Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 23 24 25 26 27 28 29 30 59 88 117 144 » Na konec
15.03.2021 - Kvartalni alkoholismus Dobrý den, uz nějaké 3 roky bych řekla ze mám problém s alkoholem. Nepiji každý den ale jen jeden den v týdnu bud pátek nebo sobota a většinou je to buď každý víkend nebo ob víkend. Můj manžel takto také pije, takže jsme se takto chodili bavit o víkendu spolu. Jenže manžel když se napije, tak se pak dokáže ovládat a když ví že uz má dost, sebere se a jde domu, ale to ja bohužel neumím a to je ten problém, dříve se me pokoušel přemluvit at jdu a nim domu ze uz je pozde a ze to stačilo, ale většinou bez výsledku. Pote se zacalo stávat ze jsem domu sla ale nakonec jsem stejně utekla bavit se dál ....většinou jsem se ,,bavila,, tak do svítání, do 4 nebo 5 rána a poté jsem to zalomila, ale problém byl v tom ze ne u manžela doma ale kdekoliv, bylo mi to jedno, pak sem se vždy probudila s kocovinu a hrozbou depresí a vycitkami, ze jsem nesla domu včas a z kocoviny a depresí jsem se dostavala vzdy tak 4 dny a tak pořád dokola...partner na to samozřejmě uz nemel nervy a několikrát mě z bytu, ve kterém jsme spolu žili 5 let vyhodil (patří jemu), skouseli jsme to dát několikrát dohromady, jenze nejspíš kvůli alkoholu nebo spíš neshod diky alkoholu jsme se prestali milovat, ale me je to ted hrozně lito a chtěla bych to vse vrátit zpět...chce abych se dala dohromady a problém s alkoholem začala řešit, což chci také..
Dobrý den,
šance na zvládnutí problémů s alkoholem je určitě vyšší, pokud na to nebudete sama. Je těžké a bolestivé si přiznat, že žít s alkoholem nezvládáte, tedy žít šťastně, ale tento krok už máte z velké části za sebou. Existují specializované ambulance, kde Vám pomohou vlastnímu problému porozumět a najít nějaké východisko. Není to ale otázkou jedné návštěvy... Podrobná diagnostika také může najít podstatu problému i jinde, než pouze v pití. Jako nejvýhodnější řešení se v praxi osvědčuje dlouhodobá abstinence, ale k ní se případně můžete rozhodnout sama. Podporu můžete najít jak ve farmakoterapii předepsané psychiatrem, tak v psychoterapii. Problémy v manželském vztahu s pitím úzce souvisí, ať už jako příčina či následek, a proto byste jim měla v terapii věnovat patřičnou pozornost. Pokud vidíte ve změně svého chování ve vztahu k pití smysl, pak najdete cestu, jak toho dosáhnout. Zachovat vztah je určitě dostatečný cíl, a pokud Vás manžel na Vaší cestě podpoří, např. i vlastní abstinencí, půjde se Vám snáze. Svou lítost a odhodlání ke změně dokážete jedině svými činy, začněte tím, že se objednáte na konzultaci k odborníkům.
Kontakty na dostupné ambulance najdete zde:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=11#result
Za online poradnu
Jarda Vacek
10.03.2021 - Správanie sa po požití väčšieho množstva alkoholu Dobrý deň, môj dotaz sa týka partnerky. Má 30 rokov a k alkoholu má dosť pozitívny vzťah. Pokojne bez neho vydrží, nechýba jej. Ale rada si párkrát do týždňa dá nejaké víno, atď. Problém nastáva, keď to prekročí určitú hranicu (cca sedmička vína). Potom stráca kontrolu, nedokáže sa zastaviť a vždy to končí totálnou opilosťou. Strieda sa u nej ľútosť, keď vždy niekoľkokrát za večer plače a nevie to vysvetliť, s agresivitou a vulgárnym prejavom. Toto sa deje tak raz za 1 - 2 týždne. Keď sa ráno zobudí, nič z toho, čo sa večer dialo si nepamätá. Neviem, do akej miery je toto otázka určitej závislosti, prípadne ako si jej správanie vysvetliť. Každopádne by som jej rád pomohol, pretože sa potom sama vždy nad svojím správaním trápi. Ďakujem za názor.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. To, co popisujete u své partnerky, již může značit rizikové užívání. Odtud je již jen malý krůček k závislosti. Nárazové pití do úplné opilosti je kolikrát mnohem nebezpečnější než pravidelná konzumace malých dávek alkoholu. Jedná se především o zdravotní hledisko, jelikož velké množství alkoholu je obrovskou zátěží pro celý systém. V první řadě bych Vám doporučila promluvit si s partnerkou a vysvětlit jí své postoje, tedy, že se Vám to nelíbí. Můžete se zkusit dohodnout na delším obdobím abstinence, což by ale vyžadovalo i Vaše zapojení. Pokud je Vaše partnerka již ve fázi, že si nedovede týden bez alkoholu představit, je již na čase poohlížet se po případné pomoci v nějakém zařízení, v tomto případě ideálně ambulantním. Každopádně v této situaci je však nejdůležitější vyjádřit partnerce podporu a stát při ní. Níže Vám zasílám odkaz na stránku, kde si můžete vyhledat vhodné zařízení dle vašeho místa bydliště. Zároveň Vám mohu doporučit knihu Ze závislosti do nezávislosti (spoluzávislí a nešťastní).
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Za adiktologickou ambulanci
Iva Knížková a Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 23 24 25 26 27 28 29 30 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky