Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 19 37 53 54 55 56 57 58 59 73 90 » Na konec
04.02.2017 - neprekonatelny craving Dobry Den, mam problem s alkoholom, chcel by som prestat, ale nedokazem to , vydrzim par dni a potom ma craving dostane, dochadzam do alkoholickej poradne k therapeutovi, ale moc ma to neposuva, ustvanu liecbu si nemozem dovolit, kvoli dlhom v banke a strate zamestnania.
Dobrý den,
Craving je jeden z příznaků závislosti a je velmi těžké ho zvládnout. Bývají nejsilnější během několika prvních týdnů. Je důležité proto objevit nové strategie zvládání situací, kdy se tak stane. Proto aby jste našel nové, musíte nejdřív objevit své současné. Zkuste si projít naši svépomocnou aplikaci, která Vám může pomoc je najít.
Obecně se doporučují různé metody zvládání a to třeba změnou myšlení (pozitivní sebemluva) nebo akcí (dělání něčeho, co vám na chutě pomůže nemyslet, třeba sport nebo relaxace).
Mohu Vám doporučit vyhledat mimo terapeutické péče i psychiatrickou. Se specializovaným psychiatrem na závislosti pak můžete hledat vhodnou podpůrnou medikaci, která by Vám mohla pomoc chutě lépe zvládnout.
V případě, že se Vám to nebude dařit, tak bude možná pobytová léčba nezbytná. Ale nevzdávejte se.
Přeji hodně sil
Lenka Richterová
25.01.2017 - Otec alkoholik Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně potvrzení alkoholismu. Včera jsem svého otce našla ve stavu, ve kterém bych ho raději nikdy neviděla. Jaksi zapomněl na domluvené věci a doma jsem ho našla "jak zákon káže". v kuchyni 3 vypité láhve a jednu rozpitou. Zpětně si uvědomuji, že to asi nebylo prvně. Často se stalo, že domluvené věci po telefonu zaponněl, jako by je nikdy neslyšel. Kolikrát jsem ho viděla s rudým nosem. Má váhové výkyvy. Trpí nespavostí. Nikdy se však neopil v naší nepřítomnosti. Nepřikládala jsem tomu velkou váhu. Bydlí sám, má přítelkyni, která má své bydlení, u ní však nepije, vždycky je v takové stavu, když je sám doma (po telefonu je občas slyšet motající se jazyk, nebo ho raději ani nezvedne). Nepije ale z dlvodu, že by se něčím trápil, naopak, je to spokojený důchodce, který pije z nudy. Poslední dobou jsem si všimla, že vynechává své koníčky, nesportuje, nevýletí... jen se válí. Takhle když to napíšu, asi ani Vaše potrvzení nebude nutné. Z toho co jsem napsala, je to jasný alkoholismus... ale ne tak vážný, aby potřeboval alkohol denně. Mohli byste mi prosím poradit, co je v mých možnostech, jak s otcem promluvit, aby se začal léčit? Ambulantní léčba v tomto případě asi není možná, protože 4 dny v týdnu je bez dohledu a nemá silnou vůli.

Moje matka je těžká alkoholička, už 15 let jsem ji neviděla, nerada bych aby to s otcem dopadlo stejně.
Děkuji
Dobrý den,
Takto online bez osobního kontaktu vám alkoholismus vašeho otce potvrdit nemůžeme. Z vašeho dotazu je ale jasné, že se nacházíte v obtížné situaci. Doporučuji vám s otcem o vašich obavách o něj promluvit. Můžete mu pomoc najít léčbu. Vhodné by bylo, kdyby jste zašli do některé adiktologické ambulance, kde vám pomůžou závažnost situace vyhodnotit a najít vhodné možnosti. Váš otec je ale ten, kdo se musí chtít změnit, jinak má každá návštěva u odborníka jen minimální smysl. A aby se chtěl změnit, musí pocítit, že to takhle dál nejde. Vy jste ta, kdo mu to může dát pocítit. Ohledně alkoholu buďte nekompromisní, mluvte s ním o tom a dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek. Ale nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit, pak to ztrácí smysl. Pokud otec nemá zájem vyhledat terapeuta, tak můžete konzultaci vyhledat aspoň vy a poradit se osobně.
S pozdravem
Lenka Richterová
Na začátek « 1 19 37 53 54 55 56 57 58 59 73 90 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance