Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 20 21 22 23 24 25 26 29 57 85 113 138 » Na konec
10.03.2021 - Správanie sa po požití väčšieho množstva alkoholu Dobrý deň, môj dotaz sa týka partnerky. Má 30 rokov a k alkoholu má dosť pozitívny vzťah. Pokojne bez neho vydrží, nechýba jej. Ale rada si párkrát do týždňa dá nejaké víno, atď. Problém nastáva, keď to prekročí určitú hranicu (cca sedmička vína). Potom stráca kontrolu, nedokáže sa zastaviť a vždy to končí totálnou opilosťou. Strieda sa u nej ľútosť, keď vždy niekoľkokrát za večer plače a nevie to vysvetliť, s agresivitou a vulgárnym prejavom. Toto sa deje tak raz za 1 - 2 týždne. Keď sa ráno zobudí, nič z toho, čo sa večer dialo si nepamätá. Neviem, do akej miery je toto otázka určitej závislosti, prípadne ako si jej správanie vysvetliť. Každopádne by som jej rád pomohol, pretože sa potom sama vždy nad svojím správaním trápi. Ďakujem za názor.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. To, co popisujete u své partnerky, již může značit rizikové užívání. Odtud je již jen malý krůček k závislosti. Nárazové pití do úplné opilosti je kolikrát mnohem nebezpečnější než pravidelná konzumace malých dávek alkoholu. Jedná se především o zdravotní hledisko, jelikož velké množství alkoholu je obrovskou zátěží pro celý systém. V první řadě bych Vám doporučila promluvit si s partnerkou a vysvětlit jí své postoje, tedy, že se Vám to nelíbí. Můžete se zkusit dohodnout na delším obdobím abstinence, což by ale vyžadovalo i Vaše zapojení. Pokud je Vaše partnerka již ve fázi, že si nedovede týden bez alkoholu představit, je již na čase poohlížet se po případné pomoci v nějakém zařízení, v tomto případě ideálně ambulantním. Každopádně v této situaci je však nejdůležitější vyjádřit partnerce podporu a stát při ní. Níže Vám zasílám odkaz na stránku, kde si můžete vyhledat vhodné zařízení dle vašeho místa bydliště. Zároveň Vám mohu doporučit knihu Ze závislosti do nezávislosti (spoluzávislí a nešťastní).
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Za adiktologickou ambulanci
Iva Knížková a Kateřina Rokosová
06.03.2021 - alkohol Dobrý den, můj táta je závislí na alkoholu. Vrátil se k nám domu po 6 letech a žije s máme v jedné domácnosti již 3 měsíce. Přes den nedělá nic jiného než jen pije. Do práce nechodí a jediné, kdy vyjde z domu je pro alkohol do krámu. Protože z návaznosti na závislost se začal potýkat s inkontinencí (obojího druhu) a předevčírem si očividně uvědomil, že má problém, tak se rozhodl zvládnout závislost sám po svém. Víme, že si dal včera nějaké víno, ale podstatně méně než bylo za poslední dobu běžné a teď má absťák - celý se klepe, nedokáže udržet sklenici s vodou, probudil se úplně spocený a kdo ví co ještě. Bojím se, aby se mu něco nestalo a ještě víc se bojím toho, že když to na tom v tomto stavu bude ještě hůře, tak odmítne ambulantní pomoc. Chtěla bych se zeptat, co v této fázi dělat? Co by bylo nejlepší pro něj a pro jeho zdraví. Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za dotaz, Vaše situace jistě není jednoduchá. Stavy, které popisujete po vysazení alkoholu můžou končit život ohrožujícím stavem - delirium tremens. Doporučila bych hospitalizaci na detoxifikační jednotce, kde proběhne detoxifikace s dohledem odborníků lékařů. Následně je možnost nastoupit do léčby, zde posílám mapu pomoci s kontakty na adiktologická zařízení https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ . Hospitalizace je dobrovolná. Zkusila bych si s ním promluvit a jasně mu ukázat, proč je to pod dohledem doktorů lepší.
S pozdravem
Kateřina Rokosová a Jana Portmannová
Na začátek « 1 20 21 22 23 24 25 26 29 57 85 113 138 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky