Jiné drogy

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání ilegálních psychoaktivních látek.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 7 13 19 25 30 » Na konec
13.07.2019 - drogově závislý syn s psychotickou poruchou Dobrý den, jsem matka 21-letého syna, který asi před rokem možně dvěma začal kouřit marihuanu a experimentovat s pervitinem a myslím si, že zkusil i kokain. O užívání těchto látek jsem nevěděla. Syn se sice začal chovat po smrti otce před 4 lety podivně (nezodpovědnost, lenost, zapomnětlivost, nervní, hádavý, výbušný...), ale po tom co doma docházelo k čím dál větším neshodám se odstěhoval k babičce a myslím si, že v té době to rozjel krapet více. Dokonce byl pár dní na ulici (spíše jakoby na ulici, když jsem nebyla doma, chodil se domů dovyspat, umýt něco sníst a zase šel). Dokonce mluvil tak, jako by byl na to pyšný.

Koncem loňského roku se začal dávat dohromady a vrátil se domů s rádoby odhodláním vést normální život.Což se mu moc nedařilo.

V lednu tohoto roku přišel po prohýřené noci domů s bludy a panikou, že u nás hoří, padá střecha, že jsme umřeli..... diagnostikovali psychotickou poruchu s příznaky schizofrenie. Léčebnu odmítl. Byl doma a bral léky. Opět ale začal sklouzávat ke špatnostem, tak se rozhodl pro léčebnu, kde ale vydržel týden s tím, že to zvládne doma sám. Že je závislý pořád odmítal.

V dubnu došlo k dalšímu záchvatu, kdy zprvu byl výbušný, vyhrožoval... pak ale nemohl dýchat, hýbat se, viděl zesnulého tatínka v okně a chtěl umřít. Sanitka ho s doprovodem policie dovezla na vyšetření a následně do léčebny, kde mu byla soudem nařízena léčba. Léčil se necelé tři měsíce, ale jakmile byl doma na propustce vracel se s nějakou látkou v těle (marihuana, pervitin). Po propuštění 21. června 2019 (s diagnozou F 231, silnou nevyzrálostí a nízkými kognitivními funkcemi - snad jsem to napsala dobře) sliboval, že přestane s drogami, bude se léčit, bude na sobě pracovat a zvládne to. Snažil se, ze začátku opravdu ano a ve všem. I chtěl jít do práce (stále o ní mluví, ale zda ji skutečně hledá nevím a i si teď myslím, že by ji rozhodně nezvládl). Ale nedaří se ani práce ani povinnosti ani abstinence ani chápání věcí související s normálním životem. Léky na schizofrenii sice bere, ale kdybych mu je kolikrát nepřipomínala, nebral by je a občas i tak zapomene. Příznaky, které už na něm poznám, mluví jasně. Včera jsem dokonce zjistila od jeho mladšího bratra (který to celé také nesnáší dvakrát nejlépe), že má v úmyslu si vzít nějakou pochybnou půjčku, přestože nepracuje a dnes jsem našla v jeho kalhotách ustřihnuté brčko a to byla si poslední kapka. Ale když řeknu, že je závislý, vybouchne, že není, práskne dveřmi a je pryč.

Už nevím jak dál a zvažuji to, čemu jsem se velmi bránila a to dát mu nůž na krk - buď léčebna nebo se odstěhuje. Dochází mi trpělivost i síly a jsem bezmocná, ať dělám co dělám, nikam to nevede. Pevně doufám, že si sáhne do svědomí, uzná, že je to špatné a půjde se léčit. Nemá práci, peníze ani kam jít.

Začala jsem proto hledat na netu léčebny a oslovila mě vaše stránka. Chtěla bych se proto je informativně zeptat, pokud by se rozhodl se léčit, zda je to ve vašem Centru možné i přes to, že nejsme z Prahy a pokud ano, zda jsou vaše služby hrazené nebo si je musí klient hradit sám a v jaké výši.

A nevím jak dalece vás mohu jako pouhý příslušník obtěžovat s pomocí, ale pokud byste byli tak hodní a napsali mi i názor, co si o tom celém myslíte. Protože samozřejmě pořád ve mě hlodá červík, jestli to nepřeháním a že to třeba časem opravdu zvládne a co bych ještě mohla udělat, třeba jsem neudělala všechno....:-(

Teď mě ještě napadlo se Vás zeptat, zda neděláte poradenství i pro rodinné příslušníky. Pokud ano prosím o informace i ohledně tohoto. Určitě bych si zvládla udělat čas a přijet.
Dobrý den,

je dobře, že se na nás obracíte a situaci chcete řešit. Vidím, že Vám na synovi záleží. Situace, kterou popisujete, určitě vážná je.
Jen na základě Vašeho popisu sice nejsme schopni určit, zda se u Vašeho syna jedná o závislost, ale to je vlastně bezpředmětné. Jakékoliv užívání s sebou totiž nese riziko. A jde hlavně o to, že Vám a možná dalším lidem jeho chování vadí a vzbuzuje obavy. Váš syn je už dospělý člověk, může si dělat, co chce, avšak bydlí stále s Vámi, proto by měl dodržovat Vaše pravidla.
Mnoho informací o této problematice lze nalézt na stránkách projektu Prevence pro rozumné rodiče ( http://prevence.sananim.cz/ ). Tento web je velice hezky přehledný a může Vám odpovědět na spoustu otázek.
Je důležité, abyste syna nechala se osamostatnit a nepodporovala ho v jeho chování tím, že u vás bude mít zázemí, finanční či jinou podporu atd., pokud bude dále užívat. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché. Nastolila bych přístup tvrdé lásky. Ten spočívá v tom, že dáte jasné hranice a pravidla, které syn (za podmínky, že u vás bude bydlet) bude dodržovat. Váš syn by se měl naučit zodpovědnosti, tudíž byste měli pravidla dodržovat, stanovit jasné sankce při jejich porušení a být důslední v jejich uplatňování. Je však potřeba počítat s tím, že s ním půjdete do konfliktu a synovi se jeho ztráta pohodlí líbit nebude.
Obavy o jeho budoucnost jsou určitě na místě. Je naprosto v pořádku, pokud syna osamostatníte tím, že mu nebudete dále toto chování tolerovat, dávat mu kapesné, platit telefon, internet atd. Můžete se například domluvit na tom, že pokud u Vás bude bydlet, s užíváním musí přestat. Odvykání nemusí být jednoduché, proto bych mu doporučovala navštívit adiktologickou poradnu či jiné zařízení, kam se může sám objednat. Zde nalezne kontakty, kam se obrátit: http://drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=2&r=5&d=&c=#result. Chtít se léčit musí on sám.
Ale i pro Vás samotnou může být přínosné podrobněji probrat celou situaci a zvážit možné strategie, jak se zachovat, přímo osobně s odborníkem.
Nicméně Váš syn je opravdu už dospělý člověk, je možné, že ho ke změně chování nepřinutíte ani zákazy či ztrátou jeho komfortu a pohodlí, které u Vás bez pochyby má. V tom případě by za své rozhodnutí měl vzít zodpovědnost a odstěhovat se, jelikož Vy mu to doma tolerovat nemusíte. Soužití se závislým je vyčerpávající a bolestivé, měla byste najít čas na sebe a druhého syna, který Vás možná potřebuje ještě více.
Stanovením jasných pravidel a dbáním na jejich dodržování mu rozhodně prospějete, ačkoliv on sám na to v danou chvíli může mít úplně odlišný názor. Zní to možná drsně, avšak za cenu rozepří s ním mu můžete nastolit lepší budoucnost. Jeho chování byste tolerovat neměla a i za cenu strachu o něj je potřeba udělat radikální krok.

Můžeme danou situaci probrat společně u nás v Praze na Klinice adiktologie, pokud byste měla zájem. Zavolejte k nám na tel. číslo 224 968 208, řekněte, že jste psala na poradnu.

Držím pěsti.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
29.05.2019 - drogy dobry den. syn za 2 mesice 17 let. z patka na sonotu v brne party. nad ranem kolabs, nasledne privolana RZ. kapacka. odbery a vysledek amfetamin, metamfetamin, trava, extaze a alkohol. neproblemovy kluk. pracant. sportovec. tvrdi ze mu asi dal nekdo neco do piti. ze pil a kouril a dal si s nekym travu. po 3 dnech v nemocnici ho mame doma. dost uspornej rezim na prochazky jsme nastavili a po dnesni debate stale tvrdi ze zkusenost nema a at ho vezmem klidne kamkoliv, kde se prokaze, ze je cistej.... uvazuji o schuzce o vas. prosim o nazor. Dekuji
Dobrý den,
z jednorázového excesu není třeba dělat velký problém, ale zároveň to nedoporučuji bagatelizovat. Je pochopitelné, že máte strach o život svého syna, který byl reálně ohrožen. Ať už drogy v téhle kombinaci užil sám, nebo mu je nějaký "kamarád" přidal do pití, choval se Váš syn velmi rizikově. To je na jednu stranu pro tento věk typické, na druhou stranu jste tu vy, rodiče, kteří by měli stanovit jasné mantinely a tím eliminovat možnosti podobných excesů v budoucnosti.
Testování na drogy bych doporučil až v krajním případě, když selžou všechny ostatní prostředky, jak najít společnou řeč. Zdá se, že Váš syn má zájem na vašem vztahu, vlastním zdraví a dobrém fungování - využijte toho a domluvte si jasná pravidla pro vycházky i vzájemnou komunikaci. Samozřejmě návštěvu v naší dětské ambulanci lze domluvit. Může prospět Vám, abyste porozuměla celé situaci a probrala možnosti, jak se teď i v budoucnu zachovat; může prospět Vašemu synovi, aby se lépe vyznal sám v sobě a třeba se rozhodl pro tu méně rizikovou cestu životem; a určitě může prospět i vašemu vztahu, abyste spolu zvládli otevřeně komunikovat a aby vaše konflikty, kterým se nevyhnete, nebyly destruktivní.
Číslo pro objednání je na stránkách naší poradny.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 7 13 19 25 30 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance