Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 25 45 46 47 48 49 50 51 73 97 120 » Na konec
01.09.2019 - Alkohol Dobrý den.
Již delší dobu řeším s přítelem jeho pití alkoholu... Vydrží nepít jak kdy, ale tak dva dny a pak zase a schvává flašky po bytě, už se i stalo, že mi vzal peníze... Nešel do práce po opici... Nebo druhý den má depresi a rika jak s tim přestane a pak uase jendva dny a je to nanovo... Půjčila jsem mu na cigarety a on si koupil i alkohol. Vypije tak placatku a pak spi... Kdyz je opily tak mu je vse jedno... Nevím co mam delat, přijde mi,ze spoleha, ze ja se o vsw postaram... Kdyz neni opily je to super chlap, ale pak po opici ma depky... Už jsem ho i vyhodila k rodičům, ze pry uz nebude pit tak se vratil a je to porqd dokola... K dr. Nepujde... Spis volal ale uz nikam nedosel.... Dneska jswm.mu rekla,ze uz s ním nechci byt,ze me to jeho piti nici...je mi to líto,ale ja zkousela po dobrem po zlem a nic...
Dobrý den,
nacházíte se v nelehké a nepříjemné situaci a je dobře, že se se svým trápením svěřujete. Neformulovala jste ale žádnou otázku, takže nevím, na co mám přesně odpovídat. To, co Váš přítel dělá, je pro člověka závislého na alkoholu typické. Pokud mu chcete prospět, netolerujte jeho excesy, neřeště jeho problémy za něj, nepůjčujte mu peníze, zkrátka nedělejte nic, co by mu umožnilo dál pokračovat v pití. Není mi také jasné, zda situace už dospěla k rozchodu, a nebo zda o tom zatím jen mluvíte. Pokud mu ještě chcete dát šanci, nastavte pravidla fungování včetně sankcí za jejich porušení, a nekompromisně trvejte na jejich dodržování. Třeba úplnou abstinenci nebo jen nepití a střízlivost doma nebo jen v určité dny, to už je na dohodě, co by vám vyhovovalo. A ideálně i návštěvu ambulance s následným plánem léčby a jeho dodržováním na základě toho, co v ambulanci zjistí a doporučí. Nevyhrožujte ale ničím, co pak nedokážete udělat. Vyhrožovat rozchodem a pak nebýt schopná to udělat, je jen voda na mlýn nekonečného kolotoče zklamání, omlouvání, vyčítání, usmiřování a slibování. Obecně je lepší se pijákům vyhnout, ale když už s jedním žijete, nelze se bolesti a trápení vyhnout. Buď teď zatnete zuby, budete nekompromisní a tvrdá, půjdete s ním do konfliktu, čímž jemu i sobě do budoucna určitě prospějete a ušetřetíte si mnohem zásadnější trápení, nebo teď budete tolerantní a měkká, necháte se uchlácholit sliby, odložíte to nepříjemné na později, a tím si zaděláte na mnohem závažnější problém někdy v budoucnu. Závislost je nemoc smrtelná, a nejen pro závislého samotného, ale určitě i pro jeho vztahy. Dá se ale i léčit a vyléčit, i když to vždycky méně nebo více bolí. Držím palce a přeju vytrvalost a sílu.
Jarda Vacek
26.08.2019 - Jak začít s léčbou Dobrý den,
prosím o radu jak postupovat když se někdo rozhodne pro léčbu s alkoholem.
Domluvili jsme se s bývalým přítelem, že mu pomůžu. Takže bych se chtěla zeptat jak postupovat, jít nejdříve k psychologovi ať posoudí situaci a poradí nám?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
určitě je dobře, že svému bývalému chcete pomoci, jenom předesílám, že pro léčbu je zásadní, aby ji sám chtěl ten, kdo má problém. Na začátek bych doporučil spíš než psychologa raději AT poradnu nebo adiktologickou ambulanci, kde ho můžou dál nasměrovat podle závažnosti problému a aktuálních potřeb k psychiatrovi, psychologovi, terapeutovi do ambulance, skupiny nebo v krajním případě třeba k ústavní léčbě: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=2#result
Možností je opravdu hodně, často jsou bohužel dlouhé čekací doby (týdny až měsíc), ale zásadní je udělat ten první krok a pomoc vyhledat a svěřit se.
Držím palce.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 25 45 46 47 48 49 50 51 73 97 120 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky