Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 30 59 88 117 144 » Na konec
01.12.2021 - problémy s alkoholem Dobrý den, manžel má problémy s alkoholem, ale kdo s tím nejvíce trpí jsem já. Pití alkoholu svádí na to, že trpí depresemi. V současné době přistoupil na to, že by chtěl navštívit odbornou zdravotní pomoc .Prosím, poraďte, kam bychom se mohli obrátit v Praze a okolí. Moc děkuji za radu a odpověď Iva
Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Je dobře, že se obracíte na odbornou pomoc. V Praze mohu doporučit adiktologickou ambulanci v Apolináři. Kontakty: 224 96 8214; 224 96 8208. Také mohu odkázat na adiktologickou ambulanci Sananim, Magdaléna, Prevcentrum.

Držím pěsti, za adiktologickou ambulanci, Rokosová
23.11.2021 - Alkohol Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně závislosti na alkoholu. Závislost se netýká mé osoby, ale mých rodičů (66 a 65 let) a mého bratra (40), který s rodiči sdílí domácnost. Než přistoupím k současnosti, rád bych ilustroval jejich historii s požíváním alkoholu. Otec je chronickým alkoholikem již delší dobu, jeho závislost se projevovala především nárazovým nadměrným pitím. Veškeré své problémy řešil tímto způsobem. Matka začala více pít po navršení důchodového věku. Pandemie nám výrazně znesnadnila je navštěvovat. Své volné chvíle trávili pitím alkoholu. Tím se zhoršil jejich psychický i fyzický stav. Dospělo to bohužel až do takové úrovně, že musel být můj bratr hospitalizován kvůli špatně fungujícím játrům. V nemocnici mu byla nařízená absolutní abstinence, kterou dodržoval cca měsíc, postupně začal znova pít. U matky se projevují spíše psychické problémy, pravděopodobně spojené s užíváním alkoholu. Je náladová. Dobrý stav ji většinou vydrží týden nebo dva, potom přichází stav velmi špatný, který doprovází špatná orientace v čase a ztráta kognitivních schopností.
Jejich stav je natolik závažný, že s námi často odmítají komunikovat a uzavírají se před námi. Bojíme se, že jim tato situace může velmi ublížit, avšak nevíme, jak bychom jim mohli pomoci. Snažíme se jim vysvětlit, jak se pod vlivem alkoholu chovají. Otec alkoholismus odmítá, matka přiznala, že s tím má problémy a chce to řešit, stejně tak i bratr.

Prosím Vás tímto o radu a kontakt na spcialisty, kteří by nám s tímto problémem mohli pomoci.
Děkuji
Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Situace, kterou popisujete, je opravdu závažná. Především bych se zaměřila na pomoc Vaší matce a bratrovi, kteří si svůj problém s pitím uvědomují a chtějí ho řešit. Nejlepším řešením by byla rodinná terapie, avšak chápu, že možná nebude jednoduché oba dva rodiče přesvědčit. Určitě vytrvejte v podpoře, i když to ne vždy bude jednoduché. Také můžete rodičům a bratrovi vysvětlit, že o ně máte starost a nabídnout jim pomoc při volání do zařízení nebo samotný doprovod. Níže Vám zasílám Mapu pomoci, kde si můžete vyhledat pro Vás nejvhodnější zařízení. https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?r=2

S pozdravem
Iva Knížková
Na začátek « 1 2 3 4 5 30 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky