Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 30 55 56 57 58 59 60 61 88 117 144 » Na konec
27.01.2020 - Alkohol Dobrý den, prosím o radu. Můj přítel (jsme spolu rok a půl, rok společně bydlíme, 28 let) má problém s pitím. V pubertě a na škole pili hodně, jako spousta jiných, ale přítel to pořád přehání i v dospělosti. Než jsme spolu začali, pil o víkendech tak, že často usnul v hospodě na stole, úplně hotový. Teď je to lepší, ale jak je víkend, automaticky sahá po pití, na akcích, kde nejsem, pije extrémně. Pije hlavně pivo, víno ale pak přechází na tvrdý alkohol. K tomu si dopřává dost marihuany. Vždy je ten, který to hecuje a nalévá ostatním. Už pár jeho i mých přátel se mě ptají, jestli nemá s pitím problém. V týdnu pije výjimečně, ale stane se. Když jsem s ním, trochu ho krotím, jak je beze mě s přáteli, pije hrozně moc. Byl na týden lyžovat na pánské jízdě, opil se i před jízdou, kamarádi ho varovali, ať je doma, stejně šel. Jeden den zůstal na chatě, jen tak sám vypil cca 5 panáků Jeggermeistra, asi aby se tam nenudil. Nebo jen tak dopil půl flašky vína před odchodem na svah. O víkendu často pije do noci a často ráno řídí. Občas mu prý nedělá problém na koncertě dát tři piva a sednout pak za volant. Má diagnostikované prostatolity a běžně chodí často na wc, ale se stává, že ho to po pití v noci nevzbudí a pomočí se do postele (cca 2x měsíčně). Sám přiznal, že když začne, neví, kdy má dost a že ví, že to má asi zděděné po otci. Snažím se s ním o tom mluvit, podporovat ho v nepití, někdy nadávám, hádáme se, on ale nevidí, že má problém. Vždy řekne, že to přeháním, že ostatní taky pijí, že jsme v Česku. Když je pátek a nepije, ak se tím pomalu chlubí, jak je šikovný. Ještě dodám, že nikdy nebývá v opilosti agresivní, vždy je milý. Jinak je skvělý, práci má, v ostatních věcech je zodpovědný. Otázka na Vás je - jak mám postupovat? Je to už na léčení, nějakou konzultaci? Co mám dělat, když přijde opilý, jak se mám chovat? Co dělat, abych nebyla mezi kamarády za semetriku, co ho v hospodě hlídá a nekazila ostatním zábavu? Je možné se s ním na něčem domluvit? Někdy už nevím, jestli to zase já nepřeháním. Ale vidím, že jeho přátelé vidí ten problém taky a hrozně nechci, aby se to posunulo někam dál. Přítel mi často ohledně pití lže, nepřizná, kolik toho vypil, tvrdí, že lyžoval vždy střízlivý. Dozvím se až od kamarádů, že to není pravda...
Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
pokud si jeho okolí všímá, že to s pitím přehání, asi na tom něco bude. Pití přes míru, pití o samotě, lhaní o vypitém množství, řízení pod vlivem alkoholu, pomočování, usínání v hospodě, to jsou všechno varovné známky závislosti. Podle mě to je chování velmi rizikové, kterému by prospěla nějaká změna. Jestli to zvládne sám bez odborné pomoci, nedokáže nikdo předpovědět. Ale nejprve musí chtít. A nejdřív si to musí vůbec připustit a uvědomit. K tomu mu můžete pomoct. Uvědomte si, jaký život a s kým chcete prožít. Co ještě unesete a co už tolerovat nedokážete? Dobře to promyslete a stanovte nějaká pravidla včetně sankcí za jejich porušení. Co máte dělat, když přijde opilý? Co takhle mu říct, ať domů opilý nechodí. Pokud přijde opilý, domů ho nemusíte pouštět. Pokud by se tam opilý dobýval, zavoláte policii... V hospodě ho rozhodně nehlídejte, v pití ho nepodporujte, z opice ho nezachraňujte. Naopak, vyžadujte po něm střízlivost. A co když Vaše pravidla poruší? Důsledně uplatněte sankci, kterou si předem dobře promyslíte (nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit). Je možné se s ním na něčem domluvit? Je to člověk, se kterým plánujete budoucnost? No, s takovým člověkem byste se přece měla být schopná na něčem domluvit. Dokonce by to měl být člověk, na kterého je spolehnutí a který slovo dodrží. Pokud, rychle pryč od něj. Sliby, omluvy, výmluvy, vysvětlování, nic z toho není dobrým ukazatel změny. Pouze činy ukazují na změnu.
Zkuste se poradit v adiktologické ambulanci, jak na něj:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&st=&r=9&d=&c=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
21.01.2020 - Rozvod s alkoholikem a střídavá pece Dobrý den,
Manželovo nezdravého pití jsem si všimla,když jsem čekala nase jediné dítě. Dnes je synovi sedm a situace se tak vyhrotila,že si žádá řešení, nebo asi přijdu o rozum. Bohužel bydlíme ve velkém domě společně s manželovo rodiči,je to jejich dům. Je jím kolem 70 let a manželovo pití dělají že nevidí a naopak všechny problémy jsou moje vina. Přesvědčují i ostatní rodinu a okolí (na vesnici) jaká já jsem hrozná a zničila jsem manželovi život. Doma vznikají absurdní situace,kdy je manžel třeba celou neděli s kamarády a večer se vrátí podnapilý, zatímco já trávím čas se synem, střízlivá, jdu s ním do přírody, dělám oběd...na konci dne přijde podnapilý manžel a řekne mi, že jsem k ničemu, protože jsem neuklidnila. A jeho matka mi řekne,v této situaci,že mi manžel nadává,protože si to zasloužím (neuklidnila jsem). Na to se dívá syn. Všudypřítomná atmosféra lži jde tak daleko,že když syn řekne babicce,že táta je zase v hospodě,babička mu řekne, že tam táta šel proto, že se s ním syn nebavil-takze svaluje odpovědnost za manželovo pití už i na sedmiletého vnuka. Manžel nic nevlastní a plat má nízký,takže když odejdu, výživné bude minimální. Mám slušnou práci,ale podnajmy jsou drahe. Abych mohla mít svoje zaměstnání, potrebuji se držet ve městě,nemůžu se vrátit do malého městečka na Šumavě, kde žijí moje rodiče. Manžel už říká,že když mu nechci prát a uklízet,mám vypadnout a syna buď nechat jemu a jeho rodičům, nebo navrhuje střídavou péči. Oni totiž mají ten velký dům a tam dva důchodce,kteří můžou neustále hlídat. Moc se bojím, kdyby měl syn vyrůstat v takové atmosfere lži beze mě,i střídavá péče mi připadá děsivá. Chci se zeptat,jak moc jsou české soudy znalé problematiky toho,jak se u alkoholiků lze a obviňují se všichni okolí, problém se zlehčuje? Když žena kvůli sobě a dítěti odejde od alkoholika, co když mu soud sveri dítě do střídavé péče? Bude potom třeba v noci poslouchat tátovo opilecké řeči o tom,jak tu už dlouho nebude,jak brzy zemře, a když tam nebudu, nikdo nezasáhne. Když se svěří babicce, ona svede vinu na něj nebo na mě a syn se příště už raději nesvěří a nějak to vydrží... Nebo podnapily táta jeste před večerníček usne a zapomene mu dát veceri (zažila jsem). Táta nedohlidne na čištění zubů,protože sám si zuby nečistí,nemá ani kartáček. Ale 70-ti léta babička se o všechno "postará" a proto ho manžel může dostat do své "péče". Máte prosím zkušenosti, jak moc se naše soudy nechají ošálit tvrzením, že alkoholik je "v pohodě" a schopen jako rodič plnohodnotne pečovat o dite, když ho podporují jeho rodiče?
Moc děkuji
Dobrý den,

pokud se týče právní stránky Vašeho dotazu, za předpokladu, že by přes veškerou snahu nedošlo ke zlepšení situace a manželství spělo k rozvodu, je třeba zvážit níže uvedené a připravit varianty řešení.

V případě rozvodu manželství, z něhož se narodily dosud nezletilé děti, se realizují dvě řízení. Nejdříve řeší opatrovnický soud návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti na dobu před a po rozvodu manželství, kde se řeší, jak bude v budoucna zajištěna péče o dítě, příp. kdo a jak vysoké bude hradit výživné či jaký bude rozsah rodičovského styku a v jakých termínech bude probíhat. Teprve po právní moci tohoto rozhodnutí může soud nařídit jednání o návrhu na rozvod manželství. V každém řízení řeší věc jiný soudce.

Pokud se týče střídavé péče, v případě, že oba rodiče mají zájem o výchovu dítěte a jsou v zásadě stejnou měrou schopni a ochotni o něj pečovat po všech stránkách, soudy musí zvážit při rozvodu budoucí péči obou rodičů, ať již je to přímo střídavá péče nebo výlučná péče jednoho z rodičů se širokým rodičovským stykem druhého z rodičů (např. 6 dnů u jednoho rodiče, 4 dny u druhého rodiče). Ve Vašem případě půjde o prokázání případné neschopnosti otce se o dítě ve větším rozsahu samostatně starat. V návrhu a samotné opatrovnickém řízení budete muset tvrdit a současně dokazovat manželovu neschopnost péče o syna. Roli bude hrát i stanovisko syna, které je soud povinen vhodným způsobem zjistit, byť samozřejmě nerozhoduje výlučně dle přání dítěte, které může být ovlivněno v daném čase mnoha faktory.
Jako důkaz o manželově nadměrném užívání alkoholu mohou sloužit zejména svědectví (Vašich návštěv, příbuzných, přátel), záznamy o pobytu na záchytné stanici, lékařské zprávy o hospitalizaci, o absenci v zaměstnání apod., máte-li je k dispozici. Nelze spoléhat na to, že soud vyhoví Vašemu návrhu na přibrání znalce z oboru zdravotnictví, odvětí psychiatrie na posouzení manželovi případné závislosti a alkoholu a ten bude hlavním argumentem. Soudy jsou k zadávání znaleckých posudků v opatrovnickém řízení zdrženlivé, protože jejich výpovědní hodnota pro účely tohoto řízení má své limity. Je třeba též počítat s tím, že pokud neexistují žádné zdravotnické záznamy o nadměrném užívání alkoholu manželem, vychází znalec z podstatné části ze sdělení vyšetřovaného, tj. manžela.
Péči o dítě má být samozřejmě schopen zajistit manžel, ale spolupráce širší rodiny není vyloučena na straně obou rodičů a může být benefitem. Chápu, že manžel může péči prarodičů vydávat za péči vlastní a tomu je třeba se věnovat při úvaze o důkazech.

Pokud se týče otázky společného bydlení, jak uvádíte, dům je vlastnictví tchýně a tchána. V případě rozvodu je skutečně třeba počítat s tím, že manželovi bude vyměřeno výživné ve výši odpovídající jeho platu a Vy si budete muset zajistit bydlení pro sebe a pro syna. Tuto záležitost je třeba zvážit ještě před podáním návrhu na úpravu poměrů k nezletilému synovi na dobu před a po rozvodu manželství. Soud bude zajímat a prostřednictvím orgánu sociálně-právní ochrany dětí bude šetřit, v jakých podmínkách u obou rodičů syn bude vyrůstat. Nemusíte samozřejmě vlastnit dům, ale je třeba mít zajištěné vhodné bydlení, které umožňuje výchovu syna. V krajním případě soudy respektují i dočasné bydlení ve specializovaných sociálních službách určených pro matky s dětmi.

Závěrem upozorňuji, že jakékoliv rozhodnutí soudů je vždy velkým zásahem do rodinných poměrů a sebelepší rozhodnutí obvykle není zcela vyhovující ani pro jednu stranu. Velmi doporučuji, abyste se pokusila s manželem dospět k nějaké dohodě, např. prostřednictvím mediace. Vhodné mediátory či manželské poradny Vám doporučí orgán sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho bydliště. Jistým výsledkem mže být i to, že manžel mediaci či odbornou pomoc k řešení rodinné situace zcela odmítne. Ostatně první setkání s mediátorem Vám může nařídit i soud v rámci opatrovnického řízení v rámci snahy dovést Vás k dohodě.

S pozdravem Hana Fidesová
Na začátek « 1 30 55 56 57 58 59 60 61 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky