Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 90 91 92 93 94 95 96 109 133 » Na konec
18.04.2017 - alkohol Dobrý den, mému partnerovi je 64 let, a poslední dobou pije čím dál víc, dříve ve volnu sportoval,ale teď už vyhrává alkohol.Pije v kuse často i dva nebo tři dny, do úplného vyčerpání, mezitím se potácí, padá, způsobil si několikrát úraz hlavy, takže jsem musela už dvakrát volat domů sanitku. Během pití je agresivní, hrubý, nesmyslně žárlí, podezřívá mě, nadává mi velice sprostými výrazy, a vůbec mě shazuje a uráží.Nikdy mě neuhodil, ale je schopen ve vzteku házet a rozbíjet nádobí apod.Zpravidla mě celou noc budí a nenechá mě vyspat,řve na mě sprostě- takže já jsem pak další dny příšerně unavená a vyčerpaná.Nejdivnější je na tom to, že pokud chce, dokáže se i v těchto stavech kontrolovat- např. při příjezdu sanitky lékaře sprostě urážel, když na něho zavolali policii, tak se ale choval naprosto slušně a spolupracoval. O léčbě nechce ani slyšet, tvrdí, že stačí,když se bude "trochu" hlídat- což vždy vydrží jen pár dní a pak se to celé opakuje znovu. Jinak do práce ještě chodí a když nepije, bývá i zodpovědný.Problém je, že takto ho vidím čím dál tím méně.Mám ho ráda, chtěla bych mu pomoct, ale vůbec nevím, kde a jak mám začít a zda-li to dokážu zvládnout. ..Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Pokud chcete, aby se chování přítele změnilo, musí začít vnímat problém. Je třeba mu to dát najevo výrazněji, aby Vás uslyšel. Do té doby máte problém Vy a ne Váš muž. V této složité situaci bych Vám spíše doporučila vyhledat odbornou pomoc a s ní probrat případné možnosti, jak se ve vztahu vůči vašemu partnerovi více vymezit. Dejte mu najevo, co konkrétně v jeho chování Vám vadí. Řekněte mu, jak se cítíte, když to a to dělá.
Ale v této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje podporu. Proto Vám doporučuji obrátit se sama osobně na psychologa nebo na psychoterapeuta, který Vám může se situací pomoc. Můžete přijít i na naší skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, která je každou středu od 17:00 (Apolinářská 4, Praha 2).
Hodně sil
Lenka Richterová
18.04.2017 - Alkohol - není záklopka Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o kontakt, radu. Žiji v Moravskoslezském kraji. Nedokážu si pomoct od občasného opíjení se. Jde o nepravidelné bažení po pití. Někdy vydržím v klidu 2 - 3 měsíce v zásadě nepít, jindy naopak 2 - 3 krát v jednom měsíci se opiju na doraz. Často pak vydržím po hrozných nonstopech chodit až do rána, kolikrát už sedím jen u malého piva - ale nejsem schopen jít domů. Rodina trpí, manželka se bojí se mnou chodit na společenské akce, že jí pak nechám jít samotnou domů a půjdu pokračovat pít sám. Vyhledal jsem pomoc psychiatra i zahájil pravidelnou terapii. Umím si racionálně zdůvodnit, že dál takto pít nesmím. Vím zhruba i jaké komplexy si tímto pitím léčím - ale zatím se toho nedokážu zbavit. Máte prosím kontakt(y) na specialisty v našem MS kraji? Nebo nějakou jinou radu, pomoc?
Děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas
Dobrý den,
popisujete epizodické pití, které je specifickým případem škodlivého užívání či dokonce závislosti. Ačkoliv se to nezdá, následky takového počínání mohou být stejně nebo dokonce ještě více destruktivní jako v případě pravidelného kontinuálního pití. Je dobře, že si to uvědomujete a že s tím chcete něco dělat. Jelikož se jedná o návykové chování, které se dlouhou dobu upevňovalo, i jeho terapie je dlouhodobá, s tím je třeba počítat. Kontakty na specialisty ve Vašem kraji najdete na mapě pomoci https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 55 82 90 91 92 93 94 95 96 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky