Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 18 19 20 21 22 23 24 29 57 85 113 140 » Na konec
01.04.2021 - ochranné léčení Dobrý den,
můj bratr pravidelně pije alkohol doma i u známých ve vyšších dávkách. Nechodí do práce, někdy začíná pít již ráno. Radíme mu, aby se šel s tímto problémem léčit, nám to připadá jako jediné možné řešení. On nám však říká, že to zvládne. Vždy pár dní nepije, ale pak do toho opět spadne. Existuje prosím nějaká možnost, jak ho "přinutit" se léčit?. Nyní byl policíí zadržen s alkoholem v krvi při řízení vozidla. Mohl by toto býd důvod pro nařízení ochranného léčení?
Děkuji
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz. Nařízení ochranné léčby – ať už ambulantní či lůžkové – je v kompetencích soudu, který posuzuje více faktorů. Také záleží na konkrétním soudci, jaké má zkušenosti s efektivitou takové sankce. Vašemu bratrovi se ovšem mohou nasčítat negativní důsledky jeho rizikového chování, což může napomoci jeho motivaci toto chování změnit a začít přemýšlet nad adiktologickou léčbou. To je také jeden ze způsobů, jak se jedinec s adiktologickou poruchou rozhodne pro léčbu, když nahlédne negativních důsledků svého chování. A v ten okamžik je důležité zasáhnout a nabídnout dotyčnému odbornou pomoc.

S přáním pěkného dne,
Tomáš Jandáč
01.04.2021 - Alkohol v rodině Dobrý den, bohužel máme v rodině velký problém s alkoholem. Já po 5 letém intenzivním pití od mých 18 let abstinuji skoro 3 roky, sestra měla delirium před 2 lety se zástavou srdce, ovšem teď pije každý víkend a je to opravdu hrozné. Otec abstinující alkoholik, teta bulimička a alkoholička minimálně 15 let a ta mi dělá největší starost. U nás je to opravdu hrozné, alkohol je běžně dostupný NONSTOP, pořád plné lahve vína, stačí si pro ně přijít do sklepa. U tety je to o to horší, že si k litru vína denně začala tajně kupovat destiláty (vodka anebo becherovka). Nedělám si iluze, pije i když je v práci a ikdyž řídí. Alkohol v její domácnosti je pořád. Ikdyž se o jejím problému ví, nikdo si neopováží něco říct. Teta je skvělá manipulátorka a mám pocit, že své malé dítě teď používá jako štít. Také covidová situace jí hraje do noty a tvrdí, že do léčebny jít nemůže buď kvůli covidu anebo kvůli dítěti. Její rodiče o problému ví, ale asi to nějak tolerují a víno jí obstarávají sami, aby něco ve sklepě zase nerozbila. O které se ale moc nestará a nezvládá. Navíc u dítěte pozoruji tendence ,,pořád je tady na stole víno,, anebo ,,dej si pořádně vína ať se opiješ,, má 6 let. Další člověk v rodině je partner rodiče, který pije denně a to opravdu ve vysoké míře a že by měl problém si absolutně nepřipouští ,,já nemám problém vypít dva litry vína a další den fungovat,, . No bohužel já dost dobře vím, že problém by právě měl až v tu chvíli, kdy by pít přestal. Stejně jako teta a takový stav alkoholismu, kdy pije přes 15 let denně a teď k tomu i destiláty, nemá šanci zvládnout bez pomoci. Ale ona ani nechce. Já jsem opravdu již bezradná. Oporou je mi manžel, který si dal výzvu vůbec nepít čtvrt roku, aby ukázal všem okolo že to jde. Ten pije příležitostně, mě to nevadí. Vadí mi každodenní pití anebo pití do bezvědomí/spánku. Jsem z toho už bezradná. Nikdo vůbec nebere ohled na to, že se mi jako abstinující alkoholičce tato situace nelíbí. Jsem šťastná, že nemám na alkohol chutě a že mi nechybí, protože bych do toho zase snadno spadla. Vadí mi, že se ničí moji blízcí :(. Děkuji Vám za tento web, moc mi to pomáhá a snažím se tyto informace předávat dál, ikdyž bez úspěchu. Je mi jasné, že pokud si alkoholik problém nepřizná, tak mu pomoct nedokážu.
Dobrý den,

Děkujeme za sdílení Vašeho příběhu a Vaší těžké situace. Máte náš obdiv, že jste se v takovém nastavení dokázala přimět ke změně a ve své změně jste se také rozhodla pokračovat. Na Vašem příběhu je přesně znázorněno, že závislostní chování se nevyskytuje u jedince izolovaně, ale že zasahuje celý rodinný systém. Někteří tedy užívají také, další trpí užíváním svých blízkých, trpí také bezmocí a přihlížením tomu, že je ovlivňována další mladá generace. Rozhodně považuji za důležité, abyste se v této situaci co nejvíce ochránila Vy sama a nastavila si hranice tak, jak vyhovují Vám. Důležitý je Váš pocit bezpečí. Také je nezbytné si někdy přiznat, že nemůžeme pomoci všem a zvláště nemůžeme pomoci těm, kteří to nechtějí.

S pozdravem,
Tomáš Jandáč
Na začátek « 1 18 19 20 21 22 23 24 29 57 85 113 140 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky