Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 22 23 24 25 26 27 53 79 105 129 » Na konec
19.11.2020 - Víno každý den Dobrý den, chtela bych se zeptat, zda jsem alkoholik pokud vypiji každý den 7mičku vina? Ano, je to skoro každý den. Ale pokud mám jít na noční, pro někoho dojet nebo něco takového tak si nedám a nemám s tím problém. Dříve jak po sedmé hodině víno neotevřu. Vždy si ho otevru večer k filmu, seriálu. Nepociťuji třes ani nic takového. Trvá to už přibližně rok a půl.
Moc děkuji
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a projevenou důvěru. Co se týče vypitého množství, které udáváte a rizik s ním spojených, tak se nacházíme v pásmu vysokého zdravotního rizika, jinými slovy hazardujete se svým zdravím. Denní limit konzumace alkoholu pro ženy je maximálně tři jednotky, které odpovídají 3dcl vína, kdy dva dny v týdnu by se nemělo pít vůbec. Vaše spotřeba je velmi zdravotně riziková. Pravidelná konzumace alkoholu, včetně piva a vína, zvyšuje riziko onkologických onemocnění, jaterních onemocnění a zánětu či poškození slinivky. Co se týče diagnózy závislosti, podle mezinárodní klasifikace nemocí se chronické opakující se onemocnění projevuje znaky: silná touha konzumace, potíže v seberegulaci související se začátkem a ukončení pití, tělesný odvykací stav, nárůst tolerance k účinku látky, zanedbávání zájmů nebo jiných potěšení. Diagnóza by měla být stanovena pouze tehdy, jestliže došlo v posledním roce minimálně ke třem uvedeným jevům. Ve Vašem případě vzhledem k dennímu užívání se může jednat o závislost. Doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci viz mapa pomoci https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=8#result. Přečtěte si výbornou knihu Zůstat střízlivý od Karla Nešpora, která je volně ke stažení online https://www.drnespor.eu/tyka06e.pdf. Otestujte si závislost na alkoholu pomocí rychlého dotazníku: https://www.mojelekarna.cz/o-projektu-moje-lekarna/sebetestovani/jak-velka-je-vase-zavislost-na-alkoholu.html. Prozatím doporučuji: zkuste omezit konzumaci alkoholu, určete si dny, kdy budete abstinovat. V tomto dni nahraďte konzumaci za aktivitu např. zkuste si zacvičit. V ty dny, kdy si dáte víno, pijte k tomu vodu a najezte se před konzumací.
Držím Vám palce
Aza Tibová
05.11.2020 - Nealkoholicke vino Dobrý den, rád bych znal Váš názor na pití nealkoholického vína (skutečného dealkoholizovaného vína, nikoliv rychlých špuntů atp.) dětmi. Jednotliví výrobci a prodejci vín se v této otázce neshodnou, našel jsem názory od připouštění nevhodnosti podávání takových vín dětem až po přímé nabízení těchto produktů "na dětskou oslavu". Jaký je na to Váš názor? Je možné udělat si v dětství návyk na chuť vína, které nemá alkohol, a tuto následně "přenést" na běžné alkoholické víno? Existují na to již nějaké studie? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
díky za zajímavý dotaz. Tekutina jako taková určitě dětem neublíží, ale riziko spatřuji zejména v tom, že se pití vína stane pro dítě normálním, správným, možná až něčím žádoucím - že zkrátka nabydou dojem, že to tak má být a že se prostě víno má pít. Myslím, že nejde o chuť vína, ale spíš o roli tohoto nápoje - má víno patřit na dětskou oslavu? Může se oslava (i oslava dospělých) konat i bez vína (případně bez jiného alkoholického nápoje)? A jak to vlastně máme my jako rodiče, vzory našich dětí? "Normalizace" konzumace alkoholu už je v českém prostředí natolik pokročilá, že není potřeba umetat cestičku našim dětem k budoucí konzumaci nealkoholickým pivem či nealkoholickým vínem, beztak má naprostá většina dětí ještě před osmnáctými narozeninami více či méně bohaté zkušenosti s alkoholem, tedy s drogou, která z celospolečenského hlediska představuje největší riziko pro rozvoj mnoha nemocí, které podstatně zkracují život a snižují jeho kvalitu. Žádné studie na téma konzumace nealkoholických alkoholických nápojů dětmi neznám, ale výzkumy jednoznačně ukazují, že čím dříve se děti setkají s alkoholem, tím horší důsledky na rizikové chování ve vztahu ke všem drogám, a tedy i k alkoholu, to bude mít v jejich následném dospělém životě.
Za online poradnu Jarda Vacek
Na začátek « 1 21 22 23 24 25 26 27 53 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky