Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 24 47 66 67 68 69 70 71 72 93 112 » Na konec
27.06.2017 - Zavislost Dobrý den.Jsem vdana 25 let.Manzel je hodný a zatím spolehlivý.Ale musí mít denní dávku piva.Snazim celé manželství to mít pod kontrolou.Davam mu piva na příděl,ale už mu to přestává asi stačit.Vypil mi i to schované.Kdyz jsem se zlobila,tak se smál,že měl žízeň.Navrhla jsem mu ať to částečně nahrazuje birelem.Protoze mi je jasné,že bez piva nevydrží.Zatim to dodržuje,,ale nevim,jestli to bude fungovat.Uzavrel se do sebe a nechce o tom mluvit.Vidi problém u mě,že mu nic nedovolím.Mam ho rada,ale nevím,jak mu pomoct.Jesli to omezení vydrží.
Dobrý den,
Vnímám, že máte o svého manžela starost a snažíte se mu pomoc. Berete na sebe zodpovědnost za kontrolu jeho pití a pak slyšíte, že problém máte vy. Je potřeba se v tomto vymezit a postarat sama o sebe. Nechte ho pocítit důsledky jeho užívání. Mluvte s manželem o jeho pití a o tom, co to s Vámi dělá, že Vás to trápí. Nastavte si jasné a splnitelné hranice – co se bude dít, když bude manžel porušovat vaše dohody.
Doporučila bych Vám vyhledat odborníka a s ním to zkonzultovat osobně. Pokud manžel nechce, tak můžete vyhledat pomoc pro sebe a řešit, jak si v situaci poradit.
S pozdravem
Lenka Richterová
16.06.2017 - Alkohol Dobrý den. Můj manžel obden pije 5 piv. U 7 piv jsem už řekla jestli to nepřehání. Pije takto už asi 3 roky. Někdy nepije 2-3 dny ale vidím,že to dělá jen ať vidím,že to zvládne. Kdysi jsem mu to vyčítala,že večer usne a smrdí. Teď už jen mlčím. Alkohol nás skoro rozdělil a byl i agresivní. Nedejbože říct,že alkohol je špatný. Snaží se vše doma dělat. Uvaří,uklidí,nakoupí,chodí do práce. Ale večer už vidím,že by si dal. Nevím,kde je hranice a může se dostat do problému. Vím,že alkoholik nemůže být ze dne na den a bojím se,že za rok můžeme být někde jinde. Po vypití víc než dvou piv je hnusný, arogantní. Chce zásady po dcerce,ale sám neumí dodržet co slíbil. Zkrátila jsem si úvazek s tím,že asi pije že je od rána do večera sám. Asi týden fajn. I když pivo pil. A teď už zas zvyšuje dávky. Ríká,že problém nemá ani se mnou ani v práci. Jen má chuť. Řekl,že mě miluje tak, že kdybych se rozvedla, tak mě radši zabije. Jeho sestra je alkoholička na antabusu. Jeho otec prý taky popíjel i tvrdé. Manžel se dolíval schovanou flaškou. A mě řekl,že má jen 3 piva. Já to ale poznala a flašku jsem našla. Neví o tom. Nevím jestli se tohle vše může zhoršit. Moc děkuji.
Dobrý den,
Váš dotaz naznačuje, že už toho máte dost, situaci chcete řešit, ale nejste si jistá, jak na to. Podle toho, co popisujete, je Váš manžel závislostí určitě ohrožen (závislost jako takovou nejsme schopni na dálku pouze z Vašeho popisu diagnostikovat). Problém ale zatím vnímáte pouze Vy. Pokud by Vás manžel skutečně miloval, dával by přednost Vám a ne alkoholu. Rodinné faktory (sestra alkoholička, otec piják) mohou být ukazatelem zvýšeného rizika k rozvoji závislosti, ale nejsou nejdůležitější. Velmi varovným signálem je fakt, že Vám o opravdovém rozsahu svého pití lže a že nedokáže dodržet omezení ve frekvenci a množství vypitého alkoholu, které si předsevzal nebo které jste si dohodli. I když své problémy popírá, minimálně Vám už jeho pití vadí natolik, že je celá rodina v ohrožení. Teď jste to Vy a Vaše dcerka, kdo potřebuje pomoc a možná i ochranu. Pokud byste se nechala svým manželem dlouhodobě ničit, nebudete schopná se dobře postarat ani o dítě, za které jste zodpovědná. Pití jednoho z rodičů, jeho agrese a nevyzpytatelnost přináší strach, ničí bezpečné domácí prostředí a znemožňuje zdravý vývoj dítěte.
Rozhodně Vám doporučuji osobně vyhledat adiktologickou ambulanci, AT poradnu nebo psychologa či terapeuta. Podívejte se na stránky Mapy pomoci https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=&r=8#result
Odborníci Vám budou schopni poradit, jakou strategii vůči manželovi zvolit, aby si svůj problém přiznal a získal motivaci ho řešit, třeba i společně s Vámi. Bohužel neexistuje univerzální ani zázračná rada, takže ani kladný výsledek není předem zaručen. Každopádně Vás čeká nelehké období, na jehož konci se Vám určitě uleví. Ale to, jestli pak budete nebo nebudete žít společně se svým manželem, Vám nikdo dnes není schopen říct.
Přeju hodně síly a dobrá rozhodnutí.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 24 47 66 67 68 69 70 71 72 93 112 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky