Závislost na internetu
Zodpovězené dotazy týkající se tématu závislosti na internetu.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
- 31.07.2020 - Závislost Dobrý den chtěla bych se zeptat co dělat když můj přítel je závislý na počítači je tam od rána do noci já jsem jeho přítelkyně a už si nevím rady jak mu pomoci já jsem po operaci krční páteře on má dovolenou a vůbec nic ho nezajímá než jen počítač a hlavně je sprostý vůbec ho nezajímá že sním ziju přece musí být nějaké řešení dřív bral antidepresiva ale už je nebere žádnou pomoc nevyhledava a já jsem zneho už nešťastná myslím si že jeho láska k počítači je silnější než ke mě
-
Dobrý den,
Oceňuji Vaši snahu tento problém řešit. Podle Vašeho popisu situace soudím, že přítel by měl vyhledat odbornou pomoc. Tipuji, že přesvědčit ho nebude snadné.
Pokud bude přítel ochotný, může si na internetu zkusit vyplnit dotazník týkající se závislosti na internetu (https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=5), s tím že výsledky by ho mohly motivovat k nějaké změně.
Pokud ani s dotazníkem neuspějete, postupovala bych tak, že navštívíte nejprve odborníka (psychologa, psychiatra se specializací na závislosti, psychoterapeuta) sama a ten Vám pomůže tuto situaci lépe zvládnout. Setkáváme se často s tím, že pokud problém začnou řešit alespoň blízké osoby, má to pozitivní vliv na celou situaci.
Kontakty na konkrétní zařízení blízko Vašeho bydliště můžete najít zde na mapě pomoci: http://www.drogy-info.cz/index.php/map/
Příbuzné závislých můžete najít ve sdružení Al-Anon (http://alanon.cz/). Mohlo by pro Vás být užitečné navštívit jejich skupiny.
Přeji hodně síly
Kateřina Rokosová
- 27.04.2020 - Závislost na PC hrách Dobrý den, potřebovala bych pomoct s 13-ti letým synem. Pokusím se ho trochu popsat je hodný, empatický, hodně citlivý, introvert, ale zároveň vznětlivý, urážlivý, vztahovačný a má pocit méněcennosti i když ho chválíme a snažíme se ho motivovat . Trpí migrénami. Do školy chodí nerad a je líný se učit, kdyby chtěl tak má dobrý prospěch, protože když musí naučí se velmi rychle. A co ho vyloženě baví tak hry na počítači, snažíme se to omezovat na hodinu denně i k vůli migrénám, ale díky karanténě se nám to už nedaří. A co je na tom nejhorší, že nám začal brát peníze na nějaké vklady do her(moc tomu nerozumím) a nemalé částky.To byla poslední kapka, počítač má momentálně schovaný.Vím, že to asi není ideální postup, ale už si nevíme rady. Jiné zájmy nemá, kolektivní sporty ho nebaví i díky své neprůbojnosti. Chtěla jsem se zeptat jak máme tedˇpostupovat. Moc děkuji za odpověď
-
Dobrý den,
po přečtení Vašeho dotazu se mi zdá, že postupujete správně a že jste za záchrannou brzdu zatáhli včas.
Hraní her samo o sobě neznamená problém a v současné situaci to může být ventil, kterým se upouští nahromaděná energie a napětí z monotónnosti dnů bez kontaktu s vrstevníky. Ale je třeba, aby se hrálo podle pravidel, která máte nastavená, a v případě jejich porušení by měla následovat předem domluvená sankce. Krádež peněz považuji za velmi závažné narušení zdravého fungování v jakémkoliv společenství a je správné, že následuje citelné potrestání. Pokud to jsou jeho peníze, které se rozhodne ve hře utratit, je to v pořádku. Učí se hospodařit a zjistí, že když utratí kapesné za virtuální věci, nezbude na na ty skutečné.
Pokud Váš syn trpí migrénami, doporučil bych v první řadě upravit denní režim a výživu, a dbát na dostatek času stráveného na čerstvém vzduchu, což jde jen těžko bez toho, aby mu rodiče šli příkladem. Zejména je zásadní pravidelnost a dostatek spánku (neponocovat, odložit mobil mimo ložnici, pravidelně vstávat, i když se do školy nechodí) a dostatek tekutin. Co se týče času na hraní her, hodina denně mi přijde v jeho věku a současné situaci spíš málo. Pokud plní své povinnosti tak, jak jste se dohodli (např. samostatně a bez odmlouvání, včas a pravidelně), prodloužil bych celkový čas na hraní na dvě nebo i na tři hodiny denně, ovšem ne tak, aby u toho seděl celou dobu bez přestávky.
Počítač jako takový bych neschovával, ale omezil bych práva v jeho účtu, abyste ho mohli kontrolovat. S kontrolou aktivit syna na počítači Vám pomůže rodičovský zámek, viz např. zde https://support.microsoft.com/cs-cz/help/12413/microsoft-account-what-is-family-group
Velmi důležitá je také komunikace. Váš syn by měl rozumět vašim obavám a vy byste měli chápat jeho potřeby - zní to vznešeně, ale jde o to, abyste si prostě povídali o tom, co na počítači dělá a co hraje, co to pro něj znamená, z čeho vy máte strach a jaká je vaše odpovědnost. Taky pomůže, když bude počítač umístěn ve společné místnosti a vy uvidíte, co se děje na obrazovce a čemu se právě věnuje.
Když to s ním nepůjde po dobrém v rámci stanovených pravidel, zajděte osobně do poradny a zkuste probrat další možné strategie s psychologem či jiným poradenským pracovníkem.
držím palce a přeju pevné nervy.
Jarda Vacek