Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 20 21 22 23 24 25 26 27 53 79 105 129 » Na konec
10.12.2020 - Alkohol, emoce Hezky den, po rozvodu jsem zustala sama se tremi detmi, partnera mam, ale nezijeme spolu, vztah je pro me emocne neuspokojivy. Navic nove rok pracuji z domu. Drive jsem si rada dala vecer 3 sklenky vina, obcas zasla do hospody se znamymi. Vztah s partnerem je pro me emocne tryznivy, nezvladam vecne rozepre. Bolest z emoci musim vzdy resit alkoholem, cimz se dalsi komunikace jen zhorsuje. Kdyz jsem v pohode,nepiju. Kdyz jsou problemy, piju i cely den, uz od rana a chci jen spat, nejim. Praci zvladam, mam vysoke postaveni, behem prace nepiju nikdy (zodpovednost). Casto se chci s pritelem rozejit, ale nikdy to nakonec nedokazu. Jsem v bludnem kruhu. Jsem bezradna.
Dobrý den,
Ceníme si Vaší otevřenosti a upřímnosti. Pokud sama cítíte, že byste mohla mít problém s konzumací alkoholu určitě neváhejte s vyhledáním odborné adiktologické nebo psychologické pomoci. Obecně platí, že čím dříve se problém začne řešit, tím méně následků může přinést.
Jestliže se ve Vašem partnerském vztahu necítíte dobře a uvědomujete si, že vám tento vztah spíš bere, než dává, určitě bych zvážila, zda má skutečně smysl v tomto pro Vás emočně náročném vztahu zůstávat. Myslete především na své zdraví duševní i tělesné.
Mohu doporučit mapu pomoci pro vyhledání odborné péče: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Za adiktologickou ambulanci Tereza Kováčková a Kateřina Rokosová
08.12.2020 - Alkoholismus u otce Dobrý den,
obracím se na Vás s velkou prosbou o radu ohledně vhodného postupu při alkoholismu v rodině.

Jedná se o mého otce (56 let), který intenzivně pije alkohol již asi 25 let. Nyní vše dospělo do takového stavu, že mě kontaktovala jeho současná partnerka, že již neví, co má dále dělat a prosí mě o pomoc. Můj otec se svůj problém snaží skrývat, pije potají (lahve si schovává například v batohu a pak pod nějakou záminkou odchází na chodbu, kde z batohu upíjí, lahve jsme našli třeba i ve sklepě a na jiných místech). Alkohol pije rovněž v práci (při kontrole mu byly naměřeny tři promile). Největším problémem je, že si myslí, že my (celá rodina, včetně jeho bratra a rodičů) tento problém nevidíme. Když se s ním o tom snažíme mluvit, v podstatě říká, že si to vymýšlíme a že on žádný problém nemá.

Nevím, jak v takové situaci nejlépe postupovat, zda na něj tlačit s léčbou a zapojit do toho rodinu a zda to vůbec má cenu, když on si problém nepřipouští. Chápu, že není snadné dát jednoznačnou radu, ale mohli byste nás prosím alespoň nasměrovat, na koho se obrátit a s kým postup nejlépe konzultovat (jsme z Brna)? A jak bychom měli postupovat, kdyby se nám podařilo ho přesvědčit, že je závislý a měl by vyhledat odbornou pomoc? Je pro něj těžké přiznat slabinu a žádat o pomoc, tedy bych pro něj chtěla mít připravený "návod".

Moc Vám děkuji za odpověď a přeji Vám hodně sil ve Vaší práci.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz a za to, že Vám není situace lhostejná. Podobnou řeší mnoho rodin.
Pokud otec nebude sám chtít, nic moc s ním nezmůžete. Je možná nedobrovolná hospitalizace, ale to pouze v případě, že by byl otec nebezpečný sobě nebo někomu jinému (v tom případě volat rychlou záchrannou službu).
Doporučuji o problému otevřeně mluvit v rodině, domluvit si jasné stanovisko, které k tomu zaujímáte a podle toho zvolit strategii. Obecně platí, že tlačit člověka do léčby nebo do uznání vlastního problému vyvolá odpor, spíš než akci. Buďte jednotní v tom, co budete otci říkat, snažte se mu na konkrétních situacích ukázat, že o pití víte a že je to problém (nalezené schované lahve apod.). Snažte se to načasovat do období, kdy je střízlivý. Nevyčítejte, motivujte a podporujte pozitivní chování. Nabídněte mu možnosti řešení s tím, že ho do ničeho nenutíte, ale že ho v procesu doprovodíte, podpoříte.
V Brně doporučuji kontaktovat ambulantní program Remedis www.remedis.cz, ambulantní program Renadi www.renadi.cz/cs/ambulantni-lecba-pro-pomoc-s-alkoholem#10-sluzba-je-urcena-pro-vas-pokud (kde nabízejí program i pro rodinné příslušníky), centrum Lotos www.lotos-brno.cz.
Tato zařízení se věnují diagnostice a léčbě závislosti na alkoholu, i práci s rodinnými příslušníky.
Držím palce a přeji mnoho sil,
za online poradnu Lada Broklová.
Na začátek « 1 20 21 22 23 24 25 26 27 53 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky