Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 41 61 81 82 83 84 85 86 87 88 97 » Na konec
16.12.2014 - alkohol Dobrý den,

mám problem s alkoholem. Jsem diplomovaná, registrovaná zdravotní sestra, hovořící anglicky a ovládající PC. Vrátila jsem se z manželem z dlouhodobého pobytu z USA a nemůžu najít práci. Je mi 53 let a denně vypiju litr vína. Chtěla bych to řešit. Oba nás to s manželem trápí. Existuje nějaká pomoc ambulantního charakteru?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den
Alena
Dobrý den,
je dobře, že jste se rozhodla svůj problém řešit včas. Ambulantní léčba existuje a podle toho, co píšete, se zdá být ve Vašem případě vhodnou volbou.
Podívejte se na stránky http://www.drogy-info.cz/index.php/map/ a tam si pro příslušný kraj najděte AT ambulanci nebo ambulantní program. Doporučuji Vám zavolat tam a domluvit si schůzku co nejdříve, dokud máte odhodlání.
Přeju hodně štěstí.
Jarda Vacek
21.11.2014 - seniorka alkoholička Dobrý den, přítel má rodiče, kteří bydlí již nějaký čas sami spolu. Otec(75) je několik let na vozíku, jelikož přišel o nohu od kolene dolů kvůli cukrovce. Matka (67) je těžká alkoholička. Dříve byla asi dvakrát na léčení, ale vydržela pak maximálně měsíc. V posledních letech ji mnohokrát odvezli na záchytku, nebo do nemocnice, jelikož někde venku upadla. Nedávno si dokonce rozbila 2x po sobě hlavu tak, že měla ztrátu paměti a hematom na mozku. Minulý týden upadla doma do skleněné skříňky a pořezala si celá záda. Opět to skončilo záchrankou. Otec na vozíku jí neuhlídá, sám nechodí téměř vůbec ven. A když jde ona jen pro pečivo, tak se opije. Je opilá prakticky 24hodin denně. S tím vším je spojeno, že otec samozřejmě stále volá mému příteli, že se zas něco stalo. Přítel tam jezdí každý týden, jezdíme jim na větší nákupy a tak. Ale přítel má také hodně práce a svůj život a přestává mít na ně energii a hlavně neví co dál. Já vidím, že ho to ničí a samozřejmě se to pak odráží i u nás doma. Zbavení svéprávnosti matky bohužel otec nechce. Ani dřív jí nedokázal "pomoct" a postavit se jí a nařídit léčbu třeba soudně. Teď už si jen stěžuje, že s ní má těžký život a tak, ale nic s tím neudělal, když mohl. Teď už jen přežívá. Existují nějaká zařízení kam by vzali alkoholičku seniorku? Případně nějací teréní pracovníci, kteří by za rodiči chodili? Případně odvedli k doktorovi, do nemocnice atd.? Nechci aby to vyznělo, že na ně přítel kašle, ale už na to psychicky zkrátka nemá a já nevím, jak mu pomoci. Děkuji předem za případnou odpověď či radu.
Dobrý den,
díky za dotaz, na nějž se odpověď nehledá snadno. Situace v rodině, kterou popisujete, se zdá být opravdu vážná. Je dobře, že hledáte odbornou pomoc, a v tom bych vás chtěl dále podpořit, nicméně ani pomoc profesionálů z vás nemůže sejmout veškerou tíhu odpovědnosti za vaše blízké. Rodičům přítele by mohl být leckdo užitečný, ale specializovaná pomoc pro závislé seniory u nás neexistuje. Tím, co je třeba řešit a s čím přijít za profesionály, nemusí být v první řadě alkohol a adiktologická problematika – může to být sebeobsluha, nákupy atd. – a někdo v tom může pomoci a na místě zjistit stav věcí a možnosti. Co začít s pečovatelskou službou, chodí (chodil) tam už někdo? To je taky terénní služba. Nejlépe je začít šetřením nezaujaté kompetentní osoby na místě. Terénní pracovníci znají místní síť služeb a mohou někoho doporučit - síť služeb mají v dané lokalitě zmapovanou, můžou mít dobré nápady a většinou mají dobrou vůli.
Váš přítel by se mohl jít také osobně poradit do AT ambulance, k praktikovi svých rodičů, ke svému lékaři. Od lékaře pravděpodobně uslyší, že matka je nebezpečná sobě a svému okolí a dojde na zvažování rizik, který přináší její pobyt mimo hospitalizaci (myslím, že jedna z prvních voleb je psychiatrická nemocnice). Tomu se pravděpodobně chtějí muži v rodině vyhnout.
Při hospitalizaci jinde než na psychiatrii budou lékaři zvažovat riziko vzniku delirantního stavu – ale určitě doporučuji probrat celou situaci s praktickým lékařem matky.
Alkoholičky seniorky jsou v pobytových zařízeních leckde, to záleží na jejich schopnosti adaptace, možnostech atd. - ale pokud jde o běžné služby určené této cílové skupině a problému, obávám se, že jsou to především protialkoholní oddělení psychiatrických nemocnic. Je možné hledat na internetu privátní zařízení a vyjednávat o podmínkách atd. přímo s nimi.
Popisovaná situace naznačuje, že je určitě na místě zahájit dlouhodobý kontakt rodiny s někým, kdo pomůže – byť zpočátku třeba "jen" vašemu příteli, aby na to nebyl sám. Je třeba ho podpořit v odvaze vyhledat odbornou pomoc – liknavostí se patrně zvyšuje riziko nehody nebo poškození zdravotního stavu zúčastněných, vždyť jde o ohrožení života.
Přeju Vašemu příteli odvahu a sílu k rozhodnutím a Vám trpělivost a vytrvalost, a všem pak dobrý konec.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 21 41 61 81 82 83 84 85 86 87 88 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky