Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 22 23 24 25 26 27 29 57 85 113 138 » Na konec
02.03.2021 - Detox Dobrý den. Po několikaletém denním pití jsem se rozhodla omezit alkohol (nyní 1 - 1,5 vína), chtěla bych svépomocí zvládnout detox, zdá se mi, že mi tento démon přerůstá přes hlavu. Když ale čtu, jak nebezpečné to může být, mám strach (úzkosti, mdloby, epileptické záchvaty...). Nechci ale kontaktovat lékaře, nechci to nikomu říkat. Poraďte mi prosím, jestli jsou nějaké volně dostupné léky nebo přírodní preparáty, které by mi mohly toto období překonat. Jak nejlépe to zvládnout, na co se připravit a čeho se vyvarovat?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za Vás dotaz. Určitě bych se v této situaci o Ddetox, který by nebyl pod kontrolou zdravotnického personálu je rizikový. , nepokoušela. Hrozí totiž život ohrožující stav delirium tremens trmenes, u kterého v horších případech hrozí i smrt. Doporučila bych kontrolovaný detox na detoxifikační jednotce. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení.
Také Vám mohu navrhnout linku pro odvykání na tel. čísle 800 350 000 bezplatně. Zavolat můžete po-pá 10-18 hod a situaci probrat takto anonymně.
Pokud se rozhodnete pro domácí detox, je dobré i toto konzultovat s odborníkem. Je velmi důležité alkohol vysazovat postupně, tedy snižovat denní dávky alkoholu pozvolna, postupně, v rámci několika dní. Nevysazujte alkohol ze dne na den.
Doporučila bych kontrolovaný detox na detoxifikační jednotce. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení.

S pozdravem
Kateřina Rokosová a Jana Portmannová
02.03.2021 - alkohol Dobrý den,
manžel konzumuje denně alkohol cca 0,3l vodky. Účinek alkoholu se projevuje čím dál tím více a v kratší době. Několikrát upadl a nebyl schopen se zvednout, rozhovor v těchto chvílích je absolutně neproduktivní. Situace se stále zhoršuje.Mohla bych ještě dlouho psát o potížích vnašem manželství, ale jistě to znáte.
Má snahu to řešit, sám to nezvládne. Problém je v tom, že neumí česky a tudíž léčba je, zejména ve skupinové terapii, nemožná. Do Německa nemůže odjet a stejně sám si to nevyřídí. Podotýkám, že má plně hrazenou péči OZP. Prosím poraďte mi, zda existuje nějaká možnost problém řešit.
Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Situace samozřejmě řešit jde. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci, kde Vám s Vaším problémem pomohou. Navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde můžete dle Vašeho místa bydliště nalézt vhodné zařízení. U nás v Praze na Klinice Adiktologie je možné si sebou vzít tlumočníka, bohužel na vlastní náklady, ale konzultace pak proběhne za normálních podmínek. Dále se ve stejném duchu může nést i individuální terapie.
Jsou věci, které můžete zkusit již doma: mít čistou domácnost – zkrátka žádný alkohol v žádné podobě. Je dobré, aby manžel nechodil na nákupy sám, nebo aby chodil na procházky bez peněz – zamezí to kupování alkoholu. Další, co mohu poradit je ostropestřec, magnesium, kořen kudzu, b-komplex – nicméně užívání doplňků stravy je potřeba konzultovat s lékařem v souvislosti s jinými somatickými onemocněními.
S pozdravem
Jana Portmannová a Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 21 22 23 24 25 26 27 29 57 85 113 138 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky