Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 44 45 46 47 48 49 50 53 79 105 129 » Na konec
16.01.2020 - Alkoholik Dobrý den.
Je mi 26 let a mám problém s alkoholem. Rozpadá se mi vztah. Přítelkyne mne chce opustit dokud se nevyléčím a nepřestanu pít. V práci potíže kvúli alkoholu nemám ale nebudu tajit, že se pár krát stalo, že jsem do práce kvúli opilosti nešel, ale nikdy to nedošlo do fáze že by mi hrozili propuštením nebo neco podobného. Prvý krát jsem vyskoušel k alkohol když mi bilo 14 let a od té doby cca do 20ti než jsem začal pracovat jsem pravidelne pil cca 2-3 týdne. Vždy jsem mnel k tomu sklony. Nikdy jsem se nedokázal opít jen do nálady, protože vždy když jsem byl v nálade potřeboval jsem se dorazit. Pak po té 20tke když jsem nastoupil do prvé práce jsem se trochu uklidnil a pil cca 1x za dva týdny. Pak jsem ale šel do zahraničí, zhruba po roce a znovu jsem se rozjel a taky jsem začal lítat v tvrdých drogách. Drogy jsem užíval cca 1x za dva týdny a chlastalo se 2-3 a nekdy 4x týdne s přáteli a kolegy po práci. Jako vždy jsem ale nedokázal být v pohode ale musel jsem být doslova na šrot, že jsem sotva přišel po svých. Taky mám problém, když ráno vstanu po flámu a ješte mám v sobě zbytkovej alkohol tak hned první co udelám je to že se opiju hned z rána a pokračuju klidne celej den do kým nepadnu. Samozřejme když mám ten den volno. Klidne i sám doma. Poslední 3 roky piju hlavne pivo, víno a destiláty jen zřídka, ale do té doby jsem pil jenom destiláty. Když mám volno a nedotknu se alkoholu je to v pohode. Nemám ani nejaké silné potřeby si vypít. Ide hlavne o to když se naštartuju třeba i jedním pivem a už se to veze a všechno je v háji. Dám si 1-2 piva, začnu trochu cítit, že jsem neco pil, pak si dám další 2 dostanu slinu a do večera jsem na plech. Přítelkyne pak přijde z práce domú a já jsem vožralej. Vźdy se mnou byla na alkoholu ale sranda a zábava. Asi poslední tři roky když jsem opilej celkem hodne jsem nepříjemný, arogantný, agresivný a hodne vztahovačný na všechno kdo co řekne. Nadávam přitelkyni, poňižuju ji a pár krát jsem ji v hádce i uhodil. Jsou okamžiky kdy si ale vúbec nic nepamatuju. Proste na další den když mi přítelkyne řiká co jsem ji řikal a co jsem delal tak o tom vúbec nevím. Proste si nemúžu vzpomenout na to že by se neco podobného stalo. Pár krát už jsem mnel i podezření že si to vymýšlí a prehání to, protože jsem si to absolútne nepamatoval.
Prosím řekli by jste mi jak velký mám problém a jak tuto situaci mám řešit? Za Vaši odpoveď moc dekuji s pozdravem.
Dobrý den,
i ze sebepodrobnějšího popisu nelze takto na dálku diagnostikovat závislost, ale zdá se, že alkohol už Vám jednoznačně více bere než dává a že pokud se o závislost nejedná, máte k ní velmi nakročeno. Sám popisujete, že neumíte a nikdy jste ani neuměl pít s mírou. I proto je výhodnější se o to nepokoušet a zříci se alkoholu úplně. Spíš než jako "situaci" bych ale Váš stav pojmenoval jako nemoc a namísto "řešení" bych použil pojem léčení. Léčba závislosti je zdlouhavá a namáhavá, a ani není vždy úspěšná. Lépe Vám to půjde, pokud na to nebudete sám. Najděte smysl abstinence a důvod, proč byste své chování ve vztahu k alkoholu měl změnit, pak se rozhodněte, jak konkrétně ho změníte, stanovte pravidla svého fungování a pak si v každém kritickém okamžiku, kdy stojíte na rozcestí mezi abstinencí a pitím, připomeňte ten smysl, své rozhodnutí a stanovená pravidla. Tak, jak jste si zautomatizoval pití, zautomatizujete si i nepití a postupně bude těch kritických okamžiků ubývat a život bude v tomto ohledu snazší.
Pokud Vám to samotnému nepůjde, přijďte do adiktologické ambulance.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&r=2#result
Držím palce a přeju samá dobrá rozhodnutí.
Jarda Vacek
10.01.2020 - Alkohol Dobrý den, mám už delší dobu problém s alkoholem, docházela jsem ambulantně na adiktologii, potom jsem docházet přestala. Nyní jsem se rozhodla nastoupit do léčebny, chtěla bych vědět co proto musím udělat a jak dlouho se na léčebnu čeká. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v každé ústavní léčbě jsou podmínky trochu odlišné, ale v zásadě všechny mají nějaký pořadník, kam se zapíšete a pak čekáte, až se pro vás místo uvolní. Řádově to jsou většinou týdny, někdy měsíce. Prozkoumejte informační stránky vybrané léčebny (psychiatrické nemocnice) a tam se vše dozvíte. Pokud to tam nemají napsané, neváhejte a volejte na oddělení nebo klidně do ústředny, určitě se doptáte. Kromě platného zdravotního pojištění a doporučení k léčbě od praktika, psychiatra či adiktologa většinou není potřeba nic jiného.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 27 44 45 46 47 48 49 50 53 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky