Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 29 30 31 32 33 34 59 88 117 144 » Na konec
02.02.2021 - alkoholismus Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.
Bydlím sama , mám 23 let a každý den piju víno, pokud není tak cokoli jiného. Většinou mi 4 litry vydrží na 3 dny a když dopiju, hned musím pro další, protože mám nepříjemný pocit že nemám nic pro "naléhavé situace". Nastoupila jsem do nové práce kde dělám 12h, myslela jsem že mě to donutí nepít, ale spíše se to prohloubilo a když přijdu domů, musím si dát alespoň dvě skleničky, jinak neusnu. Ráno jsem ale strašně opuchlá a unavená, říkám si že už nebudu večer pít, ale pak se to opakuje. Mám pocit, že už tomu propadám. Když jsem s rodinou, vydržím klidně den dva nepít, tak si říkám, že problém nemám, ale pak zase přijdu domů a piju znova.
Vím ,že si nemůžu dovolit žádnou léčbu kde musím být delší dobu mimo práci, zároveň se stydím o tom mluvit s rodinou (otec je bývalý alkoholik a maminka tedy dost přísná v tomhle směru), přátele kolem sebe tak blízké nemám a styděla bych se o tom mluvit, nebo to přiznat jako problém. Navíc vím, že mají svých starostí dost a v žádném případě je nechci zatěžovat. Vůbec nevím jak to začít řešit, přála bych si , abych to zvládla sama, bez toho abych to musela řešit s rodinou nebo doktory, motivaci bych měla, říkám si že přestanu abych neztratila tu práci, ale nefunguje to.. Absolutně nevím co dělat, ale chtěla bych něco změnit a alespoň zmírnit tu potřebu jen na 1 den v týdnu.. Prostě si myslím že nastal čas něco začít dělat, ale nechci do toho nikoho jiného tahat.
Děkuji za jakoukoli radu
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Podle toho, jak popisujete své potíže, tak se zřejmě může jednat již o určité stadium závislosti, avšak syndrom závislosti se nedá takto na dálku diagnostikovat. V první řadě doporučuji snažit se vědomě omezit konzumaci alkoholu. Zkuste nalézt jiný prostředek pro trávení volného času. Popisujete alkohol jako tzv. berličku při stresových situacích, je tedy na místě uvažovat o jiném způsobu relaxace a uvolňování stresu. Co se týče Vaší rodiny, tak rozumím, z jakého důvodu se bojíte s rodinou o tomto tématu hovořit. Je však důležité se tématu závislosti nebát. Dřív nebo později by na to rodina stejně mohla přijít a nepřineslo by to nic dobrého. Doporučuji návštěvu adiktologické ambulance, což vyřeší Vaše dva požadavky zároveň. Je to zařízení, kde naleznete pomoc a zároveň se jedná o službu, kterou lze využívat při práci v běžném provozu téměř bez omezení. Pro vyhledání vhodného zařízení doporučuji stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde dle Vašeho bydliště naleznete vhodná zařízení.
Za adiktologickou ambulanci Iva Knížková a Kateřina Rokosová
29.01.2021 - alkohol Bratr 68let, 4roky nepil alkohol, před 14 dny začal pít. Pil 14dní každý den, ted alkohol nepije. Po domluvě s mudr psychiatra mu dáváme léky. Za jak dlouhou dobu když bude brát pravidelně léky muže být zase dobrý
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Nevím zcela, co máte na mysli pod stavem "zase dobrý". Po vysazení alkoholu můžou abstinenční příznaky přetrvávat až 5 dní. Nicméně i nadále může přetrvávat chuť na alkohol, psychická nepohoda, únava, problémy se spánkem a jiné komplikace. Nemáme mnoho informací z Vašeho popisu, říkáte, že bratr užívá léky, ale nevíme jaké. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci a nezanedbat možné znovu napití. Také konzultovat jeho stav s psychiatrem a brát v úvahu okolnosti jeho stavu a celkový zdravotní stav či jiné somatické komplikace, které může mít.
Za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 28 29 30 31 32 33 34 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky