Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 25 26 27 28 29 30 31 41 61 81 97 » Na konec
06.07.2019 - Narazovy exces Dobry den,
Potrebuji poradit: obcas mivam alkoholove excesy - naposledy 18.4., kdy zemrel kolega a my se sli opit. Vzdy jsem dorazila domu, nic neztratim, zadny uraz a tak. Ovsem opila jsem se dost. Od te doby jsem asi mesic nic nepila, pak sem tam trochu, ale vse pod kontrolou. Mam rada vino, chutna mi, rada se napiji, ale nemusim pit. Vino je pro mne rekax, pohoda, symbol uvolneni, konce pracovniho dne. Protoze obcas mam ty excesy, rodina po mne chce, abych se lecila, abych nepila vubec. Jenze me se zda, ze se spis musim naucit najit brzdu - a pit opatrne, kontrolovane. No a jak mi zejmena dcera vycita jakykoli alkohol, obcas si tajne dam 1-2 sklenky, ale pripada mi to hloupe. Kdybych si dala vino do pekne sklenicky doma, netajila to, oni budou videt, ze to zvladam - ale dcera steka, ze jsem slibila, ze nebudu pit vubec, a tak to piju tajne. Je to zacarovany kruh. Ja mam pocit, ze je to pod kontrolou, ale ona me hlida a ja to tedy tajim. Kdyz prijde na to, ze jsem neco pila, dela mi sceny. No, a tak si to dam zas tajne, coz je fakt blaznive. Poradite? Je cesta, jak uz trvale kontrolovane pit (treba sklenka max 1 za hodinu, mezitim voda?) a jak rodinu - i sebe presvedcit, ze si muzu tu sklenicku dve dat? Proste to doma zase legalizovat a byt vsichni v klidu? Hodne pracuji, jsem zodpovedna, rodine se venuji, ale nekdy mi delaji dost “pakarnu” - zejmena dcera se vuci mne hodne vymezuje a snazi se mit na sve strane manzela. Je dospela, bydli u nas - docasne s miminem
Dobrý den,
pokud vnímáte své pití jako problém a nedaří se Vám ho zvládnout vlastními silami, obraťte se osobně na adiktologickou poradnu. Jejich seznam najdete na Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=#result Můžete se objednat přímo k nám na tel. čísle 224 968 208.

Takhle na dálku nelze určit, zdali se jedná o závislost. Kontrolované pití, o kterém píšete, je možné, avšak často neudržitelné. Z vašeho popisku ale slyším, že v tom problém vidí spíše dcera. Je potřeba se společně domluvit na jasných pravidlech a kompromisu a to dodržovat. Lhaní a schovávání nic nevyřeší, měla byste být upřímná k sobě i ke svému okolí. Další možnost řešení je navštívit rodinnou poradnu či rodinnou terapii, jelikož se může jednat o komplexnější problém mezi vámi a dcerou- nejen o pití alkoholu.
S pozdravem
Kateřina Rokosová
17.06.2019 - Alkohol Dobrý den, mohla bych se zeptat jak to probíhá, když rodina přiveze do nemocnice někoho, kdo je závislý na alkoholu, ale odmítá se jít léčit? Přijmou nás alespoň na nějaký pohovor, nebo se musíme dopředu ohlásit?
Moje máma je už několik let závislá na alkoholu a vypadá stále hůř. Okolí mi radí, abych jí naložila do auta a odvezla k Vám, ale já nevím, jak by to probíhalo a jsem si jistá, že máma by nikde zůstat nechtěla.
Ale když jí tam neohlášeně přivezu, promluví si s námi alespoň nějaký lékař?

Děkuji mnohokrát za zodpovězení mého dotazu.
Dobrý den,

děkuji, že se na nás obracíte. Situace s Vaší matkou nemá jednoduché řešení. Pokud nebude ona sama chtít udělat změnu, vy s tím bohužel nic neuděláte. Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá, pomůžou jedině činy. Když ji nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnila, je třeba nějak změnit postoje a chování jejího okolí, tedy rodiny. Pokud ani to nepomáhá, je důležité, abyste se vy sama smířila s danou situací a vyhledala pomoc pro sebe. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché.

Pokud matka bude mít zájem, je možnost nástupu u nás na detoxifikační jednotku, do ústavní či ambulantní péče: bližší informace naleznete na našem webu. Pokud matku přivezete násilím, a pokud bude mít někdo z ambulance volné místo, promluvíme s vámi, avšak nebude to mít žádný smysl, pokud vaše matka nebude chtít spolupracovat. Může se sama objednat k nám do adiktologické ambulance na čísle: 224 968 208.

Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří kvůli jejímu pití trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na vaši matku, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.

U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro známé a rodinné příslušníky, kde se dozvíte potřebné informace a situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Držím pěsti.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 21 25 26 27 28 29 30 31 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky