Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 24 25 26 27 28 29 30 55 82 109 133 » Na konec
08.12.2020 - Alkoholismus u otce Dobrý den,
obracím se na Vás s velkou prosbou o radu ohledně vhodného postupu při alkoholismu v rodině.

Jedná se o mého otce (56 let), který intenzivně pije alkohol již asi 25 let. Nyní vše dospělo do takového stavu, že mě kontaktovala jeho současná partnerka, že již neví, co má dále dělat a prosí mě o pomoc. Můj otec se svůj problém snaží skrývat, pije potají (lahve si schovává například v batohu a pak pod nějakou záminkou odchází na chodbu, kde z batohu upíjí, lahve jsme našli třeba i ve sklepě a na jiných místech). Alkohol pije rovněž v práci (při kontrole mu byly naměřeny tři promile). Největším problémem je, že si myslí, že my (celá rodina, včetně jeho bratra a rodičů) tento problém nevidíme. Když se s ním o tom snažíme mluvit, v podstatě říká, že si to vymýšlíme a že on žádný problém nemá.

Nevím, jak v takové situaci nejlépe postupovat, zda na něj tlačit s léčbou a zapojit do toho rodinu a zda to vůbec má cenu, když on si problém nepřipouští. Chápu, že není snadné dát jednoznačnou radu, ale mohli byste nás prosím alespoň nasměrovat, na koho se obrátit a s kým postup nejlépe konzultovat (jsme z Brna)? A jak bychom měli postupovat, kdyby se nám podařilo ho přesvědčit, že je závislý a měl by vyhledat odbornou pomoc? Je pro něj těžké přiznat slabinu a žádat o pomoc, tedy bych pro něj chtěla mít připravený "návod".

Moc Vám děkuji za odpověď a přeji Vám hodně sil ve Vaší práci.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz a za to, že Vám není situace lhostejná. Podobnou řeší mnoho rodin.
Pokud otec nebude sám chtít, nic moc s ním nezmůžete. Je možná nedobrovolná hospitalizace, ale to pouze v případě, že by byl otec nebezpečný sobě nebo někomu jinému (v tom případě volat rychlou záchrannou službu).
Doporučuji o problému otevřeně mluvit v rodině, domluvit si jasné stanovisko, které k tomu zaujímáte a podle toho zvolit strategii. Obecně platí, že tlačit člověka do léčby nebo do uznání vlastního problému vyvolá odpor, spíš než akci. Buďte jednotní v tom, co budete otci říkat, snažte se mu na konkrétních situacích ukázat, že o pití víte a že je to problém (nalezené schované lahve apod.). Snažte se to načasovat do období, kdy je střízlivý. Nevyčítejte, motivujte a podporujte pozitivní chování. Nabídněte mu možnosti řešení s tím, že ho do ničeho nenutíte, ale že ho v procesu doprovodíte, podpoříte.
V Brně doporučuji kontaktovat ambulantní program Remedis www.remedis.cz, ambulantní program Renadi www.renadi.cz/cs/ambulantni-lecba-pro-pomoc-s-alkoholem#10-sluzba-je-urcena-pro-vas-pokud (kde nabízejí program i pro rodinné příslušníky), centrum Lotos www.lotos-brno.cz.
Tato zařízení se věnují diagnostice a léčbě závislosti na alkoholu, i práci s rodinnými příslušníky.
Držím palce a přeji mnoho sil,
za online poradnu Lada Broklová.
19.11.2020 - Víno každý den Dobrý den, chtela bych se zeptat, zda jsem alkoholik pokud vypiji každý den 7mičku vina? Ano, je to skoro každý den. Ale pokud mám jít na noční, pro někoho dojet nebo něco takového tak si nedám a nemám s tím problém. Dříve jak po sedmé hodině víno neotevřu. Vždy si ho otevru večer k filmu, seriálu. Nepociťuji třes ani nic takového. Trvá to už přibližně rok a půl.
Moc děkuji
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a projevenou důvěru. Co se týče vypitého množství, které udáváte a rizik s ním spojených, tak se nacházíme v pásmu vysokého zdravotního rizika, jinými slovy hazardujete se svým zdravím. Denní limit konzumace alkoholu pro ženy je maximálně tři jednotky, které odpovídají 3dcl vína, kdy dva dny v týdnu by se nemělo pít vůbec. Vaše spotřeba je velmi zdravotně riziková. Pravidelná konzumace alkoholu, včetně piva a vína, zvyšuje riziko onkologických onemocnění, jaterních onemocnění a zánětu či poškození slinivky. Co se týče diagnózy závislosti, podle mezinárodní klasifikace nemocí se chronické opakující se onemocnění projevuje znaky: silná touha konzumace, potíže v seberegulaci související se začátkem a ukončení pití, tělesný odvykací stav, nárůst tolerance k účinku látky, zanedbávání zájmů nebo jiných potěšení. Diagnóza by měla být stanovena pouze tehdy, jestliže došlo v posledním roce minimálně ke třem uvedeným jevům. Ve Vašem případě vzhledem k dennímu užívání se může jednat o závislost. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci viz mapa pomoci https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=8#result. Přečtěte si výbornou knihu Zůstat střízlivý od Karla Nešpora, která je volně ke stažení online https://www.drnespor.eu/tyka06e.pdf. Otestujte si závislost na alkoholu pomocí rychlého dotazníku: https://www.mojelekarna.cz/o-projektu-moje-lekarna/sebetestovani/jak-velka-je-vase-zavislost-na-alkoholu.html. Prozatím doporučuji: zkuste omezit konzumaci alkoholu, určete si dny, kdy budete abstinovat. V tomto dni nahraďte konzumaci za aktivitu např. zkuste si zacvičit. V ty dny, kdy si dáte víno, pijte k tomu vodu a najezte se před konzumací.
Držím Vám palce
Aza Tibová
Na začátek « 1 24 25 26 27 28 29 30 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky