Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 22 23 24 25 26 27 28 30 59 88 117 144 » Na konec
19.03.2021 - alkoholismus matky Dobrý den, ráda bych se vás zeptala zda je možné s vaší pomocí řešit situaci, kdy máme s mužem v péči dočasně jeho nezletilého syna, na základě toho, že matce byl Policií ČR prokázán dechovou zkouškou alkohol ve výši 3,36 promile. Poté podstoupila údajnou měsíční léčbu v nestátním a nezdravotnickém zařízení a jak je nám známo dochází i do vaší ambulance. Na OSPOD dokládá potvrzení z vaší ambulance, na kterém je uváděno, že 5 dní zpětně nepožila alkohol a žádá na základě toho i navrácení syna. Nicméně minulou sobotu byla zastavena hlídkou Policie ČR (v autě vezla i syna) a byl dechovou zkouškou potvrzen alkohol v rozsahu přestupku, tedy do jedné promile. Aktuálně řešíme, že matka jezdí i se synem pod vlivem a o to více se bojíme, aby se něco nestalo. Věřili jsme tomu, že když dochází do vaší ambulance a je takto hlídaná, že opravdu nepije, ale je pravda, že cca dva měsíce máme podezření, že tomu tak není a tato situace nám to jen bohužel potvrdila. Rádi bychom byli nápomocni a tuto situaci řešili, protože víme, že syn má matku rád a nechceme mu znemožnit kontakt, ale nevíme si rady, matka s námi nespolupracuje, muže obviňuje ze šikanování a my se bojíme o dítě. Prosím je možné s Vámi navázat nějakou možnost spolupráce pro úspěšnou léčbu dané matky? Děkuji za zprávu.
Dobrý den,
každý pacient (naší) ambulance rozhoduje o tom, koho si do terapie s sebou vezme, ať už fyzicky, či duševně (o kom mluví, koho vezme s sebou do ambulance, koho můžeme o jeho zdravotním stavu informovat apod.). Někdy pomáhá dohled dalších členů rodiny, můžeme jim poskytnout rady na jednorázové konzultaci; někdy pracujeme s rodinou jako celkem v dlouhodobější terapii; někdy řešíme komunikaci ve vztahu rodič-dítě. Ale o všem rozhoduje pacient sám. My ho sice můžeme motivovat a podporovat, o což se snažíme, ale souhlas musí dát on.
Pokud je obtížné nebo nemožné se s matkou domluvit, doporučoval bych chránit nevlastního syna a využít k tomu všechny dostupné prostředky – OSPOD, soudní nařízení, policii. I když hrozí narušení vztahu mezi synem a matkou, pokud by matka syna v autě zabila nebo pokud by ho ohrožovala nevhodnou výchovou v „alkoholovém“ prostředí, následky by byly mnohem závažnější.
Můžete se přijít poradit na skupinu pro rodinné příslušníky, ovšem konkrétní informace k léčbě matky nedostanete. Můžete ale probrat možnosti, jak prospět jí a jejímu synovi – kdy je výhodné být tvrdý a kdy naopak podpůrný.

Otevřená skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké, bez objednání.
Kdy: každou středu od 15:00 do 16:30
Kde: sraz nejpozději v 15:00 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Mgr. Lenka Šťastná, Ph.D., Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D.

Za online poradnu
Jarda Vacek
15.03.2021 - Matka alkoholička Dobrý den,
přicházím zoufalá s dotazem. Moje máma je dlouholetá alkoholička. Nyní je mi 18 let, dokončuji střední školu a proto stále žiju se svou matkou, obě mé starší sestry už jsou mimo domov. Já, jakožto nejmladší, jsem toho zažila s matčiným alkoholismem nejvíc. Již od 5 let pamatuji, že si doma schovávala víno a jiný alkohol. Vím, že moje máma neměla jednoduchý život a že část života dokonce pobírala antidepresiva a jsem si téměř jistá, že do dnešního dne má psychické problémy, které ona sama není schopna řešit a neřekne si o pomoc. Proto vždy přichází na scénu alkohol, který skrývá a dělá, že nepije. Já to už ale poznám na první pohled. Minulý rok si našla dobrou práci, která ji udržovala v dobrém stavu. Záčátkem roku jí ale zemřel otec a tak se to opět zhoršilo. Z nějakého nevysvětlitelného důvodu si vzala nemocenskou v práci, i když jí nic není, a tak je už týden doma. Já mám ale podezření, že se v práci něco stalo (vyhazov, průšvih, cokoliv). Opravdu se bojím a nevím si rady. Já jsem z toho psychicky na dně a přiznávám, že jsem na ni většinu času opravdu zlá. Nezvládám to, mám spoustu svých zdravotních problémů, mám si vybírat vysokou školu a mezitím musím řešit od svých 5 let svoji matku lakoholičku. Moje sestry to neřeší, baví se s ní jen když je střízlivá a to dělají, že se nic neděje a nikdy nedělo. Její bratr j ejiž vyléčený alkoholik a také si už neví rady. Zbývám jen já a její matka, tedy moje babička. Prosím, dodejte mi naději, že se to dá řešit? Jak ji přesvědčit o tom, že má problém? Jaké jí položit otázky? O čem s ní mluvit?
Jestli to takhle půjde dál, neunesu to psychicky a budu muset odejít a to se obávám, že moje máma nezvládne už vůbec.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Je dobře, že hledáte pomoc a rozumím tomu, že jste na matku zlá. To dělá naše bezmoc.
Nepíšete, zda o problému s matkou mluvíte, zda absolvovala nějakou léčbu, jaký na to má názor. Doporučuji najít střízlivý moment a otevřeně si promluvit. O tom, co by potřebovala matka, co pro ni můžete udělat. A také to, že současná situace je pro Vás neudržitelná. Určitě vyhledejte podporu pro sebe. Podle města bydliště můžete kontaktovat nějaké zařízení, kde byste našla podporu. Ideální je terapeutická systematická pomoc (psycholog, často bývají programy pro studenty), jde o to, abyste měla Vy sama prostor mluvit v bezpečném prostředí o svých problémech a pocitech.
Důležitá je důslednost v dodržování pravidel, která domluvíte, co bude následovat, když nebudou dodržována. To by bylo vhodné udělat společně s matkou i babičkou. Vyjádřete svou podporu v jasně stanoveném cíli, třeba že kontaktuje Anonymní alkoholiky, že se zajde někam poradit.
Možná zjistíte, že abyste zachovala sebe, budete muset odejít i Vy.
Držím palce.
Za adiktologickou ambulanci
Lada Broklová.
Na začátek « 1 22 23 24 25 26 27 28 30 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky