Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 30 59 84 85 86 87 88 89 90 117 144 » Na konec
07.01.2018 - Jsem vůl Dobrý den,pořebuji moc poradit. Dříve jsem pil lahev vodky deně, dnes jsem to omezi na pití s přáteli. Ale jak mám možnost, tak se s nimi opiji jak blb. Sám nevím co s tím. Chuť je siilnější. Děkuji za odpověď. Pavel
Dobrý den,
pokud vnímáte své pití jako problém a nedaří se Vám ho zvládnout vlastními silami, obraťte se osobně na adiktologickou poradnu nebo na psychiatra. Jejich seznam najdete na Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
28.12.2017 - Jak se stavět k matce, která je alkoholik? Moje matka (65let) má cca 30let problém s alkoholem. Vždy měla období kdy pila více nebo méně, někdy s tím dokázala na pár měsíců přestat. Před sedmi lety ji dostal manžel k psychiatrovi, ten ji předepsal bez jakékoliv terapie antidepresiva (Seropram). Matka přestala pracovat (byla učitelka na ZŠ) a přestěhovala se se svým mužem na jiné místo v ČR. Začala žít nový život a na šest let dokázala přestat pít. Jenže před rokem do toho spadla znovu a jakoby na těch antidepresivech ztratila brzdu nebo vůli. Nic se ji nedotýká, poslední měsíce nedokáže střízlivět déle než pár dní. Čím dál méně přestává být schopná normálně fungovat (např. hned ráno se opije natolik, že pak zbytek dne stráví v posteli ve vlastních zvratkách). Občas ji po našem naléhaní dojde, že už má vážný problém a pak slibuje, že všeho nechá, ať ji dáme poslední šanci a v tu chvíli to myslí vážně. Ale nevydrží to déle než několik dní. Já mám odjakživa přístup, že ji neodsuzuju, že ji miluju jako mámu, ať dělá, co dělá, že bych jí jen ráda pomohla, ale že je třeba řešit příčinu. A tomu se ona vyhýbá. Nic řešit nechce. Což je z mého pohledu přesně ten důvod, proč pije. Že nic neřeší, všechno splachuje, ale pak ji to zevnitř dusí. Už nějakou dobu čelím nátlaku jejího muže, chce po mě, ať ji postavím do situace, že dokud nepůjde do léčebny, odstřihnu ji od syna. Já jsem ji nechtěla takto vydírat. Mám pocit, že ten motiv něco s sebou dělat musí přijít zevnitř ne nátlakem zvenku. Jenže při poslední návštěvě mě o to sama prosila. Že jí to prý pomůže s tím seknout. Tak jsem s tím souhlasila a ona to samozřejmě nezvládla, Opila se, spadla a zlomila si nohu. Teď druhý den popírá, že byla opilá (manželovi přitom včera nadýchala 1,6promile). Já netuším, jak se k ní mám stavět, aby ji to co nejvíce pomohlo. Zda jí mám doopravdy odstřihnout od syna a nebo naopak ji pozvat bydlet k nám. U nás nepije, protože ví, že nesmí, že ji to můj muž tolerovat nebude. Vždy to u nás pár dní vydrží. Ale bojím se, že všechny ty tlaky s alkoholismem spojené rozloží mou novou rodinu. To bych moc nerada. Jsem podruhé těhotná a soužití s ní se bojím. Mám na ni doopravdy tlačit, že se musí jít léčit, když ona sama to vyloženě nechce? Má taková léčba smysl? Prosím poraďte, jak se k ní mám stavět jako její dcera. Moc děkuji!
Dobrý den,
Je dobře, že jste se rozhodla Vaši nelehkou situaci v rodině řešit. Stanovit diagnózu závislosti na alkoholu nelze na dálku, dle Vašeho popisu na ni však lze usuzovat. Pokud maminka na své obtíže nyní náhled nemá, bude pro Vás velmi těžké přimět ji k léčbě, u které vždy závisí na motivaci člověka se závislostí.
Pokud příbuzný sám nechce, je v podstatě nemožné přimět ho, aby pít přestal. Lze však pracovat se stanovováním dohod a dodržováním pravidel, které si společně nastavíte. Většinou nemá smysl vyhrožovat a obviňovat, vede to jen k dalším pocitům viny a uzavíráním se před blízkými. Na druhou stranu píšete o obavách z narušení fungování Vaší nové rodiny a to je samozřejmě velmi důležité. Dbejte proto zároveň na co nejlepší ochranu sebe a svých blízkých před negativními dopady matčina pití.
Doporučovala bych Vám návštěvu odborníka na závislosti, se kterým byste situaci probrala Vy osobně. Ten Vám může pomoci více se zorientovat v situaci a probrat Vaše další možnosti.
Kontakty na odborníky si můžete dle svého bydliště vyhledat zde: http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Přeji hodně štěstí a sil.
Martina Franzová
Na začátek « 1 30 59 84 85 86 87 88 89 90 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky