Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 21 41 61 81 99 » Na konec
14.06.2020 - Alkoholismus Dobry den, muj partner uz mnoho let pije. Denne. Cca 5-6 piv. Obcas prida i pul flasky vina a napr. Stamprle whisky. Ostatne pred spanim a"pro spani" pravidelne trosku tvrdeho. Kombinuje bez problemu. Na dotaz proc to dela odpovida "a proc ne". Po uziti se chova agresivneji, divne. Zacina byt mirne nacervenaly. Je celkove agektivni. Obcas se chova nelogicky. Hodne krici a porad kritizuje. Ale fyzicky neutoci.Je alkoholik? Mame spolu dve dorustajici deti. Ty si stěžují, ale nechci rozbijet rodinu. Jeste urcitym zpusobem funguje. Navenek pusobi jako velmi zabavny spolecnik. Umi byt i hodny- jeste tak nak, napric urcitym zdravotnim problemum. Problém si nepripousti a o zadne lecbe nechce slyset. Nevim presne co delat.
Dobrý den,
jestli je Váš partner závislý, se takto "na dálku" nedá určit. Důležité však je, že Vám to vadí a způsobuje potíže. Každodenní pití je určitě velmi rizikové a může se jednat o velký problém, s kterým si partner sám neporadí. Závislý člověk používá mnoho zpravidla nevědomých psychických obranných mechanizmů, které mu umožňují užívat svou drogu i přes narůstající potíže a konflikty, které to způsobuje. A samozřejmě využívá i všech svých stávajících rolí a autority, pokud to jde ruku v ruce s potřebou vyvolanou závislostí. Ve vašem případě překonáváte tedy nejen běžné bariéry komunikace se závislým člověkem, ale i bariéry stereotypních rolí partnera s Vámi.
Asi nejlepší způsob, jak sdělit to, že vás jeho pití trápí, je mluvit o sobě a svých pocitech. Nevyčítat, neobviňovat, nenálepkovat („alkoholik“), nehrabat se v minulosti. Naopak vyjádřit obavu a nabídnout podporu a pomoc. Tedy podporu ve všem, co směřuje k normálnímu a zdravém životu, ne co pomáhá zakrývat a zahlazovat průšvihy z pití. Ideální je, pokud se vám podaří vytvořit koalici s rodinnými příslušníky. Bude dobré si předem rozmyslet, co jste ochotná obětovat, abyste svému partnerovi prospěla. A nejvíc mu prospějete tím, že se budete starat o to, co je dobré pro Vás: mít zdravou rodinu - otce Vašich dětí, být dobrým vzorem pro děti, chránit je, a také míž fungujícího spolehlivého partnera, a pokud toho nepůjde dosáhnout, tak se z toho aspoň nezbláznit, nezničit si svůj život a neohrozit své děti tím, že mu jeho pití budete tolerovat. Proto je potřeba si stanovit nějaká pravidla či podmínky, za jakých s ním budete doma fungovat, a pokud nebude ochotný či schopný je dodržet, uplatníte sankce, o kterých budete Vy i on dopředu vědět. Tohle je velmi bolestivý proces, ale věřte tomu, že je to jediný způsob, jak ho přimět k sebereflexi a k nějaké změně. Pokud mu nic neřeknete a pokud nezměníte svoje chování, ani on nebude nucen nic měnit.
Zde pro inspiraci zajímavé video:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10214732147-ze-zavislosti-do-nezavislosti/209572231060005-vzhuru-do-bezvedomi/video/
Můžete se obrátit osobně na adiktologickou ambulanci a poradit se osobně, vyhledat pomoc pro sebe či svého muže. Jejich seznam najdete na Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=#result
Držím place,
Kateřina Rokosová
03.06.2020 - Jak pomoci kamarádce a její rodině? Dobrý den,

chtěla bych vás požádat o radu, jak pomoci rodině kamarádů. Oba dva vždy měli hodně pozitivní vztah k alkoholu. Posledních deset let, už je to ale hodně špatné. Jejich krásná 15let stará novostavba se proměnila ve skládku zevnitř i zvenku. Kamarád v tuto chvíli po alkoholovém relapsu chodí na léčení a snaží se s pitím přestat. Bohužel ho vzhledem k vzniklé situaci vyhodili z práce a hrozí problém se splácením hypotéky. Kamarádka většinu času nepracuje, o domácnost se nestará a už ani dětem neuvaří. Všechny problémy vidí ve svém muži, ona sama si jakýkoliv problém nepřipouští. Z mého pohledu se kamarád alespoň snaží léčit a nějak situaci zastavit, ona ho ale pouze uráží nebo vydírá tím, že jestli přijdou o barák, něco si udělá. Se všemi ostatními kamarády a členy širší rodiny, kteří se jí snažili pomoci přestala komunikovat. V domě, kde se válí odpadky všude, nábytek je politý alkoholem , zahrada připomíná skládku žije i 19letý syn a 13 letá dcera.
Prosím o radu, jak ji přimět si přiznat, že je část chyby i na její straně a že by měla něco změnit, aby neskončili ještě hůře?
Moc děkuji!
Dobrý den,
pokud Vaše kamarádka neslyší obavy a rozhořčení svých blízkých, pravděpodobně neuslyší ani to Vaše, ale bez pokusu to nevzdávejte. Můžete udělat nějakou koalici s jejími příbuznými, s dětmi, s jejím mužem, a domluvit se na společném postupu? Když domluva nezabírá, je potřeba přistoupit k razantnějším opatřením. V rodině je nezletilé dítě, a jeho zájem je na prvním místě. Opilá matka, která se nepostará o bezpečné a zdravé prostředí k výchově svého dítěte, nepřipouští si svůj problém a nechce se léčit, to je na oznámení na sociálku (OSPOD). Akutní opilost, v níž může být dítěti přímo nebezpečná, to je zase na přivolání policie a následný odvoz na záchytku. Pokud se ale po pokusu o domluvu uchýlíte až k takovým výhrůžkám, splňte je, pokud se jejích chování nezmění a nevyhledá odbornou pomoc. Nic není přednější než zájem dítěte. Rozvod, rozchod, odstěhování, prodej domu, to jsou jistě nepříjemné události, ale pokud se alespoň někdo z této rodiny může zachránit, ať to udělá, a nenechá se strhnout do propasti spolu s někým, kdo se rozhodl spáchat hromadnou sebevraždu alkoholem. Ani Vy se ale nenechte zničit. Můžete celou situaci zajít probrat s adiktologem či sociálním pracovníkem, abyste věděla, co všechno je možné a na jaké následky by se měli zúčastnění připravit.
Držím palce,
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 21 41 61 81 99 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEBE!

Staň se součástí tvorby českých a slovenských norem pro metodu, kterou budou používat psychologové a psychiatři v praxi a výzkumu. Pomoz nám vyplněním online formuláře, který zabere 20-25 minut: Osobnostní inventář pro DSM-5 a MKN-11 (PID5BF+M).