Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 41 61 76 77 78 79 80 81 82 97 » Na konec
01.02.2016 - alkohol Dobrý den,jsem z toho nešťastná,jsem sama skoro pět let a měla jsem bokem ženatého chlapa,vše bylo v pohodě,ale začla jsem se cítit sama a opuštěná,vždycky jsem měla svoji hladinu,kdy jsem věděla,že je čas jít domů,ale poslední rok je to se mnou špatné,piju a piju a pak už nevím :-( moc mě to trápí,jelikož jsem si už udělala ostud,Je to dva měsíce co jsme se rozešli a stal se ze mě zoufalec,který vše pokazil.Mám volný víkend a vždycky si jdu koupit víno,Hlavně ta ostuda,vždyky dostanu záchvat breku......chci to vše napravit a neubližovat druhým,když někam jdeme a já to nikdy nezvládnu.Jak mám zase získat svoji hladinu a vědět,že mám jít domů?
Dobrý den,
je mi líto, že jste nešťastná, a jsem rád, že se na nás obracíte.
Zdá se mi, že tušíte, kde je problém, ale zatím teprve hledáte odhodlání s tím něco dělat. Pití alkoholu není vždy jen o příjemných stavech, s délkou užívání se ty nepříjemné mohou objevovat stále častěji a s větší intenzitou. Alkohol mnoha lidem přináší uvolnění a úlevu, ale jiným (nebo těm samým později) může taky hodně brát: zdraví, partnera, úspěch, svobodu... a ona kýžená úleva je jen dočasná a iluzorní. V situaci, kdy jste na dně, a chcete si od zoufalství pomoct tím, že se budete chovat tak jako dřív (pít abyste dosáhla hladinky), jste možná v jakémsi začarovaném kruhu, protože právě pití Vás možná do zoufalství přivádí... Pokud se Vám již nějakou dobu nedaří pít s mírou, ukazuje to na počínající problém. Doporučuju Vám jít se osobně poradit o svém pití i dalších životních trápeních s psychologem či terapeutem, který Vás může nasměrovat dál. Neočekávajte ale, že Vám jednoduchou radou okamžitě pomůže. Je to běh na dlouhou trať, terapeut Vám může dělat průvodce, takže na to nebudete sama, ale změna a její realizace bude na Vás.
Držím palce a přeju sílu a vytrvalost.
Jarda Vacek
01.02.2016 - alkoholismus Dobrý den,
můj manžel, se kterým žiji 25 let, má dlouhodobé problémy s alkoholem. Dříve sice pil každý den také, ale druhý den normálně fungoval.V posledních cca 5 letech jednak zvýšil dávky, a to podstatně, a začal pít i během dne. Napřed jen o víkendech, ale pak pití přerostlo i do všedního dne. K obědu si dává víno i tvrdý alkohol a večer pak doma vypije každý večer pivo a pak minimálně jednu až dvě lahve vína.
Vzhledem k tomu, že prakticky nikdy nevystřízliví, je verbálně agresivní, depresivní a paranoidní. Snažili jsme se mu několikrát celá rodina domluvit, ale marně. také jsem se snažila ho odvést do poradny, kam sice šel, ale výsledek byl nulový. Nepomáhá ani výhružka rozvodem. O rodinu prý sice přijít nechce, ale nic se nemění. Máme ještě nějakou možnost?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
je mi líto, že musím napsat, že popis chování Vašeho manžela bohužel přesně odpovídá závislosti na alkoholu. Domlouvání nepomáhá. Ani vyhrožování tím, co nedokážete splnit. Teď je pro Vašeho muže alkohol možná důležitější než vlastní rodina, ale to se může změnit. Naděje na uzdravení je, a není úplně malá, i když je závislost obecně urputná a často smrtelná nemoc. Moje nejdůležitější rada zní: nezachraňujte manžela, postarejte se v první řadě o sebe a svou rodinu. Běžte se osobně poradit s odborníkem, protože teď máte problém Vy (Váš muž ho zatím nevnímá nebo ho možná i popírá), v této situaci si péči a podporu zasloužíte Vy. Pokud chcete s manželem zůstat, vyžadujte od něj změnu chování a léčbu, ve vztahu k němu buďte důsledná a tvrdá, ale nezavrhujte ho jako osobu, pouze jeho pití a jiné (jasně stanovené) nepřijatelné způsoby chování. A vydržte to, nedejte na sliby a omluvy. Bude to bolet, ale pak se Vám uleví.
Kontakty na AT poradny najdete na Mapě pomoci: http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12
Přeju hodně síly,
Jarda Vacek
P.S: doporučuji Vám knihu Jana Jílka: Ze závislosti do nezávislosti (spoluzávislí a nešťastní)
Na začátek « 1 21 41 61 76 77 78 79 80 81 82 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky