Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 22 23 24 25 26 27 49 73 97 120 » Na konec
16.05.2020 - bratr alkoholik Dobrý den, moc prosím o radu a pomoc, hlavně pro mou mamku, je už hodně zoufalá, potřebujeme bratra alkoholika (36 let)dostat do protialkoholní nebo psychiatrické léčebny. Pije asi už 16 let a posledních deset let je to intenzivní pití. Přes jaro a léto je z něho bezdomovec, na podzim si většinou způsobí nějaký úraz, aby se dostal k mamce do domu, tam přežije zimu, vydrží nepít cca 1-2 měsíce a na jaře to rozjíždí znovu a tak se to táhne již několik let. Rodina vyzkoušela snad vše, jednou byl i v léčebně půl roku, rok to vydržel, po té opět stejná režie. Jsme už hodně zoufalí a mám strach o svoji mamku, je to babička mých dětí, ke které je ani nemůžu dát, protože je tam on. Mamka ho vždy přichýlí, on ji naslibuje hory doly, ale opět zajede do svých kolejí. Počůrává se, propil se k epilepsii, když má absťák, tak se vyvrátí, k mamce často jezdí policie a sanitka, má z ostudy kabát před sousedy. Bratr se neustále lituje a dává svůj stav za vinu mamce. Já žiji normálním životem, pracuji od svých 19 let, mám rodinu, také bych se mohla litovat, že se naši rozvedli atd. Existuje prosím nějaká možnost ho někam dostat, bývá i agresivní, zatím na mamku nešáhl, ale velmi sprostě ji uráží a nádává, mám strach, aby jí něco neudělal, ona ho u sebe zatím teď nechává, nechce se zase dívat jak leží na zastávce...Otec nejeví zájem...Předem moc děkuji za rady.
Dobrý den,
Je dobře, že Vám maminka není lhostejná a chcete jí pomoci, stejně jako bratrovi. Jak to u závislostí bývá, jediný, kdo se závislostí může něco udělat, je právě on. Protože je bratr dospělý a má svůj život ve vlastních rukou, jediné, co můžete udělat, je dát najevo Váš postoj k jeho pití a nastavit jasné hranice. Jako výrazné vidím problém v postoji maminky, která i přes očividné problémy a následky u sebe bratra nechává, to sám popisujete, že vnímáte jako velmi špatné a rizikové - ale nejen pro maminku. Bratr tím ztrácí motivaci se sebou něco dělat. Stanovte podmínky, za kterých u Vaší maminky bude, promluvte s maminkou a snažte se jí vysvětlit, že tím, že ho u sebe nechává, mu nepomáhá. Někdy je opravdu potřeba padnout na úplné dno, což by mohlo vést k tomu, aby se bratr chtěl léčit. Vyhrožování či vydírání nepomáhá. Možná maminka postupem času dospěje k tomu, že jí bratrovo chování ničí,a že je sama ohrožena kvůli němu, promluvte s ní. Zkuste využít jakékoliv příležitosti, kterou Vám dá k tomu, aby se obrátila na odborníka. Přikládám mapu pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15&d=&c=#result Pokud ona sama bude v ohrožení života, neváhejte zavolat policii. Za určitých podmínek může soud bratrovi zakázat přiblížení k mamince, pokud ji bude ubližovat.
V situaci, kdy bude bratrův zdravotní stav opravdu špatný, je na místě zavolat záchranku. Ošetření odmítnout nesmí. Převezli by ho buď na internu nebo na záchytku, všechny varianty jsou dobré.
Pro Vás a Vaší maminku by bylo vhodné vyhledat odborníka – adiktologa, který by s Vámi situaci konkrétně probral. Jste to teď vy, kdo píše a potřebuje pomoc, jelikož Vaše situace není jednoduchá a sám určitě zažíváte nelehké chvíle. Služby pro rodinné příslušníky nabízí všechny adiktologické ambulance, nebo ostatní zařízení pro léčbu závislosti, které naleznete v mapě pomoci viz výše.
Držím palce
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
07.05.2020 - Jsem alkoholik? Jak z toho ven? Dobrý den,

chci se zeptat jaká je podle vás rada jak přestat pít? Teď jsem nepil ani sklenku piva 3 týdny. Včera jsem si dal Gambrinus desítku 4,3% alkoholu. Bohužel s každou lahví roste chuť. Vypil jsem 3 piva. Někdy se stane, že nepiji třeba týden a v pátek po práci na večer u PC u nějaké hry vypiji třeba i 4 lahve desítky. Rum, víno, vodka a podobně silné nápoje nepiji - ani mi nechutnají, nedělá mi to dobře. Chci se zeptat když vypiji denně 2 lahve piva zda jsem alkoholik? Když jsme zkoušel přestat tak asi nejhorší jsou první tři dny kde je taková chuť si dát. Jinak žádný třes nebo agresivní chování jsem u sebe nezaznamenal. Zajímavé je, že se mi podařilo i déle jak dva měsíce nepít a v podstatě ta absolutní abstinace znamenala -12KG na váze, což mě docela vyděsilo jak pivo může mít vliv na váhu, ale zpět k mému dotazu. Byl jsem bez piva dva měsíce a čím déle jsem pak neměl pivo tím méně jsem měl potřebu se napít. Po dvou měsících abstinace z roku 2019 mi to pivo ani nechutnalo poprve. Říkal jsem si "no fuj, ta chuť je taková jiná" jenže za pár dní opět ve stejných kolejí a 2 - 3 piva denně. Chci se zeptat zda je to závislost? Dá se to léčit? Jak?

Piji zhruba od svých 28 let kdy jsme se rozvedl a děti zůstali u mé ex-manželky. Což je 6 let.

Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Ptáte se na to, jak přestat pít a jestli jste alkoholik. Z toho, co píšete a takto online, nelze říci, zdali jste závislý na alkoholu, diagnostikovat to může jen odborník. Můžete si zkusit vyplnit test na po-radně či na jiných stránkách (AUDIT). Co mi však přijde důležitější je, jestli Vás vaše pití trápí. Závis-lost má obecně dvě části – fyzickou (abstinenční příznaky) a psychickou (chování, rituály). Z toho, co popisujete, u Vás fyzická část nehraje moc roli, psychická však ano. Dokážete dlouhou dobu nepít, ale k pití se pak z nějakého důvodu vracíte. Nevím, jaký je Váš cíl, ale zdá se mi, že pití chcete trochu omezit. Pro začátek doporučuji zkusit 30-denní test abstinence. Měsíc nebudete pít a do tabulky si budete zaznamenávat Vaše pocity a chutě na alkohol i to, pokud v daný den se napijete či nenapije-te a v jakých situacích. Tím odhalíte rizikové situace a můžete s nimi pracovat. Na konci měsíce zhodnotíte, co Vám pití přináší a jak to s tím alkoholem máte, jaké další kroky budete chtít podniknout. Pokud si o Vašem pití budete chtít s někým promluvit, přikládám mapu pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=12&d=&c=#result
Závislost se dá určitě léčit a můžete kontaktovat naši ambulanci pro objednání se: adambulance@vfn.cz
Pevné zdraví
Ladislav Dekány & Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 21 22 23 24 25 26 27 49 73 97 120 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky