Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 92 93 94 95 96 97 98 109 133 » Na konec
12.04.2017 - alkoholismus Manželka je dlouhodobě závislá na alkoholu (přes 30 let). Několikrát prošla protialkoholním léčením a 2x skončila ve velmi vážném stavu v nemocnici na JIPce s diagnozou metabolický rozvrat organizmu z důvodu nadužívání alkoholu. V současné době po 2- leté abstinenci se asi 2 x opila a toto pondělí 10.4. se opila hodně, pravděpodobně vypila 1 litr vodky. Od té doby téměř není schopna se pohybovat, neustále vyžaduje alkohol, který ji musím dávat v malých dávkách. Když odmítnu křičí, že umírá. Odmítá jíst a neustále vyžaduje alkohol. Mám obavy, že v této situaci jí nejsem schopen pomoci. Navíc je vážně nemocná ( lymfedém po operaci ženských orgánů a řada souvisejících problémů).
Mám dotaz, když jí odmítnu dále podávat alkohol, může ji to přivodit nějakou vážnou komplikaci nebo smrt ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
situace Vaší ženy a ani Vaše není vůbec jednoduchá. Jednoznačnou odpověď na Vaši otázku Vám dát nemohu. Pokud Vaše žena 2 roky abstinovala a v uplynulých dnech se napila pouze dvakrát, neměla by být její metabolická závislost na alkoholu natolik rozvinutá, aby abstinenční syndrom způsobil metabolický rozvrat s ohrožením života. Na druhou stranu ale nemusíte vědět, zda nebyla její konzumace alkoholu delší a intenzivnější, pak by na životě ohrožena být mohla. Stejně tak v případě kombinace alkoholu s léky. Pokud se rozhodnete jí alkohol přestat podávat, při jakémkoliv zhoršení stavu (včetně psychických komplikací jako ztráta vědomí, zmatenost, bludné myšlení, halucinace...) volejte pohotovost. Můžete také kontaktovat praktického lékaře Vaší ženy s žádostí o návštěvu z důvodu akutního zhoršení stavu a omezené hybnosti (povinnost návštěvní služby je součástí úmluvy mezi lékařem a zdravotní pojišťovnou). Praktický lékař by vám měl doporučit konkrétní postup na základě znalosti zdravotního stavu Vaší ženy a jejích možností.
Přeji hodně síly a šťastný konec.
Jarda Vacek
30.03.2017 - Alkohol Dobry den prosim, vam dotaz,nevim co dal delat jak jse dale chovat pritel je zavisli na alkoholu, vypije pres den minimalne 10piv dvanacku plzen, plus do toho vecer po taji pije tvrdy nejlepe vodku, kdyz jde do hospody vypije par piv treba po cely vecer od 20.00 do 5rana pije velkou vodku s ledovym cajem takze vypije celou flasku, prijde domu a neni ani.schopen odemknout dvere, natoz jse obcas slect, nekolikrar jsem mu to rekla ze jse my to nelibi, bouzel on neprizna a ani nechce ze je alkoholik, je nepricerny, agresivni,vulgarni, nedela mu problem.me uhodit nebo po.me neco hodit. Nejhorsi je ze mame dve deti,5 let a 2roky, uz z toho duvodu jse my to nelibi, nerikam.ze je to kazdy den, ale ty piva kazdy den jsou a ta vodka vecer take ne v takove mire jako v hospode,zjistila jsem.ze jsi to schovava vzdy jsem mu to vylila ale on jsi opatril jinou flasku. Napriklad v patek jsem nasla vodku 42, dnes jsem.nasla bozkov vodku prazdnou,on behem 5dni vypil dve flasky vodku plus za 5dni 30piv, bouzel mu nic rict nemuzu protoze by tu bylo zle.Prosim obracim jse na vas nevim jak uz jsem mam chovat a co delat. Ja sama nepiji ani pivo mam.k alkoholu odpor. Nevim co dal delat, protoze porad hleda chyby na me nebo jse mu porad neco nelibi, clovek jse mu boji neco rict nebo zeptat on jsi to prebere uplne jinak, hlavne kdyz neni po jeho tak je zle. A slovo.alkoholik tu vyslovit nemuzu, uz vubec jse o tom bavit. Dekuji za pripadnou radu.
Dobrý den,
děkuji za důvěru, je dobře, že ve Vaší nelehké situaci hledáte možnosti.
Pokud chcete, aby se chování přítele změnilo, musí začít vnímat problém on. V takových chvílí se doporučuje dát mu to najevo výrazněji, aby Vás uslyšel. Vy ale píšete, že Vás někdy i uhodí nebo po Vás něco hodí. To by opravdu neměl dělat, protože nikdo nemá právo Vám ubližovat. V této složité situaci bych Vám spíše doporučila vyhledat odbornou pomoc a s ní probrat případné možnosti. V této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje podporu. A jak píšete, v tomto ohledu je třeba myslet i na děti a jejich vývoj. Proto Vám doporučuji obrátit se sama osobně na psychologa nebo na psychoterapeuta, který Vám může se situací pomoc. Můžete přijít i na naší skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, která je každou středu od 17:00 (Apolinářská 4, Praha 2).
Hodně sil
Lenka Richterová

Na začátek « 1 28 55 82 92 93 94 95 96 97 98 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky