Jiné drogy

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání ilegálních psychoaktivních látek.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 10 19 28 37 44 » Na konec
02.11.2021 - Odvykani Zolpidem Dobry den,

4 roky jsem brala Zolpidem kvuli chronicke nespavosti. Jiz mesic ho neberu, ale stale spim velmi spatne. Nevite prosim, jak dlouho trva nez telo zacne zase spat normalni, prirozenou cestou?Zacla jsem brat rovnez Circadin, ktery mi doufam pomuze v uprave spanku.
Dekuji za odpoved,
Kacka
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Zolpidem je nebenzodiazepinové hypnotikum, patří do skupiny Z-hypnotik, které rovněž způsobují závislost, proto by se měly užívat po dobu maximálně 4 týdnů, jak je doporučované. U těchto léků je běžné, že po vysazení se zhorší příznaky, kvůli kterým byl lék nasazen (typicky poruchy spánku) - tzv. reboudn fenomén. Tedy to, že teď normálně nespíte, může být částečně způsobené dlouhodobým užíváním tohoto léku. Také záleží, v jakém množství jste ho užívala. Od toho se dále vyvíjí to, jak dlouho problémy se spánkem mohou přetrvávat. Hovoříte však o chronické nespavosti, je tedy možné, že porucha spánku sama od sebe nevymizí a určité problémy budou přetrvávat. Doporučila bych Vám navštívit somnologa. Zde posílám odkaz na seznam spánkových laboratoří v ČR https://www.vyspise.cz/article/cz/seznam-spankovych-laboratori
Dále zasílám kontakt na Institut spánkové medicíny: https://www.inspamed.cz/
Poruchy spánku mohou souviset také s Vaším psychickým stavem, mohu tedy doporučit i pravidelnou psychoterapii (například psychoterapie Anděl).
Pokud byste začala Zolpidem opět užívat, můžete se také obrátit na naší adiktologickou ambulanci (adambulance@vfn.cz; 224 968 208) pro řešení problémů se závislostí.
Přeji mnoho sil, za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová
29.10.2021 - Abstinence Dobrý den! Přítelkyně před rokem započala abstinenci od pervitinu. Dlouhodobě užívala mikrodávky, ojediněle víc. Daří se jí dobře, dochází k adiktoložce. Testuji ji nahodile formou testu z moči.T vrdí, že tabletu Extáze nebo jakési "emko" což je krystalická látka s podobnými účinky jako ext. si občas dát může, že to nemá nic společného s její závislostí na pervitinu. Ze zdrojů jsem se ale dozvěděl, že oboje je na podobné bázi a v jednom případě byl pozitivní i test na pervitin přesto, že jej neužila. Myslíte si, že abstinence může takto probíhat? Není to spíš náhrada za pervitin, i když slabší, přece podobná činná látka, která navazuje podobné pocity? Může vůbec člověk, který je závislý na pervitinu užívat takové látky? Protože např. alkoholik ,co já vím, si nesmí dát byť jediné pivo. Už nikdy. Děkuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Neexistuje žádná přesná definice kontrolovaného pití/užívání co do množství a frekvence užívání alkoholu/pervitinu. Jde o to, aby byla možná zdravotní rizika (a nejde jen o závislost jako takovou) minimalizována. Pro někoho může být kontrolované užívání správnou cestou. Ovšem pro někoho kontrolované pití/kontrolované užívání nemusí být ideálním řešením a může to být spíš trápení - když po alkoholu opravdu hodně toužíte, myslíte na něj celý den, těšíte se na svou sklenku a pak si ji tedy konečně dáte, ale ona Vás tak docela neuspokojí, protože je jen jedna..., tak je to spíš život v napětí, střídání očekávání a zklamání, a to je spíš peklo než ráj.

Oceňuji Váš zájem o přítelkyni. Téma abstinence je velmi citlivé a individuální pro každého. Velká část odborníků, přesně jak píšete, doporučuje při léčbě závislosti úplnou abstinenci od všech návykových látek.
O tomto tématu by si měla promluvit Vaše přítelkyně se svojí adiktoložkou, případně můžete tohle téma na sezení i Vy, pokud s tím bude Vaše přítelkyně a adiktoložka souhlasit,

Držím palce,

Aneta Votavová, Denisa Vajdlová
Na začátek « 1 2 3 4 5 10 19 28 37 44 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky