Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 22 23 24 25 26 27 28 53 79 105 127 » Na konec
30.09.2020 - Výchovou k alkoholismu Dobrý den,můj manžel je z rodiny alkoholika a bohužel on i jeho sestra mají problém s alkoholem. Je na prvním místě a bez něho se neumí bavit a ani trávit víkendy. Máme spolu 6-ti letého syna,kterého manžel, švagrová a tchán vedou,že bez alkoholu zábava nejde a opojení je normální. Když jsem syna začala bránit, tchyně mě zažalovala o styk s vnukem. Aby manžel žalobě zabránil, domluvil se s rodiči, že stáhnou žalobu, když podá žádost o rozvod. Oni však tak neučinili, k překvapení manžela a nutí ho se rozvést. On si oficiálně vybral stranu rodičů a tajně chodí za mnou. Kluka sice prarodiče nemohou dostat neomezeně na každý druhý víkend,jak ho chtějí,tak si ho kupují přes svého syna. Má otázka zní: Může soudkyně prohlásit, že pravidelný pobyt mezi opilými lidmi,když tam je alespoň jeden střízlivý, co na něj dohlíží nevadí? To totiž prohlásila. Jak mám chránit syna,aby při styku s otcem mi ho nenaučili opijet se? Sociálka mi nepomůže, je na straně tchyně (přistihla jsem je,jak si týkají, ale okamžitě to zapřely). Sociálka stopila i důkazy a svědectví, že švagrová poskytuje alkohol opakovaně nezletilým a to i mimo rodinu. Prý jsem si neměla pořizovat dítě s chlapem z takovéto rodiny. Existuje obrana,když příbuzní mi nepomohou? Děkuji za všechny rady.
Dobrý den,
Děkujeme za zprávu a důvěru, se kterou se na nás obracíte. Chápu, že Vaše situace je nelehká a nesnese odkladu.
S otázkami ohledně syna se obraťte na OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí), kde můžete řešit rizikové prostředí, ve kterém syn pobývá.
Dále se ptáte, jak se k situaci může postavit soud. Soud může upravit styk s nezletilým, tudíž Vaším synem. Na veškeré právní dotazy se můžete obrátit na právní poradnu, kde Vaše dotazy zodpoví a poradí Vám. Odkaz zde: http://www.rscr.cz/2015/09/bezplatna-poradna-v-hradci-kralove-opet-v-provozu/
Dále pro telefonickou konzultaci doporučuji využít i právní poradnu sídlící v Praze: https://poradna.asociace.org
Píšete, že máte syna, kterým příbuzní říkají, že bez alkoholu zábava nejde. Pokud máte pocit, že by syn chováním Vašich příbuzných trpěl, doporučuji se obrátit na dětského psychologa nebo vyhledat rodinnou terapii. Odkaz na rodinnou terapii, kde se mimo jiné zabývají i tématy závislosti najdete zde: https://www.csps-hk.cz/Manzelska-rodinna-poradna.html

Vaše situace je natolik stresová, že je potřeba dbát i na vlastní zdraví, proto je důležité vyhledat pomoci pro sebe.

Držím pěsti
Lucie Kršková
18.09.2020 - Alkohol Dobrý den, jsem alkoholička. Již dva roky jednou týdně se tajně napiji do okénka (většinou 6 piv). Zapíjim úzkost, která je samozřejmě druhý den ještě silnější. Na kocovinu si druhý den beru Neurol. Uvědomuji si zdravotní rizika a nejen kvůli nim bych chtěla přestat. Když si dojdu za psychiatrem, bude informovat mého praktického lékaře?
Dobrý den,
Děkujeme za Váš příspěvek a zároveň si velmi ceníme Vaší otevřenosti a upřímnosti. Je velmi důležité, že jste si vědoma rizik, která jsou spojena s užíváním alkoholu společně s léky, zvláště benzodiazepinové charakteristiky - může se jednat o stavy ohrožující Váš život. Z naší zkušenosti vyplývá, že psychiatr nebude informovat Vašeho praktického lékaře. Ve Vašem případě je ovšem vhodné kontaktovat psychiatra, který má rozšířenou působnost také v návykových nemocech, nebo nejlépe kontaktovat adiktologickou ambulanci nebo službu, která se zabývá léčbou adiktologických poruch. Ani tyto služby nebudou kontaktovat Vašeho praktického lékaře.

Pěkný den,
Tomáš Jandáč
Na začátek « 1 22 23 24 25 26 27 28 53 79 105 127 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky