Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 22 23 24 25 26 27 28 55 82 109 133 » Na konec
06.01.2021 - Mamka alkoholička Dobrý den,
Mám problém se svojí mamkou. Je ji 59 let a má problém s alkoholem. Před asi 5 lety se rozvedla a od té doby pije. Schovává si všude krabice vína. Když nemá víno, dá si cokoliv jiného co má k dispozici. Někdy se opije jen lehce, ale jindy je to skoro do němoty. Už mockrát mě i bratrovi slíbila, že přestane, ale nikdy slib není schopna dodržet. Jednou vydržela asi měsíc, začala jezdit na rotopedu a snažit se s sebou něco udělat, ale dlouho ji to nevydrželo. Svůj problém si nepřipouští. Vždy nám řekne, že není problém nepít, ale že pak si uvědomí, že nic nemá a tak se napije. Už nevím, jak ji pomoci a donutit přestat.
Dobrý den,
Vaše maminka už udělala ten první zásadní krok k vyléčení: přiznala si, že má problém, a možná se i rozhodla, že chce svoje chování změnit. Pokusy o změnu svépomocí zafungují jen někdy, mnohem efektivnější a svým způsobem i snazší je léčba s odbornou podporou. Zkuste ve svém okolí vyhledat adiktologickou ambulanci a s maminkou tam zajít. Existuje mnoho forem a přístupů, které lze v terapii závislosti použít, některý z nich Vaší mamince velmi pravděpodobně sedne. Pokud bude mít podporu rodiny, je naděje na úspěch velká. Hledejte na Mapě pomoci a domluvte schůzku co nejdřív.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=10#result
Za online poradnu Jarda Vacek
02.01.2021 - alkoholik Dobrý den,

žiji s partnerem, který je alkoholik. Nyní začal docházet na ambulantní léčbu. To je možná dobrá zpráva. Ale já vlastně nějak nevím jak s ním mluvit. Moje naštvanost už asi dosáhla nejvyššího bodu. Nevěřím mu už. Nejhorší na tom je, že má partner v péči syna (z prvního vztahu), který potřebuje opravdu výraznou péči. Trpí několika vadami aj. Matka o chlapce nejeví zájem a v případě toho, že bych ho vyhodila ze svého bytu nemá se synem kam jít. Nechtějí mu pomoci ani jeho rodiče a synovi také ne. Vadí mi hrozně, že má přesné nálady (co jsem si nastudovala o alkoholismu) alkoholika. Vše mu trvá, k ničemu se nerozhoupe a když tak to trvá půl dne, je apatický, sebelítostivý, neví co by měl, nic ho nebaví, nekonečný pesimista. Mám pocit, že mám v domácnosti další dítě akorát. A vůbec nevím jak se k těm jeho náladám postavit. Psycholožka v ambulantní léčbě mu doporučila nějaké věci a dodržovat určitý harmonogram, ale v době kovidu nevím jak ho např fyzicky zatížit. ..Když je vše zavřené a není kam jít třeba plavat nebo fitko (bavil ho box) Doma ho moc nedonutím. Já nyní začnu po dovolené chodit do práce a nevím co bude doma dělat. Mám obavu, že když mu řeknu aby vymaloval kuchyň tak to bude dělat "rok" protože nad ním nebudu stát neustále. Nevím s kým si o tom promluvit nebo jak postupovat a co dělat vůbec. Nemám náladu ho za nic chválit jak mu radí paní doktorka :( asi je to ve mě už moc. Nechci aby se synem skončil na ulici a ani aby syn skončil v dětském domově, protože v momentální situaci se o něj fakticky nepostará. Ale nyní nějak nevím jak zvládnout ty jeho nálady, ten pesimismus a vše.
Dobrý den,
život s alkoholikem není jednoduchý, ani když se léčí. Abstinence sama o sobě totiž neznamená ani vyléčení ani zlepšení kvality života, nezřídka dokonce vede k rozpadu vztahu. Možná se ve Vás pere láska s lítostí, i únava se vztekem. Rozhodla jste se pomáhat, ale sama už cítíte vyčerpání. Máte ale také právo své rozhodnutí kdykoliv změnit, máte právo na vlastní šťastný život. Doporučuji Vám, abyste se sama obrátila na terapeuta či psychologickou poradnu, a s jejich podporou zvážila, jakou cestou se v životě dáte. Nemusíte své rozhodnutí udělat hned, ale zároveň nemusíte trpět náladami a pasivitou svého partnera donekonečna. Pokud se situace ani po nějaké době nezmění k lepšímu, a Vy se třeba rozhodnete vztah ukončit, terapie Vám pomůže k nelehkému rozhodnutí dojít, porozumět vlastním pocitům, rozlišit co je Vaše a co partnerova zodpovědnost, a unést tíhu odpovědnosti vlastní. Teď jste Vy tím, kdo potřebuje podporu. Pokud máte svým blízkým pomoci, musíte být sama fit, ale pokud se rozhodnete obětovat své psychické zdraví druhým, neprospějete tím ani sobě, ani jim, ale je to Vaše volba, na kterou máte právo.
Držím palce pro nelehkou dobu. Za poradnu Jarda Vacek
Na začátek « 1 22 23 24 25 26 27 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky