych rovnou vylezla do terénu :-)

Na to, aby mě internet finančně ruinoval jsem moc šetřivá :-). Nyní bydlím bez internetu, ale má to nevýhodu, že nejsem schopná odcházet z práce... Když odejdu "včas pryč", tak je to prima - začala jsem číst, poslouchat rádio apod. Jenomže jelikož mám problém i s prokrastinací, tak v práci často zůstanu dlouho a když tam jsem sama, tak se mi špatně odchází od internetu (pokud nemám v ten den jiné plány, což nemám každý den, protože nestíhám práci a tak dokola).

Chodila jsem před pár lety několik let k psychologovi, ale tohle jsem mu nepřiznala.

Jednou jsem se tady už registrovala (taky nad ránem po noci u internetu), ale nevytrvala jsem a už jsem se podruhé nepřihlásila. Zkusím to tedy znova.

Omlouvám se za tu litanii :-)
Dobrý den,
za tu litanii se rozhodně neomlouvejte, může Vám i ostatním, kteří si ji přečtou, pomoci nahlédnout vlastní problém. Popisujete v podstatě jen bezprostřední příznaky závislosti na internetu, k jejímu zvládnutí ale potřebujete motivaci, a tu můžete získat třeba tak, že si uvědomíte širší souvislosti svého chování - o co jste díky vztahu k internetu přišla, do jakých konfliktů jste se dostala, co jste nestihla a stihnout chtěla... Chcete to změnit? Myslím, že klíč je v té větě, kde píšete, že jste to nepřiznala psychologovi: závislost na internetu není osamocený problém, který snadno odstraní nějaká svépomocná aplikace, naopak, je to fenomén, který se často vyskytuje ve spojitosti s dalšími duševními neduhy (píšete o prokrastinaci, ale často to jsou třeba deprese, úzkosti, sociální fobie apod.) a jako takový se musí komplexně léčit, protože když se odstraní jen vnější projevy, probublá problém někde jinde v jiné podobě... Kdyby aplikace nestačila, ozvěte se, toho psychologa bych totiž rozhodně doporučil, třeba někoho jiného, pokud Vám ten předchozí nesedl.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 6 7 8 9 10 11 12 13 16 21 22 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky