Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 33 34 35 36 37 38 39 41 61 81 97 » Na konec
19.12.2018 - Má závislost na alkoholu Dobrý den, jsem alkoholička, je mi 40 let, s alkoholismem se léčím čtvrtým rokem. Podstoupila jsem během te doby 3 léčby, u Apolinare, ve FN Plzeň Lochotín a ve Lnářích. S alkoholem přesto stále bojuji a už nevím jak dál. Léčím se ambulantně, docházím 1x za 14 dní k paní doktorce, beru antabus. Bohužel nedochazim na dolecovani jako jsou Áčka nebo skupiny.což vím že je špatně. Abych popsala můj problém, v současné době dokáži abstinovat dva týdny max. jsou tři týdny a pak se napiji. Cervene víno, 1,5 l. Vědomě si předtím nevezmu antabus, aby nedošlo k reakci, kterou dobře znám.Po 2 dnech pití zastavím a znovu abstinuji. A zase max 3 týdny. Je to kolotoč. Ani bych neřekla že vždycky přijde chuť, bažení, které by se nedalo zastavit. Jde o to, že já chci, toužím po tom stavu, velice krátkém stavu úlevy bezprostredne po napití, tom stavu pocitu úlevy. myslim si, že už je to takový zvyk a alkohol takovou součástí mého žití.coz je naprosto strašné. A k pití mě vždy dožene nahromaděný stres. Jenže to jsou jen výmluvy a oduvodňovani alkoholiku proč se napít. Stres má v životě každý.
K začátku mé zavislosti bych chtěla říct, že jsem 7 let žila v Japonsku, provdala jsem se za Japonce kterého jsem poznala v Panasoniku kde jsem 10 let pracovala, byl to můj šéf. Máme spolu 9ti letého syna. Ze strany manžela s kterým jsem se před pěti lety rozvedla docházelo k domácímu násilí,i před synem,začala jsem popijet ze strachu a abych mohla usnout. Po rozvodu jsem se provdala za dalšího japonce, se kterým jsem před 4 roky potratila dvojčata, v šestém měsíci. po tomto zážitku se mě pití rozjelo naplno, zemřel mi velmi nahle rovnez otec, se kterým jsem měla hodně úzký vztah. Musela jsem se vrátit do Čech a podstoupit první léčbu u Apolinare. Nejdéle jsem vydržela abstinovat po druhé léčbě a to 5 měsíců.
Můj hlavní problém je řešit problémy bez alkoholu, jakmile se mi něco špatného stane, hádka s pritelem ci matkou, prostě střetová situace, mozek reaguje napij se. Muj syn byl v roce 2017 svěřen do péče moji matky, z důvodu mé závislosti a léčbě, kdy jsem se o něj nemohla starat. mam s matkou komplikovaný vztah, neustále mi mluví do výchovy, říká mi co mám dělat, chová se ke mně jako k dítěti a k naprosto neschopné alkoholičče, tím se mé pití stále opakuje. Pritel mě také hlídá, dává ultimáta, chce abych šla do léčby, jinak mne opustí, ale jsme spolu už rok. poznali jsme se v léčbě, on je závislý na pervitinu a automatech, ale daří se mu již 3 měsíce abstinovat. Vim o vztahu závislých, že se nedoporučuje. Znam veskerou teorii o závislosti a do léčby už jít nechci. je to jen v mě hlavě, prostě si říct nesmíš, jinak umřeš, minimálně přijdu o všechno, hlavně syna. Mami je 76 let, já pokud zvládnu abstinovat půl roku, mohu zažádat o jeho svěření zpět do mě péče. Matýsek chce být se mnou i přítele má moc rád a vychází spolu výborně. Začala jsem chodit i na odběry abych mohla abstinenci prokázat, ale když se po 2 týdnech napiji je to k ničemu. Kdyby se mami něco stalo, Matýsek skončí v dětském domově. to bych se zbláznila. to nesmím dopustit.
Prosím po tomhle všem co jsem Vám o sobě napsala, co byste mi poradili, jak konečně vydržet abstinovat delší dobu, nejlépe napořád? ale vím že si my alkoholici musíme dávat malé cíle a být trpěliví.
Děkuji za jakoukoli radu od odborníků.
Dobrý den,
děkujeme za důvěru a upřímnost, s jakou se na nás obracíte. Vaše situace není lehká, ale rozhodně není bezvýchodná.
Vzhledem k Vaší absolvované léčbě a k tomu, že znáte veškerou teorii o závislosti, Vám ale asi nic moc nového neporadím.
Pokud Vám ambulantní léčba s frekvencí návštěv jednou za dva týdny nepomáhá dostatečně, je třeba ji zintenzivnit, doplnit nebo změnit. Antabus sám o sobě evidentně nestačí, ale potřebné doléčování je trochu nepřesný pojem: ačkoliv máte za sebou několikerou ústavní léčbu, která se zaměřuje primárně na zvládnutí akutních tělesných a psychických projevů závislosti, potřebujete se dál léčit, protože závislost je nemoc nejen těla a duše, ale hlavně vztahů, a to i vztahu k sobě. A tenhle vztah k sobě, který je v pozadí všech problémů, se dá napravit pouze dlouhodobou prací, což si ostatně už ve své otázce uvědomujete a přiznáváte. Jak píšete, máte to v hlavě, ale účinnější než "nesmím" je "nechci" - je to spíš otázka kontinuální motivace a smyslu než jednoho rozhodnutí a následné síly vůle k udržení. Hlavně potřebujete s někým o svých problémech mluvit, intenzivně, často a pravidelně. V intenzivní terapii závislosti se můžete kromě strategií zvládání chutí, předcházení relapsu, a zvládání stresu i konfliktů věnovat také hlubším tématům, ke kterým patří třeba vztah s matkou nebo obecněji vzorce chování a prožívání, která si s sebou nesete z minulosti.
Rozhodně souhlasím s tím, že kladení malých cílů a trpělivost jsou v překonávání závislosti zásadní.
Zintenzivněte tedy léčbu, nebo chcete-li "doléčování", a pokud to nepůjde ambulantně, zvažte i hospitalizaci. V současném stavu syna do péče dostat nemůžete, ale obětovat tři měsíce na hospitalizaci za naději do budoucna možná stojí za to. Cesta ze závislosti je vždycky bolestivá, nejspíš Vás čekají nelehká rozhodnutí a nejeden konflikt, ale na konci té cesty se budete sama sobě moct podívat do očí a říct, že jste udělala maximum.
Držím palce,
Jarda Vacek
07.10.2018 - Alkohol Dobry den, obracim se na vas s dotazem - Ziji s rodici a sestrou. Ma matka je zavisla na alkoholu, denne vypije 2-2,5litru vina, ma takove stavy,ze se napr.trese,neni schopna chuze,obcas i spadne. Nekolikrat jsem se ji ja a moje sestra ci otec snazily vysvetlut,ze to neni normalni,jenze ona o tom nechce ani slyset, nechce si pripustit,ze by byla alkoholicka apod. Chci se zeptat jak ji promet,aby s tim zacala neco delat, doma uz jsme z toho opravdu unaveni,pri tomto stavu neni schopna fungovat.. dekuji za odpoved. Veronika
Dobrý den,
Soužití s člověkem, který si své problémy s užíváním alkoholu neuvědomuje, je velmi náročné a z vašeho popisu se zdá, že opravdu může jít o závislost, i když se to takto přes internet nedá diagnostikovat. V podstatě není možné užívání návykových látek u blízkých zabránit. Na co se však dá mít vliv je chování, dodržování pravidel a dohod. Aby se chtěla změnit, musí pocítit, že to takhle dál nejde. Můžete s Vaší mámou promluvit o obavách, strachu, lítosti, pochybách nebo vzteku, které můžete cítit. Většinou nemá smysl obviňovat, vyhrožovat a dávat ultimáta, která se nedají dodržet. Najděte vhodný okamžik, zkuste své obavy co nejvíce konkretizovat a nabídněte jí pomoc. Buďte nekompromisní ohledně pití alkoholu, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek. Ale nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit, pak to ztrácí smysl.
V případě, že matka po vlivem alkoholu ohrožuje sebe nebo své okolí, je nejlepší volat rychlou záchranou službu.
Hodně sil
Lenka Richterová
Na začátek « 1 21 33 34 35 36 37 38 39 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky