Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 24 25 26 27 28 29 30 59 88 117 144 » Na konec
06.03.2021 - alkohol Dobrý den, můj táta je závislí na alkoholu. Vrátil se k nám domu po 6 letech a žije s máme v jedné domácnosti již 3 měsíce. Přes den nedělá nic jiného než jen pije. Do práce nechodí a jediné, kdy vyjde z domu je pro alkohol do krámu. Protože z návaznosti na závislost se začal potýkat s inkontinencí (obojího druhu) a předevčírem si očividně uvědomil, že má problém, tak se rozhodl zvládnout závislost sám po svém. Víme, že si dal včera nějaké víno, ale podstatně méně než bylo za poslední dobu běžné a teď má absťák - celý se klepe, nedokáže udržet sklenici s vodou, probudil se úplně spocený a kdo ví co ještě. Bojím se, aby se mu něco nestalo a ještě víc se bojím toho, že když to na tom v tomto stavu bude ještě hůře, tak odmítne ambulantní pomoc. Chtěla bych se zeptat, co v této fázi dělat? Co by bylo nejlepší pro něj a pro jeho zdraví. Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za dotaz, Vaše situace jistě není jednoduchá. Stavy, které popisujete po vysazení alkoholu můžou končit život ohrožujícím stavem - delirium tremens. Doporučila bych hospitalizaci na detoxifikační jednotce, kde proběhne detoxifikace s dohledem odborníků lékařů. Následně je možnost nastoupit do léčby, zde posílám mapu pomoci s kontakty na adiktologická zařízení https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ . Hospitalizace je dobrovolná. Zkusila bych si s ním promluvit a jasně mu ukázat, proč je to pod dohledem doktorů lepší.
S pozdravem
Kateřina Rokosová a Jana Portmannová
02.03.2021 - Detox Dobrý den. Po několikaletém denním pití jsem se rozhodla omezit alkohol (nyní 1 - 1,5 vína), chtěla bych svépomocí zvládnout detox, zdá se mi, že mi tento démon přerůstá přes hlavu. Když ale čtu, jak nebezpečné to může být, mám strach (úzkosti, mdloby, epileptické záchvaty...). Nechci ale kontaktovat lékaře, nechci to nikomu říkat. Poraďte mi prosím, jestli jsou nějaké volně dostupné léky nebo přírodní preparáty, které by mi mohly toto období překonat. Jak nejlépe to zvládnout, na co se připravit a čeho se vyvarovat?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za Vás dotaz. Určitě bych se v této situaci o Ddetox, který by nebyl pod kontrolou zdravotnického personálu je rizikový. , nepokoušela. Hrozí totiž život ohrožující stav delirium tremens trmenes, u kterého v horších případech hrozí i smrt. Doporučila bych kontrolovaný detox na detoxifikační jednotce. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení.
Také Vám mohu navrhnout linku pro odvykání na tel. čísle 800 350 000 bezplatně. Zavolat můžete po-pá 10-18 hod a situaci probrat takto anonymně.
Pokud se rozhodnete pro domácí detox, je dobré i toto konzultovat s odborníkem. Je velmi důležité alkohol vysazovat postupně, tedy snižovat denní dávky alkoholu pozvolna, postupně, v rámci několika dní. Nevysazujte alkohol ze dne na den.
Doporučila bych kontrolovaný detox na detoxifikační jednotce. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení.

S pozdravem
Kateřina Rokosová a Jana Portmannová
Na začátek « 1 24 25 26 27 28 29 30 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky