Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 21 41 61 81 97 » Na konec
28.04.2020 - Alkohol Dobrý den,
manžel středního věku pije alkohol téměř denně, v tom zcela kopíruje to, co viděl jako dítě u svého otce. Pije většinou kombinace, nejčastěji pivo a tvrdý alkohol, případně i víno. Pije doma (denně 3-4 piva, je-li tvrdý alkohol, má 0,5l na 2 dny) případně na společenských akcích. Co do množství vydrží hodně, ač s věkem méně, což mu připadá, že se jeho stav v množství pití "lepší". Alkohol mu pomáhá lépe zvládat zátěž. Všimla jsem si, že když vynechá pití 1, max 2 dny, bývá mu nevolno, má zažívací obtíže - bolesti břicha, průjem. Může to být projev těla k abstinenci? Jakmile si dá alkohol, obtíže rychle vymizí.
Vliv alkoholu na chování manžela dlouhodobě vnímám jako velmi zatěžující a stresující. Máme dítě na 1. stupni ZŠ, které vidí alkohol u otce běžně a u matky naopak odmítavý přístup k alkoholu. Nepovažuji totiž za výchovně správné "krýt" před dítětem manželovo pití, nazývám opilost a nadužívání alkoholu pravým jménem. Chci se zeptat na zátěž dítěte, které pití u rodiče vidí i za bílého dne, jaké je přibližně riziko toho, že dítě bude mít k alkoholu v dospělosti podobný vztah? A také - jaký postoj z perspektivy dítěte považujete jako psychologové za lepší - vytvářet idylickou jednotu rodičů "na oko" nebo upřímně mluvit o tom, že tatínek dnes pije a proto se nějak chová? Děkuji za Vaši odpověď a přeji vše dobré.
Dobrý den,
Je naprosto pochopitelné, že Vám pití Vašeho manžela vadí. Abstinenční příznaky se různí, avšak bolest břicha s nevolností je poměrně typická. Na to, že problémy souvisí s pitím alkoholu ukazuje i rychlá úleva po podání dalšího pití. Nelze vyloučit nějaké onemocnění trávící soustavy, na níž má alkohol neblahý vliv. Doporučuji navštívit praktického lékaře a adiktologickou ambulanci.
Upřímnost vůči dítěti je krok správným směrem. Obecně víme, že pozitivní vzor v rodině je účinnější prevencí než ten negativní. Tedy když rodiče jsou abstinenti, či před dětmi nepijí, je větší pravděpodobnost, že dítě s alkoholem problém mít nebude. Většinou děti na problémy s pitím reagují dvěma způsoby. Pokud není od rodičů žádná intervence, mohou pít stejně jako rodiče, protože nevidí negativní důsledky a nikdo s nimi o pití nediskutuje. Druhá reakce je taková, že se dítěti nelíbí, jak se při pití alkoholu rodič chová, zoškliví se mu a alkohol pije umírněně či abstinuje, to je ale méně častá varianta, děti často napodobují vzory chování svých rodičů, a to i v dospělosti. Je otázkou, jakou strategii zvolit, nepíšete věk dítěte, což je zásadní. Malé děti nedokáží pochopit problémy dospělých a rodiče do určitého věku vnímají jako jediné a dokonalé. Pod vlivem alkoholu se jim však tento dokonalý dospělý mění a to způsobuje jejich zmatení.
Přetvářky a lži vedou v důsledku vždy jen k problémům. Stanovte jasná pravidla, za kterých budete doma fungovat, kdy požadujete střízlivost a dodržování pravidel důsledně vyžadujte. Jedná se o náročnou situaci, nebude to lehké, ale důslednost se vyplácí. Život s takovým manželem nemusí být udržitelný.
Držím palce
Lada Broklová
27.04.2020 - Závislost na alkoholu a agrese Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně závilosti na alkoholu a následné agrese. Jde o mého bratra. Bratr má 47 let a v současné době žije s přítelkyní, která je na tom podobně. Hodně problémů začalo po rozchodu bratra s předešlou partnerkou, se kterou má dvě děti. Poté si našel si tu stávající, která je závislá na alkoholu a začalo to jít z kopce, začali intenzivně popíjet a bratr dokonce přišel o práci a v žádné další dlouhodobě nevydrží. Situace se vyhrotila natolik, že už nad sebou ztrácí kontrolu, nikdy nebyl agresivní, ale poslední dobou začal být agresivní velmi. Propije se do stavu kdy přepne, změní se mu úplně rysy v obličeji a je jak šílený. Svoji přítelkyni už napadl a strávil noc na policii, nedávno dokonce i svoji matku. Druhý den si nic nepamatuje a je jako vyměněný, omlouvá se atd...Myslím, že začal být nebezpečný i pro své okolí a rodinu. O své děti nejeví žádný zájem, vypadá že je mu vše jedno.Jako sestra bych mu ráda pomohla, ale nevím pořádně jak. Svůj problém si neuvědomuje a tudíž dobrovolně léčbu nenastoupí. Děsím se dne kdy zase něco provede a raději bych řešila, prosím na koho se mohu obrátit ?Děkuji za radu.
Dobrý den,
chápu, že máte strach o své blízké a zároveň můžete být naštvaná, že máte řešit problémy, které jste nezavinila. Berte ten strach jako informaci o závažnosti situace a použijte energii z naštvání k tomu, abyste mobilizovala zbytek rodiny. Neutopte se ale v tom, nemůžete zachránit všechny. Svému bratrovi nejvíc prospějete tím, že ho nebudete ochraňovat. Je dospělý a sám je odpovědný za svůj život. Potřebuje si uvědomit, že má s pitím problém, a proto by měl dostat pořádný pohlavek, aby procitl. Asi zásadní je, jak se k němu chovají ti, s nimiž žije. Pokud jeho přítelkyni takový způsob života vyhovuje, Váš bratr asi nemá důvod ho měnit. Jestli mu aspoň trochu záleží na dětech, na mamince nebo na Vás, máte aspoň nějaký manévrovací prostor a naději, že se se vám společně podaří změny dosáhnout. Žádný člověk není ztracený a i když se teď může zdát, že s ním nic nepohne, za týden či za měsíc to může být jinak.
Abyste získala konkrétní rady, jak nejlépe ve vaší situaci postupovat, obraťte se na adiktlogickou ambulanci dostupnou ve vašem okolí. Tam získáte i podporu pro sebe samotnou, protože žít se závislým či mít závislého v rodině, to je situaci stejně nelehká, jako sám závislostí trpět.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&st=&r=9&d=&c=#result
Držím palce,
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 21 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky