Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 25 26 27 28 29 30 31 57 85 113 138 » Na konec
29.01.2021 - alkohol Bratr 68let, 4roky nepil alkohol, před 14 dny začal pít. Pil 14dní každý den, ted alkohol nepije. Po domluvě s mudr psychiatra mu dáváme léky. Za jak dlouhou dobu když bude brát pravidelně léky muže být zase dobrý
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Nevím zcela, co máte na mysli pod stavem "zase dobrý". Po vysazení alkoholu můžou abstinenční příznaky přetrvávat až 5 dní. Nicméně i nadále může přetrvávat chuť na alkohol, psychická nepohoda, únava, problémy se spánkem a jiné komplikace. Nemáme mnoho informací z Vašeho popisu, říkáte, že bratr užívá léky, ale nevíme jaké. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci a nezanedbat možné znovu napití. Také konzultovat jeho stav s psychiatrem a brát v úvahu okolnosti jeho stavu a celkový zdravotní stav či jiné somatické komplikace, které může mít.
Za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová
28.01.2021 - Deprese při odvykání Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu, která se týká mého partnera.
Je alkoholik. Pil cca 20 let v podstatě denně. Nevím, jak moc si to přiznává, ale pod nátlakem svolil s vyhledáním psychologa, ke kterému pravidelně dochází a jak sám říká, je s ním spokojený.
Alkohol do značné míry omezil v podstatě ze dne na den, kdy současně přestal kouřit. Pije již mnohem méně. Problém je, že v okamžiku, kdy pití omezil, tak ztratil zájem o cokoli jiného, o koníčky, o svět, o mě jako ženu. Nějakou dobu mi dával za vinu to, že se mu hroutí svět bez alkoholu. Brala jsem to tak, že musíme překonat toto složité období a bude to v pořádku. Ale co nepije, tak se problémy mezi námi stupňují, protože se mnou v podstatě nemluví, neví o čem (dřív začal komunikovat až v momentě, kdy měl určitou hladinu alkoholu), vypovídá se psychologovi a to mu stačí. Vadí mu postupně úplně vše, sám říká, že upadl do obrovské deprese.
Do toho jsem já těhotná a on nedokáže zpracovat tolik změn. Už to vypadá, že snad půjdeme od sebe, což nechci kvůli dítěti.
Nevím, jak mu pomoci, problémy mezi námi se stupňují a on odmítá vidět jejich příčinu.
Ačkoli mu jeho psycholog doporučoval, abychom spolu více komunikovali, čím více se snažím s ním navázat řeč, tím horší to je. Bere vše jako nátlak. Teď přišel s tím, že nechce řešit vůbec nic. A já už tedy nevím, co dělat, aby se cítil lépe, aby jsme se přestali odcizovat, aby myslel i na to dítě a na to, co to dělá se mnou. Jsem naprosto vyčerpaná a plná lítosti a zlosti. Už ani nevím, o čem s ním mluvit, aby mu to nevadilo.
Předem děkuji za jakoukoli radu.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Věřím, že Vaše situace pro Vás musí být velice náročná a vyčerpávající.
V první řadě bych Vám chtěla nabídnout možnost docházení na skupinu pro osoby blízké nebo jinou poradenskou pomoc pro Vás, kde Vám může být nabídnuta emoční podpora i třeba cenné rady, co ve Vaší situaci dělat, protože je potřeba myslet i na Vaše zdraví a opečovat sebe. Zde je odkaz na šikovnou mapu pomoci podle vaší místní příslušnosti, kde se můžete snadno zorientovat ve službách, které by Vám mohly poskytnout pomoc, ale i Vašemu partnerovi https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ . Možná i vyhledání dlouhodobé psychoterapie pro Vás by mohlo situaci posunout k lepšímu.
Co se týče Vašeho partnera, popisujete deprese v souvislosti s vysazením alkoholu. Můžete ho podpořit ve vyhledání psychiatrické pomoci, pokud stav bude přetrvávat a deprese prohlubovat apod. Nicméně takhle na dálku nelze posoudit, zda stav vyžaduje psychiatrickou péči. Co vnímám jako zásadní, je opravdu nemožnost komunikace mezi Vámi, což je pro vztah velmi důležité a zásadní pro rodinné fungování i v souvislosti s dětmi.
Existuje také možnost párové terapie, kde pomocí terapeuta opět navazujete komunikaci ve vztahu.
Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomůže a situace dobře dopadne. Vám přeji sílu a zdraví při zvládání této náročné situace a nezapomeňte opečovat především sama sebe.
Pěkný den, za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 25 26 27 28 29 30 31 57 85 113 138 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky