Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 30 59 86 87 88 89 90 91 92 117 144 » Na konec
20.12.2017 - alkohol Dobrý den, prosím o odpověď na moji otázku, týkající se pravidelného pití.
Manžel 40 let, od svých 18 let pravidelně pije alkohol.
Pije o víkendech a když má volno. Pije ale tak, že se vždy opije. Někdy i oba dny víkendu. Většinou je následující den po pití, nervozní, hrubý atd. Nemá žádné potíže ani nevolnosti..
V práci a přes týden funguje normálně.
Mně osobně jeho pití vadí,není dobrým vzorem pro děti. On sám popírá, že by byl alkoholik, tvrdí, že pije takto každý.
Můj obecný dotaz? Může být po dvaceti letech a každovíkednovým užívaní alkoholu závislý alkoholik?
Děkuji.
Dobrý den,
K diagnostikování závislosti je potřeba více informací a také osobní kontakt, takže vám ji takto online potvrdit nemůžeme. Můžete spolu s manželem zajít do některé z adiktologických ambulancí, kde vám pomůžou závažnost situace vyhodnotit a najít možnosti léčby. Zde můžete nalézt místa ve vašem okolí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?
Pokud přítel nemá zájem vyhledat terapeuta, jste to Vy, kdo terapeuta opravdu potřebuje, protože Vy žádáte o pomoc. Váš přítel se musí chtít změnit, jinak má každá návštěva u odborníka jen minimální smysl. Doporučuji vám s přítelem o vašich obavách promluvit. Dejte mu najevo, co konkrétně v jeho chování Vám vadí, řekněte mu, jak se cítíte, když to a to dělá.

Hodně sil
Lenka Richterová
12.12.2017 - Kvartální alkoholismus Dobrý den,
ráda bych se informovala ohledně problematiky kvartálního alkoholismu, protože mám obavy, že se tento problém může týkat jednoho z mých rodinných příslušníků, budu ho pro potřeby dotazu nazývat třeba Jana. Jana je bezproblémový vysokoškolsky vzdělaný člověk s dobrým zaměstnáním, obklopuje se lidmi, které bych mohla označit taktéž jako bezproblémové. Bohužel se jí tak 4x do roka stane, že se opije tím způsobem, že o sobě vůbec neví. V tomto hrozném stavu se jí už opravdu mnohokrát stalo něco příšerného, co zde raději ani nebudu publikovat, mnohokrát jí šlo o život, neboť o sobě vůbec nevěděla. Ztráta klíčů, osobních dokladů a dalších věcí je většinou součástí příběhu. Jana ale potřebu pití v běžném životě nepociťuje, tyto eskapády zažívá zhruba tak 4x do roka a tvrdí, že problém tkví v tom, že prostě nemá záklopku. Já mám ale strach, že by se mohlo jednat o něco závažnějšího. Podle toho, co jsem zjistila o kvartálním alkoholismu, projevuje se několikaměsíční abstinencí a pak několikadenním pitím. To ale není případ Jany. Ta například několik měsíců nemá jediný problém a pak jde s přáteli na sklenku a takto se to zvrhne. Druhý den ji zužují výčitky svědomí a my pak máme na pár měsíců klid. Tento problém má Jana už asi 15 let.
Můžete mi prosím napsat, zde by se mohlo jednat o alkoholismus anebo zda se jen zbytečně strachuji?
Děkuji Vám!
Dobrý den,
K diagnostikování závislosti je potřeba více informací a také osobní kontakt, takže vám ji takto online potvrdit nemůžeme. Můžete spolu s Janou zajít do některé z adiktologických ambulancí, kde vám pomůžou závažnost situace vyhodnotit a najít možnosti léčby. Zde můžete nalézt místa ve vašem okolí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?
Hodně sil
Lenka Richterová
Na začátek « 1 30 59 86 87 88 89 90 91 92 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky