Závislost na internetu

Zodpovězené dotazy týkající se tématu závislosti na internetu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 22 » Na konec
03.03.2021 - Závislost na hraní počítačových her Dobrý den!
Mám 20ti letého syna, dosud to byl v podstatě hodný kluk s výbornými studijními výsledky, t.č. studuje 2. rokem právnickou fakultu, v prvém roce s prospěchovým stipendiem, hrál aktivně lední hokej. Již cca rok (jistě má nemalý podíl i distanční výuka) se významně horší jeho chování v rodině, nemá prakticky žádné kamarády, s těmi z minulosti se přestal potkávat, jeho prospěch ve škole se zhoršil, žádný sport nedělá. Jeho jediným zájmem je sedět u počítače a hrát on-line hry. To je údajně jediné, co mu přináší radost.... Když mu to zakážeme, je nepříjemný až agresivní. Změnil se jeho vzhled, jeho přítelkyně je obdobného ražení. Nabízela jsem mu pomoc u Vás - odmítá, zajistila jsem mu vyšetření u psychologa v naší nemocnici (jsem lékařka), psychiatr doporučil medikaci, kterou též odmítá. Psycholog doporučil léčbu za hospitalizace, tu odmítá i můj manžel. Bojím se i sebevražedných náznaků, které již několikrát v rámci výměny názorů použil. Nevím, jak mám postupovat, jak s ním mluvit. Mám ho nechat hrát? Když se nám podaří několik dní ho od her izolovat a udělat mu denní režim vč. práce, je určitě lepší. Nemůžeme ale nikdo zůstat trvale doma - já i manžel pracujeme v nemocnici a staráme se o pacienty s koronavirem. Máme ještě 2 dcery, které již jsou nejšťastnější, když doma není (jede k přítelkyni, kde hrají hra...).
Děkuji za odpověď (pomoc)
Markéta
Dobrý den,
Popisujete velmi složitý problém a zároveň častou a pro všechny blízké bolestnou situaci. Nemůžete pomoci někomu, kdo pomoc odmítá a svůj problém popírá, avšak můžete udělat určité kroky, které by mohly Vašemu synovi pomoci. V aktuální pandemické situaci je to o to složitější. Kroky, které jste udělaly, jsou dobrými prostředky, jak mu pomoci. Až bude mít Váš syn důvod ke změně, pokusí se o ni. Je důležité, abyste pak byla na blízku a byla silná. Pomáhá to, když svým chováním nebudete nijak podporovat jeho hraní.
Obecným doporučením je nastavit doma společná pravidla, podle kterých spolu ve společné domácnosti budete setrvávat. Také je doporučeno předem nastavit sankce za porušení těchto pravidel. Zde posílám doporučení společnosti Podané ruce:
1. Nepodporujte komfort v počítačovém „doupěti“ vašeho dítěte tím, že mu tam nosíte jídlo, pití apod. Jeho potřeba odcházet od počítače se tím snižuje. Zkuste dítě naopak co nejčastěji vylákat na nějakou zajímavou aktivitu, jako je společné jídlo, sport nebo výlet.
2. Buďte dětem příkladem. Nemůžete po nich chtít, aby netrávily čas na internetu, když sami prosedíte u počítače celé hodiny. Nezapomeňte, že děti jsou vaším odrazem.
3. Neztrácejte nervy! Dříve, než ve vzteku vypnete dítěti počítač, se zkuste zeptat, co hraje a kolik času potřebuje na dokončení úkolu. Také by se vám nelíbilo, kdyby vám někdo vzal knihu, když jste na předposlední stránce.
4. To, že dítě dostanete radikálním způsobem od počítače ven, ještě neznamená, že mu tím nabízíte kvalitní alternativu trávení volného času. Zajímejte se, jak vaše dítě tráví čas mimo domov a nabídněte mu smysluplné aktivity.
5. Komunikujte. Všímejte si více toho, co vaše děti vyhledávají na internetu, jaké hry hrají, na co se dívají v televizi, čím se baví na mobilu. A než začnete vymýšlet ty nejsložitější kombinace hesel pro rodičovské zámky, zkuste si s nimi prostě více povídat.
6. Berte vážně doporučený věk u her. Než dítěti pořídíte novou hru, zkuste si o ní zjistit co nejvíce, stačí její název zadat do vyhledávače na internetu. A nezapomínejte, že hry už nejsou výsadou pouze počítačů.
7. Také věkové hranice pro užívání sociálních sítí mají své důvody. Vaše děti ještě nemusí umět vyhodnotit všechna rizika kyberprostoru.
8. Přehnanou kontrolou ničeho nedocílíte. I když chcete být zodpovědní a vědět, s kým a o čem vaše děti na sociálních sítích komunikují, respektujte jejich soukromí. Veďte děti k samostatnosti a zodpovědnosti, abyste jim mohli důvěřovat a aby děti důvěřovaly vám.
9. Všichni máme stejné množství času, záleží jen na vás, jak s ním naložíte. Věnujte z něj největší kus právě dětem. Dejte si tu práci a vymýšlejte různorodé aktivity, které vaše dítě zaujmou. Spoustu tipů můžete najít (paradoxně) právě na internetu.
10. Společné chvíle jsou to nejcennější! Čím více času budete trávit se svými dětmi, tím lépe jim porozumíte, pochopíte, co je baví a proč. Vymyslet smysluplné činnosti pro volný čas bude potom mnohem snadnější a v praxi efektivnější.
Napadá mě podívat se po nějaké práci, nebo ho k tomu navést – motivace by mohly být peníze pro něj a neměl by tolik času hrát a zaměstnal by se.
Vaše pracovní i rodinná situace je složitá, potřebují Vás i Vaše další děti, jistě je to vyčerpávající.. Nebojte se vyhledat sama pomoc a podporu terapeuta. Můžeme Vám nabídnout prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké, kde můžete svoji situaci blíže probrat u nás v ambulanci Apolinářská 4. Skupina se koná každou středu od 15:00. Držíme palce a přejeme odvahu a vytrvalost.
S pozdravem
Kateřina Rokosová a Jana Portmannová
03.01.2021 - závislost na počítači Za 14 let kluk jen hraje hry a nemá o nic zájem. Ani na vánoce nechtěl být u stromku. Na návštěvy nechce jezdit. Ven nechodí. Když zabavím vše, tak leží nebo sedí na posteli... Teď ani zabavit počítač nejde, dokud mají výuku přes internet.. Kam zajít? Ano, uznávám, je to naše chyba, nezvládli jsme to .. Děkuji.
Dobrý den,
doporučuji kladenskou adiktologickou ambulanci ADA+ (https://www.zsi-kladno.cz/ada-zavislostni-chovani-deti-a-dorost), pokud je pro vás dostupnější Praha, můžete se obrátit na naši ambulanci (224 968 208).
Technickým řešením v době online výuky na počítači je správa účtů a rodičovský zámek, restrikce jsou účinné zejména na začátku, ale dlouhodobě funguje víc pozornost a láska, hlavně je potřeba se synem komunikovat a získat ho pro zdravý životní styl. Pokud není ochotný spolupracovat, zajděte do poradny alespoň Vy pro vlastní uklidnění, sejmutí tíhy a rady, "jak na něj".
Za online poradnu Jarda Vacek

Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 22 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky