Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 7 28 55 82 109 133 » Na konec
25.06.2021 - Prodej alkoholu Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to s prodejem alkoholu v obchodech. Pokud k nám do obchodu dojdou dva zákazníci (otec a syn/děda a vnuk a podobně) součástí nákupu je alkohol. Dítě mi bude dávat peníze a já je nepřijmu, jelikož už od pohledu je mu třeba pouhých 10 let. Když peníze na mé upozornění, že neprodám předá dospělému (se kterým tam je), jak se v tu chvíli mám zachovat? Mohu předané peníze v tuto chvíli přijmout a nebo musí dospělý předemnou zaplatit jinými penězi, jako třeba kartou atd.?
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz a těší náš Váš zájem o správné vyřešení této situace. Jelikož v této situaci nakupuje alkohol osoba starší osmnácti let, neporušujete prodejem této osobě žádné české právní předpisy.

S pozdravem
Denisa Vajdlová

16.06.2021 - Alkohol Dobrý den, cítím, že mám nejspíš stupňující problém s alkoholem. Zpočátku mi stačilo každý den pár sklenic vína, ale v současné době když si dám víno, chytím pouze "slinu" na tvrdší alkohol, takže teď vypiju vodku za 1 až dva dny. Snažím se pořád udržet práci a vše zvládat, ale když se napiju, mám skoro sebedestruktivní tendence, mám chuť do sebe celou flašku nalít najednou. Mám pocit , že se mi hodně zvyšuje tolerance a opravdu už cítím, že potřebuju víc a víc a děsí mě, že to, co mi před rokem způsobilo celodenní kocovinu mi dnes nedělá problém vypít a jít druhý den na 6 do práce. Nechci se jít léčit, chtěla bych najít motivaci sama v sobě, ale nevím vůbec kde začít. Nemám zatím problém skrývat závislost před přáteli a rodinou, u všech mám k dispozici alkohol, takže nemám důvod se někomu svěřovat. Nejhorší je, že největší výčitky a deprese mám , když jsem pod silným vlivem, ale ráno už to neřeším a problém si nepřipouštím. Ikdyž mám v podstatě každý den problém si vybavit, co se dělo večer předtím a mám okna. Můžete mi prosím poradit?
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz. Situace je pro Vás určitě náročná, ale je skvělé, že jste si stupňující problém s alkoholem uvědomila. Píšete, že se nechcete léčit, ale najít motivaci sama v sobě. S tím by Vám mohla pomoci Národní linka pro odvykání alkoholu (https://www.alkohol-skodi.cz/narodni-linka-pro-odvykani-alkoholu/, 800350000). Pokud nechcete dlouhodobou léčbu, doporučila bych Vám klidně jednorázově navštívit adiktologa/psychologa a podrobně mu popsat svoji situaci. To by mohlo pomoci i v nálezu motivace v sobě.

Přeji hodně sil,

Denisa Vajdlová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 7 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky