Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 19 20 21 22 23 24 25 29 57 85 113 140 » Na konec
31.03.2021 - Abstinence Dobrý den. Můj dotaz se týká abstinování. Od asi 20 let jsem pil skoro každý den pivo. Někdy 2,3 i třeba 4.
Pil jsem na uvolnění, na stres, úzkosti. Je mi 46 a rozhodl jsem se přestat úplně pít. Manželka už mi dliuho vyčítá, že to přeháním s pitím piva a zároveň se objevili i zdravotní problémy-zvýšený krevní tlak,vysoký cholesterol, zvýšené jaterní hodnoty, nadváha. Již dva měsíce jsem neměl ani kapku piva. První týden mi bylo všelijak ,ale teď už je to lepší.
Bohužel ale mám problém překonat závislost psychickou, kdy se dostavuje silná chuť na pivo, která po nějaké době přejde. Ale k tomu ještě špatná nálada a jakoby mě nic nebavilo a zvýšená únava. Právě pitím piva jsem si zlepšoval náladu.
Na úzkosti a asi i menší deprese užívám již mnoho let cipralex. Nyní ale po vysazení alkoholu mám pocit, jakoby se vše zhoršilo.
Jaká je od Vás rada? Navštívit adiktologa? Z návštěvy mám zase obavy, že mi předepíše další léky a budu si tím dál ničit zdraví. Děkuji za odpověď. Marek
Dobrý den,

Úvodem bych Vám chtěl vyjádřit úctu, že jste se odhodlal k takovému kroku. Doporučení k návštěvě adiktologa by bylo zcela na místě, neboť úloha adiktologa tkví právě v podpoře, kdy se Vám objevují chutě na pivo a objevují se další symptomy. V rámci adiktologické péče byste mohli pracovat na těchto tématech a z mé zkušenosti vyplývá, že takovou péčí by se redukovala i Vaše úzkost. Aditktolog Vám žádné další léky předepisovat nebude, protože k tomu nemá oprávnění. Je ovšem na zvážení, zda byste mohl se svým psychiatrem diskutovat nasazení cipralexu ve chvíli, kdy cítíte, že není efektivní. Váš lékař Vám může nasadit alternativu, která může působit lépe. U psychofarmak není výjimkou, že se musí zkusit několik typů, než se najde vhodný lék na potíže.

S přáním pěkného dne,
Tomáš Jandáč
25.03.2021 - Závislost na alkoholu Dobrý den,
mám problém se svým mužem (63 let), jsme spolu 11 let (já 43 let) a posledních 6 let stupňuje konzumaci alkoholu na neúnosnou míru pro všechny okolo a především pro něj, a poslední tři roky to už má naprosto mimo kontrolu - požívá ho i v práci - měl s tím velký problém, musel v rámci podniku na jiné místo. Vždy měl k alkoholu kladný vztah, ale již není schopný se kontrolovat/omezit konzumaci. Doma má zákaz pití, takže chodí z práce a pije v autě na parkovišti a cestou domů. Všichni to vidí, je to vážený doktor filozofie, opravdové sousto pro sousedy ... :/ Vrací se opilý a buď je paranoidně podezíravý a žárlivý nebo ublížený (byl vdovec, před 15 lety mu tragicky zemřela žena, zůstal sám se dvěma dcerami). Pak usne. Náš život se smrskl na to, že já jsem ráda, když ho nevidím, je mi i fyzicky odporný, neustále z něj táhne alkohol, motá se, nemůže se pohybovat po bytě bez toho, aby se nepřidržoval zdí, aby neupadl, večer, když má dorazit domů jsem v obrovském stresu, v jakém stavu zase přijde. Následuje hádka, už mám pocit, že mu je to naprosto jedno, hlavně že uspokojil svou touhu po alkoholu. Už nemusí vypít litry tvrdého, stačí mu velmi málo - i pivo, cider, aby se opil a nebyl schopný fungovat. Náš sexuální život je na bodu mrazua to i z důvodu, že neudrží erekci již dva tři roky. Vypadali mu chlupy i hodně vlasů, testosteron je prý také velmi ovlivněn alkoholem, nebo spíš jsem četla, že ho výrazně snižuje. Nemá přitom důvod pít, vím, je to velmi jednoduše řečeno, ale jsme slušná a zabezpečená rodina, nemáme finanční problémy, obě dcery jsme vychovali dobře, obě jsou už nyní vdané, mají děti, práci, jsou to VŠ, zabezpečené, vzdělané ženy. Je zdravý, byl tam menší zdravotní problém, který se srovnal. Já jsem také v pořádku, mám výbornou práci, má veškeré zázemí, uklizeno, navařeno, neváží si toho. Alkohol je na prvním místě. Už nevím, jak dál, rozvod mi připadá jako jediné možné řešení, nemám už sílu v tomto žít, život to není, jen živoření a začíná se to na mě podepisovat jak psychicky, tak fyzicky. Lze mu vůbec nějak pomoci, o léčení totiž nemá opravdový zájem, není schopný si přiznat, že je alkoholik, když o sobě mluví, tak jako o pijákovi. V době, kdy je při smyslech, tak slibuje hory doly, jak se půjde léčit, ale pak 7 dní pije, pak si dá "den oraz" a jede dál, podepsalo se to i na jeho vzhledu, vždy působil velmi velmi mladistvě, nikdo mezi námi 20 letý rozdíl nehádal, dnes vypadá jako můj dědeček. Už opravdu nevím, kudy kam. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. S podobným scénářem se potkáváme poměrně často, obecnou a jednoduchou radu však nemáme. U Vašeho manžela vše nasvědčuje pro rozvinutou závislost, kde je porušena právě volní kontrola, je třeba nějaký zásah. Pokud sám problém nenahlíží, moc s ním nesvedete. Nedobrovolná hospitalizace je možná pouze, pokud je nebezpečný sobě nebo okolí. Píšete, že problém trvá 6 let, ale zatím mu všechno funguje - má navařeno, uklizeno, nemá finanční těžkosti, o dcery je postaráno. To je právě to, co ho v pití může udržovat. Výše zmíněný zásah může být třeba to, že odejdete. Zásadní je ale pro závislého důslednost a pevnost Vašich hranic. Tedy co domluvíte, to platí. Když dáte podmínku, měla by být reální pro všechny zúčastněné a mělo by být jasně nastaveno, co bude následovat v případě jejího neplnění. A to potom i reálně provést. Pozor na opakované "vyhrožování", které není nikdy naplněno. Stejně jako jeho sliby.
Pokud jste z Prahy, můžete navštívit skupinu pro rodinné příslušníky, která probíhá každou všední středu v Adiktologické ambulanci, Apolinářská 4 od 15:00 do 16:30, kam můžete přijít bez objednání.
Držím palce a přeji hodně sil,
za adiktologickou ambulanci Lada Broklová.
Na začátek « 1 19 20 21 22 23 24 25 29 57 85 113 140 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky