Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 53 79 86 87 88 89 90 91 92 105 129 » Na konec
21.04.2017 - Mam delirium Dobry den,mam mit strach kdyz mam asi delirium,dva dny nepiju,ale ani nespala a v noci jsem mela halucinace a cetla jsem ,ze bych mela byt pod lekarskym dohledem ,brat leky abych nedostala treba epileptycky zachvat,ja bych radsi byla pod dozorem doma,bez leku,je patek a zadny doktor me bez obednani nevezmu,ziju v nemecku a mam deti ale e majl mi nefunguje tak odpoved zverejnete at si muzu precist odpoved dekuji
Dobrý den,
v první řadě chci ocenit, že jste se rozhodla přestat pít a se svou závislostí něco udělat. A hned vzápětí Vás musím velmi důrazně varovat. Pokud jste přestala pít alkohol, na který máte návyk, velmi pravděpodobně se skutečně může jednat o počínající delirium. V každém případě se jedná o stav, který Vás ohrožuje na zdraví i na životě. Z počátku si můžete uvědomovat, že něco z toho, co vidíte či slyšíte, jsou halucinace (pak se jim říká pseudohalucinace), ale později tento náhled můžete ztratit. Postupně totiž dochází ke ztrácení se v realitě (to je to delirium, česky zmatenost), postižený třeba neví kdo je, kde se nachází, nepoznává lidi okolo sebe, může být agresivní vůči okolí i vůči sobě.
Rozhodně nedoporučuji, abyste se abstinenční stav, který opravdu vypadá na počínající delirium, pokoušela zvládnout sama. Tomu vystřízlivění a zbavování se alkoholu z těla po dlouhodobém užívání se říká detoxifikace, většinou by měla probíhat pod dozorem lékaře, obzvlášť pokud je Vaše závislost silná a lze očekávat silné abstinenční příznaky, které mohou vést až k metabolickému rozvratu a smrti. Lékař na zmírnění abstinenčních příznaků předepisuje léky, ale jejich účinky by měl kontinuálně sledovat. V případě silné závislosti detoxifikace probíhá na specializovaném pracovišti (většinou na psychiatrii), kde jste pod neustálým dozorem. Zda může detoxofikace probíhat v domácím prostředí s ambulantní kontrolou, rozhoduje lékař na základě podrobné diagnostiky - pokud jste měla halucinace, je pravděpodobné, že Vaše závislost je natolik silná, že ambulantní detoxofikaci Vám lékař nedoporučí.
Delirium se většinou rozvíjí druhý až třetí den po přerušení pití. A charakteristická je pro tenhle stav taky nespavost. Pokud jste spala a zdál se Vám sen, ještě se nemusí jednat o delirium. Problém je ale v tom, že jakmile delirium skutečně propukne, už bude pozdě - nebudete třeba vědět, kdo jste, kde se nacházíte, kdo jsou Vaši blízcí... a pak už si poradit či pomoct nenecháte. Rozhodně Vám doporučuji vyhledat psychiatra co nejdřív a poradit se s ním, zda máte zkusit detoxifikaci v domácím prostředí a za jakých podmínek.
Opět zdůrazňuji, že je skvělé, že jste se rozhodla s pitím něco dělat, ale skočit do toho rovnýma nohama bez odborné pomoci je celkem nebezpečné. Delirium potká asi každého desátého alkoholika, a každý stý na něj umírá. Takže pravděpodobnost toho, že to zvládnete, je sice relativně velká, ale jakékoliv riziko, že se to zvrtne, rozhodně nemá cenu riskovat, obzvlášť když máte kolem sebe lidi, kteří při Vás stojí a záleží jim na Vás.
Vyhledejte proto co nejdřív psychiatra, rozhodně to neodkládejte ani o den. Kdyby delirium skutečně propuklo, Vy už o tom nejspíš nebudete vědět, budete vědomím takříkajíc mimo, ale někdo vedle Vás by měl vědět, co se s Vámi děje a okamžitě Vám volat záchranku.
Držím palce, ať absťák ve zdraví překonáte a se závislostí se Vám podaří skoncovat.
Jarda Vacek
18.04.2017 - alkohol Dobrý den, mému partnerovi je 64 let, a poslední dobou pije čím dál víc, dříve ve volnu sportoval,ale teď už vyhrává alkohol.Pije v kuse často i dva nebo tři dny, do úplného vyčerpání, mezitím se potácí, padá, způsobil si několikrát úraz hlavy, takže jsem musela už dvakrát volat domů sanitku. Během pití je agresivní, hrubý, nesmyslně žárlí, podezřívá mě, nadává mi velice sprostými výrazy, a vůbec mě shazuje a uráží.Nikdy mě neuhodil, ale je schopen ve vzteku házet a rozbíjet nádobí apod.Zpravidla mě celou noc budí a nenechá mě vyspat,řve na mě sprostě- takže já jsem pak další dny příšerně unavená a vyčerpaná.Nejdivnější je na tom to, že pokud chce, dokáže se i v těchto stavech kontrolovat- např. při příjezdu sanitky lékaře sprostě urážel, když na něho zavolali policii, tak se ale choval naprosto slušně a spolupracoval. O léčbě nechce ani slyšet, tvrdí, že stačí,když se bude "trochu" hlídat- což vždy vydrží jen pár dní a pak se to celé opakuje znovu. Jinak do práce ještě chodí a když nepije, bývá i zodpovědný.Problém je, že takto ho vidím čím dál tím méně.Mám ho ráda, chtěla bych mu pomoct, ale vůbec nevím, kde a jak mám začít a zda-li to dokážu zvládnout. ..Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Pokud chcete, aby se chování přítele změnilo, musí začít vnímat problém. Je třeba mu to dát najevo výrazněji, aby Vás uslyšel. Do té doby máte problém Vy a ne Váš muž. V této složité situaci bych Vám spíše doporučila vyhledat odbornou pomoc a s ní probrat případné možnosti, jak se ve vztahu vůči vašemu partnerovi více vymezit. Dejte mu najevo, co konkrétně v jeho chování Vám vadí. Řekněte mu, jak se cítíte, když to a to dělá.
Ale v této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje podporu. Proto Vám doporučuji obrátit se sama osobně na psychologa nebo na psychoterapeuta, který Vám může se situací pomoc. Můžete přijít i na naší skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, která je každou středu od 17:00 (Apolinářská 4, Praha 2).
Hodně sil
Lenka Richterová
Na začátek « 1 27 53 79 86 87 88 89 90 91 92 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky