Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 53 75 76 77 78 79 80 81 105 129 » Na konec
03.12.2017 - Chování Dobrý den, včera se mi poprvé stalo že sem měla okno. Pamutuji si pouze jak popijim s prateli v hospode a pak jako bych nejak prepla, mam doslova cerno, nepamatuji si vubec nic. Pritom sem toho ani nevypila tolik.:( Ptala sem se pratel na moje chovani, protoze sem o sobe zhruba dve hodiny vubec nevedela, ale oni pry ze sem se nechovala nijak extra zvlastne, ze by si toho vsimli. Tak bych se chtela zeptat jak to vlastne je, jak souvisi nase chovani s tim kdyz je clovek v tom stavu kdy si sam sebe neuvedomuje? Jak se chovame? Dokazeme smyslupne mluvit a chovat, ale pote si to vubec nepamatujeme? Nebo je to spis ze se chovame jako zvitata a nedokazeme se ovladat a vyslovovat? Chovame se doslova jako nekdo jiny? Cim je to pripadne ovlivneno? A jak tohoto cloveka “v tranzu” pripadne probrat? Lze ho nejak vubec probrat?
Dekuji predem za odpoved.
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz.
Alkohol je mimo jiné neurotoxin, tedy jed, který velmi zásadně ovlivňuje fungování nervových buněk v mozku, pokud je tedy nezabije úplně. Jednou z nejcitlivějších mozkových struktur na jeho účinky je hipokampus, což je ta část mozku zodpovědná za utváření a ukládání našich vzpomínek. To, že si po odeznění intoxikace nepamatujete, co se dělo, ještě neznamená, že jste si v opilosti nebyla schopná sama sebe uvědomit. Kdyby se Vás někdo v té chvíli zeptal, kdo jste, kde se nacházíte nebo třeba kolikátého je, možná byste reagovala až překvapivě orientovaně, i když byste na tazatele asi střízlivě nepůsobila, protože výraznou opilost lze zastírat jen s obtížemi. Takže ze svého i z jeho pohledu byste vlastně mohla být celkem dost "probraná". Dosáhnout ale toho, abyste si to druhý den pamatovala, asi žádným způsobem okamžitě nelze, je třeba vystřízlivět, což je proces trvající hodiny. Lze tomu ale předcházet, zejména konzumací nižších dávek alkoholu.
Účinky alkoholu se na každém projeví trochu jinak, někomu se víc plete jazyk (alkohol působí na řečová centra ve spánkových lalocích mozku), někdo víc vrávorá (mozeček), někdo ztrácí rychleji zábrany nebo je agresivní (přední laloky mozku), někomu stačí jen málo (celkově nižší tolerance a vyšší citlivost na alkohol - tu mají obecně např. ženy a nedospělí), někdo má častěji okénka...
Stav, kdy si nepamatujete, co jste dělala, není asi příliš příjemný, a rozumím tomu, že můžete mít obavy o své zdraví či bezpečí. Okénka bývají považována za první varovný příznak toho, že to člověk s alkoholem přehání.
Rozhodně je dobře, že nad svým pitím uvažujete. Vždy je jednodušší škodám na zdraví či vlastní pověsti předcházet, než se pak úrazy léčit, závislost překonávat nebo špatnou pověst snášet.
S pozdravem
Jarda Vacek
19.11.2017 - nadměrné pití Dobrý den, mám dotaz ohledně mého přítele. Je řidič z povolání a velmi dobře zná veškeré tabulky, co se týká metabolitů alkoholu. Nikdy nebyl přistižen s alkoholem v krvi a již jezdí 10 let. S tímto člověkem jsem cca 1 rok. nebydlíme spolu, takže nevím , zda pije doma či nikoliv. Jeho bývalá manželka se s ním rozvedla po cca 16 letech manželství. Dle manželky pil. Je pravda, že když jsme spolu je schopen vypít 6 piv denně. Najednou 2 někdy i 3 piva. Je pravda, že jsem ho nikdy neviděla opilého, až na minulý pátek, kdy jsem byli společně v divadle. Den předtím se domluvili se svým kamarádem, a šli do hospody. V jakém stavu přišel domů vůbec nevím, neboť s ním nebydlím. Do divadla přišel cca 2 minuty před začátkem představení. Během představení byly 2 přestávky. O každé přestávce si dal 2 dcl vína. Po poslední přestávce, kdy se napil vína usnul během představení, poté nastaly poruchy rovnováhy a vůbec nevěděl, kde dal lístek od šatny. Velmi jsem se styděla. omluvil se mi, ale již to nebylo nic platné, když už byla ostuda. Během opilosti nebyl agresivní ani mě nenapadal. Od té doby mám strach s ním kamkoliv jít. . Přiznal se, že den předtím se opil se svým kamarádem a doma si dal ještě pivo. ptala jsem se ho, proč si dával vína v divadle, nebyl schopen odpovědět. Vůbec nevím, zda s takovým člověkem zůstávat či raději utéct rychle pryč. Já jsem abstinentka, takže pro mě něco takového je velmi těžko akceptovatelné. On o mém postoji k alkoholu ví. Jinak k němu nemám žádné výhrady. Vše je v naprosté pohodě. Vím, že se asi těžko změní, že to prostě nejde. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
je dobře, že jste se rozhodla situaci řešit a uvědomujete si závažnost situace i pro sebe sama. Stanovit diagnózu závislosti na alkoholu není na dálku možné, lze však z vašeho popisu usuzovat na partnerovo problémové pití, které, pokud již závislostí není, může v závislost přejít.
Léčba je možná, rozhodující je ovšem uvědomění si problému partnerem a jeho ochota k podstoupení léčby. Pokud on sám není nyní ve fázi, kdy by na svůj problém nahlížel, bude pro Vás velmi těžké přimět ho k tomu. Nejspíše bude nutné znovu si promluvit o Vašem podezření a obavách o něj a jeho zdraví, nabídnout pomocnou ruku, ale zároveň trvat na nastavení jasných pravidel pro fungování ve Vašem vztahu (například návštěva adiktologické ambulance a poté pravidelná léčba). Je totiž opravdu nutné pamatovat také na sebe a ochránit se před negativními dopady partnerova pití. Důležité je si pro sebe jasně stanovit, jaké máte hranice, za které již nemůžete ve vztahu jít.
Svou situaci můžete také přijít probrat Vy sama do některé z adiktologických ambulancí. Tam Vám mohou pomoci více se zorientovat v situaci a probrat Vaše další možnosti. Jejich seznam najdete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci
V naší ambulanci je také možnost přijít situaci probrat a využít tak prostoru pro rodinné příslušníky a osoby blízké vždy ve středu od 15:00. Není potřeba se přihlašovat předem. Adresa je Apolinářská 4, Praha 2 a scházíme se v čekárně.
Přeji hodně štěstí a sil
Martina Franzová
Na začátek « 1 27 53 75 76 77 78 79 80 81 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky