Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 21 41 61 81 99 » Na konec
01.06.2020 - Je to alkoholismus? Dá se to léčit? Dobrý den. Chci se na Vás obrátit s prosbou o pomoc. Jsem ženatý a mám malé dítě. Ještě do nedávna jsem si neuvědomoval, že můžu mít problém s alkoholem. Sem tam se doma napiji, například po dodělané práci, v rámci odměny apod., jedná se však o jedno dvě piva. Ani si nemyslím, že bych si to užíval, jen mi to chutná a beru to jako odměnu za vykonanou práci. Také sem tam zajdu se známými ,"na jedno" do hospody. Také si občas dám skleničku vínu s manželkou u televize. Může se ale stát, že třeba celý měsíc si nedám ani kapku alkoholu. Ale občas se stane, může to být po čtvrt roce, půl roce, třeba i roce, kdy se prostě utrhnu ze řetězu. V tu chvíli neznám míru. Nejvíce se mi to stává na větších společenských akcích. Pak to obvykle mívá dva průběhy. Při prvním mívám pocit, že jsem bavič večera. Při druhém se stávám agresivním, to nastává pokud se s někým dostanu do konfliktu, většinou slovním. Oba tyto stavy jsou doprovázeným mluvením, kdy řeknu, jak se říká, na plnou hubu vše. Ať už to jsou lichotky, ,,dobře míněné rady", upřímná vyznání, to v prvním případě, nebo nadávky, pocity ukřivděnosti, staré křivdy, v druhém případě. Druhý den si třeba polovinu událostí nepamatuji. V obou případech, v tom druhém samozřejmě více, se pak hluboce stydím a snažím se vše manželce vynahradit. Provázejí to samozřejmě sliby, že to už nebude opakovat. Nějakou dobu se mi daří sekat latinu, sem tam si dám pivko, dvě, tři a konec, popř. i na nějakou dobu vynechám pití na společenských událostech. Pak, většinou když si myslím, že to už mám pod kontrolou, se situace opakuje. Po poslední excesy se mnou manželka rozešla a přijdu nejspíše o dítě. Toto beru jako poslední varování a chtěl bych se sebou něco dělat, aby se to už vícekrát neopakovalo. Možná to manželka v budoucnu vezme jako důkaz, že jsme se polepšil, ale nejspíš ne. V tuto chvíli s tím chci hlavně něco dělat kvůli sobě. Děkuji moc za Vaše rady a pomoc
Dobrý den,
velmi oceňuji, že jste se odhodlal připustit si myšlenku, že Vaše chování ve vztahu k alkoholu může být problém. Popisujete typický průběh kvartálního pijáctví, které je považováno za jeden z typů závislosti na alkoholu. Diagnózu závislosti takto na dálku nelze stanovit, na to byste musel navštívit psychiatra nebo adiktologa. Myslím ale, že na medicínském verdiktu až tolik nezáleží, protože když Vás něco trápí, je potřeba to řešit, ať už se oficiálně jedná o nemoc nebo ne. A něco se s tím dělat rozhodně dá, jen si musíte problém přiznat a musíte sám chtít, což se mi zdá, že splňujete. Je to ale složitější, protože to není jen o jednorázovém rozhodnutí, ale je to dlouhá cesta, na níž musíte prokázat svou odhodlanost a motivaci ke změně, a nelze jen "přestat pít", je třeba změnit mnohem víc ve vlastním životě (třeba denní režim, stravování, zájmy, mnohdy i bydliště, práci nebo přátele). Existuje spousta návodů, jak problém s alkoholem zvládnout svépomocí, za všechny bych doporučil knížku dr. Nešpora Zůstat střízlivý, kterou si můžete v plné verzi stáhnout na webu. Další fungující radou je nezůstávat na to sám, ideální je navštívit AT poradnu, psychiatra nebo adiktologa, kteří by měli být dostupní v každém větším (okresním) městě, kontakty najdete zde:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=14#result
Také existují setkání Anonymních alkoholiků: https://www.anonymnialkoholici.cz/
Naději, že se k Vám žena vrátí a o dítě nepřijdete, budete mít rozhodně větší, pokud svou změnu vezmete vážně a začnete ji uskutečňovat co nejdříve. A i kdyby k tomu nedošlo, zbude zisk v podobě vlastního zdraví, prožitku pohody a pocitu štěstí, o které byste dříve či později díky alkoholu přišel.
Držím palce,
Jarda Vacek

16.05.2020 - bratr alkoholik Dobrý den, moc prosím o radu a pomoc, hlavně pro mou mamku, je už hodně zoufalá, potřebujeme bratra alkoholika (36 let)dostat do protialkoholní nebo psychiatrické léčebny. Pije asi už 16 let a posledních deset let je to intenzivní pití. Přes jaro a léto je z něho bezdomovec, na podzim si většinou způsobí nějaký úraz, aby se dostal k mamce do domu, tam přežije zimu, vydrží nepít cca 1-2 měsíce a na jaře to rozjíždí znovu a tak se to táhne již několik let. Rodina vyzkoušela snad vše, jednou byl i v léčebně půl roku, rok to vydržel, po té opět stejná režie. Jsme už hodně zoufalí a mám strach o svoji mamku, je to babička mých dětí, ke které je ani nemůžu dát, protože je tam on. Mamka ho vždy přichýlí, on ji naslibuje hory doly, ale opět zajede do svých kolejí. Počůrává se, propil se k epilepsii, když má absťák, tak se vyvrátí, k mamce často jezdí policie a sanitka, má z ostudy kabát před sousedy. Bratr se neustále lituje a dává svůj stav za vinu mamce. Já žiji normálním životem, pracuji od svých 19 let, mám rodinu, také bych se mohla litovat, že se naši rozvedli atd. Existuje prosím nějaká možnost ho někam dostat, bývá i agresivní, zatím na mamku nešáhl, ale velmi sprostě ji uráží a nádává, mám strach, aby jí něco neudělal, ona ho u sebe zatím teď nechává, nechce se zase dívat jak leží na zastávce...Otec nejeví zájem...Předem moc děkuji za rady.
Dobrý den,
Je dobře, že Vám maminka není lhostejná a chcete jí pomoci, stejně jako bratrovi. Jak to u závislostí bývá, jediný, kdo se závislostí může něco udělat, je právě on. Protože je bratr dospělý a má svůj život ve vlastních rukou, jediné, co můžete udělat, je dát najevo Váš postoj k jeho pití a nastavit jasné hranice. Jako výrazné vidím problém v postoji maminky, která i přes očividné problémy a následky u sebe bratra nechává, to sám popisujete, že vnímáte jako velmi špatné a rizikové - ale nejen pro maminku. Bratr tím ztrácí motivaci se sebou něco dělat. Stanovte podmínky, za kterých u Vaší maminky bude, promluvte s maminkou a snažte se jí vysvětlit, že tím, že ho u sebe nechává, mu nepomáhá. Někdy je opravdu potřeba padnout na úplné dno, což by mohlo vést k tomu, aby se bratr chtěl léčit. Vyhrožování či vydírání nepomáhá. Možná maminka postupem času dospěje k tomu, že jí bratrovo chování ničí,a že je sama ohrožena kvůli němu, promluvte s ní. Zkuste využít jakékoliv příležitosti, kterou Vám dá k tomu, aby se obrátila na odborníka. Přikládám mapu pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15&d=&c=#result Pokud ona sama bude v ohrožení života, neváhejte zavolat policii. Za určitých podmínek může soud bratrovi zakázat přiblížení k mamince, pokud ji bude ubližovat.
V situaci, kdy bude bratrův zdravotní stav opravdu špatný, je na místě zavolat záchranku. Ošetření odmítnout nesmí. Převezli by ho buď na internu nebo na záchytku, všechny varianty jsou dobré.
Pro Vás a Vaší maminku by bylo vhodné vyhledat odborníka – adiktologa, který by s Vámi situaci konkrétně probral. Jste to teď vy, kdo píše a potřebuje pomoc, jelikož Vaše situace není jednoduchá a sám určitě zažíváte nelehké chvíle. Služby pro rodinné příslušníky nabízí všechny adiktologické ambulance, nebo ostatní zařízení pro léčbu závislosti, které naleznete v mapě pomoci viz výše.
Držím palce
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 21 41 61 81 99 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEBE!

Staň se součástí tvorby českých a slovenských norem pro metodu, kterou budou používat psychologové a psychiatři v praxi a výzkumu. Pomoz nám vyplněním online formuláře, který zabere 20-25 minut: Osobnostní inventář pro DSM-5 a MKN-11 (PID5BF+M).