Alkohol
Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
02.03.2021 - alkohol
Dobrý den,
manžel konzumuje denně alkohol cca 0,3l vodky. Účinek alkoholu se projevuje čím dál tím více a v kratší době. Několikrát upadl a nebyl schopen se zvednout, rozhovor v těchto chvílích je absolutně neproduktivní. Situace se stále zhoršuje.Mohla bych ještě dlouho psát o potížích vnašem manželství, ale jistě to znáte.
Má snahu to řešit, sám to nezvládne. Problém je v tom, že neumí česky a tudíž léčba je, zejména ve skupinové terapii, nemožná. Do Německa nemůže odjet a stejně sám si to nevyřídí. Podotýkám, že má plně hrazenou péči OZP. Prosím poraďte mi, zda existuje nějaká možnost problém řešit.
Děkuji předem za odpověď. -
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Situace samozřejmě řešit jde. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci, kde Vám s Vaším problémem pomohou. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení. U nás v Praze na Klinice Adiktologie je možné si sebou vzít tlumočníka, bohužel na vlastní náklady, ale konzultace pak proběhne za normálních podmínek. Dále se ve stejném duchu může nést i individuální terapie.
Jsou věci, které můžete zkusit již doma: mít čistou domácnost – zkrátka žádný alkohol v žádné podobě. Je dobré, aby manžel nechodil na nákupy sám, nebo aby chodil na procházky bez peněz – zamezí to kupování alkoholu. Další, co mohu poradit je ostropestřec, magnesium, kořen kudzu, b-komplex – nicméně užívání doplňků stravy je potřeba konzultovat s lékařem v souvislosti s jinými somatickými onemocněními.
S pozdravem
Jana Portmannová a Kateřina Rokosová - 24.02.2021 - alkohol Dobrý den, manžel má dlouhodobé problémy s pitím (denní popíjení, časté přicházení domů pod vlivem alkoholu z práce). Marně se to snažím dlouhodobě řešit. Nyní mi chtěl dokázat, že závislý není a držel suchý únor a porušil to. Přišel domů velmi opilý pozdě večer a ani se neozval, že nepřijde. Byla jsem polomrtvá strachy, telefon nebral. Potřebovala bych, aby ten problém začal řešit, on se již před rokem a půl obrátil na poradnu, ale pak mi řekl, že kdyby se léčil, tak by mu sebrali řidičák, takže nemůže. Chtěla bych se zeptat, zda je to opravdu tak, že neexistuje možnost řešení závislosti bez odebrání řidičáku. Přes den nepije a opilý nikdy neřídil. Jsem 100% rozhodnutá, že s člověkem, který je často opilý žít nechci. No spíše - dlouhodobě vedle něho, protože "spolu" vlastně už dlouho nežijeme. Máme ale dvě děti a musím situaci řešit i s ohledem na ně. Musím vědět, jestli je tu šance, nebo mám zlomit hůl a zaměřit se na sebe a na děti. Opravdu mě to hodně ovlivňuje a psychicky deptá. Předem moc děkuji za odpověď. Takže - je možné se léčit bez toho, aby klientovi odebrali řidičský průkaz? Případně kde a jak? A ambulatně.
-
Dobrý den.
Šance, že se chování Vašeho muže změní, existuje. Uděláte dobře, pokud se zaměříte na sebe a děti, jak píšete. Nejen, že se ochráníte, ale můžete tím prospět i manželovi, protože to pro něj může být jasný signál, že to myslíte vážně, což ho může probrat.
Tvrzení, že se "nemůže léčit, protože by mu sebrali řidičák", je možné zpochybnit úvahou, že pokud nepřestane pít, velmi pravděpodobně přijde časem nejen o řidičák, ale o mnohem víc. Tělesné zdraví, duševní zdraví, rodina, práce...
V praxi se odebrání řidičského průkazu na návrh lékaře děje pouze zřídka, pokud nespolupráce v léčbě na straně pacienta vede k opakovanému a dlouhodobému nezvládnutí závislosti, a to zejména u řidičů z povolání. Jedná se o obecné ustanovení zákonu o provozu na pozemních komunikacích (č. 361/2000 Sb.), který v § 89a uvádí: "Lékař, který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel s podmínkou nebo není zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel, je povinen o této skutečnosti neprodleně informovat obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle obvyklého bydliště nebo místa studia žadatele o řidičské oprávnění nebo držitele řidičského oprávnění." V praxi lze pacienta, který se léčí se závislostí na alkoholu úspěšně, tedy abstinuje, považovat za způsobilého k řízení a proto není třeba toto nařízení zákona uplatňovat automaticky u všech osob, kterým je alkoholismus či jiná závislost diagnostikována. Na konkrétním postupu se může Váš muž se svým psychiatrem předem domluvit.
Dostupné ambulance najdete na mapě pomoci, o jejich přístupu k závislým řidičům se musíte informovat individuálně, ale osobně bych byl ohledně toho optimistický.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12#result
Za online poradnu Jarda Vacek