Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 41 61 81 84 85 86 87 88 89 90 97 » Na konec
08.04.2013 - léčba alkoholismu Dobrý den,

ráda bych se informovala, jak postupovat a jak s daným člověkem závislým na alkoholu komunikovat, aby se stav nezhoršoval, dotyčný si uvědomil svoji závislost a chtěl se léčit.
Můj přítel má otce, který pije celý život. Dříve párkrát navštívil psychologa, ale bez jakéhokoli výsledku a dalšího pokračování. Měl psychicky náročnou práci, nyní je čerstvě v důchodu a díky alkoholu má již i velké zdravotní problémy se slinivkou a cukrovkou. Pije hlavně potají, aby to nikdo neviděl, alkohol schovává po bytě a před ostatními si dá vždy jen dvě piva nebo dvě sklenky vína a neustále tvrdí, že nepije, že ho všichni jen podezírají a dělají z něho alkoholika. Opilý je částečně agresivní a má sklon se litovat. Často slýcháme, abychom se na něj vykašlali, že on si vystačí sám. Druhý den toho někdy lituje a omluví se, ale nepřizná, že by za to mohl alkohol, léčit se nechce, protože prý nemá proč. Nyní nám psal i dopisy a sms na rozloučenou, že si bere prášky a ukončuje svůj život. Prášky nějaké skutečně spolykal a bylo mu špatně, ale myslím, že to mělo být hlavně divadlo, abychom ho litovali a omlouvali. Nevíme jak dál, léčit se nechce, závislost si nepřiznává. Jelikož s ním nebydlíme, tak za ním často jezdíme a vyhazujeme alkohol poschovávaný po jeho bytě. Snažíme se ho alkoholu nevystavovat, nepijeme před ním, nekryjeme jeho alkoholové excesy, neomlouváme ho, ale nevidím žádný posun. Dokonce už začal i řídit auto opilý.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Rády bychom ocenily Váš zájem o otce Vašeho přítele i kroky, které již nyní děláte. Chápeme, že tato situace je náročná jek pro Vás, tak i otce Vašeho přítele. Z toho co píšete je těžké rozhodnout, zda v jeho případě je závažnějším problémem jeho pití, anebo jeho psychický stav - sebelítost, pocity viny i myšlenky na sebevraždu. Obojí je rozhodně pádným důvodem pro vyhledání odborné pomoci. Je několik možností, jak ho postupně k vyhledání pomoci motivovat - část z nich již děláte - to, že neomlouváte jeho pití, že otevřeně mluvíte o tom, že to vidíte jako problém, i to, že sami v jeho přítomnosti nepijete. Jako další krok by snad bylo možné, abyste si s ním sedli, v příhodné situaci, kdy bude střízlivý a kdy budete mít na rozhovor klid, a promluvili s ním (bez obviňování) o tom, co se děje, zda a co ho trápí; že máte o něj strach - jak o zdravotní stav, řízení pod vlivem, ale i kvůli jeho pokusu ublížit si. Zdůraznit, jak je pro Vás důležitý, že máte zájem pomoct mu a že stojíte o to, aby vyhledal odbornou pomoc - lze se domluvit aspoň na jednom-dvou setkáních v psychiatrické ambulanci, případně v naší adiktologické ambulanci.
Možná bude postačovat jeden takový rozhovor, ale možná to bude vyžadovat delší čas, než si připustí, že potřebuje pomoc.
V případě, že se ale budou opakovat listy a SMS na rozloučenou, je to důvod k hospitalizaci na psychiatrickém oddělení (v tomto případě je možná i nedobrovolná hospitalizace).

Možné další informace, nápady jak se zachovat, a zejména jak ošetřit i vlastní pocity v tomto procesu Vám můžou nabídnout na skupinách hnutí Al Anon http://www.alanon.cz/

Přeji hodně trpělivosti a síly
L. Reichelová
21.03.2013 - alkohol dobry den.nevim jak muzu si pomoc.pouzivam alkohol.sto krat by ho vyhnula,ale v nejaky moment prijde hrozna chut na pivo,vsem pribuznym rekla ze nebudu vic pit,a kdyz ta chut prijde,tak nemuzu zvladnout ze sebou.jinak na alkohol v obchode koukam a nechci ho.jak zvladnout ty pocity chuti,chci prestat pit.dekuji
Dobrý den,
zkuste svépomocnou aplikaci, která je uvedená na našich webových stránkách. Pokud i přesto se vám nebude dařit kontrolovaně užívat, doporučuji využít služeb adiktologů, klinických psychologů či psychiatrů.

s pozdravem

Petra Vondráčková

Na začátek « 1 21 41 61 81 84 85 86 87 88 89 90 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky