Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 45 46 47 48 49 50 51 53 79 105 129 » Na konec
08.01.2020 - Alkoholismus Dobrý den,

má matka takřka celý život konzumuje alkohol. Ráda bych se zeptala, zda jí do Vašeho programu mohu přihlásit já sama s tím, že by následně samozřejmě dala souhlas i ona sama. Bouhžel se domnívám, že k tomuto kroku by z její strany nikdy nedošlo.
Dále bych se ráda zeptala, zda je u Vaší instituce pobyt hrazený pojišťovnou či pacientem.

Děkuji za odpověď,

Bára
Dobrý den,
jsme nemocnice a veškerá péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Při léčbě závislosti je klíčovým faktorem motivace - pokud se Vaše maminka léčit nechce, i s jejím "souhlasem" nemá léčba valný smysl. Můžete s ní přijít jako doprovod, ale chtít musí ona.
Zde jsou podrobné informace: https://www.adiktologie.cz/luzkove-oddeleni-zeny
Pokud by se Vám nedařilo ji k tomu přimět, zkuste se obrátit na naši ambulanci, abyste konzultovala strategii, jak na ni, i to, jak se z případného neúspěchu nezhroutit.
S pozdravem
Jarda Vacek
03.01.2020 - alkohol Dobrý den,
potřebuji poradit. Nevím zda jsem jen moc přecitlivělá na alkohol a opilé lidi (já nepiji) a nebo má můj muž opravdu problém.
S manželem jsme spolu skoro 10 let. Na začátku vztahu jsem pila i já, ale zjistila jsem, že mi je prakticky ihned po požití alkoholu špatně, tak jsem přestala. Manžel pil dál a krom občasných hádek, že přišel pozdě a ani nezavolal, to nevadilo. Doma nikdy moc nepil, ale pracuje jako kuchař a tak mu občas jako poděkování pošlou nějaké to pivo. Poslední rok, rok a půl, se to ale stupňuje. Z práce chodí napitý skoro pokaždé a několikrát do měsíce přijde vyloženě opitý. V srpnu se nám narodil chlapeček. Už oznámení, že jsem těhotná, proběhlo v jeho opileckém stavu. Před porodem jsem ho prosila, aby v práci nepil, že nevím, kdy to na mě přijde, a na rovinu jsem mu řekla, že ho u porodu napitého nechci. Souhlasil, ale stejně během tří týdnů před porodem přišel domů střízlivý 3x. A po porodu to pokračovalo. Jako táta je skvělý a když je doma, alkoholu se nedotkne třeba i týden, ale jakmile je v práci, úplně otočí. Pije jen pivo, ale stačí mu málo. Když jsem na něj uhodila, že to takhle nejde, řekl mi, že ho to strašně mrzí, ale nedokáže to pivo odmítnout. Prostě by si asi připadal jako málo chlap, kdyby řekl, že to pivo nechce. Nevím co si počít. Miluji ho a on mne ale tohle je jen stres pro oba. Já se každý den bojím, že přijde opitý a on se zase bojí, že mu vynadám, že se napil a tak se ani kolikrát neozve a já mám strach, co se stalo. Myslela jsem, že ho syn trošku donutí, ale bohužel. Nechci přijít o rodinu. Prosím poraďte, děkuji.
Dobrý den,
jako jeho žena a matka jeho dítěte se se svým mužem potřebujete cítit v bezpečí a máte na to právo. To, že ve Vás jeho pití vyvolává strach a obavy, je naprosto přirozené a vlastně velmi zdravé. A vůbec nezáleží na tom, jestli Váš muž pije škodlivě nebo závisle. Vám zkrátka to, jak pije, vadí, a to úplně stačí. Máte problém, který potřebujete vyřešit. Tím, že ustoupíte a jeho pití budete tolerovat, se problém nevyřeší. Buď se dohodnete na pravidlech fungování, které vám oběma budou vyhovovat, nebo ve vztahu nezůstanete. Co jste ochotna tolerovat a co už ne? Tohle si musíte dobře promyslet sama. Až to budete vědět, sdělte to svému muži. Jasně stanovte pravidla chování, na jejichž dodržování budete důsledně trvat, a při jejichž porušení uplatníte předem stanovené sankce, jejichž nejzazším příkladem je rozvod. Doporučuji Vám to zajít osobně probrat do psychologické poradny či adiktologické ambulance. Mějte na paměti zájem svého syna, tak nejednejte ukvapeně. Váš muž je, zdá se, ochoten připustit problém a tam by neměl být problém se sním na rozumných pravidlech dohodnout.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 27 45 46 47 48 49 50 51 53 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky