Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 53 79 105 119 120 121 122 123 124 125 129 » Na konec
14.03.2011 - Alkohol Dobrý den,

prosím o radu, zda mohu nějakým způsobem pomoci mé matce, která již několik let denně pije, ale žádný problém s alkoholem si nepřipouští. Místo toho si, byť cca 5 let před důchodem, odmítá najít práci i jakékoliv jiné aktivity. V poslední době to došlo tak daleko, že jí lékaři kvůli zdravotním problémům alkohol zakázali, ale nerespektuje to.
Domnívám se, že by pro ní byla zapotřebí intenzivní léčba, ale pokud bychom se jí snažili přimět navštívit odborníka, tak to určitě odmítne.

Je možné navštívit nějakou poradnu nebo jinde získat informace jak matku k řešení problému přimět?

Děkuji,
kz.
Dobrý den,

souhlasím s vámi, že ve vaší situaci je asi nejvhodnější navštívit odborníka s ním zjistit možnost, jak vaši matku přimět, aby nastoupila do léčby. Zkuste se obrátit na Občanské sdružení Anima pro péči o rodiny závislých (www.anima-os.cz)nebo na Prevcentrum (www.prevcentrum.cz), kde by vám mohli poradit, jak v této situaci postupovat.

s pozdravem

Petra Holcnerová
01.03.2011 - alkohol Dobrý den -
můj dotaz. může se žena, alkoholička, která popíjí již asi 35 let a je jí nyní 56 let, zbavit svého návyku sama? Nevlastní dceři to tvrdí, ale ta ji vidí tak jednou za půl roku, tak se obávám, že to dokáže zahrát. Po tolika letech závislosti, v tomto věku, už neznám nikoho, kdo by se sám bez pomoci z toho dostal. Zato znám dost takových, co si dokážou najít rafinované skrýše a používat i všelijaká kloktadla atp. a tak ten svůj návyk dost rafinovaně utajovat - především právě ženy.
Dobrý den,
vzorce užívání alkoholu jsou u žen jsou často jiné, než je tomu u mužské populace. Je to dáno především tím, že se společnost staví k alkoholové závislosti žen mnohem odmítavěji. To může vést k tomu, že se žena za svůj problém s alkoholem stydí, pije tajně a obává se vyhledat odbornou pomoc. Při dlouhodobém soustavném užívání alkoholu se postupně vytváří závislost, se kterou se již člověk samostatně vypořádá jen stěží. Domnívám se tedy, že by bylo vhodné, aby se Vaše příbuzná/známá obrátila na některou ze široké sítě AT ambulancí a domluvila si osobní kontakt.

S pozdravem

Petr Novák
Na začátek « 1 27 53 79 105 119 120 121 122 123 124 125 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky