Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 19 37 55 59 60 61 62 63 64 65 73 90 » Na konec
22.08.2016 - Jak zmírnit abstinenční příznaky Dobrý den.
Má sestru, která si léčila psychické problémy z neúspěchů na vysoké škole alkoholem..během roku se s ní stala alkoholička. Nyní jsme na to my, jako rodina přišli, se vším souhlasí, vážnost situace si uvědomuje. Zkoušela nyní sama přestat, bohužel těžké abstinenční příznaky se dostaví již druhý den, kdy přestala pít..a z toho má ona veliké obavy..deprese, úzkost, křeče / brnění v končetinách, slabost, návaly horka/ chladu, noční můry..atd.
Co jsem vyčetl..tak tyto stavy by měli trvat cca 4-5 dnů... Dá se to nějak zmírnit ?? Na psychiatrii mají volno všude nejdříve příští týden..

Budu moc rád,za každou radu :-)
Dobrý den,
abstinenční příznaky při vysazení alkoholu u závislého mohou být nejen nepříjemné, ale i životu nebezpečné. Při těžkém průběhu se může vyskytnout tzv. delirium tremens, které může skončit až smrtí. Vyabstinování (detoxifikaci) bych doporučil raději pod lékařským dohledem, ale pokud s tím Vaše sestra již začala, buďte ji nablízku a dohlížejte na ni. V případě komplikací okamžitě přivolejte lékaře. Váš popis abstinenčních příznaků sedí, ale průběh je individuálně velmi odlišný. Bohužel neexistuje žádný volně dostupný prostředek, který by je mírnil. Doporučuji klid, dostatek tekutin a podporu. Pozor ale na pokračování léčby - i když absťák po pár dnech odezní, je třeba věnovat se terapii závislosti jako takové, nejedná se pouze o tělesnou složku a odbourání alkoholu, ale o řešení příčin a následků pití v psychoterapii. Kontakty na ambulance naleznete v mapě pomoci.
http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15#result
Držím palce a přeji vytrvalost celé rodině.
Jarda Vacek
19.08.2016 - Účinky alkoholu Dobrý den, zajímalo by mě, z jakého důvodu v posledních letech necítím žádné účinky alkoholu. Mám k němu velmi negativní vztah po zlých životních zkušenostech, ale velmi zřídka se ho napiju, možná jednou za rok. Jednou jsem pila panáka za panákem, když se snažil příbuzný opít mého muže, a necítila jsem absolutně nic, já vím, že si o sobě myslí kdejaký opilec totéž, ale opravdu necítím žádné účinky, jde o vodku nebo víno, dokonce ani v krku skoro nic necítím, skoro jako bych pila vodu. Může to být stresem? Život mi to nekomplikuje, ale je mi to záhadou. V životě jsem si prošla peklem, vím o problému hodně. Děkuji vám za odpověď. G.
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz. Na Vaši otázku ale neumím jednoduše odpovědět. Subjektivní účinky drog se mohou zásadně lišit od jednoho člověka k druhému, ale alkohol patří mezi tlumivé drogy, jejichž účinky jsou zejména ve vyšších dávkách u všech osob relativně stejné. Každý z nám má ale jinou genetickou výbavu i životní zkušenosti. Vaše schopnost snášet a odbourávat alkohol může být nadprůměrná, stejně jako tolerance získaná časem. Osobně se ale přikláním spíš k vysvětlení, že intoxikace alkoholem jednoduše nenaplňuje Vaše očekávání, třeba chcete být veselá, nebo se zbavit starostí, ale alkohol Vám štěstí ani úlevu nepřináší, a proto si myslíte, že "nefunguje". Pokud máte navíc k jeho užívání nějaký výrazný negativní postoj na základě "zlých životních zkušeností", třeba se nevědomě snažíte jeho účinky potlačit. A co ještě může hrát roli je to, že alkohol ve vyšších dávkách působí negativně na poznávací schopnosti (zatemňuje smysly i myšlení), proto si nemusíte být změny vědomí ani plně vědomá. Ale jsou to všechno jen spekulace. Kdybyste měla potřebu přijít tomu na kloub, budete se muset osobně obrátit na nějakého odborníka ve svém okolí.
S pozdravem Jarda Vacek
Na začátek « 1 19 37 55 59 60 61 62 63 64 65 73 90 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance