Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 23 24 25 26 27 28 29 41 61 81 97 » Na konec
26.08.2019 - Jak začít s léčbou Dobrý den,
prosím o radu jak postupovat když se někdo rozhodne pro léčbu s alkoholem.
Domluvili jsme se s bývalým přítelem, že mu pomůžu. Takže bych se chtěla zeptat jak postupovat, jít nejdříve k psychologovi ať posoudí situaci a poradí nám?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
určitě je dobře, že svému bývalému chcete pomoci, jenom předesílám, že pro léčbu je zásadní, aby ji sám chtěl ten, kdo má problém. Na začátek bych doporučil spíš než psychologa raději AT poradnu nebo adiktologickou ambulanci, kde ho můžou dál nasměrovat podle závažnosti problému a aktuálních potřeb k psychiatrovi, psychologovi, terapeutovi do ambulance, skupiny nebo v krajním případě třeba k ústavní léčbě: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=2#result
Možností je opravdu hodně, často jsou bohužel dlouhé čekací doby (týdny až měsíc), ale zásadní je udělat ten první krok a pomoc vyhledat a svěřit se.
Držím palce.
Jarda Vacek
16.08.2019 - Abstinence navždy dobrý den, alkohol je mým celoživotním tématem. Oba moji rodiče byli alkoholici, bratr před rokem absolvoval protialkoholní léčbu a s úspěchem rok abstinuje. Já jsem se již potřetí v životě rozhodla nepít alkohol. Alkohol používám na uvolnění, piji především pivo takřka denně, i když max. 3 velká piva.. Po několikáté se mi již stalo, že jsem po několikadenní abstinenci pocítila abstinenční příznaky. Rozhodla jsem se tedy, že s alkoholem skončím jednou provždy. Po několikadenní abstinenci je mi hrozně. Psychicky i fyzicky. Bolí mne celé tělo. Je mi stále do pláče nebo jsem velmi podrážděná. Co mohu udělat pro to, abych toto období zvládla a abych se do budoucna již nenapila ?
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz,
abstinenční příznaky trvají průměrně týden, ale tato doba je zcela individuální. Důležité je, jestli se Vaše obtíže nezhoršují. Problémy se spaním mohou trvat až měsíc či déle. Craving je jeden z příznaků závislosti a je velmi těžké ho zvládnout. Bývají nejsilnější během několika prvních týdnů. Je důležité proto objevit nové strategie zvládání situací, kdy se tak stane. Proto aby jste našel nové, musíte nejdřív objevit své současné. Zkuste si projít naši svépomocnou aplikaci, která Vám může pomoc je najít.
Obecně se doporučují různé metody zvládání a to třeba změnou myšlení (pozitivní sebemluva) nebo akcí (dělání něčeho, co vám na chutě pomůže nemyslet, třeba sport nebo relaxace).

Co se týče stavů, které popisujete, může se jednat o abstinenční příznaky, ale nemusí. Proto bych Vám doporučila navštívit psychiatrickou péči. Pokud se jedná o abstinenční příznaky, se specializovaným psychiatrem na závislosti pak můžete hledat vhodnou podpůrnou medikaci, která by Vám ji mohla pomoci lépe zvládnout. Může se však jednat o jinou diagnózu, která vyžaduje dlouhodobou psychiatrickou péči (deprese, úzkostlivé stavy), a jejíž projevy tlumilo užívání alkoholu.
Je chvályhodné, že jste se do abstinence pustila, ale doporučila bych Vám na to nezůstávat sama. Jedna z možností je kontaktovat AT poradnu nebo adiktologickou ambulanci.Kontakty najdete zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result


Čím více obran si postavíte, tím lépe.

Přejeme hodně štěstí na Vaší cestě.

Za adiktologickou poradnu Rokosová
Na začátek « 1 21 23 24 25 26 27 28 29 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky