Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 41 61 81 88 89 90 91 92 93 94 97 » Na konec
01.03.2011 - alkohol Dobrý den -
můj dotaz. může se žena, alkoholička, která popíjí již asi 35 let a je jí nyní 56 let, zbavit svého návyku sama? Nevlastní dceři to tvrdí, ale ta ji vidí tak jednou za půl roku, tak se obávám, že to dokáže zahrát. Po tolika letech závislosti, v tomto věku, už neznám nikoho, kdo by se sám bez pomoci z toho dostal. Zato znám dost takových, co si dokážou najít rafinované skrýše a používat i všelijaká kloktadla atp. a tak ten svůj návyk dost rafinovaně utajovat - především právě ženy.
Dobrý den,
vzorce užívání alkoholu jsou u žen jsou často jiné, než je tomu u mužské populace. Je to dáno především tím, že se společnost staví k alkoholové závislosti žen mnohem odmítavěji. To může vést k tomu, že se žena za svůj problém s alkoholem stydí, pije tajně a obává se vyhledat odbornou pomoc. Při dlouhodobém soustavném užívání alkoholu se postupně vytváří závislost, se kterou se již člověk samostatně vypořádá jen stěží. Domnívám se tedy, že by bylo vhodné, aby se Vaše příbuzná/známá obrátila na některou ze široké sítě AT ambulancí a domluvila si osobní kontakt.

S pozdravem

Petr Novák
13.02.2011 - alkohol Mám v rodině těžkého alkoholika,chtěl bych vědět zda musí pít stále aby byl podle něj v pohodě anebo by mu stačilo mít jen trochu.Mám silný pocit že si jen vymýšlí aby mohl pít víc a víc
Dobrý den,

při dlouhodobém soustavném požívání alkoholu se postupně vytváří závislost. K projevům závislosti na alkoholu patří zvyšování tolerance (tzn. snášenlivosti), která má zpočátku vzestupnou tendenci. U alkoholu, obdobně jako u jiných návykových látek, uživatel dávku zvyšuje, aby dosáhl účinku, který zažíval na počátku závislosti. Průkaz tolerance je alarmujícím příznakem škodlivého užívání alkoholu. Řešením tedy není v žádném případě zvyšování dávky, ale včasné vyhledání odborné pomoci. Pokuste se tedy o to, aby se Váš příbuzný obrátil na některou ze široké sítě AT ambulancí a domluvil si osobní kontakt. Přeji mnoho trpělivosti na nelehké cestě pomoci závislému člověku.

S pozdravem

Petr Novák
Na začátek « 1 21 41 61 81 88 89 90 91 92 93 94 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky