Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 78 79 80 81 82 83 84 109 133 » Na konec
12.12.2017 - Kvartální alkoholismus Dobrý den,
ráda bych se informovala ohledně problematiky kvartálního alkoholismu, protože mám obavy, že se tento problém může týkat jednoho z mých rodinných příslušníků, budu ho pro potřeby dotazu nazývat třeba Jana. Jana je bezproblémový vysokoškolsky vzdělaný člověk s dobrým zaměstnáním, obklopuje se lidmi, které bych mohla označit taktéž jako bezproblémové. Bohužel se jí tak 4x do roka stane, že se opije tím způsobem, že o sobě vůbec neví. V tomto hrozném stavu se jí už opravdu mnohokrát stalo něco příšerného, co zde raději ani nebudu publikovat, mnohokrát jí šlo o život, neboť o sobě vůbec nevěděla. Ztráta klíčů, osobních dokladů a dalších věcí je většinou součástí příběhu. Jana ale potřebu pití v běžném životě nepociťuje, tyto eskapády zažívá zhruba tak 4x do roka a tvrdí, že problém tkví v tom, že prostě nemá záklopku. Já mám ale strach, že by se mohlo jednat o něco závažnějšího. Podle toho, co jsem zjistila o kvartálním alkoholismu, projevuje se několikaměsíční abstinencí a pak několikadenním pitím. To ale není případ Jany. Ta například několik měsíců nemá jediný problém a pak jde s přáteli na sklenku a takto se to zvrhne. Druhý den ji zužují výčitky svědomí a my pak máme na pár měsíců klid. Tento problém má Jana už asi 15 let.
Můžete mi prosím napsat, zde by se mohlo jednat o alkoholismus anebo zda se jen zbytečně strachuji?
Děkuji Vám!
Dobrý den,
K diagnostikování závislosti je potřeba více informací a také osobní kontakt, takže vám ji takto online potvrdit nemůžeme. Můžete spolu s Janou zajít do některé z adiktologických ambulancí, kde vám pomůžou závažnost situace vyhodnotit a najít možnosti léčby. Zde můžete nalézt místa ve vašem okolí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?
Hodně sil
Lenka Richterová
03.12.2017 - Chování Dobrý den, včera se mi poprvé stalo že sem měla okno. Pamutuji si pouze jak popijim s prateli v hospode a pak jako bych nejak prepla, mam doslova cerno, nepamatuji si vubec nic. Pritom sem toho ani nevypila tolik.:( Ptala sem se pratel na moje chovani, protoze sem o sobe zhruba dve hodiny vubec nevedela, ale oni pry ze sem se nechovala nijak extra zvlastne, ze by si toho vsimli. Tak bych se chtela zeptat jak to vlastne je, jak souvisi nase chovani s tim kdyz je clovek v tom stavu kdy si sam sebe neuvedomuje? Jak se chovame? Dokazeme smyslupne mluvit a chovat, ale pote si to vubec nepamatujeme? Nebo je to spis ze se chovame jako zvitata a nedokazeme se ovladat a vyslovovat? Chovame se doslova jako nekdo jiny? Cim je to pripadne ovlivneno? A jak tohoto cloveka “v tranzu” pripadne probrat? Lze ho nejak vubec probrat?
Dekuji predem za odpoved.
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz.
Alkohol je mimo jiné neurotoxin, tedy jed, který velmi zásadně ovlivňuje fungování nervových buněk v mozku, pokud je tedy nezabije úplně. Jednou z nejcitlivějších mozkových struktur na jeho účinky je hipokampus, což je ta část mozku zodpovědná za utváření a ukládání našich vzpomínek. To, že si po odeznění intoxikace nepamatujete, co se dělo, ještě neznamená, že jste si v opilosti nebyla schopná sama sebe uvědomit. Kdyby se Vás někdo v té chvíli zeptal, kdo jste, kde se nacházíte nebo třeba kolikátého je, možná byste reagovala až překvapivě orientovaně, i když byste na tazatele asi střízlivě nepůsobila, protože výraznou opilost lze zastírat jen s obtížemi. Takže ze svého i z jeho pohledu byste vlastně mohla být celkem dost "probraná". Dosáhnout ale toho, abyste si to druhý den pamatovala, asi žádným způsobem okamžitě nelze, je třeba vystřízlivět, což je proces trvající hodiny. Lze tomu ale předcházet, zejména konzumací nižších dávek alkoholu.
Účinky alkoholu se na každém projeví trochu jinak, někomu se víc plete jazyk (alkohol působí na řečová centra ve spánkových lalocích mozku), někdo víc vrávorá (mozeček), někdo ztrácí rychleji zábrany nebo je agresivní (přední laloky mozku), někomu stačí jen málo (celkově nižší tolerance a vyšší citlivost na alkohol - tu mají obecně např. ženy a nedospělí), někdo má častěji okénka...
Stav, kdy si nepamatujete, co jste dělala, není asi příliš příjemný, a rozumím tomu, že můžete mít obavy o své zdraví či bezpečí. Okénka bývají považována za první varovný příznak toho, že to člověk s alkoholem přehání.
Rozhodně je dobře, že nad svým pitím uvažujete. Vždy je jednodušší škodám na zdraví či vlastní pověsti předcházet, než se pak úrazy léčit, závislost překonávat nebo špatnou pověst snášet.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 55 78 79 80 81 82 83 84 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky