Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 65 66 67 68 69 70 71 82 109 133 » Na konec
07.02.2019 - alkoholik, či ne? Dobrý den, někdy o sobě pochybuji, jestli jsem na alkoholu závislý anebo ne. Jde o to, že většinou si dám se ženou každý večer cca dvě až tři deci vína (já dvě, či tři a žena jednu). Pak ale přijde cca jeden den v týdnu, kdy někam jdu a popíjím toho více. Prostě nemám klapku a připadám si s kamarády zajímavý a i mne to baví. Dělám to už tak několik let a čím jsem starší, tím snad už tolik nevydržím a jdu domů dříve. Když se hecnu, tak dovedu cca tři týdny nepít. Já osobně si nemyslím, že jsem alkoholik. Rád bych však nějak lépe řídil ten jeden den v týdnu (v průměru - spíše to bývá dvakrát až třikrát do měsíce). Prostě si vždy říkám, že jsem v poho, že ještě pít mohu a pak už je zlom, který už nejsem schopen kontrolovat.... díky za reakci.
Dobrý den,
je dobře, že se nad svým pitím zamýšlíte už teď, protože čím dál se rozhodnutí změnit se odkládá, tím mohou být škody větší a změna obtížnější. Zda se jedná o závislost či ne, nelze přes online poradnu určit, k tomu je potřeba odborné vyšetření psychiatra či psychologa. Zkuste si udělat test na našich stránkách a uvidíte, do které kategorie z hlediska ohrožení spadáte: https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=8 Odpovídejte upřímně, jako jste upřímně napsal tento dotaz, a následně se zkuste řídit doporučením podle výsledku.
Pokud si uvědomujete, že chcete své pití omezit, ale nedaří se Vám to, může to opravdu znamenat počínající problém. Pak je namístě vyhledat osobně odbornou pomoc, která je dostupná ve všech krajích: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=4&d=&c=#result
Rozhodnutí navštívit poradnu nebo ambulanci je možná obtížné, stejně jako přiznat si problém, ale znamená cestu ke zlepšení. Využijte svého aktuálního odhodlání a neodkládejte další kroky.
Hodně zdaru,
Jarda Vacek
30.01.2019 - Alkohol Dobrý den, prosím o radu. Už několik let piju každý večer sedmičku vína. Chci zkusit prozatím přestat sama, ale bojím se abych si nepřivodila delirium, při náhlém vysazení. Může se to stát? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Ačkoliv se může zdát, že necelý litr vína denně nepředstavuje vážné nebezpečí, nemusí tomu tak být. Somatická závislost může vzniknout i na menším množství pravidelně konzumovaného alkoholu, záleží na Vašich genetických vlohách a na tělesné konstituci, zejm. na hmotnosti. Je chvályhodné, že chcete s pitím přestat, ale doporučuji Vám, abyste na to nezůstávala sama. Asi nejrozumnější je se obrátit na AT poradnu či adiktologickou ambulanci, pokud to chcete přesto zkusit svépomocí, svěřte se se svým záměrem někomu blízkému, s nímž budete své první dny v abstinenci sdílet a kdo včas rozpozná začínající delirium.
Držím palce,
Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 55 65 66 67 68 69 70 71 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky