Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 17 33 49 65 78 » Na konec
03.10.2019 - Jak akceptovat míru svého pití Dobrý den,
byl by to dlouhý příběh, soustředím se na podstatné. Pít mi chutná. Ale ne vždy, většinou se nechám strhnout a po druhém pivu strhávám záklopku a piju a piju. Ne pokaždé, ale většinou. Jekylla a Hyda znám. po takovýchto večerech přicházím domů a jsem slovně agresivní. Dost často si něco nepamatuju. Pití je berlička, na druhou stranu mi chutná. Lze se dopracovat k řízenému pití (dvě piva a dost). Pokud ano, jaká je cesta? Děkuju.
Dobrý den,
také se pokusím odpovědět stručně. Je dobře, že se nad svým pitím zamýšlíte, jakákoli snížení spotřeby alkoholu s sebou nese menší riziko úrazů, konfliktů, trapných situací, ale i rozvoje nemocí, které mohou být velmi závažné. Kontrolované pití (třeba dvě piva a dost) je určitě možné, ale ne pro každého a ne vždy je výhodné. Pokud jste již překročil hranici závislosti, pravděpodobnost, že se Vám to podaří, je menší. Ačkoliv nejsme takto na dálku z jakkoliv podrobného popisu schopni poznat, zda se o závislost jedná, určité indicie tu jsou: neschopnost dodržet plánované množství, okénka, konflikty. To druhé ale se týká smyslu takového snažení: i kdyby se Vám podařilo kontrolovat vypité množství, budete pak spokojen? Budou Vám dvě piva "stačit" k uspokojení Vaší "žízně" - píšete, že alkohol je pro Vás jakousi berličkou? Bez toho, aniž byste podrobněji prozkoumal, jaký účel Vaše pití naplňuje, se Vám bude těžko hledat cesta ke změně, když nebude alkohol ničím nahrazen.
Pokud se o to chcete pokusit, můžete využít naši svépomocnou aplikaci, kde si kontrolované pití nastavíte jako cíl, a pokusíte se po určitou dobu dodržet svá předsevzetí. V aplikaci najdete i konkrétní tipy, jak na to.
Další možností je vyhledat AT poradnu či adiktologickou ambulanci, kde mohou provést přesnější diagnostiku, pomoci Vám překonat zejména nejnáročnější počáteční období, a navíc třeba podpořit Vaše odhodlání léky či psychoterapií. Existují totiž i léky snižující chuť na alkohol, které kontrolované pití mohou usnadnit.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=2#result
Držím palce,
Jarda Vacek
02.10.2019 - Alkohol Dobrý den.

Zhruba před kokem a půl, jsem změnil zaměstnání.
Dělám tam s chlapem, který je sice o trochu mladší, než já( kolem čtyřiceti).
Je relativně chytrý, manuálně zručný,když je střízlivý odvádí dobrou práci.
Problém je, že intervaly, kdy chlastá týden v kuse se neustále zkracují
Další problém je, že nekonzumuje alkohol, aby mu " bylo lépe " , ale aby mu nebylo hůř.Třeba včera ho viděli jet o půl šesté ráno autem, pravděpodobně někam na benzinku pro láhev vodky, a šest nula jedna odeslal vedoucímu SMS: Je mě špatně ( to asi chápu ) beru si dnes dovolenou ( Poslední den dovolené letos. Máme 25 dní dovolené.).

Má byt v pronájmu, stará se o syna, který letos nastoupil do učení.

Velice nerad bych ho jako parťáka v práci ztratil,a odhaduji, že na dlouhodobé léčení nepůjde.

Navíc, tohle město je relativně malé, hodně lidí se tady zná, o pokud ho vyhodí z práce, pravděpodobně jinou nesežene. Přijde o byt, syna, zbytek důstojnosti a skončí někde " pod mostem ".


Rád bych mu nějak pomohl.

Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
Vaše snaha pomoct parťákovi je chvályhodná, ale pozor, může být i kontraproduktivní. Pokud byste třeba kryl jeho absence nebo zahlazoval stopy po jeho chybách, případně dělal práci za něj, vlastně mu tím pomáháte chlastat dál. V první řadě se starejte o to, abyste se Vy cítil v práci dobře a bezpečně, a pravděpodobně tím prospějete i jemu. Na Vašem místě bych se ho otevřeně zeptal na jeho situaci ve vztahu k pití a seznámil ho s Vaším podezřením, že má s pitím problém. Pro vlastní bezpečí bych mu připomněl základní pravidla o vztahu alkoholu a práce (v pracovní době nikde, na pracovišti a za volantem nikdy...) a zdůraznil bych, že na jejich dodržování trvám a v případě porušení jsem připraven situaci okamžitě řešit s nadřízenými, případně policií. Zní to velice tvrdě, ale je třeba se chránit a zároveň ho přimět k nějaké akci. Pokud parťák nechce přijít o živobytí, syna, byt a důstojnost, musí udělat nějakou změnu. Vy můžete pomoci tomu, aby chtěl a aby si uvědomil, že teď je ta chvíle, kdy je to ještě možné zachránit. Samo od sebe se to pravděpodobně nezlepší.
Pokud se Vám podaří ho přimět k tomu, aby vyhledal nějakou odbornou pomoc, bude to ten nejlepší možný výsledek. To, zda to bude ambulantní léčba nebo nějaká pobytová, záleží na jeho stavu a potřebách, ale vždy je lepší na tři měsíce vypadnout a vrátit se fungující, než se zaklínat tím, že se nemá o syna kdo postarat a že musí vydělávat peníze, a pak se o něj kvůli opilosti či kocovině řádně nestarat po zbytek života a do roka tak jako tak přijít o práci kvůli absencím či horšímu průšvihu.
Přímo ve vašem městě o žádné specializované ambulanci nevím, ale lze navštívit ambulanci psychiatra, ten by měl být schopen adekvátně pomoct a nebo aspoň odkázat na nejbližší dostupné pracoviště.
Další kontakty lze najít na Mapě pomoci
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=14&d=&c=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 17 33 49 65 78 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance