Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 30 59 88 117 144 » Na konec
20.11.2021 - Rizikové piti? Dobrý den, zjišťuji, že poslední měsíce mám problém, že nejsem schopna ani jeden den vynechat večerní popíjení vína. Většinou si dám tak dvě skleničky a jdu spát, neopijim se. Ráno se necítím nejlépe a říkám si, že večer už pít nebudu. Když vsak jedu z práce domů, přemýšlím o tom, zda mám doma ještě víno, radeji se někde v obchodě stavím a koupím lahev do zásoby. Pak mám opet výčitky, říkám si, že nebudu popíjet, a třeba zkouším myslet na něco jineho...Jde to chvíli, ale nedokážu se vecer zabavit jinak..Mozna je to i tím, že žijíi sama a při popíjení cítím euforii a mizí existencialni uzkost. Nevím, jak to stopnout, nejde to, nechci aby se popíjení a tolerance stupnovala, ale pomáhá mi to odreagovat se, ale už to vnímám jako rizikové. Půl roku beru antidepresiva, nezvladla jsem prechod z home office znovu do zaměstnání, ale s psychiatrem to nechci řešit, nechci mít ještě pripadne diagnózu alkoholicka. Co si o tom myslíte? Mám problém, jak z toho? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Je skvělé, že si problém uvědomujete. Zároveň to značí nejlepší čas se svou situací něco dělat a změnit jí. Zkuste si večer najít jinou zábavu. Chápu, že to může být obtížné, vzhledem k tomu, že píšete, že jste sama. Nicméně zkuste si místo alkoholu dopřát například jinou nealkoholickou alternativu (džus, čaj.. zkrátka cokoliv, co máte ráda). Taky by bylo dobré určit si tzv. „záchrannou strategii“, kterou můžete použít ve chvíli, kdy saháte po lahvi, ale uvědomujete si, že to nechcete. Může jít například o telefonát kamarádce, rodině, na krizovou linku.. Možností je nepřeberné množství. Z dalších aktivit se nabízí procházka, cvičení, domácí práce. Můžete však využít jen relaxační a zklidňující techniky. Určitě by však bylo dobré navštívit nějaké adiktologické zařízení. Chápu Vaší obavu z nálepky „alkoholička“, ale jen tak tuto diagnózu nedostanete. Navíc o tom zaměstnavateli nemusíte hned říkat. Níže Vám zasílám Mapu pomoci, kde si budete moci vyhledat pro Vás nejvhodnější zařízení. Určitě Vás podporuji v tom, odhodlat se a nějakou takovouto službu využít. https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?r=2
S pozdravem
Iva Knížková

17.11.2021 - Problém s alkoholem Dobrý den, mám velký dotaz. Přítel má problémy s alkoholem. Jednou za čas se musí totálně opít,třeba i dva dny v kuse. Celá rodina je na nervy. V minulosti skrz alkohol měl problémy typu rvačka, za kterou byl ve výkonu trestu. Momentálně čekáme dítě (19tt) ,jednu dcerku z předchozího vztahu má. Pravidelně si ji nebere,ale řádně platí. Už nevíme kudy kam. Chceme mu pomoci. Svádí opiti pokaždé na něco. Jakoby se v něm něco hromadilo a on pak selhal a řešil to alkoholem. Je to přibližně po 3 měsících. Já potom odjíždím spát ke své rodině se svým 3 letým synem ,jelikož je opilý,slovně agresivní. Bohužel v dětství jeho matka pila a všude po hospodách ho brala sebou. Žil vtom od dětství. Chceme s jeho sestrou poradit. Prosím.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz, Vaše situace skutečně není jednoduchá. Z Vašich slov lze poznat, že Vám na příteli velice záleží a přejete si, aby si svůj problém s alkoholem uvědomil.
V prvé řadě, je potřeba tento problém nepřehlížet. Problémy s alkoholem se mohou časem zhoršovat a způsobovat závažné zdravotní i sociální problémy.
Doporučila bych Vám vytvořit jakousi koalici s ostatními příbuznými.
Společně s příbuznými se můžete domluvit na dalším postupu. Pokuste se společně příteli popsat Vaše obavy o spotřebě alkoholu, zdravotních důsledcích a společném soužití bez výčitek nebo výhružek. Jeho pití netolerujte a vymezte potřebná pravidla pro společné soužití. Pokud je nebude respektovat, je potřeba společně vymyslet náhradní řešení. Zde naleznete kontakty na odbornou adiktologickou péči:https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Může se stát, že přes veškeré Vaše snahy bude přítel nadále setrvávat v odmítání odborné pomoci i samotného uvědomění problému.
V takovém případě je nutné zajistit, aby její problém s alkoholem neohrožoval Vaše nejbližší. Situace, kterou prožíváte, si jistě promítá negativně do Vašeho života. V případě, že budete potřebovat si ulevit od svých emocí, doporučuji se obrátit na zařízení poskytující individuální terapii nebo skupiny pro rodinné příslušníky. Skupiny pro rodinné příslušníky nabízí adiktologické ambulance nebo jiná zařízení pro léčbu závislosti, naleznete je také na mapě pomoci, jejíž link přikládám: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15&d=&c=#result
S přáním hodně sil, za adiktologickou ambulanci
Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 30 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky