Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 20 21 22 23 24 25 26 41 61 81 97 » Na konec
16.09.2019 - Výpadky paměti Dobrý den.
Mám přítele se kterým ziju rok společně se svou 7letou dcerou z předchozího vztahu a psem kterého jsme si nedávno pořídili.
S přítelem si chodíme cca 2x do měsíce sednout do baru za přáteli. Já, protože mi to nedělá dobře, nepiju tvrdý alkohol, ale on si vždy několik panaku dá a k tomu ještě pár piv.
Ve všední den, jak jsem postupně zjistila, chodí po práci s kolegou na pivo, občas i panáka, přijde za hodinku domů večer si dá 1-2 piva. Vždycky jsem věděla, že pije víc než je normální, ale postupem času to začalo mít negativní následky kterých jsem si začala všímat, nebo je on možná přestal tolik zakrývat. Jako třeba jeho střevní a dýchací problémy, občasné výpadky paměti, nákladovost , stupňující se žárlivost a podezíravost. Třeba na našeho psa začal být dost přísný, sprostý a já vůbec nevím, co se to v něm najednou vzalo. I na moji dceru je jiný, není už tak vlídný jako býval. Bod zlomu nastal teď v pátek. Dcera byla u svého tatínka a já s přítelem jsme šli ke kamarádům na grilování, kde se samozřejmě i pilo. Oni pily tvrdy alkohol a postupem času podnapili odcházeli domů. Zůstala jsem jen já, přítel a manžel kamarádky kteří tam bydlí. Zachvili jsme si všimli, že můj přítel usnul a tak jsme ho vzbudili a já se sním vydala domů. Celou cestu na me bezdůvodné křičel, sprostě nadával a když jsem se zeptala co se to stalo, tak on jen odsekl, že já dobře vím, co jsem udělala. Samozřejmě si nenechal vysvětlit, že je opili , že nemá jediný důvod mě opět podezírat. To samé pokračovalo doma, ale takovým stylem, který jsem nezažila. Pořád si stál za svým bludem ,ponizoval mě, urážel a já v zoufalství, že obhajovani a vysvětlování v tomhle stavu vůbec nevnímal jsem se psychicky zhroutila a poslala ho pryč. Ráno si nic nepamatoval, sváděl to na mě, že jsem ho vyprovokovala atd.. Já jsem řekla, že to už nechci zažít, že si promluvime co dal až si to promyslím,ale teď ho nemůžu vidět za to co mi vse rekl. Večer se vrátil , ke všemu zvracel po tom předchozím dnu krev .. A on přišel s omluvou, ať ho neopouštím, že přestane pít a já na to že mu nevěřím, že mu tedy budu dávat alkohol testr a uvidíme. Potom jsme měli samozřejmě dlouhý hovor a já se mu snažila vysvětlit, jak je na tom podle mě zle psychicky i fyzicky a že neublížuje jen sobě ale teď už i nám blízkým. Vse mi odkejval, ze mam pravdu a že udělá vše aby jsme zůstali spolu. Je to 2 dny, zatím se nenapil, pije nealko pivo, ale já si uvědomila, že Nechci být v roli hlídačky, testr nás oba myslím ponizuje a já nevím jak jinak předejít tomu, aby se to už neopakovalo... prosím tedy o radu řešení a postupu .A i jestli je vůbec podle Vás na tom tak špatně, že by měl přestat úplně pít . Mimochodem, na léčení samozřejmě nechce, že to zkusí nejdřív sám.
Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
je dobře, že žádáte o radu, protože zvládnout problém s alkoholem v takto rozvinuté podobě není snadné. A že to problém je, je podle Vašeho popisu jisté. Otázkou pro mě je, komu chcete pomoci, jaké řešení vlastně hledáte. Svého přítele nemůžete zachránit, on si musí pomoci sám. Vy mu (i sobě) můžete prospět tím, že vytvoříte bezpečné a stabilní prostředí, nebudete tolerovat jeho pití a jiné excesy (agresi, žárlivost?), a zejména tím, že budete důsledně trvat na tom, aby Vám a dceři neubližoval, tedy aby doma nebo ve Vaší společnosti nepil a nebo nebyl opilý. Zároveň si myslím, že jeho abstinence by mohla být základní podmínka pro to, abyste spolu zůstali. Pokud by se mu nedařilo tohle pravidlo dodržet a napil by se, je možné dát ještě jednu šanci, ale trvat na léčení, nejdříve ambulantním. Chápu, že alkotester je možné vnímat jako ponižující, ale pokud jeho používání povede k opětovnému vybudování důvěry a upevnění zdravého životního stylu, může být tahle dočasná daň akceptovatelná oběma stranami. A v každém případě Vám doporučuji využít odborné podpory a zajít se někam osobně poradit. Váš přítel by měl také vyhledat praktika nebo internistu a nechat se vyšetřit kvůli tomu zvracení krve - žaludeční, dvanácterníkové či jícnové vředy jsou relativně častou komplikací při nadměrném pití a rozhodně se může jednat o závažný či dokonce život ohrožující stav.
Čeká Vás nelehké období a těžká rozhodnutí, tak ať vše dobře dopadne.
Jarda Vacek
16.09.2019 - Ambulantní léčba Dobrý den,

Přítel má delší dobu problem s nadměrným pitím alkoholu.
Snažil se k vám objednat na ambulantní léčbu. Bohužel mu bylo řečeno, že mate již plno, že ho nelze objednat.

Mohla bych Vás poprosit o případný jiný kontakt na ambulantní protialkoholní léčbu v Praze?

Předem moc děkuji a přeji hezký den.

Jana S.
Dobrý den,
dlouhé čekací doby jsou bohužel běžné.
Zkuste najít vhodnou službu na mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=2&d=&c=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 20 21 22 23 24 25 26 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky