Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 30 59 85 86 87 88 89 90 91 117 144 » Na konec
23.12.2017 - Partner tajně pije Dobrý den, mám dotaz ohledně partnerova tajného pití. Jsem s partnerem něco málo přes rok. Už na začátku vztahu měl zdravotní problémy (hypertenze, zhoršené jaterní testy), pravidelně chodil na kontroly, bral léky a stav se více méně stabilizoval. Před pár měsíci mě pár lidí nezávisle na sobě upozornilo na jeho chování, pohyby a zápach alkoholu z úst. Chvíli poté mu vzali řidičský průkaz za alkohol v krvi. Obhajoval to špatnou léčbou, že to má z léků. Začala jsem se na to zaměřovat a sama jsem to zpozorovala. Je náladový, chvíli se směje a během chvilky je naštvaný a nervózní, po ránu mu bývá nevolno, někdy zvrací, má třes rukou, točí se mu hlava, má výpadky paměti, některé věci si vůbec nepamatuje. Léky užívá nyní nepravidelně, pokud ho nekontroluju tak si je nevezme. Párkrát v noci jsem slyšela a viděla jak pije (ze svým tajných skrýší ve skříni). Když jsem na to zavedla řeč, rozčílil se, že to není pravda (což jsem předpokládala) a že pokud mu nevěřím, mám odejít. Chci mu pomoct, ale nevím jak? Dobrovolně nebo po dobrém určitě problém nebude chtít řešit. Nějaká rada jak postupovat? Říct to rodině? Děkuji.
Dobrý den,
Je dobře, že jste se rozhodla situaci řešit. Stanovit diagnózu závislosti na alkoholu není na dálku možné, lze však z vašeho popisu usuzovat na partnerovo problémové pití, které, pokud již závislostí není, může v závislost snadno přejít.
Léčba je možná, rozhodující je ovšem uvědomění si problému partnerem a jeho ochota k podstoupení léčby. Pokud on sám není nyní ve fázi, kdy by na svůj problém nahlížel, bude pro Vás velmi těžké přimět ho k tomu. Nejspíše bude nutné znovu si promluvit o Vašem podezření a obavách o něj a jeho zdraví, nabídnout pomocnou ruku, ale zároveň trvat na nastavení jasných pravidel pro fungování ve Vašem vztahu (například návštěva adiktologické ambulance a poté pravidelná léčba). Je totiž nutné pamatovat také na sebe a ochránit se před negativními dopady partnerova pití.
Svou situaci můžete také přijít probrat Vy sama do některé z adiktologických ambulancí. Tam Vám mohou pomoci více se zorientovat v situaci a probrat Vaše další možnosti. Jejich seznam najdete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci

Zdravím a přeji hodně štěstí
Martina Franzová
22.12.2017 - Závislot na kokainu a další Dobrý den,

můj přítel téměř denně konzumuje alkohol ať v menší či větší míře. Do toho kouří každý den nemalé množství marihuany a nedokáže s tím přestat. Také velmi často užívá kokain ve velkém množství. Sám je z toho vždy frustrovaný a má chuť přestat, avšak nevydrží to déle jak týden a jde si dát další a poté se nedokáže ovládat. Jsem z toho velice nešťastná, ale mám ho moc ráda a chtěla bych mu pomoci. Chtěla bych se zeptat, jaké by měli být mé další kroky a postup, jelikož o správném chování k drogově závislým nic nevím a nerada bych situaci přitížila. Ráda se dostavím na nějakou konzultaci nebo tak. Přítel si své závislosti uvědomuje, chápe je a je nakloněný podstoupit kroky k vyléčení. Děkuji za pomoc.
Dobrý den,
je dobře, že si oba uvědomujete, že jde o problém a chcete ho řešit. Doporučila bych Vám se objednat do adiktologické ambulance a probrat, jak závažná je situace a co dále. Možností podpory a léčby je mnoho a adiktolog Vám pomůže se v tom zorientovat. Kontakt na nás je adambulance@vfn.cz nebo nahrajte vzkaz na 224 968 208, další ambulance můžete nalézt zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Pokud chcete přijít sama, tak máme každou středu (mimo svátky) od 15:00 prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké. Není potřeba se objednávat, jen přijďte v čas. Adresa je Apolinářská 4, Praha 2. Scházíme se v čekárně.
Hodně sil
Lenka Richterová
Na začátek « 1 30 59 85 86 87 88 89 90 91 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky