Jiné drogy

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání ilegálních psychoaktivních látek.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 8 15 22 29 32 » Na konec
14.05.2020 - kvalita drog Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda lze někde v ČR otestovat drogy?
Dobrý den, nelegální drogy nelze nechat otestovat. Můžete se obrátit na Toxikologické informační středisko https://www.tis-cz.cz/, kde by Vám mohli zodpovědět další dotazy.


S pozdravem, za adiktologickou ambulanci
Kateřina Rokosová
22.04.2020 - Závislost na energetických nápojích Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda je možné, že jsem si vypěstoval závislost na energetických nápojích? Už ani nevím, jak dlouho to trvá, několik let to bezesporu bude, co denně konzumuji minimálně litr těchto nápojů. Samozřejmě to není jen o nápoji, jsem i kuřák. Pokud se nepletu, užívání těchto nápojů je právě nejčastěji spojeno s jinou závislostí, jako je právě závislost na nikotinu, případně užívání marihuany. V podstatě nejsem schopen se ráno nastartovat jinak, než do sebe nalít plechovku a dát si k tomu 2 nebo 3 cigarety. Co se toho kouření týče, to bych samozřejmě rád utnul také, ale spíš bych se zaměřil na ty nápoje. Nejsem si úplně jistý, že jsem schopen utnout obě věci naráz, což by samozřejmě bylo asi nejlepší řešení. Jako hypertonik však vidím větší riziko v konzumaci energy drinků, protože vzhledem k věku nepředpokládám důsledkem kouření větší komplikace, co se oběhové soustavy týče. Každopádně i kdyby, rizika znám.
Druhý dotaz bych v tomto případě právě rád zaměřil na případná rizika spojená s nadměrnou konzumací energetických nápojů, kterými si nejsem jistý. Slyšel jsem už spostu bludů, jako například že leptají žaludek apod. Já bych se rád zeptal na reálná rizika. Pokud je budu znát, věřím, že pro mě bude jednodušší na dané věci něco změnit.

Předem velice děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz. Je dobře, že přemýšlíte o tom, zda Vám konzumace energetických nápojů nemůže škodit.
Energetické nápoje obsahují více psychoaktivních látek (stimulačních drog), jejichž účinek se vzájemně posiluje. Pokud se navíc kombinují s dalšími psychoaktivními látkami (drogami), je potenciál k vytvoření závislosti a riziko rozvoje zdravotního poškození přirozeně vyšší.
Ačkoliv jsou rizika v porovnání s jinými návykovými látkami pravděpodobně nižší, nejsou zanedbatelná, obzvlášť pokud jsou tyto nápoje konzumovány pravidelně a ve větším množství (např. litr nebo více denně).
Za nejběžnější komplikaci považujeme předávkování kofeinem, které se manifestuje neklidem, nervozitou, napětím, zběsilým a neovladatelným tokem myšlenek a řeči, neschopností vydržet v klidu, nespavostí, zrudnutím, samovolnými záškuby svalů, častým nucením na močení, zrychleným a nepříjemně prožívaným tlukotem srdce nebo dokonce srdeční arytmií. Subjektivně takový předávkovaný člověk prožívá úzkost a není schopen vykonávat běžné činnosti, zhoršují se jeho výsledky v práci, pokud má v tomto stavu např. řídit auto, hrozí ztráta pozornosti a nehoda. Velmi nebezpečná je dehydratace, kterou způsobuje jak kofein, tak taurin. Nespavost v dlouhodobém horizontu přechází do změny denního rytmu, celkové únavě, psychické nepohodě a poruchám spánku. Večer nemůžete usnout, ráno se nemůžete probudit, máte chuť na další drink, a ejhle, to je bludný kruh závislosti. Somatická rizika pro kardiovaskulární systém vznikají efektem zvýšení krevního tlaku a zrychlení srdečního tepu, riziko se zvyšuje s dávkou a délkou užívání. Za relativně bezpečné lze považovat množství do 200 mg kofeinu denně. Byly popsány případy maligních arytmií (zejména komorové tachykardie či fibrilace komor) a náhlé srdeční smrti. Při kombinaci energetických nápojů s alkoholem se riziko srdečních komplikací ještě zvyšuje.
A pak je tu ještě riziko obezity a zkažení zubů, a nejde jenom o obsah cukru, ale také o změnu denního rytmu a související životosprávy (nepravidelnost spánku a přijímání potravy - snídáte, spíte alespoň osm hodin denně?) včetně zanedbávání hygieny.
Pokud chcete s užíváním něco udělat, dám Vám tři rady:
Trvalé změny spíš dosáhnete, když
1) se rozhodnete pro úplnou abstinenci spíš než pro snížení či postupné snižování dávek
2) seknete s oběma svými závislostmi najednou než když si jednu ponecháte
3) na to nezůstanete sám - svěřte se někomu blízkému a poproste ho o pomoc a dohled, a nebo ještě lépe vyhledejte odborníka, třeba v adiktologické ambulanci a zkuste to s praktickými radami ušitými Vám na míru.
Držím palce, Jarda Vacek


Na začátek « 1 2 3 4 8 15 22 29 32 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky