Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 28 55 82 109 133 » Na konec
27.07.2021 - Alkohol Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. myslím, že mám s alkoholem problém, téměř vždy když je možnost tak si něco naliju, hlavně i tajne. Často když můžu si něco koupím a vypiju toho hodně i sama, tvrdý alkohol vůbec,ale pivo a víno jo ve velkym. A pak většinou dělám hlouposti kterých pak lituju, ale už se to nedá vrátit. Za normálních okolností by mě to nenapadlo, ale v tomhle stavu, klidně. Už jsem jednou přišla i o práci kvůli pití. Ale když ta možnost napití není, nedělá mi to nějaký větší problém. Ale někdy zas naopak, i to málo co mám utratím za láhev, když si s něčím nevim rady. Asi to uz bude trocha větší problém? Táta byl alkoholik, bohužel.. mám k tomu asi větší předpoklad. Děkuji
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Sama naznačujete, že si myslíte, že problém s alkoholem máte. Doporučila bych Vám návštěvu odborníka, se kterým podrobně proberete svoji situaci a společně zhodnotíte její závažnost.

Zařízení, kde Vám nabídnou pomoc, najdete na: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci

Přeji hodně štěstí,

Denisa Vajdlová
19.07.2021 - ambulantní léčeba alkoholismu Dobrý den,
mám dotaz k průběhu léčby. Vím, že zde není prostor pro tak široký a komplexní dotaz. Potřebovala bych se v tom ale zorientovat alespoň v obecné rovině. Když už si člověk připustí, že je alkoholik, že svoji závislost nezvládá sám, je všude doporučováno obrátit se na vaše pracoviště. Pokud však tento pacient nechce ústavní léčbu (chápu, že je mnohdy nezbytná, ale pokud by zas kdykoliv ukončil léčbu, pak i zbytečná), a chce se léčit ambulatně a chce spolupracovat, ale protože je závislý a neumí svůj problém vyřešit sám (což je důvodu proč se obrátil na odbornou pomoc), musí přece být možnosti, jak mu pomůžete i ambulatně.
Pokud bude docházet na individuální sezení, skupinová sezení a bude se chtít léčit, ale podmínkou toho je, že musí vydržet 14 dní čistý do podání první dávky antabusu, je přece logické, že závislý člověk, který svůj problém sám nezvládá, toto těžko vydrží. Na vašich stránkách jsou uvedeny dva druhy léků, které by měly pomoci v touze se napít, resp. tuto potřebu potlačit. Kdy je podáváte, resp. komu ? Vím, že určitě dobře víte, co děláte a máte to léty osvědčené v praxi, ale já jsem velmi nešťastný člověk, který už neví kudy kam a zkouší všechny možnosti. Obávám se, že někomu, kdo je závislý a nevydrží se více dní nenapít, způsobí podání antabusu stavy, po který se další léčbě vyhne, tedy můj dotaz zní, není možné tuto léčbu podpořit lékem, který potlačí chuť se napít ? Moc děkuji za osvětlení problematiky ambulatní léčby
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz a oceňuji snahu se o léčbě dozvědět více a zorientovat se. Pokusím se odpovědět na Vaše dotazy. Klinika Adiktologie nabízí mimo ústavní léčby i léčbu ambulantní. Začala bych tím, že užívání léků rozhodně není podmínkou léčby v ambulanci. Říct kdy a komu se léky doporučují je velmi složité. Ke každému člověku a problému se přistupuje individuálně a jinak. V případech, kdy je potřeba aby klient nějakou dobu abstinoval a ví, že k tomu potřebuje pomoci, je vhodné využít detoxifikační jednotku.

Ambulantní léčba u nás je většinou zahájena vstupním pohovorem, kdy klient seznámí adiktologa se svojí situací a společně pak hledají ideální formu léčby právě pro konkrétního klienta. Pokud se domluví na tom, že ideální formou bude ambulantní léčba na Klinice Adiktologie, řeší se kromě diagnostiky, psychoterapie a edukace i možnosti farmakoterapie.

Doufám, že jsem Vám přiblížila principy ambulantní léčby. Jelikož v dotazu mluvíte o svých pocitech zoufalství a neštěstí, ráda bych Vám doporučila využít služeb našeho zařízení, které nabízí prostor nejen závislým osobám, ale i jejich blízkým osobách.

S pozdravem

Denisa Vajdlová
Na začátek « 1 2 3 4 5 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky