Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 30 59 81 82 83 84 85 86 87 88 117 144 » Na konec
04.03.2018 - Dlouhodobá konzumace alkoholu Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu, jak postupovat dál.

Již několik let denně pravidelně konzumuji větší množství alkoholu. Konkrétně se jedná o víno. Během dne se mi podaří vypít více než 2 litry, o víkendu a svátcích, kdy nechodím do práce a jsem doma i více. Tvrdý alkohol si vezmu 2-3x ročně panáčka při nějaké oslavě, jinak nekonzumuji. Pokud jde o pivo, pak je to občas malé pivo k jídlu, čtvrtletně 3-5 piv na posezení s kamarády. Problém je v tom, že to víno konzumuji už ani ne tak kvůli chuti a požitku, ale tak nějak automaticky. Prostě si nalejvám skleničku za skleničkou jako by šlo o běžný nápoj... při vaření, u televize, k jídlu, ke knížce atp.

V posledních pár letech, pokud je to možné si musím (mám na to chuť) dát skleničku i ráno (dopít zbytek od večera) nebo si prostě přes den zaskočit na skleničku vína jen tak pro chuť. Necítím u toho nic jiného, než dobrý pocit z uvolnění, srovnání myšlenek, odpočinku.

Minulý rok v létě jsem se snažil alkohol (víno) minimalizovat, abstinovat. Podařilo se to na pár dní (necelý měsíc), ale pak to zase začalo skleničkou večer, skleničkou přes den a na podzim jsem byl v tom zase zpět.

Bohužel jsem v průběhu druhé poloviny minulé roku řešil rodinné problémy a tak k té skleničce bylo tak nějak "morálně" blíže. Bohužel občas docházelo k hádkám a asi i zbytečného "zvyšování hlasu". Vždy se to obešlo bez nějakého fyzického násilí atp., spíš zbytečného slovního výpadu.´Ale ti tam mě to mrzelo a styděl jsem se za to.

Zdravotně snad zatím nemám žádné zásadní problémy. To co řeším je nadváha, která je z toho vína 100%.

Rád bych se dostal zpět na původní konzumaci, tj. skleničku, dvě večer u televize, krbu, knížky, televize a případně k jídlu. Tedy konzumaci omezit na minimální hodnotu.

Děkuji předem za odpověď a pomoc jak dál.
Dobrý den,

děkujeme, že se s dotazem obracíte na nás. Je dobré, že jste se rozhodl Vaší nelehkou situaci řešit. Z praxe vím, že neexistuje kontrolované pití u lidí, kteří dříve měli problém s konzumací alkoholu ve větším množství a že sklenička, dvě denně většinou vedla k relapsu. (návratu k nekontrolovanému pití). Většinou k tomu stačí větší psychická zátěž. Určitě bych Vám doporučila návštěvu aditologické ambulance, kde si o alkoholu a závislosti na něm můžete promluvit s odborníkem a případně pokračovat ve spolupráci. Kontakty na odborníky si můžete vyhledat na http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/. Nebo můžete navštívit například i naší ambulanci (objednejte se prosím předem na telefonu 224 968 208)

Přeji Vám hodně štěstí
Martina Stralczynská
27.02.2018 - Manžel alkoholikem? Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak se zachovat v případě, když já si z 99% myslím že můj manžel je alkoholik a on mě neustále tvrdí že si to vymýšlím, že už nevím jak se s ním pohádat atd.., prostě si myslí že je všechno v pořádku. Jsme spolu necelé 4roky a od září letošního roku manžele. Máme 2,5letou a 7měsí. dceru. Nechci od něj utíkat a nechat ho v tom všem samotném, ikdyž vím že vlastně trpím já i naše děti. Když je manžel střízlivý, tak je nudný, s dětmi si skoro nepohraje (nedělá takové ty blbinky co mají děti rádi) Měl tak zvaně střídavé období kdy třeba v zimě moc nepil (pil cca 3x do týdne) ale už asi půl roku je to horší a horší, vydrží si nedat pivo jeden den v týdnu. Ráno vstane a jde pro snídaní a nemá vůli nato si nedat pivo, a tím ten den začíná, otevře si pivo, pak dojdou zásoby a letí do obchodu pro další a takhle je to pořád dokola. Minulý rok, dostal ze spaní epileptický záchvat (ten den byl opilý), šli jsme k lékaři a řekli nám, že epilepsii netrpí, minulý týden (opět byl opilý) měl záchvat znova a když jsem mu řekla, že musí k lékaři tak mi oznámil že když se to bude opakovat tak tam zajde, že teď nezná důvod tam jít... Manželovi je 38let. Když se opije, je doma agresivní, sprostě nám nadává, o dětech se vyjadřuje že nejsou ty parchanti jeho, neustane nás vyhazuje, vyhrožuje že zabije psa atd... rozbijí doma věci (málokdy) ale nenechá nikoho v klidu, furt hledá důvody proč urážet, řvát po nás atd.., většinou se i v noci ze spaní pomočí, poplive nás atd... Další den mu je hrozně špatně a potřebuje se pivem srovnat, když odmítnu mu dát peníze, sežene si u kamarádů, nebo ho někdo na to pivo pozve a opět začne den opilosti nanovo. nejhorší je, že vždy po tomto stavu dojde na omlouvání, slibování že už to neuděl atd... Manžel je na rodičovské a to z toho důvodu, že já mám lépe placenou práci a manžel stejně svým alkoholismem v žádné nevydržel.. Zrovna včera se opil, když já byla do večera v práci a děti byli s ním doma sami. Než já jsem přijela tak manžel spal v obýváku a mladší dcera si hrála sama v postýlce a starší běhala po domě sama. Prosím o radu, jak mu vysvětlit (pomoci) dospět k názoru že má nějaký problém a musíme ho řešit s lékařem? Nejsem připravena od něj odejít a nechat ho v tom samotného.. Dekuji za radu. Bara
Dobrý den,

děkujeme, že s dotazem a problémem obracíte na nás. Vaše starost o manžela je určitě oprávněná a Vaše situace nelehká. Diagnoza závislosti však nejde určit takto na dálku. Z Vašeho popisu je patrné, že máte o manžela starost. Mám však mnohem větší starost o Vás a Vaše děti. Jeho agrese a řeči je něco, co by jste určitě neměla podceňovat. Zejména však dlouhodobé soužití s takovým člověkem Vám nepomůže a Vaším dcerám také ne. Chápu, že nejste připravená od manžela odejít a proto bych Vám doporučila aby jste si s manželem promluvila o možnostech léčby a také o pravidlech týkající se jeho pití. Např postihy za to, když pít bude. Měla by mezi Vámi být jasná dohoda co se alkoholu týče. Tyto problémy nelze dost dobře řešit v online poradně a proto bych Vám doporučila abyste se obrátila na odborníka, který Vám pomůže ve strategii jak na manželovo pití. Kontakty na odborníky si můžete vyhledat na http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/. Nebo můžete navštívit například i naší ambulanci (objednejte se prosím předem na telefonu 224 968 208)

Přeji Vám abyste zůstala stále silná a odhodlaná Vaší rodinnou situaci řešit.

Martina Stralczynská
Na začátek « 1 30 59 81 82 83 84 85 86 87 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky