Alkohol
Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
11.02.2021 - alkoholová závislost
Existuje řešení pro alkoholika, který svoji závislost zapírá, denně pije 0.7 litru tvrdého alkoholu, je 60 let starý, býval inteligentní člověk. Léčbu nechce podstoupit, závislost si nepřizná, do poradny by určitě nešel.
Jsem ochoten osobně přijít do poradny (i s úhradou) pokud existuje řešení. Poskytnutá data se týkají zmíněného člověka. Kvůli alkoholismu šel do předčasného důchodu. -
Dobrý den, ano, existují rady, doporučení a postupy, které mohou představovat řešení. V "kariéře" každého alkoholika je období, kdy si svou závislost nepřiznává. Každý z nás má ale své sny, touhy a potřeby, a jejich naplnění se neslučuje s nemocí, samotou a beznadějí, které závislost přináší. Když nastavíme podmínky, aby si to závislý uvědomil a prožil, problikne v jeho mysli naděje a otevře se skulina ke změně.
Podívejte se na odpovědi na podobné dotazy zde v poradně, najdete pár tipů, co dělat a nedělat, abyste tuto změnu podpořil/a.
Osobně se obraťte na ambulanci dostupnou ve Vašem kraji:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=14#result
Za online poradnu Jarda Vacek - 05.02.2021 - Alkoholismus v rodině Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnosti léčby popřípadě jaké máme jako rodina možnosti. Maminka pije. Problém s tím měla vždy, ale dříve si uvědomovala nějakou zodpovědnost a v určitých situacích nepila. V tuto chvíli...posledních cca 5 let, ale nad tím nemá kontrolu. To že například mají přijet vnoučata za babičkou a podobně už pro ni není žádná motivace. Většinou to vypadá tak, že třeba 2 měsíce vydrží nepít a poté týden je doslova v lihu. Mamka je již v důchodu a bydlí sama. Ale stále se snažíme okolo ní být. Bydlíme ve stejném městě, tedy rozhodně není sama. Bohužel to často vypadá tak, že s ní celý den někdo je a ona je schopná večer volat jinému členu rodiny, že je strašně sama. Je na ní vidět, že se trápí a má deprese. Z toho pije a tím se to prohlubuje a je to začarovaný kruh pořád dokola. Do toho bere různé léky, takže se bojíme samozřejmě, co to udělá. Nepomáhá nic, co děláme. Jsme s ní, několikrát jsme to s ní probírali, hezky jsme jí řekli, že potřebuje léčbu. Jenomže je všechno marné. Když zrovna pije, nemá cenu s ní cokoliv řešit. Když je střízlivá, tak přece problém nemá, popřípadě, když náhodou naléháme moc, tak tvrdí, jak to zvládne sama. Donutili jsme ji alespoň najít psycholožku. Což si údajně našla, ale přiznám se, že už nevěřím, že ji má. Popřípadě jí neříká, jak to vypadá. Protože když jsem se jí rovnou zeptala, co jí paní doktorka říká, na to že takto pije, mamka odpověděla, že paní doktorka řekla, že je v pořádku. To je samozřejmě nesmyl. Celé je to paradox v tom, že maminka celý život pracovala jako psychiatrická sestra a práci milovala a měl ji jako poslání. Ale viděla, jak to končí. Jsme v koncích, protože nepomáhá nic a samozřejmě je nám jasné, že ji nemůžeme odvléci někam k lékaři, když tam potom řekne, že žádný problém nemá. Moc děkuji za radu.
-
Dobrý den,
popisujete bohužel velmi složitý problém a zároveň častou a pro všechny blízké bolestnou situaci. Nemůžete pomoct někomu, kdo pomoc odmítá a svůj problém popírá. Až bude mít Vaše maminka opravdový důvod ke změně, pokusí se o ni. A důvod bude mít tehdy, když uvidí, že je život s alkoholem horší než bez něj. Je důležité, abyste pak byla nablízku, a silná. Pomáhá to, když ji svým chováním nebudete jakkoliv podporovat v pití (krytí, omlouvání, přehlížení problémů, uvěření slibům), naopak ji v tom "necháte vykoupat". Zkuste se s ní za střízliva dohodnout na nějakých pravidlech vzájemného kontaktu, kde bude ústřední myšlenkou to, že jakmile bude opilá, kontakt přerušíte (když to dokážete). Pokud nebude ochotná k dohodě, nastavte pravidla sami, ideálně ve shodě se všemi dalšími blízkými, a důsledně je dodržujte. Nevyhrožujte ale ničím, co nedokážete. Podmínkou udržování kontaktu by také mohla být její psychiatrická nebo adiktologická léčba. Myslete také na své děti a jejich zdravý vývoj, to je další argument, proč byste se neměla/i nechat stavem maminky a jejími problémy zničit. Závislost je smrtelná nemoc, která vždy nemusí skončit uzdravením. Pokud se vám nepodaří mamince pomoct, vyhledejte osobně podporu terapeuta, psychologa nebo adiktologa, protože teď jste to Vy, kdo potřebuje (a dokáže využít) pomoc. Čeká Vás dlouhá cesta, a té je lepší nebýt sám. Zejména rozhodnutí na jejím začátku jsou težká a bolestivá. Pokud budete důsledná, konflikt a vzájemné oddálení na začátku se přetaví v porozumění a trvalé sblížení. Držím palce a přeju odvahu a vytrvalost.
Za online poradnu Jarda Vacek