Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 51 52 53 54 55 56 57 79 105 129 » Na konec
02.10.2019 - Alkohol Dobrý den.

Zhruba před kokem a půl, jsem změnil zaměstnání.
Dělám tam s chlapem, který je sice o trochu mladší, než já( kolem čtyřiceti).
Je relativně chytrý, manuálně zručný,když je střízlivý odvádí dobrou práci.
Problém je, že intervaly, kdy chlastá týden v kuse se neustále zkracují
Další problém je, že nekonzumuje alkohol, aby mu " bylo lépe " , ale aby mu nebylo hůř.Třeba včera ho viděli jet o půl šesté ráno autem, pravděpodobně někam na benzinku pro láhev vodky, a šest nula jedna odeslal vedoucímu SMS: Je mě špatně ( to asi chápu ) beru si dnes dovolenou ( Poslední den dovolené letos. Máme 25 dní dovolené.).

Má byt v pronájmu, stará se o syna, který letos nastoupil do učení.

Velice nerad bych ho jako parťáka v práci ztratil,a odhaduji, že na dlouhodobé léčení nepůjde.

Navíc, tohle město je relativně malé, hodně lidí se tady zná, o pokud ho vyhodí z práce, pravděpodobně jinou nesežene. Přijde o byt, syna, zbytek důstojnosti a skončí někde " pod mostem ".


Rád bych mu nějak pomohl.

Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
Vaše snaha pomoct parťákovi je chvályhodná, ale pozor, může být i kontraproduktivní. Pokud byste třeba kryl jeho absence nebo zahlazoval stopy po jeho chybách, případně dělal práci za něj, vlastně mu tím pomáháte chlastat dál. V první řadě se starejte o to, abyste se Vy cítil v práci dobře a bezpečně, a pravděpodobně tím prospějete i jemu. Na Vašem místě bych se ho otevřeně zeptal na jeho situaci ve vztahu k pití a seznámil ho s Vaším podezřením, že má s pitím problém. Pro vlastní bezpečí bych mu připomněl základní pravidla o vztahu alkoholu a práce (v pracovní době nikde, na pracovišti a za volantem nikdy...) a zdůraznil bych, že na jejich dodržování trvám a v případě porušení jsem připraven situaci okamžitě řešit s nadřízenými, případně policií. Zní to velice tvrdě, ale je třeba se chránit a zároveň ho přimět k nějaké akci. Pokud parťák nechce přijít o živobytí, syna, byt a důstojnost, musí udělat nějakou změnu. Vy můžete pomoci tomu, aby chtěl a aby si uvědomil, že teď je ta chvíle, kdy je to ještě možné zachránit. Samo od sebe se to pravděpodobně nezlepší.
Pokud se Vám podaří ho přimět k tomu, aby vyhledal nějakou odbornou pomoc, bude to ten nejlepší možný výsledek. To, zda to bude ambulantní léčba nebo nějaká pobytová, záleží na jeho stavu a potřebách, ale vždy je lepší na tři měsíce vypadnout a vrátit se fungující, než se zaklínat tím, že se nemá o syna kdo postarat a že musí vydělávat peníze, a pak se o něj kvůli opilosti či kocovině řádně nestarat po zbytek života a do roka tak jako tak přijít o práci kvůli absencím či horšímu průšvihu.
Přímo ve vašem městě o žádné specializované ambulanci nevím, ale lze navštívit ambulanci psychiatra, ten by měl být schopen adekvátně pomoct a nebo aspoň odkázat na nejbližší dostupné pracoviště.
Další kontakty lze najít na Mapě pomoci
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=14&d=&c=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
01.10.2019 - Alkohol Dobrý den, jsem zřejmě alkoholik, protože už to nezvládám. Dřív jsem pila jen pro zábavu, ale potom jsem onemocněla a začala jsem pít, abych otupila mozek. Následovně jsem šla na operaci a potom jsem si dala velkou pauzu. Jenže když mi odcházela matka s rakovinou, tak to začalo znovu a i když jsem to vždy zvládla, teď mám pocit, že už mě to pohlcuje. Nemůžu jít do léčebny, mám dítě školou povinné a jsem téměř sama. Dnes jsem se rozhodla, že musím přestat, ale mám strach, že to nedokážu. Co mám dělat?
Dobrý den,
nebuďte na to sama. Svěřte se blízkým, kterým můžete důvěřovat, a požádejte je o pomoc. Vyhledejte dostupnou AT ambulanci, psychiatra nebo terapeuta, který pochopí, s čím se potýkáte, a dá Vám praktické rady, jak na to. Nemůžete jít do léčebny? Zatím Vás tam nikdo neposílá, ale kdyby Vám to ambulantní formou nešlo, je potřeba zvážit, zda raději vypadnete na tři měsíce, nebo zda sice zůstanete doma, ale svým pitím postupně přijdete o vztah s vlastním dítětem, o zdraví i vlastní důstojnost. Strach Vám může zachránit život, ale neměl by Vás ochromit. Strach ani nepřepijete, jakmile vystřízlivíte, bude tu zas. Teď je třeba, abyste se aktivizovala, když už jste se rozhodla s pitím něco udělat. Možná jste pár lidem ublížila a další zklamala, takže je nepříjemné jít s pravdou ven, ale věřte mi, že ti, kterých se to týká, to už o Vás stejně ví nebo aspoň tuší, a že se jim uleví, když se jim svěříte a oni uvidí, že s tím chcete něco dělat.
Zde jsou kontakty:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=4&d=&c=#result
Hodně zdaru přeje
Jarda Vacek
Na začátek « 1 27 51 52 53 54 55 56 57 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky