Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 26 27 28 29 30 31 32 59 88 117 144 » Na konec
16.02.2021 - závislost Dobrý den. Chtěla bych poradit, jestli existuje nějaký podpůrný prostředek, který by mi pomohl zvládnout nepít alkohol? Mám problém, piji od mládí víno, již více let piji min. lahev denně. Zatím v pořádku funguji, ale vím, že je to špatně, mám obavy o zdraví (tatínek zemřel na cirhozu/rakovinu jater, i děda)... slabá vůle, chuť se večer uvolnit a omluvy, že aź od zítra. Děkuji Vám moc za radu.
Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Ptáte se na podpůrný přípravek na zvládnutí alkoholu. Na trhu existuje lék Antabus, který je možný získat, ale musí Vám ho indikovat a předepsat odborník. Píšete, že si problém uvědomujete, ale ještě jste schopna zvládat každodenní život. Ideální řešení by bylo, pokud byste došla na konzultaci do adiktologické ambulance, kde s Vámi proberou historii i přítomnost Vašeho pití a na základě toho Vám stanoví buďto postup, jak nejlépe chutě zvládnout nebo Vám doporučí farmakoterapii, tedy již zmíněný Antabus. Adiktologické ambulance mají svého psychiatra a ten daný lék může doporučit a předepsat. Dále existují takzvané anticravingové preparáty, ale i zde je nutná konzultace s odborníkem o jejich užívání např. můžete vyzkoušet kořen kudzu.

Budeme držet palce, ať chutě zvládnete!
Lucie Kršková a Kateřina Rokosová
13.02.2021 - Agresivni v opilosti DobrY den , mam velkej problem . Tahne se to semnou uz strasne dlouho (10let ) alkohol mi nechutna nepiju jej kazdej den , ale prilezitostne(oslavy, silvestr , ) dalo by se rict ze 1x za mesic , ale stoji to oak zato... zacnu zlehka a pak az jsem v nalade , tak si dokazu vzit flasku ored sebe a nalivat si , az do te doby kdy si vlastne nic nepamatuji. Jsem agresicni sprosta , a ublizuji slovne lidem v okoli . Neni tak pokazde ale behem 10 let jse mi tohle stalo tak 15x . Nevim co mam delat , protoze nechci dopadnout spatne , a hlavne nechci uz nikomu koleme sebe ublizovat . Ono to neni jednoduchy , ale chtela bych se naucit dat si sklenicku a dost, nevim kam zajit stydim se za sebe , protoze v takove fazi kdy uz nevim co delaˇ jsem schopna sednout do auta , vylez z okna , citim se nedosazitelna a nesmrtelna . Dekuji
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V případě problémů s konzumací alkoholu je často nárazové pití (tedy např. jednou měsíčně velké dávky) velmi škodlivé. Píšete, že byste se chtěla naučit dát si skleničku a dál už nepít. Toto nazýváme kontrolované užívání, které není pro každého a vyžaduje velkou dávku připravenosti, např. dopředu si stanovit, v kolik z akce odjedete, s kým apod. Můžete také požádat nějakou kamarádku, přítele či kohokoliv blízkého, aby s vámi na společných akcích nepil alkohol, byl Vám oporou. V tomto případě je upřímnost nejlepším řešením. Je na místě promluvit si s lidmi, kterým jste dle Vašich slov ublížila a vše si vyjasnit. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci, kde Vám s Vaším problémem pomohou. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení.
S pozdravem Iva Knížková a Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 26 27 28 29 30 31 32 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky