Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 24 43 44 45 46 47 48 49 70 93 112 » Na konec
26.04.2019 - Alkohol Dobrý den,
jsem žena (27 let) alkohol piju asi od 17,18 let.. Nemůžu to ani nijak zprůměrovat, někdy si dám každý druhý den a někdy jednou za pět dní. Uvědomila jsem si ale, že alkohol je vlastně součást minimálně mého každého týdne a to mě děsí. Hlavně mě děsí teda to, že neumím v okamžiku kdy piju říct STOP a dát si jen jedno nebo 2 piva. Musím prostě pít do doby kdy necítím alespoň lehkou opilost. Tvrdý vůbec nepiju.. Jen pivo a někdy víno. Ne že bych vypila 8,10 piv.. Dám si třeba max 5,ale už to se mi zdá přehnané. A nelíbí se mi hlavně to jak často si dám ty 2,3. Doma si myslí, že mám problém.. Já to vidím tak, že se prostě občas jdu pobavit a hodím se do nálady. Zkoušela jsem nepít vůbec, to jsem několik měsícu zvládla, ale teď už mi nějak nejde začít jak bych si dala jednou, tak to nezvládnu a už bych zase pila normálně po pár dnech. Jenže úplný abstinent nikdy asi taky nebudu. Nevím jak to moje pití udržet na uzdě. Aby to prostě bylo opravdu jen příležitostně, takže max jednou za měsíc nebo za 2 měsíce. Můj otec je alkoholik a měla bych mít asi logicky odpor k alkoholu, ale není to tak. Nechci dopadnout stejně. Nevím jak zjisti zda je to opravdu problém a může mě tohle moje občas třeba dovést až k tomu, že se alkoholikem stanu.
Myslíte si, že moje obavy jsou oprávněné? Já si říkám, že možná ano když to svou vůlí nedokážu změnit. Jde vůbec si nějak vytvořit tu svou míru? To, že si sama sobě dám nějaký slib mi jsem zjistila nefunguje. Prostě to poruším.. Jsem tedy hned závislá? Nebo se jen bavím? Chtěla bych vyhledat nějakou pomoc, ale přijde mi směšné a trapné někam chodit. Můj problém se mi zdá v porovnání s ostatními lidmy malý.

Děkuji za odpověď
Dobrý den,

omlouváme se za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl.

Je dobře, že danou situaci řešíte, vaše obavy jsou oprávněné. Slyším, že to trápí nejen vás, ale i vaše okolí. Z Vašeho popisu se zdá, že pití ve vašem životě vám způsobuje potíže. Je těžké určit, zdali se jedná o závislost na alkoholu, avšak nelze ji vyloučit. Vytvořit si svou míru pití alkoholu z vašeho popisku stále selhává, tudíž je pravděpodobné, že to u vás nebude fungovat a je žádoucí najít jiný způsob řešení.
Vyhledat pomoc odborníka není rozhodně směšné ani trapné. Váš problém není malicherný a je dobře, že ho řešíte včas. Rozhodně se nebojte vyhledat pomoc, můžete zavolat a objednat se přímo k nám do adiktologické ambulance na číslo: 224 968 208 či vyhledat jiné zařízení poskytující poradenství a psychoterapii, zde odkaz na Mapu pomoci, kde naleznete seznam zařízení: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Přeju hodně zdaru.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
24.04.2019 - Alkohol v čokoládě Dobrý den,
Chci se zeptat, mohou děti jíst alkohol v čokoládě?
Alkoholický je nápoj od 0,5% alkoholu, ale v čokoládě je obsah alkoholu v přepočtu méně než v nealko pivu.
Na druhou stranu je v něm malé množství nápoje, který má objemové množství alkoholu 5%.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
lidem závislým na alkoholu se konzumace cukrovinek s alkoholem nedoporučuje. Stejně tak "nealko" piva, které ale alkohol ve skutečnosti obsahuje, a ani ústní vody nebo léčivých kapek s alkoholem. Nikdo se z toho v běžných dávkách neopije, ale chuť alkoholu může vyvolat chuť se napít něčeho silnějšího, a navíc i podprahové dávky mohou mít na citlivé jedince nečekaný vliv a alkoholikovi třeba připomenout stavy opilosti a bezstarostnosti...
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 24 43 44 45 46 47 48 49 70 93 112 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky