Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 66 67 68 69 70 71 72 82 109 133 » Na konec
22.01.2019 - Alkohol Dobrý den, řeším problém ohledně osoby mě blízké. Stává se alkoholikem, prožívá deprese, pokud není pod vlivem alkoholu. Nechce být bez alkoholu, vykřikuje že chce umřít, trpí do toho onemocněním cukrovky, dny, tlaku, slinivky. Sám se alkoholu nevzdá, nejspíše mu nepomůže, ani když s ním budu mluvit. Poraďte mi, jaké kroky bych mohl vést abych nepřišel o drahého člověka. Mám se obrátit na právníka a zbavit ho svéprávnosti? Ale zase aby nepřišel o své zaměstnání, je to pro něj vše co mu zbylo.. Jaké kroky mohu učinit, abych mu pomohl? Máte někdo s tím zkušenosti? On sám pomoc odmítá i od svých blízkých a sám nikam nepůjde. Nabízí se zde nějaké možnosti? Nechci jen nečinně přihlížet, jak si ubližuje a trpí. děkuji
Dobrý den,
chápu Vaše obavy. Nelze pomoct někomu, kdo sám nechce. Omezit způsobilost k právním úkonům může jen místně příslušný soud na základě návrhu rodinného příslušníka a posouzení znalcem v oboru psychiatrie a jedná se o krajní možnost, která není v případě závislosti na alkoholu příliš využívána. Soud může také nařídit léčbu jako doplněk či alternativu trestu, pokud by dotyčná osoba s diagnózou závislosti spáchala trestný čin. Obě možnosti ale nejsou z hlediska uzdravení příliš efektivní. Doporučoval bych spíš strategii tvrdé lásky ze strany celé rodiny a blízkých, ideálně se dohodnout na jednotném postupu všech v rodině: vyjádřit obavy o zdraví, nabídnout podporu směrem k abstinenci, stanovit pravidla soužití zahrnující zejména žádoucí chování ve vztahu k alkoholu (abstinence, suchý dům, pravidelné docházení terapie či hospitalizace) a důsledné netolerování jejich případného nedodržování. Pokud nic neuděláte, určitě mu nepomůžete. Měl byste s ním o jeho pití mluvit. Je třeba se připravit na to, že s ním půjdete do konfliktu, a že to bude nepříjemné jak Vám, tak jemu. Když byste ho jen přemlouval nebo argumentoval logicky, ničeho nedosáhnete. Pokud chcete, aby se změnil, musíte mu jeho pití znepříjemnit. Nelze to tolerovat, přehlížet, omlouvat, pak se nic nezmění. Doporučuji Vám se obrátit osobně na nějakého specialistu (AT ambulanci, poradnu nebo kontaktní centrum) v okolí, kam můžete zajít pro konkrétní radu, jak přesně postupovat. Kontakty najdete zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result
Pokud by Vás (nebo i sám sebe) Váš blízký závislý v opilosti bezprostředně ohrožoval, můžete se obrátit na policii nebo volat první pomoc, je důležité chránit sám sebe a dát tím i jasné znamení, že byla překročena únosná míra.
Držím palce a přeju, ať se Vaše odhodlání pomoct přetaví v konkrétní výsledek.
Jarda Vacek
21.01.2019 - Nárazový alkoholismus Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na radu ohledně mého otce (55let). Je to zlatý člověk, ale neovládá své pití. Je schopný se měsíc nedotknout alkoholu, ale když se pak napije, je schopný pít 5 dní v kuse a je mu jedno, jestli je to doma nebo v práci. Je potom úplně nezodpovědný, je schopný řídit auto a udělat cokoliv, aby si nějak obstaral flašku s alkoholem. Vůbec nic nejí, nespí, jen chodí kouřit a pořád pije... Mám pocit, že si pořádně neuvědomuje, jak ostatním kolem sebe ubližuje a domlouvání nepomáhá. Říká, že je toho na něj v práci hodně a že pořád přemýšlí co a jak a že tím, že se ožere a pije týden v kuse s trochu vyčistí hlavu. Ale už si neuvědomuje, že trpíme hlavně mi doma.Ale i přesto bych mu chtěla pomoci, ale nevím jaké jsou možnosti. Zavřít ho někam do léčebny asi nemá cenu, jelikož si tam táta dva měsíce bude v klidu číst knížku a luštit křížovky a nebude mu vadit že nepije.
Můžete mi prosím poradit, na koho se obrátit v případě, že by s tím táta chtěl něco dělat?

Děkuji
Dobrý den,
Jde vidět, že Vám na otci záleží a máte o něj starost. Podle popisu se zdá, že se může jednat skutečně o problém. Pokud by otec chtěl, je možné se objednat do adiktologické ambulance, kde s ním situaci proberou a zhodnotí. Pak je možné doporučit, co dále. K tomu je ale potřeba, aby otec chtěl sám. Když bude pomoc odmítat, tak mohu doporučit, abyste pomoc vyhledala sama a poradila se, jak ochránit sama sebe.
Zde můžete nalézt kontakty na adiktologické ambulance: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&r=12#result
Hodně sil
Lenka Richterová a Hana Slopovská
Na začátek « 1 28 55 66 67 68 69 70 71 72 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky