Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 7 8 28 55 82 109 133 » Na konec
13.06.2021 - antabus Dobrý den,

ráda bych se zeptala na obecné informace k léku antabus. Kdo jej může předepsat? Praktický lékař nebo odborný? A při předepsání je třeba, aby byl přítomen příbuzný (toho, kdo chce odvykat alkoholu) a byl obeznámem s dávkováním aj., a aby antabus tomu dotyčnému podávala jiná osoba (čili tedy příbuzný), aby skutečně došlo k požití léku? A je třeba toto požití někde "zapisovat" aby lékař věděl/viděl, že opravdu dochází k jeho konzumaci?Je možné, abych např. já objednala danou osobu k psychiatrovi, který posoudí jeho zdravotní stav (praktický lékař již byl navštíven, ovšem nastalo otálení v objednání se k odborníkovi, bohužel)? Děkuji.
Dobrý den,

Děkujeme Vám za dotaz. Antabus je lék bez preskripčního omezení, může jej tedy předepsat každý lékař. Při předepsání nebývá příbuzný přítomen, pacient je seznámen s léčbou a s účinky léku. Zejména správné pochopení léčby a využití Antabusu jako podpůrné terapie je při užívání zásadní. Užívání léku není samospásné a spíše posiluje pacientovu jistotu v jeho zvolené cestě střízlivosti. Nejčastěji užívání léku probíhá v samotné ambulanci lékaře, proto odborný pracovník má přehled, jak pacient lék užívá. Samostatné užívání léku pacientem probíhá zpravidla ve vyšších fázích léčby. Nejlepší cestou je, pokud se sám dospělý pacient objedná do adiktologické ambulance a odborník zhodnotí nejen stav pacienta, ale také jakou má motivaci k léčbě, jak závažné je užívání alkoholu, apod. Většina ambulancí vyžaduje, aby se dospělý pacient objednal sám.

S přáním pěkného dne,
Tomáš Jandáč
05.06.2021 - Alkoholismus Dobrý den už asi rok piju. Jde o pití destilátů většinou vodka s nějakou šťávou. Nemám problém si nalít ráno k obědu ale nejvíc večer když si sednu k televizi. Nebo když dojdu z práce. Poslední půl rok, Jelikož neřídím nemám problém si nalít ikdyz jdu do práce. Dělám i noční takže když ráno dojdu opět si naliju a jdu spát. Většinou to popijim ne že bych vysloveně to do sebe lila. Ikdyz popijim jsem schopná dělat svee povinnosti. Nemám problém že bys se opilá, většinou nikdo ani nepostrehne co v té šťávě mám. Je na mě pořád spoleh v práci fungují. Doma mám zvířata a fungují. Ale nedokážu si každý den odpustit tohle popíjení. Prostě mi to chutná. Večer když už jsem u televize si většinou toho vypiju víc ale ráno jsem opět schopna fungovat. Nemám ani žádné deprese že bych pila kvůli nim. Hlavně sse obávám jak se to může později projevit na organismu a celkově na zdraví. Jestli jsem opravdu alkoholik a měla bych s tím něco dělat. Já měla celej život vždycky zažité že alkoholici se prostě denně opiji do nemoty, přijdou o práci a rodinu a první co ráno udělají že se napiji.
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz. Je skvělé, že se zajímáte o svou situaci. Užívání i malého množství alkoholu může mít negativní vliv na organismus. Denní užívání alkoholu je rizikové z hlediska fyzického i psychického zdraví. I přes možné fungování v práci i domácnosti popisujete, že užíváte alkohol každý den, máte potřebu pít dopoledne či před prací a užívání alkoholu skrýváte. To jsou varovné signály, které mohou značit závislost či škodlivé užívání, které může mít dopady na Váš zdravotní stav, ale i na Vaši pracovní výdrž, udržitelnost práce či vztahy s jinými lidmi. Pokud si nejste jistá, zda zahájit léčbu můžete vyzkoušet dotazník https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=8 nebo se domluvit na návštěvě adiktologické ambulance. Zde zasílám mapu pomoci, kde můžete vyhledat adiktologické zařízení a navštívit odborníka, který by Vaši situaci mohl zhodnotit: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
S pozdravem
Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 7 8 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky