Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 51 52 53 54 55 56 57 82 109 133 » Na konec
08.11.2019 - Partner pije tajně Dobrý den,

partnerovo pití alkoholu se za poslední rok stupňuje z občasného na každodenní. Zkrátka každý večer je v podnapilém stavu. Už několikrát jsem mu promlouvala do duše, aby s tím přestal nebo to omezil třeba jen na víkend. Chápu, že ho trápí starosti kolem rekonstrukce domu a také v zaměstnání, ale vidím to teď spíš už jako výmluvu. Za pár měsíců čekáme rodinu a moje naléhání na to, aby s tím pravidelným pitím přestal nikam nevedou. Dokonce jsem zjistila, že pije tajně vodku a má někde udělanou skrýš. Jednou jsem ho i načapala s flaškou. Svou slabost si nepřiznává a když na něj udeřím, jsem ta špatná já a spíš mi příjde, že trestá on mě za to, že si dovoluji na jeho pití upozornit. Žije v domění, že nemá žádný problém.
Já takto žít dál nechci a v takovém prostředí ani dítě vychovávat. Pokud to tímto tempem půjde dál, nebude to život, ale jen trápení.
Je ještě možnost jak s tímto člověkem komunikovat nebo jak na něj, abych zachránila vztah a budoucí rodinu?
Děkuji mnohokrát za radu a pomoc.
Dobrý den,
je mi líto, že v období života, které bývá obvykle naplněno láskou a šťastným očekáváním, prožíváte spíš obavy a trápení. Bohužel musím konstatovat, že situaci vidíte velmi realisticky: s pijícím partnerem se život mění v utrpení.
Něco dělat určitě můžete, nějaká naděje na změnu je. Pokud to, co zde píšete, opravdu tak cítíte, je to dobrá výchozí pozice. Nechcete žít s opilcem, máte strach o výchovu dětí v takovém prostředí. To je naprosto pochopitelný a zdravý postoj, ve kterém Vás podporuji. Postarejte se tedy o sebe a o dítě. Stanovte jasné hranice toho, co jste ochotna ještě snášet a co už ne (alkohol doma, opilý přítel doma, pití o víkendu? - to záleží na Vás - jenom to musí být kontrolovatelné), a zároveň určete sankce za porušení těchto pravidel (nástup na léčení nebo rozchod?). Nevyhrožujte ale ničím, co nedokážete splnit. Chápu, že to není lehké rozhodování, ale pokud Váš přítel pomoct nechce, zachraňte alespoň sebe. Věřte, že bolest, kterou byste prožívala později, by byla mnohem větší, než konfrontace, kterou máte před sebou teď. Pouze důrazný kopanec od života nebo drsný pád na pomyslné dno může opilce probrat a nastartovat změnu k lepšímu. Pokud ho neprobere, nenechte se strhnout na dno s ním.
Teď jste to spíš Vy, kdo potřebuje odbornou pomoc, mj. i proto, že Vy jste ochotna ji přijmout, tak se zkuste osobně obrátit na terapeuta či adiktologa, uleví se Vám a můžete podrobněji probrat strategii, jak Váš život zlepšit.
Seznam poraden je zde:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=4#result
Držím palce a přeju hodně síly,
Jarda Vacek
02.11.2019 - Alkohol mi rozbíjí rodinu Dobrý den.
S manželem jsme se brali mladí, jsme spolu 30 let. Manžel byl vždy pracovitý, veselý, ochotný. Nyní je jiný člověk. Poslední dobou zápasíme hodně s alkoholem.Vždy jsme měli hodně přátel, chodili na různé akce, manžel "miláček publika",samá sranda-samozřejmě všude přítomný alkohol. Manžela jsem hájila tím, že pracuje v lese, těžká dřina, co by si to pivo nedal. K pivu se přidal denně tvrdý alkohol. Nyní je situace velice vyhrocená. Manžel poslední 4 roky schovává lahve s alkoholem, tajně popíjí k těm svým pivům (5-8), vždy, když jsem lahev našla, byly sliby, že je mu rodina přednější a nechá toho. Schovává už i pivo, abych neviděla, že si svou denní dávku zvyšuje. Nastaly výhrůžky z mé strany -jakmile najdu schovanou lahev, odcházíme. Samozřejmě jsem to nikdy nedodržela, jsem stále, také vím, že slib bych měla dodržet, ale nechci jen tak zahodit 30 let společného života. Dům je jeho, vyplatit nemá z čeho. Jeho chování je agresivní, urýpané, nikdy na mě nesáhl, ale tituluje mě nadávkami, rozhádal se s půlkou rodiny, společné kamarády ztratil, jejich rady nepřijímá. Děti máme 2 dospělé a 15letého syna. Má problémy chodit do práce,samozřejmě pan ředitel z toho vyvozuje důsledky Často místo práce navštěvuje místní důchodce,kteří ho vítají a popíjí s ním.Řízení traktoru a auta v opilosti pro něj není žádný problém. Je samý úraz, dlouhodobé neschopenky. Nyní žijeme už skoro rok odděleně, jak fyzicky, tak finančně - v jednom domě. Sám v sobě chybu nevidí, viní všechny okolo. Pomlouvá nás, lže, vymýšlí si smyšlené příběhy, sliby i banální často nedodrží. On pomoc nepotřebuje, za všechno můžeme my. Nikdy není opilý, nepřipouští!!!! Za všechno můžu já, jeho argument je -že kdybych ty lahve nehledala, tak nemáme problém - takže za to můžu já. Navštívila jsem i psycholožku. Snížil mi tak sebevědomí, že bych skoro začala věřit, že za jeho pití mohu já. Také jsem chtěla odpověď, jak se k němu chovat a jak k tomuto našemu problému přistupovat. Asi není žádná naděje, že by se vše mohlo změnit-sám chce, ale s nulovým výsledkem. Léčení nepřipouští. Rozum mi říká odejít, nemá to smysl. Možná jsme jen na sebe zvyklí.
Dobrý den,
z Vašeho dotazu je vidět, že jste si pročítala náš web nebo jste hledala informace jinde, ale zkrátka že jste již poučená. Na to, co byste měla dělat, si v podstatě sama odpovídáte: nevyhrožovat ničím, co pak nesplníte; vyhledat osobně pomoc, a to pro sebe; nezachraňovat někoho, kdo o pomoc nestojí, ale zachránit sama sebe a své nedospělé dítě; a pokud to chcete ještě zkoušet, nastavit pravidla soužití tak, aby jste se Vy a Váš syn cítili v bezpečí. Závislí lidmi okolo sebe manipulují, typicky se snaží vyvolat pocit viny za své neštěstí a problémy. Snižování sebevědomí je dalším postupem, který Vás k němu připoutává. Závislí odmítají přijmout zodpovědnost, lžou, vymlouvají se, omlouvají se, lichotí, slibují a sliby nedodržují. Verbální agrese je opravdu výrazným varováním, v opilosti nebo a v absťáku může snadno přerůst do fyzického násilí. Položte si otázku, zda chcete život s manželem dožít ve strachu a později s výčitkami, že jste se nepokusila o změnu, ačkoliv ta se teď může zdát skoro nemožná. Váš manžel své chování sám od sebe nezmění, potřebuje nějaký impulz, potřebuje zažít větší či menší kopanec, pocítit ohrožení svého pohodlí, zdraví, rodiny nebo čehokoliv, na čem mu záleží. Nejvíc mu prospějete tím, že ho necháte dopadnout na dno. Jestli mu to skutečně pomůže překonat závislost, je otázka. Rozhodně mu nepomůže, když budete jeho pití jakkoliv tolerovat a udržovat zdání fungující rodiny.
Přeju dostatek odhodlání ke změně a vytrvalost a důslednost v jejím naplňování.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 51 52 53 54 55 56 57 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky