Jiné drogy

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání ilegálních psychoaktivních látek.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 13 19 25 30 » Na konec
29.11.2019 - Pervitin a substituční léčba Dobrý den, stručně-od 17 let střídavě nitrož.užívání a abstinence. vždy cca 2roky abs./1rok užívání.Pak jsem zkusila pár lečeben a nakonec stejně zůstala doma a zvládla to ambulantně.Nyní po 3,5letech opět drogy.Cca 3 měsíce. Denně.Je mi 33, mám rodinu a dvě děti. mám i práci a přestat chci.Existuje však něco, co mi pomůže s počáteční extrémní únavou?nemohu nepřijít do práce na jediný den.To je nekompromisní.Je něco kromě kávy co mi ráno pomůže? Usínám i v sedě :-( A existuje substituční léčba u závislosti na pervitinu? Já to ale nesmím říct mému psychiatrovi...poslal by na mě ospod..apod..
Beru troje antidepresiva. Již cca 5 let.Děkuji za odpověď.
Dobrý den. V první řadě bych chtěla podpořit Vaše rozhodnutí přestat užívat pervitin. Sama jistě víte, že je vysoce návykový a může způsobit výrazné psychické i somatické obtíže.
V České republice momentálně oficiální substituční program pro léčbu závislosti na metamfetaminu (pervitin) neexistuje, i když v budoucnosti možná můžeme čekat nějaké změny, jelikož v okolních státech s touto substituční léčbou dexamfetaminem mají zkušenosti. V zahraničí se používá Ritalin jako substituce (ten však je také návykový), vhodné jej užívat pod odborným lékařským dohledem a nezneužívat jej (tedy nezvyšovat dávky ani frekvenci užívání). Rivotril patři do skupiny benzodiazepinu, i zde je potenciál závislosti velmi vysoký a užívání může způsobit komplikace, především v kombinaci s alkoholem. O užívání těchto léků byste se měla rovněž poradit s psychiatrem. Nyní Vám mohu doporučit, návštěvu psychiatra i adiktologa. Zde je odkaz na mapu pomoci ( https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ ), kde se můžete dozvědět o psychiatrických a adiktologických službách ve vašem okolí. Léčbu byste neměla podcenit, zkuste zvážit dlouhodobou ambulantní psychoterapii. Dále je potřeba aktivně odpočívat, trávit čas v nerizikovém prostředí a kolektivu, věnovat se svým zájmům (například sportu) a nepřepracovávat se. Přeji Vám hodně síly
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
14.11.2019 - Nevratné poškození po dlouhodobém užívání pervitinu Ve 20ti letech jsem začala s pravidelnym užíváním pervitinu. Za účelem zvýšení sportovního výkonu v kulturistice. V užívání pervitinu jsem nepřetržitě pokračovala 10 let. Bez prestavky. Užívala jsem dávku 2 krát denně každý den. Dodržovala jsem kazdodenni spankovy, jídelní I tření kovy režim. Dařilo se mi tímto způsobem vést poměrně normální životní styl, stále se zdokonalovat ve sportu a provozovat ho má závodní úrovni. Přes to všechno můj životní styl zazival silná negativa. Sice pro mě byl sport neustále tím hlavním důvodem pro užívání pervitinu, ale stále jsem se na něm psychicky závislou. Po té hto 10ti lezech užívání jsem se sama rozhodla, že se chci své závislosti zbavit. Přestala jsem s užíváním že dne na den. Nyní jsou to již 2 roky abstinence, kdy jsem pervitin nikdy neužila. Prvni 3 měsíce po vysazení jsem zazpívala strašně velkou únavu. Postupně se tento stav zlepšovat ale ani nyní po dvou letech nemám pocit, že má energie a elán do života by byl stejný jako před užíváním pervitinu. Nevím jestli toto mě udání je objektivní a k tomu směřuje můj dotaz. Mohlo se stát, že po tolikaletem užívání byl můj mozek permanentně poškozen a už není schopen se navratit do původního stavu zdravého člověka?
Pokud je tomu tak, je možné nasadit fsrmakoterapii, která by mi pomohla? Je zdravotní centrum na které bych se mohla obrátit a zaplatit si vyšetření, které by zhodnotili fungování mého mozku?
Dobrý den,
jsem rád, že se Vám podařilo s užíváním přestat. Bohužel pervitin skutečně patří mezi drogy, které mohou přímo svými účinky poškodit mozek člověka nevratně. Týká se to zejména funkcí mozku, které jsou spojeny s nervovým přenašečem dopamin - např. motivace, uspokojení, ale i koordinace pohybu. Typickým následkem dlouhodobého užívání je proto různá míra deprese, ale třeba i parkinsonismus, ačkoliv ten se nevyskytuje příliš často.
To, že zažíváte i po dvouleté abstinenci nedostatek energie a elánu, mi přijde jako zásadní sdělení, a pro mne jako terapeuta dostatečně "objektivní". Hledat pro to vysvětlení na úrovni somatické je sice možné, ale obávám se, že ne dostatečné samo o sobě. Pokud jste deset let žila na vlně energie z pervitinu, Váš mozek se adaptoval na externí zdroj a odvykl si pracovat s přirozenou hladinou dopaminu. Oproti takové "jízdě" Vám musí zákonitě normální stav vědomí připadat zabrzděný. Pokud bychom připustili, že se jedná o určitou míru deprese, pak se nabízí farmakoterapie některými novějšími antidepresivy. Teoreticky uvažovat o nějaké substituční terapii látkami, které mají účinek podobný pervitinu, by bylo možné, ale vzhledem k tomu, že se Vám daří úspěšně abstinovat, by to byl krok zpět směrem k závislosti, a to poměrně nebezpečný. Namísto farmakoterapie bych Vám ale doporučil spíš psychoterapii, nebo alespoň jejich vhodnou kombinaci. Mozek je totiž velmi plastický a dokáže i poměrně velké handicapy sám překonat, pokud to po něm jeho "majitel" chce a vhodně ho využívá a směřuje.
Zároveň si říkám, že očekávat energii náctileté dívky po třicítce je poměrně naivní a tudíž nesplnitelná představa. Dokonce bych si dovolil spekulovat o tom, že ani uspokojení ze sportu nelze čerpat trvale a samo o sobě nepřináší životní naplnění. Nejenže jsme nuceni zaplatit daň za to, že jsme si brali něco, na co jsme neměli přirozeně nárok (energie z drogy), ale také žijeme v čase a musíme se s tím smířit. A každé období lidského života je pro člověka určitou výzvou, které se musí postavit, aby se stal tak trochu někým jiným ale o to víc sám sebou.
Doporučuji Vám osobně vyhledat psychiatra a nedostatek energie s ním probrat. Pokud mu nastíníte, s čím si myslíte, že to souvisí, věřím, že Vám doporučí vhodnou terapii.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 7 13 19 25 30 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance