Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 62 63 64 65 66 67 68 82 109 133 » Na konec
29.05.2019 - Alkohol Dobrý večer, ja bych se chtěla zeptat,můj přítel mi slíbil že se nedokne piva 3 den mi rikal že se ho nenapil a dneska ráno slyším jak si otevírá flašku a nenapadne pije je možný že by byl alkoholik kdyz si kupuje petku a do vecera ma tu petku skoro vypitou děkuji M. A
Dobrý den,

omlouváme se za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl.

Je dobře, že se o přítele takto zajímáte. Jak moc jsou problémy Vašeho přítele vážné a pokud se skutečně jedná o závislost, nemůžeme takto na dálku posoudit. Pokud se přítelovi nebude dařit udržení abstinence, tak doporučujeme vyhledat odbornou pomoc a poradit se ohledně dalších možností.

Pokud máte o přítele velkou starost, tak můžete přijít probrat své obavy na skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké. Seznam poraden pro Vás či Vašeho přítele se dá najít zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci

S pozdravem

Kateřina Rokosová
28.05.2019 - právní stránka léčby Někde jsem kdysi četl, že když je u pacienta diagnostikován alkoholismus, tak lékař má nějakou ohlašovací povinnost. Je to tak? Rád si i příslušnou legislativu nastuduji, nejsem ale právník, mohli byste mě nasměrovat, které zákony či vyhlášky léčbu alkoholismu upravují?
Dobrý den,
jedná se o obecné ustanovení zákonu o provozu na pozemních komunikacích (č. 361/2000 Sb.), který v § 89a uvádí:

"Lékař, který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel s podmínkou nebo není zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel, je povinen o této skutečnosti neprodleně informovat obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle obvyklého bydliště nebo místa studia žadatele o řidičské oprávnění nebo držitele řidičského oprávnění."

V praxi lze pacienta, který se léčí se závislostí na alkoholu úspěšně, tedy abstinuje, považovat za způsobilého k řízení a proto není třeba toto nařízení zákona uplatňovat automaticky u všech osob, kterým je alkoholismus či jiná závislost diagnostikována.

S pozdravem
Jaroslav Vacek
Na začátek « 1 28 55 62 63 64 65 66 67 68 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky