Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 28 55 82 109 133 » Na konec
29.06.2021 - Vliv konzumace alkoholu před dětmi Dobrý den, blíží se prázdniny a s nimi i dětské tábory a různá soustředění pro děti. Každoročně se sama od dětství účastním šachového soustředění, které většinou trvá až 2 týdny v horské chatě. Nyní jsem již matkou a je mi 38 let. Děti postupně odrůstají a stávají se vedoucími nových přicházejících dětí. Postupem let se občasné konzumování alkoholu v průběhu šachového soustředění stalo běžnou praxí vedoucích. Jelikož si všímám aktuálně vzrůstající tolerance lidí vůči konzumaci alkoholu začínám mít obavy. Někteří vedoucí jsou schopni pít pivo i přes den a nikdo nemá zábrany konzumovat alkohol a kouřit cigarety před dětmi (ve věkovém rozmezí cca 10 - 18 let). Jelikož vzrůstá tolerance společnosti, vzrůstá také samotná konzumace a po roce pandémie se obávám, že je mnohem více než kdy jindy nevhodné konzumovat alkohol před dětmi. Dospělým a plnoletým osobám na soustředění chybí primárně samotné uvědomění o negativních vlivech a problémech plynoucích ze "špatného vzoru". Jedná se o rozumné a zodpovědné osoby, avšak postupem let vidím, zhoršující se tendence. Je možné někde získat letáčky, informace či rady pro "dětské letní tábory"? Primárně za účelem "osvěty" a motivace dospělých ke střídmosti před dětmi, ale také popřípadě reflektující aktuální stav (zvyšující se problémy dětí v návaznosti na problémy v rodinách....). Měli by se vedoucí připravit případně i na možné "nové" situace a problémy s dětmi? A jak?? Děkuji!
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz, který se týká oblasti primární prevence. K informacím tohoto typu bych využil stránky alkoholpodkontrolou.cz. Pokud byste chtěla konkrétní zaměření na téma alkoholu na dětských táborech, oslovil bych Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, do jehož gesce spadá oblast primární prevence v jejích různých podobách. Mimo to do gesce tohoto ministerstva spadají organizace, které dětské tábory pořádají. Vaše téma je ovšem velmi živé a děkujeme, že mu věnujete takovou pozornost a že se svým přístupem snažíte o kultivaci společenského přístupu k pití alkoholu.

Za adiktologickou ambulanci, Tomáš Jandáč
28.06.2021 - Přítel a alkohol Dobrý den,

nevím s kým situaci přesně probrat, tak se obracím na Vás. S přítelem spolu žijeme pět let a máme skoro dvouletou dceru. Poslední dobou mi přijde, že má problém s alkoholem, ale on to samozřejmě odmítá. Jako střízlivý je bezvadný přítel i otec, ale když se napije, ta je sobecký, urážlivý, sprostě nadává, mlátí dveřmi a nakonec usne. Teď bych se vyjádřila k množství alkoholu. Denně po práci si dá piva (někdy 2, někdy 6..). Pivo ještě beru, ale dost často si kupuje placky s tvrdým alkoholem (vodka, rum). Placky jsou pak různě poschovávané v garáži, abych je nenašla. Pokud není pivo ani tvrdý, tak si otevře víno, které opět přede mnou schovává. Když se zeptám, proč si placky kupuje a poté schovává, tak to svede na mě. Prý ho furt kontroluji kolik toho vypil a kdyby to pil přede mnou, tak bych taky nadávala, proto veškeré flašky schová. Já taky nejsem úplný abstinent, ale co máme dceru, tak jsou jiné povinnosti než se každý den nalívat alkoholem. Pak dokáže i několik dní nepít, ale po krátké době se to zase vrátí do starých kolejí. Už jsem z toho popravdě psychicky unavená, vyčerpaná a domů se vracím v nervech v jakém stavu bude. Po poslední debatě usoudil, že ví, že má problém. Jaký je Váš názor a rada?
Moc děkuji.
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz a je skvělé, že chcete situaci řešit. Důležitým prvním krokem, který Váš přítel již zvládnul, je přiznání problému. V tuto chvíli bych mu doporučila navštívit odborníka. Na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci můžete najít vhodnou službu. Dobrým začátkem může být návštěva adiktologické ambulance, kde přítel dostane příležitost podrobně zmapovat svou situaci a následně zvolit tu nejlepší léčbu právě pro něj.

Přeji hodně sil,

Denisa Vajdlová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky