Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 25 49 73 97 120 » Na konec
25.03.2021 - Pomoc otci v důchodu Dobrý den, obracím se na Vás protože otec 69 let důchodce, 2x rozvedený bez práce, žije sám. Celý život popíjel pivo, ale nedělalo mu to problémy. Nyní když přišel o práci 2 roky zpět, o druhou manželku se kterou se rozvedl ztrácí smysl života a začal si kupovat k pivu vodku a francovku. když si nemůže nakoupit sám tak poprosí souseda a nebo někoho jiného. Už jsme to zakázali sousedovi kupovat. Otec, ale má stavy kdy se nepostará o sebe, nedodržuje hygienu, nenají se, motá se, padá a je dezorientovaný a stále jen spí. K lékaři n běžné prohlídky chodí dia, plicní obvodní a tam je naprosto zdráv. Když padne volá, že leží a že má někdo přijet. Sestra bydlí poblíž tak když je potřeba tam jede, zvedne ho, seber alkohol, poklidí, umeje a zkusí do něj dostat jídlo. Ovšem takto se to pakuje. někdy se pak dá dohromady, když se mu alkohol sebere, ale nikdo tam s ním v baráku není. Dle lékařky, která o situaci ví, musí chtít právě otec něco s tím dělat, ale ten nechce. Ani vyhledat žádnou jinou odbornou pomoc. Na sestru je toho moc, má svojí rodinu a nemůže se o něj každý den starat. Já, protože mám o něj obavy, ale zároveň se snažím uzdravit sama , protože jsem rok po operaci mozku AVM, nemohu řídit aj postižení které mi nedovolí se o něj na plno starat a nyní ani jet do jiného okresu. Proto se ptám, je možné nějak otci pomoc i když nechce sám. nebo jak mu pomoci? moc děkuji za nějakou radu.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Vaše situace je dost složitá a je skvělé, že máte zájem to změnit. Je to skutečně tak, že nedobrovolná hospitalizace je možná pouze tehdy, pokud je dotyčný nebezpečný sobě nebo svému okolí. To by Váš otec ve chvíli, kdy je opilý a padá, splňoval. Zřejmě by ho odvezli na záchytku a až by vystřízlivěl, vrátil by se domů. Pro jakoukoliv adiktologickou péči musí chtít sám. Doporučuji, aby s ním sestra (případně i s Vámi) osobně promluvila ve chvíli, kdy je střízlivý a pokusila se nastavit jasné hranice. Naprosto zásadní je pro závislého člověka nastavení a dodržování hranic, režimu. Proto jakákoliv opatření nastavíte, musíte být schopni dodržet. Pozor na plané výhružky, které závislého jen udržují v závislosti. Proberte s otcem to, jestli je reálně schopen se o sebe dále sám postarat, zda není nutné zvážit umístění do některého zdravotnického nebo sociálního zařízení. Povzbuzujte ho do abstinence nebo omezení pití, nabídněte, v čem mu můžete pomoci a v čem naopak ne. Důležitý je pro starší a osamělé lidi sociální kontakt, v dnešní době tak složitý, nebo kontakt se zvířaty.
Držím palce a přeji hodně sil,
za adiktologickou ambulanci Lada Broklová.
19.03.2021 - Závislost na alkoholu Dobrý den,
Mám problém s nadužíváním a rád bych se zeptal jak dál postupovat.
Děkuji,
Dobrý den,
je to velice široká otázka, nicméně mám radost, že jste se rozhodl své chování ve vztahu k pití změnit.

Můžete zkusit naši svépomocnou aplikaci, kde se prozkoumáte svou motivaci zvládnout pití a stanovíte si dosažitelný cíl:
https://poradna.adiktologie.cz/zmente-se/

Nebo můžete zkusit přijít osobně a probrat svůj problém s kolegy:
https://www.adiktologie.cz/adiktologicka-ambulance

Existuje také množství svépomocných materiálů, za všechny bych doporučil např. knihy primáře Nešpora:
https://www.alkoholik.cz/zavislost/ke-stazeni/online-knihy/category/1-online-knihy.html?download=18%3Ajak-pekonat-problmy-s-alkoholem-karel-nepor

Pokud chcete nějakou konkrétnější odpověď, blíže specifikujte i svou otázku.

Za online poradnu
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 25 49 73 97 120 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky