Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 25 49 69 70 71 72 73 74 75 97 120 » Na konec
17.10.2017 - alkohol. Krásný den..Mám dotaz ohledně svojí maminky,který mě dost trápí.Mojí mámě je 80 let a nějak se začala psychicky v tom utápět a začala potají pít..mám pocit že prostě všechny ty okolnosti okolo stáří,bolestí,občasného pomočování atd.prostě nedává a řeší to tímto způsobem..moc mě to trápí a hlavně nevím ,jak ji pomoci a na koho se obrátit..nikdy nepila a byla výhradně proti tomu..před okolím to znamenitě maskuje..Všichni jsme se snažili s ní promluvit i táta.všem slíbila,že s tím přestane..přesto vždy novou plácačku rumu,nebo vodky najdu...Po konzultaci s obvodním lékařem,jsem se jen dozvěděl,že musíme prohledat celý dům ,vše odstranit a zamezit přístup do obchodu..nevidím v tom dobrou radu..proto Vás prosím o radu,co s tím..noc děkuji..
Dobrý den,
takhle na dálku nelze určit, zda je Vaše maminka na alkoholu již závislá, či zda se jedná o problémové pití, které ovšem v závislost může snadno přerůst. Je dobře, že se jí snažíte pomoci. Pokud příbuzný sám nechce, je v podstatě nemožné přimět ho, aby pít přestal. Lze však pracovat se stanovováním dohod a dodržováním pravidel, které si společně nastavíte. Většinou nemá smysl vyhrožovat a obviňovat, vede to jen k dalším pocitům viny a uzavíráním se před blízkými.
Popisujete dojem, že se maminka trápí stářím a jeho nepříznivými důsledky na zdravotní stav a že pije kvůli tomu. Myslím si, že je to dobré pozorování. I když opět na dálku nemůžeme stanovit diagnózu, Vaše maminka nejspíš nějaké pocity smutku a samoty prožívá. Deprese ve stáří je celkem častý jev a někteří lidé si začnou „léčit“ depresi pitím. Je proto důležité nepodcenit i tuto složku problému, lze se například obrátit na psychiatra (medikace) nebo psychologa (psychoterapie). Vy můžete s maminkou zkusit promluvit o jejích potížích, obavách a strachu, případně pocitech samoty, pokud je prožívá. Sdělte jí také, jaké starosti o ni prožíváte Vy.
Svou situaci můžete přijít probrat osobně do některé z adiktologických ambulancí, jejich seznam najdete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci

Zdravím a přeji hodně štěstí

Martina Franzová
09.10.2017 - Bolesti hlavy! Dobrý den,
Piji alkohol každý den už třetím rokem a chci s tím přestat.

Jsem žena 23 let, vysokoškolsky vzdělaná, pracuji, nemám problém s režimem ani se sebeovládáním, ale ráda se napiji. Piji převážně pivo (cca už 3 roky), a piji ho (téměř) každý den. Doma, na oslavě, kdekoli. Zkoušela jsem v létě 2016 přestat na měsíc, abych zjistila jestli jsem závislá, nebo je to stále pouze jen koníček. Měsíc jsem neměla ani kapku alkoholu a vše bylo úplně v pořádku a alkohol mi nechyběl, chyběla mi pouze chuť piva, tak jsem si ji párkrát za týden kompenzovala nealkoholickým birelem.
Problém je ten, že se dostavily pravidelné migrény a bolesti hlavy (které ani po měsíci abstinence nepřestávaly ani neubíraly na četnosti a každý druhý den mě na pár hodin vyblokovaly z provozu). Navíc na tyto bolesti hlavy nezabíraly žádné léky na bolest, pouze 10 minutová studená sprcha na hlavu.
Od té doby co zase pravidelně piji, je vše v pořádku. Když ale omezuji přísun alkoholu a vynechám pivo např na týden, už pociťuji bolesti hlavy, které zmírní pouze studený obklad… Jak to řešit? Čím je to způsobeno? Existuje nějaký lék co zabere?
Moc děkuji za Váš čas.
Dobrý den,
je dobře, že o svém pravidelném pití piva přemýšlíte a máte takový náhled, že jste měla potřebu vyzkoušet si nějakou dobu abstinovat. Určitě dobře cítíte, že pravidelné popíjení, které je navíc hnáno nutností „dát si lék proti bolesti hlavy“, se za čas může snadno vymknout kontrole. Je dobře, že tomu chcete předejít a začala jste problém řešit včas.
Ve Vašem případě bude potřeba zaléčit bolesti hlavy, s čímž by měl nejlépe pomoci odborník, nejspíše neurolog nebo psychiatr. Pravidelné migrény jsou stavy, které vyžadují důslednou lékařskou péči a dlouhodobou léčbu. Musí se zjistit účinná medikace, která bude pomáhat přímo Vám. Bolesti hlavy mohou ale nemusí s alkoholem souviset a je proto potřeba vyšetření. Doporučuji Vám se obrátit na lékaře.
Pokud byste potřebovala podpořit ještě také v přestávání s pravidelným pitím, doporučuji obrátit se na některou z adiktologických ambulancí, jejichž seznam najdete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci
Přeji hodně štěstí
Martina Franzová
Na začátek « 1 25 49 69 70 71 72 73 74 75 97 120 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky