Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 19 20 21 22 23 24 25 28 55 82 109 133 » Na konec
05.02.2021 - Alkoholismus v rodině Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnosti léčby popřípadě jaké máme jako rodina možnosti. Maminka pije. Problém s tím měla vždy, ale dříve si uvědomovala nějakou zodpovědnost a v určitých situacích nepila. V tuto chvíli...posledních cca 5 let, ale nad tím nemá kontrolu. To že například mají přijet vnoučata za babičkou a podobně už pro ni není žádná motivace. Většinou to vypadá tak, že třeba 2 měsíce vydrží nepít a poté týden je doslova v lihu. Mamka je již v důchodu a bydlí sama. Ale stále se snažíme okolo ní být. Bydlíme ve stejném městě, tedy rozhodně není sama. Bohužel to často vypadá tak, že s ní celý den někdo je a ona je schopná večer volat jinému členu rodiny, že je strašně sama. Je na ní vidět, že se trápí a má deprese. Z toho pije a tím se to prohlubuje a je to začarovaný kruh pořád dokola. Do toho bere různé léky, takže se bojíme samozřejmě, co to udělá. Nepomáhá nic, co děláme. Jsme s ní, několikrát jsme to s ní probírali, hezky jsme jí řekli, že potřebuje léčbu. Jenomže je všechno marné. Když zrovna pije, nemá cenu s ní cokoliv řešit. Když je střízlivá, tak přece problém nemá, popřípadě, když náhodou naléháme moc, tak tvrdí, jak to zvládne sama. Donutili jsme ji alespoň najít psycholožku. Což si údajně našla, ale přiznám se, že už nevěřím, že ji má. Popřípadě jí neříká, jak to vypadá. Protože když jsem se jí rovnou zeptala, co jí paní doktorka říká, na to že takto pije, mamka odpověděla, že paní doktorka řekla, že je v pořádku. To je samozřejmě nesmyl. Celé je to paradox v tom, že maminka celý život pracovala jako psychiatrická sestra a práci milovala a měl ji jako poslání. Ale viděla, jak to končí. Jsme v koncích, protože nepomáhá nic a samozřejmě je nám jasné, že ji nemůžeme odvléci někam k lékaři, když tam potom řekne, že žádný problém nemá. Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
popisujete bohužel velmi složitý problém a zároveň častou a pro všechny blízké bolestnou situaci. Nemůžete pomoct někomu, kdo pomoc odmítá a svůj problém popírá. Až bude mít Vaše maminka opravdový důvod ke změně, pokusí se o ni. A důvod bude mít tehdy, když uvidí, že je život s alkoholem horší než bez něj. Je důležité, abyste pak byla nablízku, a silná. Pomáhá to, když ji svým chováním nebudete jakkoliv podporovat v pití (krytí, omlouvání, přehlížení problémů, uvěření slibům), naopak ji v tom "necháte vykoupat". Zkuste se s ní za střízliva dohodnout na nějakých pravidlech vzájemného kontaktu, kde bude ústřední myšlenkou to, že jakmile bude opilá, kontakt přerušíte (když to dokážete). Pokud nebude ochotná k dohodě, nastavte pravidla sami, ideálně ve shodě se všemi dalšími blízkými, a důsledně je dodržujte. Nevyhrožujte ale ničím, co nedokážete. Podmínkou udržování kontaktu by také mohla být její psychiatrická nebo adiktologická léčba. Myslete také na své děti a jejich zdravý vývoj, to je další argument, proč byste se neměla/i nechat stavem maminky a jejími problémy zničit. Závislost je smrtelná nemoc, která vždy nemusí skončit uzdravením. Pokud se vám nepodaří mamince pomoct, vyhledejte osobně podporu terapeuta, psychologa nebo adiktologa, protože teď jste to Vy, kdo potřebuje (a dokáže využít) pomoc. Čeká Vás dlouhá cesta, a té je lepší nebýt sám. Zejména rozhodnutí na jejím začátku jsou težká a bolestivá. Pokud budete důsledná, konflikt a vzájemné oddálení na začátku se přetaví v porozumění a trvalé sblížení. Držím palce a přeju odvahu a vytrvalost.
Za online poradnu Jarda Vacek
02.02.2021 - alkoholismus Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.
Bydlím sama , mám 23 let a každý den piju víno, pokud není tak cokoli jiného. Většinou mi 4 litry vydrží na 3 dny a když dopiju, hned musím pro další, protože mám nepříjemný pocit že nemám nic pro "naléhavé situace". Nastoupila jsem do nové práce kde dělám 12h, myslela jsem že mě to donutí nepít, ale spíše se to prohloubilo a když přijdu domů, musím si dát alespoň dvě skleničky, jinak neusnu. Ráno jsem ale strašně opuchlá a unavená, říkám si že už nebudu večer pít, ale pak se to opakuje. Mám pocit, že už tomu propadám. Když jsem s rodinou, vydržím klidně den dva nepít, tak si říkám, že problém nemám, ale pak zase přijdu domů a piju znova.
Vím ,že si nemůžu dovolit žádnou léčbu kde musím být delší dobu mimo práci, zároveň se stydím o tom mluvit s rodinou (otec je bývalý alkoholik a maminka tedy dost přísná v tomhle směru), přátele kolem sebe tak blízké nemám a styděla bych se o tom mluvit, nebo to přiznat jako problém. Navíc vím, že mají svých starostí dost a v žádném případě je nechci zatěžovat. Vůbec nevím jak to začít řešit, přála bych si , abych to zvládla sama, bez toho abych to musela řešit s rodinou nebo doktory, motivaci bych měla, říkám si že přestanu abych neztratila tu práci, ale nefunguje to.. Absolutně nevím co dělat, ale chtěla bych něco změnit a alespoň zmírnit tu potřebu jen na 1 den v týdnu.. Prostě si myslím že nastal čas něco začít dělat, ale nechci do toho nikoho jiného tahat.
Děkuji za jakoukoli radu
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Podle toho, jak popisujete své potíže, tak se zřejmě může jednat již o určité stadium závislosti, avšak syndrom závislosti se nedá takto na dálku diagnostikovat. V první řadě doporučuji snažit se vědomě omezit konzumaci alkoholu. Zkuste nalézt jiný prostředek pro trávení volného času. Popisujete alkohol jako tzv. berličku při stresových situacích, je tedy na místě uvažovat o jiném způsobu relaxace a uvolňování stresu. Co se týče Vaší rodiny, tak rozumím, z jakého důvodu se bojíte s rodinou o tomto tématu hovořit. Je však důležité se tématu závislosti nebát. Dřív nebo později by na to rodina stejně mohla přijít a nepřineslo by to nic dobrého. Doporučuji návštěvu adiktologické ambulance, což vyřeší Vaše dva požadavky zároveň. Je to zařízení, kde naleznete pomoc a zároveň se jedná o službu, kterou lze využívat při práci v běžném provozu téměř bez omezení. Pro vyhledání vhodného zařízení doporučuji stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde dle Vašeho bydliště naleznete vhodná zařízení.
Za adiktologickou ambulanci Iva Knížková a Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 19 20 21 22 23 24 25 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky