Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 41 61 77 78 79 80 81 82 83 99 » Na konec
11.02.2016 - alkohol dobry den chtel jsem se zeptat na to jaky mam velky problem s alkoholismem jelikoz cely tyden pracuji nechodim a nepiji alkohol ale prijde patek a nekdy sobota a dostanu se k piti alkoholu jako je pivo a rum tak se vzdy opiji a to celkem dost ale nastane nedele a pracovni tyden tak opet nepiji a takhle se to opakuje kdyz zrovna nepracuji protoze pracuji nekdy i o vikendech tak bych opravdu chtel vedet jaky mam problem s alkoholem dekuji za odpoved
Dobrý den,
pravidelné pití alkoholu samo o sobě nepředstavuje závažný problém. Rizikem může být pití přes míru, protože silná opilost představuje stav, kdy můžete být nebezpečný sám sobě nebo svému okolí (nejčastěji jde o úrazy, nehody, výtržnosti či mezilidské konflikty, které mohou mít tvralé následky). Pravidelná konzumace většího množství alkoholu může také vést ke zdravotním potížím (snížená funkce jater, oběhového systému, nervového systému aj.) - pokud se takové zdravotní potíže vyskytnou, už můžeme hovořit o tzv. škodlivém pití. No a asi se ptáte na možnost rozvoje závislosti na alkoholu - ano, víkendové pití může představovat předstupeň závislosti, ale z frekvence ani z vypitého množství přímo nelze závislost určit. Doporučuji Vám udělat si malý experiment: zkuste na nějakou dobu alkohol úplně vysadit (měsíc) a pozorujte, co to s Vámi dělá. Pokud to bez komplikací dokážete, závislý nejste. Pokud ne, doporučuji osobně se obrátit na dostupnou AT ambulanci, najdete ji třeba na Mapě pomoci:
http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8

A abyste zhruba zjistil, jak na tom jste, můžete si udělat test na našich stránkách:
https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=8

Držím palce,
Jarda Vacek
05.02.2016 - Alkohol Dobry den,

chcem sa opytat. Mam kamarata, ktory ma momentalne problem s tym, ze vecer ked si da dva poldeci alebo dva piva tak rano este nie je triezvi.
Niekedy vypil ovela viac a rano bol uplne triezvi a v pohode. Nieco sa v nom zmenilo. Je pravda ze cez sviatky a cely januar chodil po robote skoro kazdy den na jedno dva piva a dve az 4 borovicky. Neviete mi povedat co sa mohlo udiat?ci to nieje naznak nejakej choroby.

Dakujem pekne
Dobrý den,
může se jednat o snížení tolerance, kdy i po vypití menšího množství alkoholu, než na jaké byl konzument běžně zvyklý, se u něj rychle objeví příznaky těžké opilosti, které přetrvávají delší dobu. Snížení tolerance může být varovným znakem prohlubující se závislosti, a souvisí jak se snižující se funkčností jater, tak s deficity dalších tělesných systémů. Rozhodně bych nad těmito příznaky nemávnul rukou a upozornil bych kamaráda, že mám obavy o jeho zdraví a doporučil bych mu návštěvu lékaře a/nebo alespoň dočasné vysazení alkoholu s dohledem někoho dalšího, aby nedošlo k rozvoji abstinenčích příznaků, které mohou být život ohrožující (delirium tremens).
Přeju Vašemu kamarádovi i Vám, ať se nejedná o žádný vážný problém.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 21 41 61 77 78 79 80 81 82 83 99 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEBE!

Staň se součástí tvorby českých a slovenských norem pro metodu, kterou budou používat psychologové a psychiatři v praxi a výzkumu. Pomoz nám vyplněním online formuláře, který zabere 20-25 minut: Osobnostní inventář pro DSM-5 a MKN-11 (PID5BF+M).